Live Messenger проблеми, прашања и совети

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.354
Поени од реакции
11.224
Момци, не ја читав темава наназат, можда некој веќе го имал истиот проблем, значи... кога ќе се логирам на мсн... се е океј, по извесно време, јас сеуште логиран, со статус онлајн, а кај другите ме покажува како офлајн... треба 10 пати рестарт на мсн-то да му напраам за да се врати у нормала, имал до сеа некоја ваков проблем (и ако имал, чаре) ? :/

Едит: ова ми се дешаваше и на постарото мсн, и на најновото и ако се логирам на веб месинџерите...
и јас го имам овој проблем само што еднаш ке се изгаснам и ке се пуштам пак и се си е ок....а да не се пушташ ти како аппеар оффлине па потоа да одиш онлине?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
и јас го имам овој проблем само што еднаш ке се изгаснам и ке се пуштам пак и се си е ок....а да не се пушташ ти како аппеар оффлине па потоа да одиш онлине?
Не не, како онлајн се пуштам... и кај другите сум онлајн, по .. пола саат - саат некаде јас сеуште онлајн, ама кај другите ме покажува како офлајн.
Иначе порано и кај мене со еден рестарт на мсн-то се решаваше проблемот, ама сега во последно време 10-20 пати треба исклучи-уклучи да му праам дур с еопраи. :/
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.354
Поени од реакции
11.224
Не не, како онлајн се пуштам... и кај другите сум онлајн, по .. пола саат - саат некаде јас сеуште онлајн, ама кај другите ме покажува како офлајн.
Иначе порано и кај мене со еден рестарт на мсн-то се решаваше проблемот, ама сега во последно време 10-20 пати треба исклучи-уклучи да му праам дур с еопраи. :/
првпат слушам вакво нешто затоа најубаво избриши го и инсатлирај го одпочеток.:salut:
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Имам проблем со новово МСН :



До вчера вечерта немаше никаков проблем , денес се логирам и ми излага тоа на сликата погоре .

Појдов на тоа verify your account , ми бара да одберам држава и да го напишам бројот од мобилниот за да ми стаса порака со некојси код . Но ја нема Македонија .

Помош, ако знае некој нешто :toe:
 

Бавариа

ГЕМИЏИЈА ОД ВЕЛЕС
Член од
16 март 2010
Мислења
189
Поени од реакции
10
Имам проблем со новово МСН :



До вчера вечерта немаше никаков проблем , денес се логирам и ми излага тоа на сликата погоре .

Појдов на тоа verify your account , ми бара да одберам држава и да го напишам бројот од мобилниот за да ми стаса порака со некојси код . Но ја нема Македонија .

Помош, ако знае некој нешто :toe:
ај мавни на show details и прогуглај малце за еророт или напиши тука па да ти се помогне
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
еророт е овој :



сега ке побарам во врска со овај ерор , ако најде некој некое решение нека пише
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.354
Поени од реакции
11.224
еророт е овој :



сега ке побарам во врска со овај ерор , ако најде некој некое решение нека пише
те блокирале демек си додал многу контакти во краток временски период или пак си објавил многу коментари и те сметаат за спамер . Оди на оваа адреса https://account.live.com за да си го верификуваш акаунтот и ке можеш потоа да се логираш.
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
ниту сум додал мн контакти ниту сум објавил коментари :) нема ништо од тоа .

за адресава што ја даде пробав на неа но како што напоменав погоре ја нема нашава држава , најдов еден линк windowslivehelp така се викаше некако , гледам мн имаа пишувано дека го имаат истиот проблем како мене , им пишав да ме одблокираат па ќе видиме што ќе биде .

