LEB

  • Креатор на темата Anco
  • Време на започнување

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Bez leb na masa ne odi ni edno jadenje, ima mozebi tema (kakov leb jadete - vruk-mek ili tvrd-bajat i sl.) za leb ako nema eve.
-

Nema foto,zamislete so opisanite zborovi.
Vo Gorno Lisice posle mostot Usjecki kanal ima od desna strana edna maalska prodavnica.
Sekojdnevno tamu nekade okolu 15 casot ke vidam luge kako stoejki ili posednati cekaat pred dukanot. Nekoj sto prv pat ke pomine tamu ne ke znae vo sto e rabotata.
Tie site go cekaat da pristigne kamionot so LEB.
I vednas stom go istovarat lebot pocnuvat da zemaat od gajbite i polnat kesi.
Toa e leb so vcersna data ili pocesto i denesna sto od golemite marketi e vraten - otpisan kako leb so pominat rok.
Toj leb i ne e nesto rasipan no ne e taze,tuku prosto bajat kako sto znaeme da kazeme no moze da se upotrebi uste den-dva i posle toa datoto oznaceno na opakovkata.
A ako se dobro osusi moze da stoj i podolgo vreme, moze i da se zamrzne sto ne veruvam deka nekoj go pravi.
Od kamionot pristiga i se istovara gajbi so leb od site sorti-vidovi i na site cenata e ista DESET denari parce ili kako sto vikame kilo.
Skoro site parcinja leb se neosteteni i zdravi i vo originalna opakovka, retko ima i nespakovani taka zemeni od policite tamu.
ima bas od site lebovi, i onie od Zito luks i od privatnite firmi, i onie od 20 denari i onie od 40-50 denari.

Za nekoj DESET denari e golema para,pa zatoa odat ovde pred prodavnicata pred vreme i go cekaat kamionot so leb. Koga jas porano prv pat gi vidov ne znaev sto cekaat. Toa se sigurno lica so niski primanja ili bez primanja a najcesto se povozrasni lica. Lebot go kupuvaat za svoja upotreba odnoso za na masa zatoa i go biraat toj sto im najpoveke odgovara no ima i takvi sto polnat po nekolku vreki i ne im vazno od koja marka ili dato e lebot i verojatno go zemaat za domasni zivotni.
Pa togas zosto bev jas tamu i kako go nauciv ova procenete vie.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
откако започна ова короништево јадеме исклучиво домашен леб приготвен со ова машинче, е сега која е математиката и дали сме ќар или зијан не е битно,

битното е дека секогаш имаме тазе приготвен леб (има можност за одложен старт па така можеш да го ставиш претходно па наутро или кога ќе си дојдеш од работа да ти биде вруЌ) кој никој претходно не го факал по сто пати пред мене да провери дали е: мек, добро печен... а можеби раце е миен последен пат вчера.

инаку кога сме веќе на темава да го споделам и рецептот по кој се подготвува лебот за 1kg употребуваме:
700g брашно (го купувам од кам 5kg=106 ден.),
430ml млака вода од чешма,
пола сув квасец 2,5gr,
тузланска сол 5-10gr,
15ml зејтин
времето за подготовка е 3h и 10 min. и тука е вклучено месење, стасување на тестото и печење.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Лебот ти е многу штетен (особено овај белиот) јас го избегнувам или го заменувам со компир, ориз ...

Овој со семињата или црниот што е можеби вреди да се јаде, друг никако.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Леб за ручек јадам еден или две зависи кога како а за доручек и вечера јадам четири пет највеќе.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.671
Поени од реакции
5.693
ova e leb.
zdrav, prevkusen i 100% BIO
Tradicija 200 godini.


https://static.wixstatic.com/media/bd4f6f_8f7b6b4b27744c458a9d575a3cfea877~mv2_d_4272_2784_s_4_2.jpg/v1/fill/w_1056,h_545,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01/bd4f6f_8f7b6b4b27744c458a9d575a3cfea877~mv2_d_4272_2784_s_4_2.webp
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Bez leb na masa ne odi ni edno jadenje, ima mozebi tema (kakov leb jadete - vruk-mek ili tvrd-bajat i sl.) za leb ako nema eve.
-

Nema foto,zamislete so opisanite zborovi.
Vo Gorno Lisice posle mostot Usjecki kanal ima od desna strana edna maalska prodavnica.
Sekojdnevno tamu nekade okolu 15 casot ke vidam luge kako stoejki ili posednati cekaat pred dukanot. Nekoj sto prv pat ke pomine tamu ne ke znae vo sto e rabotata.
Tie site go cekaat da pristigne kamionot so LEB.
I vednas stom go istovarat lebot pocnuvat da zemaat od gajbite i polnat kesi.
Toa e leb so vcersna data ili pocesto i denesna sto od golemite marketi e vraten - otpisan kako leb so pominat rok.
Toj leb i ne e nesto rasipan no ne e taze,tuku prosto bajat kako sto znaeme da kazeme no moze da se upotrebi uste den-dva i posle toa datoto oznaceno na opakovkata.
A ako se dobro osusi moze da stoj i podolgo vreme, moze i da se zamrzne sto ne veruvam deka nekoj go pravi.
Od kamionot pristiga i se istovara gajbi so leb od site sorti-vidovi i na site cenata e ista DESET denari parce ili kako sto vikame kilo.
Skoro site parcinja leb se neosteteni i zdravi i vo originalna opakovka, retko ima i nespakovani taka zemeni od policite tamu.
ima bas od site lebovi, i onie od Zito luks i od privatnite firmi, i onie od 20 denari i onie od 40-50 denari.

Za nekoj DESET denari e golema para,pa zatoa odat ovde pred prodavnicata pred vreme i go cekaat kamionot so leb. Koga jas porano prv pat gi vidov ne znaev sto cekaat. Toa se sigurno lica so niski primanja ili bez primanja a najcesto se povozrasni lica. Lebot go kupuvaat za svoja upotreba odnoso za na masa zatoa i go biraat toj sto im najpoveke odgovara no ima i takvi sto polnat po nekolku vreki i ne im vazno od koja marka ili dato e lebot i verojatno go zemaat za domasni zivotni.
Pa togas zosto bev jas tamu i kako go nauciv ova procenete vie.
siromastija upm
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Toa e leb so vcersna data ili pocesto i denesna sto od golemite marketi e vraten - otpisan kako leb so pominat rok.
Toj leb i ne e nesto rasipan no ne e taze,tuku prosto bajat kako sto znaeme da kazeme no moze da se upotrebi uste den-dva i posle toa datoto oznaceno na opakovkata.
Тоа е леб што го земаат со вреќи за кучиња и стока хранење, бајат со поминат рок, а не е мувлосан.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.521
Тоа е леб што го земаат со вреќи за кучиња и стока хранење, бајат со поминат рок, а не е мувлосан.
го јадат и некои луѓе сиромашни, она rock bottom, малце со вода го наквасуваат во рерна 5-10 минути и како тогаш месен излегува. Имам тетин кој цел живот ваков леб јади, а не е толку отепан, каскатија со тапија.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
го јадат и некои луѓе сиромашни, она rock bottom, малце со вода го наквасуваат во рерна 5-10 минути и како тогаш месен излегува. Имам тетин кој цел живот ваков леб јади, а не е толку отепан, каскатија со тапија.
ОК, ако викаш така. Јас знам дека за животни го купуваат.
Имам видено и натпис: „Продаваме бајат леб за кучиња“
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ОК, ако викаш така. Јас знам дека за животни го купуваат.
Имам видено и натпис: „Продаваме бајат леб за кучиња“
UTKA si... ete jas odam tamu i go kupuvam za vnucite... oti nema koj drug da im kupi.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
UTKA si... ete jas odam tamu i go kupuvam za vnucite... oti nema koj drug da im kupi.
не ти ја знам ситуацијата ама ако си во можност некако собери средства и купи едно вакво машинчe 3400 денари е и прави им на децата лепче како што е редот ориентационо 1kg би те чинел околу 20 ден. греота се децата, мислам дека од сетек може и на рати да се земе.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Лебот ти е многу штетен (особено овај белиот) јас го избегнувам или го заменувам со компир, ориз ...

Овој со семињата или црниот што е можеби вреди да се јаде, друг никако.
Дишењето воздух е исто штетно, особено во Скопје.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Не беше тоа толку одамна кога се продаваше „вчерашен леб“ по продавниците заедно со тазе лебот, или како што го викаа тогаш „денешен“. На пример за вечера не ти стигнува леб, тркнуваш до продавница, ја подаваш главата низ вратата од продавницата и ја прашуваш продавачката и воедно комшика - Маре, дали има останато леб, а таа ти одговара „има, ама само вчерашен“, и ти фино лепо одиш и му правиш инспекција колку е бајат, а тоа обично покрај визуелно набљудување подразбира и физичко опипување на продуктот или популарно наречено „прицкање“. Доколку лебот помине низ твојата бајатолебна експертиза - го земаш, доколку не те мрзи - одиш во потрага по „помек“ во подалечната продавница, во другото маало. Од тука веројатно останала и навиката на постарите „лебоприцкачи“ до ден денешен, кога веќе „вчерашниот леб“ е искоренет скроз од продавниците тие повторно по навика или поради сомнеж случајно да не се работи за подметнат леб од вчера, да и прават проценка на секоја векна леб одделно, секој употребувајќи ја својата тактика и лебоприцкачка мајсторија во потрагата по идеалната векна леб. Добро е денес што лебот доаѓа спакован. Мислам дека со тоа би се согласиле сите, без исклучок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom