Lidl маркети и во Македонија

Дали сте за отварање на Lidl маркети во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    225
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали можеш да наведеш пример во која држава Лидл работи од 7 до 23 бидејки во Словенија пред пандемијава работно време почнуваше од 8 до 21 петок-сабота а недела од 8 до 15 додека сега е скратено од 8:30 до 18 петок-сабота и 8:30 до 12 во недела:
Задар

Ама поради пандемијата некаде не работат и во недела, некаде 6 часа, некаде полно време. Таа вест ти е од март и не скратено до 18.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Најголем дел од малите колонијални маркети пропаднаа со доаѓањето на: КАМ, Стокомак, Кипер, Ангро, Зур, Жито... сега евентуално може да настрада некој од овие поголемите што не работи најдобро.
Жито почна како колонијален маркет пред 25 години
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Жито почна како колонијален маркет пред 25 години
Не зборувам како почнал, туку што се случува кога ваквите поголеми маркети се отвораат во одредена населба.
Кај мене во населбата прв дојде Жито и во рок од година и пол се затворија 2 мали дуќанчиња кои беа во радиус од 500 метри на овој маркет (не дека имам против ова, искрено сега имам поголем избор и пониска цена).
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Дали некој знае како може да се контактираат фирмава нова ваљда има некој мејл барем за официјална комуникација ?
 
M

Macedon1um

Гостин

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Бриши. Ги помешав брзините
 
Последно уредено:

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
ИКЕА наредно и и тешко на малите бизниси, ќе ги искинат на цени.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Лидл дава најмногу за цената која ја бара и е толку моќен што и концерни ко кока кола и остали може да ги стави на колена. Ова по дифолт значи пропаѓање на колонијалните маркети во блиска иднина.
So ogled na toa sto Lidl e od ist gazda kako Kaufland, mokjta na koncernot e uste pogolema. Schwarz grupacijata pravi 40 Mrd. Evra godisen obvrt.
Автоматски споено мислење:

ИКЕА наредно и и тешко на малите бизниси, ќе ги искинат на цени.
Iskreno ne znam za Ikea. Principot zemaj sam i napravi sam za pomali raboti e ok ama dali i so pogolemi funkcionira vo Makedonija ne znam. Imaat i taa usluga ama se doplakjat plus. Plus ne bi rekol deka Ikea samo so cenata moze da konkurira ne se najeftini. Prednost im e prepoznatliviot dizajn. Sum pazarel vo IKEA kako sekoj drug ama hajpot nikogas ne sum go razbral.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Iskreno ne znam za Ikea. Principot zemaj sam i napravi sam za pomali raboti e ok ama dali i so pogolemi funkcionira vo Makedonija ne znam. Imaat i taa usluga ama se doplakjat plus. Plus ne bi rekol deka Ikea samo so cenata moze da konkurira ne se najeftini. Prednost im e prepoznatliviot dizajn. Sum pazarel vo IKEA kako sekoj drug ama hajpot nikogas ne sum go razbral.
Мојте купувале од Ikea и досега се што купиле е одлично. Дури и големи работи купувале. Квалитет на место. Имаат сам да составаш и да ти го состават што се наплаќа. Ако не сакаш да плаќаш премногу во Ikea тогаш сам ќе бркаш некој да ти состави ако воопшто и не можеш да се снајдеш од упатство.

Е сега цени не би знаел да кажам дали е во државава би можел да конкурира бидејќи со математика слабо стојам :)
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2021
Мислења
46
Поени од реакции
26
Некоја претпоставка кога би отвориле?
Немам претстава за колку време се спремаат вакви објекти.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
Некоја претпоставка кога би отвориле?
Немам претстава за колку време се спремаат вакви објекти.
ако градат објект сигурно година дена, ако отворат у Ист гејт ке биде на есен
со оглед на тоа што соработуваат со локални фирми сигурно и за тоа треба време додека паднат договори итн ма да ние и немаме некое производство така да пак ке биде повеќето увезена роба


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
20210309_160230.jpg

Автоматски споено мислење:

ако градат објект сигурно година дена, ако отворат у Ист гејт ке биде на есен
со оглед на тоа што соработуваат со локални фирми сигурно и за тоа треба време додека паднат договори итн ма да ние и немаме некое производство така да пак ке биде повеќето увезена роба


Sent from my iPhone using Tapatalk
Колку што јас знам а не знам дали е секаде така. Lidl си градат свој објекти или отвараат во објекти кој не се внатре во трговски центри т.е молови.
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Возилото со Лидл налепниците од погоре е сликано во Штип одамна.

Како ТАКСИ го возеа еден период. Нема врска со последниве случувања.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Возилото со Лидл налепниците од погоре е сликано во Штип одамна.

Како ТАКСИ го возеа еден период. Нема врска со последниве случувања.
Знаеш која година е сликано?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom