Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 619 54,4%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 9,0%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.138
F

FallenHypaspist

Гостин
Постојат големи шанси дa ги гледаме летово во Македонија како подршка на God Dethroned. Ако се испадне како што треба наскоро ќе објавам на Блицкриг за што се работи. Stay tuned! :)
И отвори тема 2 недели пред да дојдат..ако доаѓаат и тие и год детронд...позз
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.440
Поени од реакции
7.907

колку се здрави.. веќе 3 дена не ги тргам од плејлиста:vozbud:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
На Fleshgod Apocalypse им пише на мајспејсот, 30 Јуни, Скопје, Македонија!
 

pojma_nemam

Пиво
Член од
27 јуни 2007
Мислења
288
Поени од реакции
1
ја како што знам God Dethroned, Sacramental Blood и Fleshgod Apocalypse треба да свират заедно на 30 јуни
 
Член од
10 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
3
Првобитниот датум беше 30ти Јуни арно ама изгледа ќе биде ден подоцна, на 1ви Јули. Неделава ќе имаме конечна потврда и ќе почнеме со промоција на свирката.
 

Стеф...

30.05.1980 Time when the legend was born...
Член од
16 април 2009
Мислења
364
Поени од реакции
39
Значи пак треба да кажам... Не му се праи ти него паметен он ти коа мењаше пелени Pantera слушаше, Во деведесетите металот НЕМАШЕ шанси да умре... Пак ке набројам: King Diamond беше присутен тие години, Atheist ги извадиа нивните ремек дела, Believer, Death (Spiritual Healing, Human, ITP, Symbolic, TSP), Gorguts, Carcass(Necroticism, Heartwork, Swansong, Symphonies of Sickness) Suicidal Tendencies(miljarda albumi), Cynic 1993 - Focus, Opeth дури, PESTILENCE, DEMILICH, Psychotic waltz, Spiral Architect, Morbid Angel?... Ова се моите омилени, а можам миљарда други да ти набројам. 80 и 90 се познати како години на метал, рок, гранџ...

thrash togas ke umrese da ne bea pantera,i nemoj ti mene pameten da mi se prais poso bratmi koa slushase thrash i heavy ti ne si bil use ni u tecna sosotojba.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
3
thrash togas ke umrese da ne bea pantera,i nemoj ti mene pameten da mi se prais poso bratmi koa slushase thrash i heavy ti ne si bil use ni u tecna sosotojba.
Pantera никогаш не биле трашери, исто како и Machine Head на времето беа третирани како нешто ново, базирано на хардкор, траш и дет метал.

Исто така не сметам дека трашот воопшто зависел од овие бендови чисто тргнувајќи од тоа дека треба повеќе од 2-3 бенда за да се одржи цел жанр.

Успат, нема модератори форумов?
 

Стеф...

30.05.1980 Time when the legend was born...
Член од
16 април 2009
Мислења
364
Поени од реакции
39
Pantera никогаш не биле трашери, исто како и Machine Head на времето беа третирани како нешто ново, базирано на хардкор, траш и дет метал.

Исто така не сметам дека трашот воопшто зависел од овие бендови чисто тргнувајќи од тоа дека треба повеќе од 2-3 бенда за да се одржи цел жанр.

Успат, нема модератори форумов?

pantera u pocetokot gi smetale kako extreme metal a posle i kao power thrash metal.I koa disco muzikata stanala hit i site ja slusale da ne bea pantera ke umrese metalot.Zatoa togas kiss pocna da prai disco muzika i najpoznatata pesna od toj album i was made for loving you baby.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Пантера не се треш! И не ги спомињајте као спасители на трешот! Реално... трешот беше мртов 90тите, но тој воскресна х)
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
pantera u pocetokot gi smetale kako extreme metal a posle i kao power thrash metal.I koa disco muzikata stanala hit i site ja slusale da ne bea pantera ke umrese metalot.Zatoa togas kiss pocna da prai disco muzika i najpoznatata pesna od toj album i was made for loving you baby.
Ова не го видов! Си слушал Death? Atheist?? Ме мрзи да набројувам, но има мал миљон бендови кој го спасија металот! Не пантера! Пантера само го зезнаа со убацуење ХЦ ствари у него....
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
pantera u pocetokot gi smetale kako extreme metal a posle i kao power thrash metal.I koa disco muzikata stanala hit i site ja slusale da ne bea pantera ke umrese metalot.Zatoa togas kiss pocna da prai disco muzika i najpoznatata pesna od toj album i was made for loving you baby.
Чоек, До 95 се појавија ептен добри треш бендови кои повеќето и ми се исто така по омилени... Трешот беше на пауза, Дет металот доминираше... Изникнаа најдобрите бендови тоа време ги набројав претходоно... БТВ, мајка ми ги памти тие години ко рок зш слушала KISS, Alice In Chains, Nirvana... Јас мислам дека тоа доста доминираше у 90', a Pantera се еден од најдобрите бендови, и претставуваат големо влијаније на многу луѓе какп и на мене, али металот, ни трешот не умираа... Пантера го промовираа металот да, али тоа шо викаш нопе! :smir:
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Пантера не го живнаа металот сами,но играа значителна улога во неговото како што рече томи воскресение.Таа значителна улога се должи на внесувањето на тие што ги викате ХЦ елементи(не ги рачунам за хц туку грув)преминот од хеви кон треш со грув беше спектакуларен.Слушам Дет и Атеист ама немојте да тресите зелени.Пантера ја играше најзначајната улога во кревањето на металот во тој Диско период кога значително беше во пораст бројот на Диско слушатели и мн рокери кои лудуваа по Деф Лепард,Дип Парпл,Лед Цепелин преку Кисс преминуваа се повеќе кон таа Про Диско музика.
За информација Гранџот се појавува како музика која ќе му се спротивстави на рапот кој промовиран како протестантска музика од страна на црнците исто така беше во подем.:duel::sekss:
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Реално... трешот беше мртов 90тите, но тој воскресна х)
HAIL

Трешот воскресе! Вајстина воскресе!
Трешот воскресе! Вајстина воскресе!
Трешот воскресе! Вајстина воскресе!

Ај сеа сите по дома по една две флаши пиво да офарбате и да се скршиме. Нова религија правиме таму сместа трешијанство и ќе иаме свето четворојство Slayer, стара Sepultura, Kreator и Megadeth.

Иначе не бе брат КИСС одамна пред пантера се ехее они у времето коа глем сцената у лос анџелес ја почнале...а пантера везе си немаат со Кисс они само си терале некој треш со хц елементи, а има право што го спасиле металот. Му се пуштивте сите со бендои као Атеист шо треба да се утепаш копајќи за да ги најдеш....спасено значи комерцијала дека тргнале спотови по телевизија и такви мити работи а од тоа време ја само Пантера ги знам (освен ако не ги рачунате и Металика ама тоа време веќе они са лејм и тоа ептен)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom