LCD телевизори

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
se vseluvam vo novata kuka pa nemam nisto sto znaci koga kupuvam neli treba da razmislam da mi se najdi i vo idnina ako nesto izlezi potreba no prvenstveno e za gledanje televizija -za pocetok kablovska a poslem digitalna , filmovi od usb - ne blu ray oti ke treba da go kupvam i nego dopolnitelno , cat pat da go povrzam na pc pa da plesnam nekoja igra , boze zdravje mozi i ps3 i taka... muzika.. slika. ( iskreno ne sum znael deka razlikata pomegu full i ready hd ne se oseka na 32 inci ami pogore iako procitav ne go zedov vo predvid pa da mozi sega i ke razmislam za 42). Po se izgleda trebase da kazam deka budjetot mi e do 23 000 denari pa tie pogore dva televizori otprilika + - se tuka nekade , rabotata e koj ?
p.s fala za brziot odgovor
Која кабловска многу битно :) зашто ако си на телекабел со секој нов денешен лцд плазма или лед тв има вградено двбц-т ресивер кој ги отвора дигиталните канали кој телекабел ги дава беспалтно :) Инаку на тримакс од т-мобиле имаш канал 5 во хд да гледаш и други програми дигитални.

И тоа усб треба да провериш дали ќе го чита зашто кај некои марки на тв не чита поголеми надворешни хард дискови од 500 гига.

од тие горе што ги наведе ниеден, а ќе додадеш уште 100 евра, што да ти кажам тв не се купува секој ден, или месец, се купува за користење најмалку за 5-6 или повеќе години, па затоа вреди да се дадат и тие плус пари што не си ги планирал :)

за 28 иљади денари можеш да најдеш панасоник плазма кои ќе ги задоволи сите стандарди на гледање од кабловска тв, и наши аналогни тв станици до блу реј преку усб филмови во висока резолуција ;)

п.с. тоа е мојот совет, твое ти да прашаш и од некој друг второ мислење и да си одлучиш што ќе купиш сепак твои се парите :)
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Вака сега... на телевизоров дома имам дигитален рисивер, но заклучени се дигиталниве станици (најверојатно од BoomTV се), ТВ-то бара CI модул за да ги отвори, сега ме интересира дали од One даваат посебно CI модул, или боксот што го даваат е програмибилен, или пак има CI модул во него?!..

И ова е некоја моја луда идеа за free DTV:
Дали некој успеал да клонира CI модул?!.. :)
Знам дека не е прашањево баш за тука,ама пошто гледам се разбираш (а јас не ) да прашам: што е фината со тоа ЦИ модул? Имам лцд тв со дигитален рисивер и на некои канали пишува нема ЦИ модул. Кабловската ми е од Телекабел.За тие канали треба да се доплати нешто или???:confused:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Ова е CI модул со се картичка во него



за жал кај нас бум тв ја „врзвит“ картичката со ресиверот, истото е и со тотал тв, и не давет ваков модул ако сакаш да станиш нивни претплатник, слична ситуација е и со кејблтел и со телекабел. На запад то не е можно, ето се скај германија, италија, англија, кај нив картичките се „слободни“ т.е. ако бараш само картичка добиваш само картичка
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
ајде малце и јас да ве активирам за телевизориве со мислење од некој поискусен

ми се дават едно добри 500 евра за од 40" па до 46"
значи зборувам за телевизор со интернет т.е (wifi или lan)

има некој од вас таков земено ?
и кој модел би го препорачале како најдобар за интернетот (Sony , Samsung , Toshiba ?)

и уште едно интересно прашање поврзано со телевизориве :
има некој искуство со купување телевизор од бугарија и пренос во македонија во вредност од 500 евра ? царина и такви ствари ?


и за крај би сакал мислење за овие телевизори којшто ке ги ставам
кој би го одбрале и зошто ?

ке почнам од најголемкото
46 инча - SAMSUNG LE-46B650 (единствено не ми се допага што не е LED)
42 инча - TOSHIBA 42SL863G (LED)

еве и добра страна за компарација на двата телевизори споменати

http://translate.googleusercontent.c...RtV4o-GT8XfPqg
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ајде малце и јас да ве активирам за телевизориве со мислење од некој поискусен

ми се дават едно добри 500 евра за од 40" па до 46"
значи зборувам за телевизор со интернет т.е (wifi или lan)

има некој од вас таков земено ?
и кој модел би го препорачале како најдобар за интернетот (Sony , Samsung , Toshiba ?)

и уште едно интересно прашање поврзано со телевизориве :
има некој искуство со купување телевизор од бугарија и пренос во македонија во вредност од 500 евра ? царина и такви ствари ?

и за крај би сакал мислење за овие телевизори којшто ке ги ставам
кој би го одбрале и зошто ?

ке почнам од најголемкото
46 инча - SAMSUNG LE-46B650 (единствено не ми се допага што не е LED)
42 инча - TOSHIBA 42SL863G (LED)

еве и добра страна за компарација на двата телевизори споменати

http://translate.googleusercontent.c...RtV4o-GT8XfPqg
Каде има толку евтин LCD TV со голем екран и WiFi?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мислења за Quart LT 42 3D, цената му е 29,000 во www.amc.com.mk. Има 4 пара гратис цвикери.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ајде малце и јас да ве активирам за телевизориве со мислење од некој поискусен

ми се дават едно добри 500 евра за од 40" па до 46"
значи зборувам за телевизор со интернет т.е (wifi или lan)

има некој од вас таков земено ?
и кој модел би го препорачале како најдобар за интернетот (Sony , Samsung , Toshiba ?)

и уште едно интересно прашање поврзано со телевизориве :
има некој искуство со купување телевизор од бугарија и пренос во македонија во вредност од 500 евра ? царина и такви ствари ?

и за крај би сакал мислење за овие телевизори којшто ке ги ставам
кој би го одбрале и зошто ?

ке почнам од најголемкото
46 инча - SAMSUNG LE-46B650 (единствено не ми се допага што не е LED)
42 инча - TOSHIBA 42SL863G (LED)

еве и добра страна за компарација на двата телевизори споменати

http://translate.googleusercontent.c...RtV4o-GT8XfPqg
И двата тв не се добри затоа што користат осветлување LED Edge тоа значи странично. Најдобро е да бараш ТВ кој има RGB Dynamic LED каде лед диодите се сместени позади Direct LED

и во овој сегмент победува плазмата

Plazme daju lokalnu kontrolu svjetline za svaki slikovni podatak-fosfornu ćeliju, što znači da ploča ima 2.073.600 (1920×1080) neovisnih izvora svjetla. Na LCD-ovima postoji problem, jer u većini lokalnih područja kontrola svjetline ne prelazi 512 područija ili polja. Predstavit ćemo i ispitati pet raspoloživih tehnika za kontrolu pozadinskog osvijetljenja LCD-ova.

90% kupaca uglavnom nisu tehnicki obrazovani kupci koji znaju sta zele kupiti niti zele vece dijagonale od CRT-ova od 20 do 26″ na koje su do tad navikli.

Brandovi koji guraju plazma tehnologiju nisu uraidli dovoljno na promoviranju plazma tehnologije u zemljama gdje jos vlada bojazan od burn-ina.
50% svih prodanih Panasonicovih televizora se proda u Japanu, to su tehnicki najosvjesteniji ljudi i sve dok Panasonic sa plazmama vlada na tom trzistu, gurat ce plazme i u ostatku svijeta.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Мене не ми факаат око плазмите
премногу контрастна слика (црната боја е доминантна) и многу се скапи а башка читнав дека и не траеле многу али да не навлегувам во темата кој е подобар

колку е подобро ова што го спомна direct led и дали вреди да се зема таков телевизор
п.с никој нема искуство со интернет на тв ?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
а што ке кажете за оваа плазмичка ? многу ми се допага
PANASONIC TX-P42S30E
кај нас ја има за 37 000 денари во техномаркет
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Мене не ми факаат око плазмите
премногу контрастна слика (црната боја е доминантна) и многу се скапи а башка читнав дека и не траеле многу али да не навлегувам во темата кој е подобар

колку е подобро ова што го спомна direct led и дали вреди да се зема таков телевизор
п.с никој нема искуство со интернет на тв ?
Грешка си во врска со плазмите.

Što su onda u suštini 100 i 200Hz-ni LCD TV-i?

To su 50-hercni televizori koji imaju mogućnost interpolacije slike. Definicija interpolacije bi bila umetanje novih slika/okvira na osnovu postojećih. Ti novi okviri slike se umeću između 2 uzastopna okvira. Ako pogledamo zbog čega je interpolacija potrebna, odgovor je jednostavan. Naime, LCD matrice su trome, tranzistori/kristali su spori, a da bi blokirali svjetlost (što je potrebno da bi stvarali crnu boju kao i različite nijasne drugih boja, tranzistori tj kristali moraju blokirati svijetlost) oni to rade na način da se okreću oko svoje osi za 90 ili 180 stupnjeva. Za taj proces je potrebno vrijeme, vrijeme koje je dragocjeno kod prikaza brzih scena, vrijeme koje troma LCD matrica nema. Ako matrica nije u stanju reagirati dovoljno brzo da bi došla u sinhronizaciju s brzinom slike koja se izvodi dolazi do preklapanja linija pokretne rezolucije zbog sporijeg odziva matrice/tranzistora.

Nikakav mehanizam ili proces ne može ubrzati zakretanje tranzistora/kristala. Do ovog dijela Full HD LCD TV-i imaju 300 linija pokretne rezolucije od 1080 linija. Da bi vam bilo savršeno jasno o čemu govorimo, dat ćemo vam primjer. Svi znate da je danas velika većina panela Full HD tj. da ima 1080p rezoluciju (1920×1080). Ova vrijednost od 1920×1080 piksela vrijedi za statične slike, kada se prikazuje desktop PC-a, slike ili materijal koji ne obiluje brzim scenama. Kada ubacimo u igru Blu-ray film koji je snimljen recimo IMAX kamerom ili jednostavno bilo koji sadržaj koji ispunjava cijeli ekran dolazimo do zaključka da 50Hz LCD-ovi pri prikazu brzih scena u stvari uopće nisu full HD televizori, oni čak nisu ni HD ready!


Mnogi će se pitati o čemu to pričamo?

Da bi imali full HD sliku od 1080 linija ili HD Ready prikaz od minimum 720 linija vaš televizor pri brzim scenama mora prikazati 720 linija za HD ready, odnosno 1080 linija za Full HD sadržaj da bi sadržaj s HD izvora pri brzim scenama bio kristalno jasan, oštar i čist. Ako znamo da 50Hz LCD-ovi imaju 300 linija pokretne rezolucije onda dolazimo do logičnog zaključka da takvi uređaji ako gledamo samo brojeve nisu u stanju ni da prikažu DVD sadržaj sa 480 ili 576 linija kristalno jasno.

Plazma se sastoji od ksenon, neon i helij plinova načinjenih od velikog broja malih ćelija koji se nalaze između dvije polarizarane ploče, od kojih se svaka od njih sastoji od crvenog, zelenog i plavog podpiksela s izvorom osvjetljenja ili iluminacije. Ti pikseli se dovode u stanje mirovanja (prikazuju crnu boju) ili pobuđeno stanje (prikazuju ostali RGB snop) pomoću polarizacije. Da bi piksel isijavao svjetlost mora se prvo dovesti u “napunjeno” stanje ili bi u suprotnom bio trom kao kristal LCD-a prilikom zakretanja. Vrijeme “punjenja” određuje koji nivo crne plazme su u stanju prikazati. Što je kraće vrijeme “precharged” procesa to će manja iluminacija piksela biti, a s time i dublja crna boja.