фала за помошта ,
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.723
Поени од реакции
27.698
не знаеш англиски или?
ти пишува дека не можеш на тој оперативен систем да инсталираш... најверојатно имаш xp а пробуваш да го иснталираш најновиот месинџер кој не подржува xp.
Не не, како онлајн се пуштам... и кај другите сум онлајн, по .. пола саат - саат некаде јас сеуште онлајн, ама кај другите ме покажува како офлајн.
Иначе порано и кај мене со еден рестарт на мсн-то се решаваше проблемот, ама сега во последно време 10-20 пати треба исклучи-уклучи да му праам дур с еопраи. :/
О, не си сам! До пред некој месец го имав проблемов... и после недела две, мислам дека сам по себе си се реши... а сеа пред некој ден пак почна така да ми прави :mad:
Поима неам шо треба да се направи за да се поправи трајно ама знам дека ако тие што те гледаат офлајн направат relogin на мсн ќе те гледаат онлајн... Нешо има врска со интернетов наш мислам, дали паѓа за дел од секундата или нешо... патем, на кој ISP си?

p.s. највеќе ме нервира, мислат дека се кријам app off... а тоа у живот не сум го користел.. треба да ја тргнат таа опција :mad:
p.p.s рутер користиш? ако да, каков?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
О, не си сам! До пред некој месец го имав проблемов... и после недела две, мислам дека сам по себе си се реши... а сеа пред некој ден пак почна така да ми прави :mad:
Поима неам шо треба да се направи за да се поправи трајно ама знам дека ако тие што те гледаат офлајн направат relogin на мсн ќе те гледаат онлајн... Нешо има врска со интернетов наш мислам, дали паѓа за дел од секундата или нешо... патем, на кој ISP си?

p.s. највеќе ме нервира, мислат дека се кријам app off... а тоа у живот не сум го користел.. треба да ја тргнат таа опција :mad:
p.p.s рутер користиш? ако да, каков?
Не би требало да е до нашиот интернет, ова најверојатно е некој нивни опасен баг. Најновиот месинџер има опција да се ставиш app off само за одредени контакти/групи, па по некоја си моја логика претпоставувам дека тука ја имаат утнато работата, али штознам, можеби е нешто сосем друго.

Според тоа што најдов на интернет наводно овој проблем настанува доколку не е исчистен кешот или пак доколку имаат проблем со нивниот сервер, али според она што успеав да приметем не ни до едното ни до другото...

Како и да е, проблемот уште не сум го решил, на телекабел сум и не сум на рутер, ако имаш чаре... пуцај. :)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Не би требало да е до нашиот интернет, ова најверојатно е некој нивни опасен баг. Најновиот месинџер има опција да се ставиш app off само за одредени контакти/групи, па по некоја си моја логика претпоставувам дека тука ја имаат утнато работата, али штознам, можеби е нешто сосем друго.

Според тоа што најдов на интернет наводно овој проблем настанува доколку не е исчистен кешот или пак доколку имаат проблем со нивниот сервер, али според она што успеав да приметем не ни до едното ни до другото...

Како и да е, проблемот уште не сум го решил, на телекабел сум и не сум на рутер, ако имаш чаре... пуцај. :)
Дали можеби истовремено проверуваш и email, па се конектира и web messenger-от преку browser-от? :D
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Дали можеби истовремено проверуваш и email, па се конектира и web messenger-от преку browser-от? :D
Хмм... сакаш да ми кажеш дека тоа е проблемот ? :S
Иначе меил проверувам нели... ако имам меил :)
Сега баш пробав, се одлогирав од меил и се опраи проблемот (бар сеа за сеа се ораи). :)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Хмм... сакаш да ми кажеш дека тоа е проблемот ? :S
Иначе меил проверувам нели... ако имам меил :)
Сега баш пробав, се одлогирав од меил и се опраи проблемот (бар сеа за сеа се ораи). :)
Кај мене тоа правеше проблем, голема е веројатноста дека се работи за истото.
Кога проверував меил, бев логиран на две места, па само направив sign out на browserot и се среди. :)
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.747
Поени од реакции
9.765
Oд пред некој саат:



Значи, ни сум сменил пасворд, ни ништо. Го оставив уклучено мсн-то, и кога се вратив, одлогирано беше, и нејќеше да се логира притоа јавувајќи го ероров. Сигурно е тој пасвордот и мејлот, али нејќе да се логира. Пробав да го сменам пасвордот, али не го памтам одговорот на тајното прашање :tapp:. Пробав и на Ebuddy да се логирам, нејќе.

Можно е да е до нив, или хакнат ми е мејлот евентуално?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom