Lycamobile Македонија

Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Напишав културен маил до Lyca и во меѓувреме уплатив кредит од 1600 ден за 12 месеци на Lyca бројот преку андроид апликација. ОТП лозинка добив на Lyca бројот.
После 15-тина минути се активираше портирањето. Да речеме околу 19ч.

Имам уште едно недоразбирање.
Дали ова: активно до 05. Јан 2022 значи дека месец за месец сам се активира пакетот?
Vdis....dzabe se nervirase....e sega na 05.01 vo 00.00h ke se obnovi paketot za naredni 30denovi i taka dodeka imas plateno 3/6/12 meseci vo tvojov slucaj 12m
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Edna Recenzija i moe viduvajne na rabotite(muabetot e za paketi bez dogovor) ke se obidam najkratko sto mozam,da objasnam nekoi raboti,bidejki mnogu clenovi mi pisuvaat pp,i site se so isti ili slicni prasajna...pa poedinecno da ne bidi copy/paste i javno mozi pojasni malce kese rabotite...postot nema da bidi po nekoj redosled pisuvan...
Br1: site prasuvaat kako e mozno ovaa cena(ovie ceni se akcija/promocija) 133mkd mesecno za super 200/ 270denari za Mega S/ i 333mkd za Mega site ovie ceni se za kupuvajne unapred za "12meseci"
Br2; sega da napomenam ke pravime komparacija na paketi sto se so cena do 500mkd, jas spored mene mislam deka se sto e do 500mkd za mobilna telefonija e prifatliva cena se nad toa e mnogu diskutabilno spored potrebite na korisnikot...od 10do15GB se sosema dovolni ama sega na 3i4g ponatamu na 5g i 50gb ke bidat malce...
da sporedime najmnogu za 500denari dava Lycamobile odnosno lycaMax paketot 30gb po 1gb na den povici&sms unlimit(5000/5000kon site mrezi)potoa Telekabel 10gb,povici bez sms
ostanative ne znam dali da gi spomnuvam?? 1-2gb telekom/a1/greenmobile... i toa samo povici i 2gb data bez sms(ok sms za nekoj ne mu trebaat no jas licno trosam okolu 50)koga bi migi tarifiral telekabel 50sms x3 +150na smetkata i 500 pretplata 650mkd=ne fala!
Sega da zaklucime kako lycamobile gi postignal ovie ceni i zosto sekogas e poevtin od Mno operator
prvo nema prodazni saloni za plajkajne na 10vraboteni +kirii+reziski trosoci 95%rabotata odi on line i so primer 20/30vraboteni teraat cela rabota sto na a1/telekom imaat 300vraboteni/plajkaat kirii za bazni stanici,za el,energija i mn,drugi raboti...
lycamobile si sklucil dogovor so a1(za iznajmuvajne na mreza) za golemoprodazba,za interkonekcija,si platil vo Aek za dozvola za rabota i za sopstveni broevi so prefiks 079,pa potoa lycamobile kako saka ke si gi kreira paketite/cenite/uslugite... ova bese moeto viduvajne na rabotite.... e sega negativnite strani
Lycamobile e pod kirija kaj A1 pa a1 mu vika a cekaj nemoze se sto sakas da imas sakas poniski ceni,sakas full brzina LTe ok ama nema da imas xx raboti vo slucajov: sms parking
kako ke naplajkame koga si pripejd?/kako avtobus i dr, specijalni broeci/donacii -koj e nedostatok golem
toa e kompromisot...
isto so roamingot se zalaat mnogu deka nadvor od (balkan roaming) ne moze da se konektiras voopsto na mreza,a skoro nikoj ne znae deka ima app sim toolkit i vo nea od mod avtomatski odis na manuelno potoa ako ja ima zemjata na poseta vo sposokot samo ja stikliras ako ja nema klikas na roaming i treba da se poceka... ima i drugi nedostatoci.... no LycaMega S za 270denari(za 12m) so 12gb,i povici&sms e bestBye
mozebi za 3/4 meseci so vleguvajneto na Mtel ke imame uste podobri ponudi, za ceni ne veruvam bidejki cenite se tie...
 

Attachments

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Некој со iPhone да каже дали сеуште iMessage сервисот е блокиран?
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Сакам да се префрлам на лајка и да задржам бројче.Како стои со 4g мрежа и интернет во Скопје?Моментално сум на Телеком и ми заврши договорот.Како е процедура?како да завршам со телеком?Издаваат потврда дека не должам ништо?Последен пат кога мигрирав од вип во телеком после година ми стигна извршител дека не сум платил некоја глупост одкога сум раскинал договор.И Каде да поднесам барање до Лајка за пренос на бројче?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Сакам да се префрлам на лајка и да задржам бројче.Како стои со 4g мрежа и интернет во Скопје?Моментално сум на Телеком и ми заврши договорот.Како е процедура?како да завршам со телеком?Издаваат потврда дека не должам ништо?Последен пат кога мигрирав од вип во телеком после година ми стигна извршител дека не сум платил некоја глупост одкога сум раскинал договор.И Каде да поднесам барање до Лајка за пренос на бројче?
Za brzina na Lte nekoj sto e Sk,neka ti pisi jas ne sum ...koga sum,bil posledno sk speedtest bese 70/30mbps....(mozam ovde od moja lokacija da ti pustam speedtest)
Za portirajne treba da tie pominat dogovorot mora da ti pomine na telekom 24m,ke ti dojdi posledna faktura 236denari za portirajneto koi Lycamobile ke ti gi vrati tie 236....so prvata nadopolna od 100mkd.
Za portirajne zemisi lyca sim 0den.od benziska,tobakoo od bilo koj market online smetnigo formularot potpolnigo i slikaj licna karta i iccd i puk od novata lyca sim ispratigi na email, cs@lycamobile.mk javise 0791212 za da ti potvrdat deka e se ok so barajneto 2 rabotni dena e portirajneto...
 

Attachments

Член од
14 февруари 2011
Мислења
55
Поени од реакции
30
Доколку имам кредит на бројот пример 900 денари, дали ќе може со тој кредит да купам преку апликацијата пакет на долг рок или ќе морам дополнително преку кредитна ксртичка да нарачам и да платам со неа за активирање на пакет на дог рок?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Доколку имам кредит на бројот пример 900 денари, дали ќе може со тој кредит да купам преку апликацијата пакет на долг рок или ќе морам дополнително преку кредитна ксртичка да нарачам и да платам со неа за активирање на пакет на дог рок?
Paketite na 3/6/12m, se kupuvaat online ne preku kredit gi plajkas pri aktivirajneto,(najdobro tie od app na telefon-ne zaboravaj da stikliras avtomatska obnova)a tie 900mkd ke ti stojat za dr,paket/ data+ mejgunaroden/....vo prevod toj kredit ne mozes da go iskoristis...
Btw,momentalno vo periferija pomejgu Prilep-Bitola ...ima uste nekoj mb,do 12 vecer cekame obnova....
 

Attachments

Член од
14 февруари 2011
Мислења
55
Поени од реакции
30
Paketite na 3/6/12m, se kupuvaat online ne preku kredit gi plajkas pri aktivirajneto,(najdobro tie od app na telefon-ne zaboravaj da stikliras avtomatska obnova)a tie 900mkd ke ti stojat za dr,paket/ data+ mejgunaroden/....vo prevod toj kredit ne mozes da go iskoristis...
Btw,momentalno vo periferija pomejgu Prilep-Bitola ...ima uste nekoj mb,do 12 vecer cekame obnova....
по ова на сликата од апликацијата изгледа дека може да се плати со кредит доколку има доволно ... ќе пробам и ќе споделам ..

Screenshot_2021-12-13-22-22-41-925_com.lycadigital.lycamobile.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
по ова на сликата од апликацијата изгледа дека може да се плати со кредит доколку има доволно ... ќе пробам и ќе споделам ..

Прегледај го приврзокот 316508
ne moze probano ....
Автоматски споено мислење:

по ова на сликата од апликацијата изгледа дека може да се плати со кредит доколку има доволно ... ќе пробам и ќе споделам ..

Прегледај го приврзокот 316508
ne moze probano ....
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Za brzina na Lte nekoj sto e Sk,neka ti pisi jas ne sum ...koga sum,bil posledno sk speedtest bese 70/30mbps....(mozam ovde od moja lokacija da ti pustam speedtest)
Za portirajne treba da tie pominat dogovorot mora da ti pomine na telekom 24m,ke ti dojdi posledna faktura 236denari za portirajneto koi Lycamobile ke ti gi vrati tie 236....so prvata nadopolna od 100mkd.
Za portirajne zemisi lyca sim 0den.od benziska,tobakoo od bilo koj market online smetnigo formularot potpolnigo i slikaj licna karta i iccd i puk od novata lyca sim ispratigi na email, cs@lycamobile.mk javise 0791212 za da ti potvrdat deka e se ok so barajneto 2 rabotni dena e portirajneto...
Пополнив барање за рутирање на број денес па ќе видиме што како ќе биде.Ми здосади телеком.Секој месец некоја нова финта за крадење пари.10 пати деактивирам услиги што никогаш не сум ги активирал 11 пати пак услугите на сметка.По 2500 секој месец 24 месеци.Нит телефон земено нит ништо.Денес врвот кога отидов да расчистам со сметки беше ова.Да им плаќам провизија зошто сум платил сметка.Нека си бркаат работа IMG_20211214_014407.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Пополнив барање за рутирање на број денес па ќе видиме што како ќе биде.Ми здосади телеком.Секој месец некоја нова финта за крадење пари.10 пати деактивирам услиги што никогаш не сум ги активирал 11 пати пак услугите на сметка.По 2500 секој месец 24 месеци.Нит телефон земено нит ништо.Денес врвот кога отидов да расчистам со сметки беше ова.Да им плаќам провизија зошто сум платил сметка.Нека си бркаат работаПрегледај го приврзокот 316533
[/QUOTE]
Cccccc ah toj telekom,uste mislat drzavno i uste si cepat kako sakaat.....
Druze aktivirajsi nekoj.paket.od tie na 12m,najisplatlivi tise .dali mega ili megaS 12gb ili so 22gb,mada ako ne si golem potrosuvac i super200 so 5gb brka rabota,eve denes mene kaj sinot veke mise reobnovil za naredni 30denovi....
Автоматски споено мислење:

Пополнив барање за рутирање на број денес па ќе видиме што како ќе биде.Ми здосади телеком.Секој месец некоја нова финта за крадење пари.10 пати деактивирам услиги што никогаш не сум ги активирал 11 пати пак услугите на сметка.По 2500 секој месец 24 месеци.Нит телефон земено нит ништо.Денес врвот кога отидов да расчистам со сметки беше ова.Да им плаќам провизија зошто сум платил сметка.Нека си бркаат работаПрегледај го приврзокот 316533
Forumov pak,nesto se sekna so postovive....
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Пополнив барање за рутирање на број денес па ќе видиме што како ќе биде.Ми здосади телеком.Секој месец некоја нова финта за крадење пари.10 пати деактивирам услиги што никогаш не сум ги активирал 11 пати пак услугите на сметка.По 2500 секој месец 24 месеци.Нит телефон земено нит ништо.Денес врвот кога отидов да расчистам со сметки беше ова.Да им плаќам провизија зошто сум платил сметка.Нека си бркаат работаПрегледај го приврзокот 316533
Cccccc ah toj telekom,uste mislat drzavno i uste si cepat kako sakaat.....
Druze aktivirajsi nekoj.paket.od tie na 12m,najisplatlivi tise .dali mega ili megaS 12gb ili so 22gb,mada ako ne si golem potrosuvac i super200 so 5gb brka rabota,eve denes mene kaj sinot veke mise reobnovil za naredni 30denovi....
Автоматски споено мислење:


Forumov pak,nesto se sekna so postovive....
[/QUOTE]
Тоа и планирав да активирам за 6 или 12 месеци и да не се замарам.Гледам дека отрпилика 15 до 20 гига сум трошел месечно со тоа што и дома седев на 4g не уклучував wi-fi.Мислам таа опцијата со 22 гига најдобра ќе ми биде.И да ги потрошам 22 гига можам да докупам уште еден пакет во месецот бар така прочитав?За паркинг сакав да те прашам? Кредит онлајн треба да надополнам и да си имам на конто + кредит така?И уште една работа како можам на лајка да променам сопственост на број?кај легендите у телеком ако мењав сопственост 1 месец не сум смеел да мењам тарифа и да мигрирам се плаќало пенали
 

Kajgana Shop

На врв Bottom