Dakle, ovi procesi na nivou piksela i voltaže se odvijaju i do nekoliko tisuća puta u sekundi. Pošto pikseli mogu reagirati gotovo trenutačno, nema kašnjenja prilikom pripreme za prikaz crne boje te je pokretna rezolucija gotovo savršena. Od 900 linija kod 400Hz subfield plazmi do punih 1080 linija pokretne rezolucije kod novih 600Hz subfield modela.

Subfield podaci su jedinice mjere kod procesiranja pokretne rezolucije plazma ekrana, dok LCD TV-i koriste okvir kao primarnu jedinicu. Pošto je subfield manja jedinica od okvira (u ovom slučaju i do 12 puta) elektronika plazme je u stanju rukovati s više informacija o objektima u pokretu. LCD nedostatak subfield drive-a nadoknađuje interpolacijom novih okvira između 2 postojeća.


Ovo je glavna razlika između interpolacije i subfield drive-a. Ova razlika i čini da plazme prikazuju punu pokretnu rezoluciju bez pojave artefakata ili pucanja slike. LCD dakle umeće okvire između dva postojeća, dok plazma sklapa jedan okvir na osnovu subfield podataka kako bi dobila što fluidniji prikaz. Dakle, i jedna i druga tehnologija teže da stvore što više slika između kojih će postojati što manji prijelaz da bi slika bila bez zamućenja.


Plazme dakle imaju od jednog okvira 12 podokvira, dva okvira imaju 24 subfield slike itd., a koji se iscrtavaju 50 puta na ekranu (50Hz), dok 200Hz LCD imaju na dva okvira samo 8 slika, odnosno po jednom okviru se nalaze četiri (3 + original) interpolirane slike od kojih svaka nosi 1/4 informacije o objektu u pokretu. Drugim riječima, plazme s pulsnim modulacijama su u stanju prikazati tri puta više slika te im pokretna rezolucija ne predstavlja problem kao matricama kod LCD-ova. Ako vam je brojevima lakše shvatiti onda se informacija o promjeni pozicija pokretnog objekta kod 600Hz subfield drive prikazuje 1/600 dio sekunde.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
а на 16:9 какви се македонските програми
ја раширува ли сликата многу ? прифатливо ли е за гледање ?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Мене не ми факаат око плазмите
премногу контрастна слика (црната боја е доминантна) и многу се скапи а башка читнав дека и не траеле многу али да не навлегувам во темата кој е подобар

колку е подобро ова што го спомна direct led и дали вреди да се зема таков телевизор
п.с никој нема искуство со интернет на тв ?
Вреди али погледни ги цените на тв лед кој имаат такво осветлување, обично стои ознаката фул лед плус.

инаку и тука победува плазмата

Plazme daju lokalnu kontrolu svjetline za svaki slikovni podatak-fosfornu ćeliju, što znači da ploča ima 2.073.600 (1920×1080) neovisnih izvora svjetla. Na LCD-ovima postoji problem, jer u većini lokalnih područja kontrola svjetline ne prelazi 512 područija ili polja. Predstavit ćemo i ispitati pet raspoloživih tehnika za kontrolu pozadinskog osvijetljenja LCD-ova.

Исто така плазмата победува и во -

Реакција на LCD телевизорот, која се изразува во милисекунди, е времето за кое телевизорот од бела боја може да прикаже црна боја, а потоа повторно да прикаже бела. Помалите вредности на овој параметар овозможуваат поквалитетна слика.


кај плазмата реакцијата е 0.0001 секунда, а кај лцд или лед е 2.4 до 4 секунди


За тв плазмата што ја спомна


PANASONIC TX-P42S30E
кај нас ја има за 37 000 денари во техномаркет

еве ти ја цела рецензија што е направена, како е тестирана кои се преднсоти и слично

http://hdtelevizija.com/2011/05/11/recenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42s30e-107-cm/

ова е прва страна од 8, доле кликни на slijedeća » страна и прочитај се па спореди со друг тв ако се двоумиш.

јас само ќе го пренесам закључокот од последната страна ;)

Panasonic je plasirao ovaj model kao isključivo najjeftinije 2D Full HD rješenje koje će dati impresivnu sliku, sa malom potrošnjom uz odličnu cijenu. S30 je odlično pozicioniran i predstavljat će jedno od najoptimalnijih rješenja za kupovinu u 2011-toj godini kada su u pitanju Full HD paneli. Bezrezervna preporuka.

П.С.

O autoru

Dipl.ing informacijskih tehnologija, glavni recenzent/HDTV kalibrator, urednik edukativnih tekstova, savjetnik i tehnička podrška korisnika i kupaca audio-video uređaja i tehnologija.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Вреди али погледни ги цените на тв лед кој имаат такво осветлување, обично стои ознаката фул лед плус.

инаку и тука победува плазмата

Plazme daju lokalnu kontrolu svjetline za svaki slikovni podatak-fosfornu ćeliju, što znači da ploča ima 2.073.600 (1920×1080) neovisnih izvora svjetla. Na LCD-ovima postoji problem, jer u većini lokalnih područja kontrola svjetline ne prelazi 512 područija ili polja. Predstavit ćemo i ispitati pet raspoloživih tehnika za kontrolu pozadinskog osvijetljenja LCD-ova.

Исто така плазмата победува и во -

Реакција на LCD телевизорот, која се изразува во милисекунди, е времето за кое телевизорот од бела боја може да прикаже црна боја, а потоа повторно да прикаже бела. Помалите вредности на овој параметар овозможуваат поквалитетна слика.

кај плазмата реакцијата е 0.0001 секунда, а кај лцд или лед е 2.4 до 4 секунди

За тв плазмата што ја спомна

PANASONIC TX-P42S30E
кај нас ја има за 37 000 денари во техномаркет

еве ти ја цела рецензија што е направена, како е тестирана кои се преднсоти и слично

http://hdtelevizija.com/2011/05/11/recenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42s30e-107-cm/

ова е прва страна од 8, доле кликни на slijedeća » страна и прочитај се па спореди со друг тв ако се двоумиш.

јас само ќе го пренесам закључокот од последната страна ;)

Panasonic je plasirao ovaj model kao isključivo najjeftinije 2D Full HD rješenje koje će dati impresivnu sliku, sa malom potrošnjom uz odličnu cijenu. S30 je odlično pozicioniran i predstavljat će jedno od najoptimalnijih rješenja za kupovinu u 2011-toj godini kada su u pitanju Full HD paneli. Bezrezervna preporuka.

П.С.

O autoru

Dipl.ing informacijskih tehnologija, glavni recenzent/HDTV kalibrator, urednik edukativnih tekstova, savjetnik i tehnička podrška korisnika i kupaca audio-video uređaja i tehnologija.
dobro be ti si videl li kako izgleda MTV1 na plazma kaj nas ili mislis deka samo bluray filmovi gledame na noviot TV sto edvaj sme go kupile... razmisli malce logicki ne nekoj slepec od srbija da ti kazuva sto kako vo milisekundi vaka bilo taka bilo (imas OCI, gledaj!!!)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
dobro be ti si videl li kako izgleda MTV1 na plazma kaj nas ili mislis deka samo bluray filmovi gledame na noviot TV sto edvaj sme go kupile... razmisli malce logicki ne nekoj slepec od srbija da ti kazuva sto kako vo milisekundi vaka bilo taka bilo (imas OCI, gledaj!!!)
За аналогна ТВ плазма има подобра слика од ЛЦД. И ако немаш многу светло у собу подобро ти е плазма тој модел од панасоник(s30) е одличен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom