Lidl маркети и во Македонија

Дали сте за отварање на Lidl маркети во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    218

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Сум за и за не... Бидејќи знам дека доколку се отвори нема храната да е со ист квалитет како другите земји, и нормално да се спрема наш стандард производите
Како тоа - нема да е со ист квалитет?
Не е ова Рептил, Кам или било кој постоечки маркет во Македонија.

Лидл си носат исти брендови секаде + соработуваат со локални производители за работи што побрзо се расипуваат (млеко, млечни и остало) и ги продаваат под нивно име.

Брендот Crunchfield (за житарици) е со ист квалитет и во Србија и во Татаристан и во Грција, како за пример.
Пецивата секаде се исти вкус, не е ова - Ај бутни 100гр брашно помалку.

Нормално, млеката, јогуртите се различни од Бугарија и Грција пошто се различни локални подизведувачи.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Понудата секаде им е различна, а квалитетот исти.
Парксајд имаат добри алати за парите. Крофните, чоколадите Fin Carre, пудинзите, сувомеснати производи, чат пат облека и играчки за деца и тоа е тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
и што ќе биде Лилд различно од Кам и Стокомак, истите германски генерички производи у друго паковање само.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Горе доле тие маркетиве Кам, Кипер, Стокомак веќе одат на таа варијанта да имаат и облека, играчки, алати и ред други такви работи и цело време акција имаат на производите. Евтино а за таа пара вршат работа некој од тие работи.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
и што ќе биде Лилд различно од Кам и Стокомак, истите германски генерички производи у друго паковање само.
Ретко во КАМ и СТОКОМАК има Германски производи, повеќето се Полски...
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Па ако се како во Германија со цените, ќе бидат како наш стандард производите :D

Не гледам некој посебен бенефит од нов ланец на маркети, коа овие постоечкиве кај нас не ги бива :D

Да нема потреба од нови, повеќе и доволно се сите...
Незнам што толку мн отворање зборот е на секое чоше маркети има, нормално со ова после некое време доаѓа до отпуштање на персоналот поради немање толку промет..
Подобро нека има 3-4 мега маркети зборот е , отколку незнам колку..

Е сега некој ќе рече што повеќе подобро, демек се повеќе конкуренција ќе има а и со тоа пониски цени, ама што ќе намалет одредени да не речам какви производи (истите)...

Џабе е кој и да е истата приказна ќе е
 
Член од
1 април 2020
Мислења
142
Поени од реакции
836
Судејќи според Лидл маркетите во Бугарија, нема да биде многу ефтино. Се' се прилагодува на пазарот, но цените се далеку од приступачни за повеќето обични луѓе. Кауфланд е избор пред Лидл, бидејќи квалитетот е тој, но цените се за нијанса пониски.
Но платите им се најдобри во таа бранша, да.

Е сега, ќе има поголем избор, факт. Сепак останува да видиме како ќе функционира реално.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
вака по Балканов што сум влегувал по Лидл и остали маркети центите не им се разликуваат драстично, нешто поефтино у Лидл а нешто поскапо така да мислам и кај мас ке биде слично
мене ме радува фактот дека ке ни бидат достапни Де Лукс производите кои ги вадат негде во октомври и посебно што имам мерак алат да си купувам а таму се наоѓа со солиден квалитет и цени


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Ретко во КАМ и СТОКОМАК има Германски производи, повеќето се Полски...
Плус е тоа што во СТОКОМАК се осеќаш како СТОКА а не како клиент.
Јака им душа на вработените таму. Буквално мртвило ми е маркетот, депресија ме мава со самото влагање, го избегнувам највеќе што можам.
Кам од друга страна доста се подобрени.

Лидл ако дојде тука највеќе ќе им земе муштерии на Рептил, Жито, Рамстор и Тинекс. Особено ако отворат барем 2 во Скопје. Барем ја лично доколку иам во близина (5-6 км ) Лидл не би влагал во другиве маркети, еднаш на 2 недели ќе си испазарам се и тоа е тоа. Плус е тоа што облеката, алатите и останатите ствари им се стварно одлични за цената. Плус е тоа што е огромен простор па не те гуши, се моеш да си земеш на раат без притоа да се мислиш како ќе се разминеш со количката пошо меѓу рафтовите има факинг 2 метра простор максимум. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.963
Се надевам ќе градат и во други градови низ Македонија. Кога бев во еден од Lidl маркетите во Грција едно лето ми се допадна делот со лебови и пецива беше доста убаво среден хигиенски за самопослужување. Во Грција сум бил и во друг Lidl маркет но колку шѕо приметив се зависи понудата и на кое место е маркетот. Во едниот кај што бев тој што го спомнав со лебовите имаше доста голема понуда додека еден друг немаше толку голема понуда избор храна и други работи.
Имаш право за ова. Ја до сега сум бил во два Лидл-а. Во Полска и на Малта.
Во двете земји во оделот за лебови и бели пецива имаа нивни традиционални солени и слатки работи и секако традиционални лебови. Малтезиве имаа некои лебови слични на бурито а кај пољациве `ржани и црни лебови.
За слабава понуда можеби било моментално потрошено бидејќи фурните работеа негде до 12-1 попладне. Кај пољациве можеби и порано затвораа.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Ќе се изнакупат луѓево Lidl патики

Попознати како Битпазарки :D

Ако ништо друго, бар паркинг ќе има (за разлика од сегашниве Стокомак / Кам кои најчесто никнуваат до улица и мора да ја блокираш или неа или тротоарот). Некако се' ми иде натаму дека ќе отвори заедно со и во East Gate ;)
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Само што тие Лидл патики на ebay идат по цени од 300-500$ а има и по неколку илјади.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
не бил ефтин-скап бил, па зашто го водат Бугари, требало наше да си подржуваме... и тн.

коа го нема, зашто го нема
коа го има, триста курца

нит се тера, нит се води ова стадо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom