LEB

  • Креатор на темата Anco
  • Време на започнување
D

Deleted member 12196

Гостин
откако започна ова короништево јадеме исклучиво домашен леб приготвен со ова машинче, е сега која е математиката и дали сме ќар или зијан не е битно,
Секако дека си во ќар. Додај на сметката уште 0,5KWh струја и излегува на половина цена отколку во продавница.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Леб е институција, не ве разбирам што зборите... Ќе направиш тавче гравче или нешто слично и ќе земеш плочки од црн леб? Па не оди. Замисли топол домашен леб во комбинаија. За мене мирис на леб што се пече е најубав мирис што постои.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Јас јадам само црн 6 семки од Ж Леб. Мислам дека е поздрав и повкусен од белиот обичен леб. Девојка ми воопшто не јаде леб. Незнам зошто не сака квасец. Јас ја зезам викам си како Јахове, тој мразел квасец како што пишува во Библијата. Зошто МПЦ дозволува квасец во лебот незнам. Ама тоа е друга тема...
Автоматски споено мислење:

Јас јадам само црн 6 семки од Ж Леб. Мислам дека е поздрав и повкусен од белиот обичен леб. Девојка ми воопшто не јаде леб. Незнам зошто не сака квасец. Јас ја зезам викам си како Јахове, тој мразел квасец како што пишува во Библијата. Зошто МПЦ дозволува квасец во лебот незнам. Ама тоа е друга тема...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Јас јадам само црн 6 семки од Ж Леб. Мислам дека е поздрав и повкусен од белиот обичен леб. Девојка ми воопшто не јаде леб. Незнам зошто не сака квасец. Јас ја зезам викам си како Јахове, тој мразел квасец како што пишува во Библијата. Зошто МПЦ дозволува квасец во лебот незнам. Ама тоа е друга тема...
Се плаши да не и нарасне стомакот од квасецот... :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Стари добри времиња..ехххххх..дури и ете сега се потсетив на мирисот на прав вкусен вруќ бел леб кој го истовараа(малтене ги фрлаа гајбите со леб на тротоар пред сеуште неотворените самопослуги)..испаруваше лебот со волшебен мирис, а гајбите валкани, прашливи, лебот тоа време не се пакуваше во кеса...:)...и кога ќе побараш да ти исечат ЧЕТВРТ леб и да ти направат сендвич со мортадела...ммммммммммммммммммммм..мераци:love:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
пиши го рецептот ако не ти е тешко
250 грама интегрално ржано
250 грама интегрално хељдино
50 грама сончоглед жив лупен
1 лажичка сода, сок од половина лимон, хималајска сол, маслиново масло.

се замесува лепливо тесто и се остава да ферментира неколку часа, потоа се става во калап на намрсена хартија да се пече на 180 степени 1 час, потоа се завиткува во кујнска крпа да олади, се сече оладен.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
250 грама интегрално ржано
250 грама интегрално хељдино
50 грама сончоглед жив лупен
1 лажичка сода, сок од половина лимон, хималајска сол, маслиново масло.

се замесува лепливо тесто и се остава да ферментира неколку часа, потоа се става во калап на намрсена хартија да се пече на 180 степени 1 час, потоа се завиткува во кујнска крпа да олади, се сече оладен.
со ајвар и сирење ли го јадеш?

А одека да знаеме да месеме...пиши го рецепто и со машина за леб...

Оваа машинка за леб сакам да ја купам...евтина вака...добра цена...незнам дали е добра има ли некој искуство со неа?

 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
со ајвар и сирење ли го јадеш?

А одека да знаеме да месеме...пиши го рецепто и со машина за леб...

Оваа машинка за леб сакам да ја купам...евтина вака...добра цена...незнам дали е добра има ли некој искуство со неа?

Де бе со лажица се прави овој ... полесно здравје..
Го јадам со што сакам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom