LCD телевизори

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од VINO, 22 септември 2007.

 1. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.810
  Допаѓања:
  2.146
  Па истото како за ПЦто така и за ТВи освен ако има вградено заштитен електро-механизам инаку ретко се случува и мал ризик е. Јас го ставам вака го поврзувам кабел преку рутерот значи од интернет кабел во рутерот и кабелот од рутерот во ТВ и струен удар нека го отепа рутерот


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  На Julian му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mac Razor

  Mac Razor

  Член од:
  9 декември 2012
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  7
  Поздравишта екипо. Гледам дека ве бива и тоа ептен па да прашам нешто на кратко. Од вчера на модел на Сони се појавија вертикални линии преку самата слика. Читкарав нешо на нет направив некој солуции шо ги пишуваше но пак е исто. Ме занима шо може да е проблем според Вас. Гледав и на нет исто така како се сервисираат линивее па ме влече нешо крстачот да го зеам пошо имам средно електро у Орце...Живели

  image 201.jpg
   
 3. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.810
  Допаѓања:
  2.146
  Колку ти е стар сонито?


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 4. Mac Razor

  Mac Razor

  Член од:
  9 декември 2012
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  7
  okolu 5,5 godini drugarce.
   
 5. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.810
  Допаѓања:
  2.146
  Тогаш не е сони односно панелот е од самсунг ,а не од Сони , а сега Сони се подобрени и панелот пак е од самсунг ама според спецификацијата што го бара од Сони , чаре нов екран или нов ТВ предлог LG


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 6. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.294
  Допаѓања:
  1.291
  носи го на мајстор, не би требало да е страшен проблем, треба да се прелеме некој врска
  пробај преку друг влез, хдми или па пушти видео од усб дали има линии?
   
  На Mac Razor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mac Razor

  Mac Razor

  Член од:
  9 декември 2012
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  7
  Фала за помошта другарчиња. Искрено се слагам со тебе хоре, и јас мислам дека е или кабелчето - рибон или пак станува збор за ладни лемови. Сепак ова е мое скромно знаење, и мислам дека не е екранот. Баш ке пробам и видео преку усб да пуштам, дал ке се појават линиите.. Иначе го изгаснав од адаптер некој 30 минути и кога пак го уклучив сликата беше ок, ама после 1 минута лека-полека пак се појавија линиите.

  Pane-G ортак, НИКАД ама баш НИКАД нема да купам друг ТВ сем СОНИ. А за ЛГ ке размислам само кога ке научат црна боја да прават, а некоја си темносина нијанса која е бледа копија на црна.:)
   
 8. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  617
  Допаѓања:
  682
  Па ако разлисташ уназад низ темата ке видиш дека од ЛГ некако најмногу се жалат на расипување сопствениците на ТВа.
   
  На Govinda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.294
  Допаѓања:
  1.291
  во најлош случај ќе треба процесорот да се прави риболинг. ама поверојатно е на друго место да е проблем со ладен лем
  малку е веројатно дека е до екранот

  а за црна боја, па ips екраните се такви, има и некои добра црна имаат, ама сепак на pva екран црната е права црна.
  ама ips си има и предности и мани, исто и pva
   
  На Mac Razor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.810
  Допаѓања:
  2.146
  Ако црна боја да биде тогаш OLED ама буџетот е таков и повеќето се со iPS и сега шо праиме


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 11. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.938
  Допаѓања:
  1.405
  Дали е некој има искуство со QLed дали дава длабока црна?
   
 12. Albertos

  Albertos

  Член од:
  29 септември 2015
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  98
  Јас земав сега лудница е телевизорот. Земав ваков филипс
  Некаде видов дека е прогласен за најдобар олед. Колкижу е вистина незнам, но телевизор е лудница

  setec.mk/index.php?route=product/product&path=10055&product_id=47041&mfp=manufacturers[181],stock_status[7]&sort=p.price&order=DESC

  Го земав 79000 денари. Препорака од мене. Разгледај го прво и овој
   
 13. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.938
  Допаѓања:
  1.405
  Чекај малце. Ја прашав за Q-LED. Q-LED и O-LED не е исто. Q-LED е технологија на Samsung и е потпуно различна технологија од OLED.
   
 14. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  1.202
  Допаѓања:
  599
  QLED ти е всушност квантум дот дисплеј кој кај ЛГ ја носи SK ознаката.
   
 15. Македонеро

  Македонеро Домаќин

  Член од:
  15 декември 2008
  Мислења:
  2.905
  Допаѓања:
  1.054
  Само што sk серијата од лг има многу послаб контраст од квантум дот на самсунг.
   

Сподели преку: