Lyoness

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Јас само еднаш пред 10-15 години отидов на МЛМ. Оние од Граве. Дадов 1500 ден за тренинг и после првиот ден (имаше 2 дена) ми вика дај ми список со имиња на сите твои контакти (роднини и пријатели) да им се јавам и заедно (со тој над мене во пирамидата) да одиме кај сите и да им правиме сејл пич на осигурувањето кое ќе го учам на следниот ден. Јас викам не си нормален на некој да му дадам список со имиња и телефони на сите што ми се поблиски. Сакаш со цел круг на познати да се скарам и да ги малтретирам со нешто што несакат најголем дел од луѓето. И ми викам НЕ МОЖЕ. И си отидов викам земете ги тие 1500 ден од мене и да се нема. За без пари на непознат да му давам контакти нема шанси.
Поентата ми беше да земам мал процент од некои кои можеби би купиле. Но кога видов каква им е шемата се откажав од продажба и ништо не направив. Имав време и мислев дека некои сакаат да купат ама после шемата за маркетинг викам јас не сакам со вас да соработувам.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Како секти се упм.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Како секти се упм.
Многу се нападни и непријатни. Всушност тој што највеќе е експлатиран е продавачот на најниско ниво на МЛМ. Примерот ми беше сакаше да му дадам лидс за беспари и да си го упорпастам трајно односот со мојот социјален круг.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Има некој искуство со тужење? И да препорача адвокат.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Со среќа, цели држави не можат на крај да излезат со нив. Целосно се покриени, немаш никака шанса.
И самиот директор Радован на еден настан во Палас се жалеше дека цело време е по судеви.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Кој е тој Радован. и зошто ги тужи?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Пред неколку години присуствував на еден настан од нив во Континентал. Другар имаше инвестирано 5 илјади евра иако го советувавме да не дава пари. Тешка превара. Те насочуваат да дадеш реални пари а за возврат имаш само виртуелни пари и некои токени курци палци се отварале некои маркети абе слушам и порив иам да станам да го утепам тој што збори а глуп народ му верува уште ми вика 100 евра курс да станете специјалисти во мрежен маркетинг. Имаше луѓе од села кои продале ниви и пукнале 100 бона во ова срање седнати во прв ред и само ние сме чист пример дека може да се заработи они дале 100к евра а зимале по 1000 евра месечно пасивен приход и веруваат дека заработуваат тие 100к се во акции викаа :cool::cool:. Бев избркан од настанот од страна предавачите бидејќи им влегов со клизач со прашања. Само апсана за сите овие што го водат ова по 20 години робија

Зоран Витанов е претседател на ова све и се праи некој бизнисмен уствари преварант невиден глуми лудило книги пишува.
Некој албанец исто имаше со прстени по 100 грама ко масон глумеше
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Пред неколку години присуствував на еден настан од нив во Континентал. Другар имаше инвестирано 5 илјади евра иако го советувавме да не дава пари. Тешка превара. Те насочуваат да дадеш реални пари а за возврат имаш само виртуелни пари и некои токени курци палци се отварале некои маркети абе слушам и порив иам да станам да го утепам тој што збори а глуп народ му верува уште ми вика 100 евра курс да станете специјалисти во мрежен маркетинг. Имаше луѓе од села кои продале ниви и пукнале 100 бона во ова срање седнати во прв ред и само ние сме чист пример дека може да се заработи они дале 100к евра а зимале по 1000 евра месечно пасивен приход и веруваат дека заработуваат тие 100к се во акции викаа :cool::cool:. Бев избркан од настанот од страна предавачите бидејќи им влегов со клизач со прашања. Само апсана за сите овие што го водат ова по 20 години робија

Зоран Витанов е претседател на ова све и се праи некој бизнисмен уствари преварант невиден глуми лудило книги пишува.
Некој албанец исто имаше со прстени по 100 грама ко масон глумеше
Абе види, Лајонес го има у секоја можна држава, и врзан е со доста јаки брендови. Да викаме дека е превара-превара, не е, бидејќи функционира и луѓе стварно се замараат. Ја на пример никад не би се нафатил да терам вакво нешто а најмалце да пробам да убедам некого.

Ама затоа имаш луѓе што се без осет и замараат кој стигнат. Па праат некој денар. Не ми се јасни тие инвестиции, ама ако се акции, од кај знаеш за 10 години што ќе имаат? Не ги бранам воопшто да не ме сфатиш погрешно, али реално зборам... Акции се паметна работа, али не се опција за влагање "all-in". Богзнае кога и дали ќе направиш поврат или профит.

Зоран Витанов е страшно добар оратор. Знае да вергла, да збори, да кажува приказни до утре. И затоа е таму кај што е. Има врзано миљон луѓе. Од сите тие, само 1% да му се успешни и да прават стварно пари, веќе имаш круг на луѓе каде уште толку ќе шират и замараат.

За да направиме некоја споредба, земи го One Coin како пример. Е тоа е братче превара. Мама ебаа на цела држава (цел свет). Тоа беа тешки пари. Ги глеав по населба дечки што се знаеме, пријатели, трчаа да купуваат ми кажуваа приказни за мали деца. Тогаш (2017) беше шема копање и биткоин, па бевме доста влезени у таа шема. Неможеш да им објасниш дека тој нивни коин врска нема со крипто. Ама на предавања ги носеа у Метропол по 1500 ден. влез плаќаа слушаа „успешни“ луѓе како тоа One Coin ќе го надмине BTC. И ете, за 3 години пропадна све, си ебаа мајката со токени останаа на телефон.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Абе види, Лајонес го има у секоја можна држава, и врзан е со доста јаки брендови. Да викаме дека е превара-превара, не е, бидејќи функционира и луѓе стварно се замараат. Ја на пример никад не би се нафатил да терам вакво нешто а најмалце да пробам да убедам некого.

Ама затоа имаш луѓе што се без осет и замараат кој стигнат. Па праат некој денар. Не ми се јасни тие инвестиции, ама ако се акции, од кај знаеш за 10 години што ќе имаат? Не ги бранам воопшто да не ме сфатиш погрешно, али реално зборам... Акции се паметна работа, али не се опција за влагање "all-in". Богзнае кога и дали ќе направиш поврат или профит.

Зоран Витанов е страшно добар оратор. Знае да вергла, да збори, да кажува приказни до утре. И затоа е таму кај што е. Има врзано миљон луѓе. Од сите тие, само 1% да му се успешни и да прават стварно пари, веќе имаш круг на луѓе каде уште толку ќе шират и замараат.

За да направиме некоја споредба, земи го One Coin како пример. Е тоа е братче превара. Мама ебаа на цела држава (цел свет). Тоа беа тешки пари. Ги глеав по населба дечки што се знаеме, пријатели, трчаа да купуваат ми кажуваа приказни за мали деца. Тогаш (2017) беше шема копање и биткоин, па бевме доста влезени у таа шема. Неможеш да им објасниш дека тој нивни коин врска нема со крипто. Ама на предавања ги носеа у Метропол по 1500 ден. влез плаќаа слушаа „успешни“ луѓе како тоа One Coin ќе го надмине BTC. И ете, за 3 години пропадна све, си ебаа мајката со токени останаа на телефон.
Како не е превара?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Абе види, Лајонес го има у секоја можна држава, и врзан е со доста јаки брендови. Да викаме дека е превара-превара, не е, бидејќи функционира и луѓе стварно се замараат. Ја на пример никад не би се нафатил да терам вакво нешто а најмалце да пробам да убедам некого.

Ама затоа имаш луѓе што се без осет и замараат кој стигнат. Па праат некој денар. Не ми се јасни тие инвестиции, ама ако се акции, од кај знаеш за 10 години што ќе имаат? Не ги бранам воопшто да не ме сфатиш погрешно, али реално зборам... Акции се паметна работа, али не се опција за влагање "all-in". Богзнае кога и дали ќе направиш поврат или профит.

Зоран Витанов е страшно добар оратор. Знае да вергла, да збори, да кажува приказни до утре. И затоа е таму кај што е. Има врзано миљон луѓе. Од сите тие, само 1% да му се успешни и да прават стварно пари, веќе имаш круг на луѓе каде уште толку ќе шират и замараат.

За да направиме некоја споредба, земи го One Coin како пример. Е тоа е братче превара. Мама ебаа на цела држава (цел свет). Тоа беа тешки пари. Ги глеав по населба дечки што се знаеме, пријатели, трчаа да купуваат ми кажуваа приказни за мали деца. Тогаш (2017) беше шема копање и биткоин, па бевме доста влезени у таа шема. Неможеш да им објасниш дека тој нивни коин врска нема со крипто. Ама на предавања ги носеа у Метропол по 1500 ден. влез плаќаа слушаа „успешни“ луѓе како тоа One Coin ќе го надмине BTC. И ете, за 3 години пропадна све, си ебаа мајката со токени останаа на телефон.
Ти гарантирам дека е превара. Основата превара е што ти даваш суви пари кеш а добиваш коини и токени кои они може да ги ценат како сакаат. И те условѕвуа за 5 години може да почнеш да зимаш пари до тие 5 год нема кеш назад. Ова го праат за да соберат кеш пари од други и после5 год ти пушта минимално и така во круг бе друже. Ќе ти дае нов коин некој таму место кеш и ти си заробил пари што никад нема да ги видиш.
Како толку народов не може да го увиди ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom