LCD телевизори

Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Дечки сериозно се заинтересирав да купам анроид телевизор. Видов кај колега дека е лудница работа. И многу има многу опции спортклуб, арена и други добри канали игри итн.
Мојов Самсунг кој го имам сега имам само youtube и ништо друго.
Не сум баш во тек со технологијава и незнаев воопшто дека постои вакво нешто.
МНогу напред отишла технологијава.

Се заинтересирав да купам и потоа да го дадам мојов. Ако воопшто вреди нешто веќе.
Со оглед на тоа што мојов Самсунг го купив 700 евра пред 2 години а веќе нема ништо и брзо оди технологијава и паѓаат цениве.
Се решив да побарам користен. Да не давам пари џабе.

Барајќки по огласиве Наидов на 2 интересни огласи.

philips 49
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Кисела-Вода/ЕЛЕКТРОНИКА/ТВ-Фотографија-ДВД-Сателитска/Телевизори-и-Проектори/Philips/Drug-model/Televizor-Philips-ANDROID-4K-Kako-nov-Na-pola-cena/3127961

philips 48

https://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3042348

Мене ми треба највеќе за каналите, и се разбира добра слика. Првиов дечко го контактирав и ми кажа што како.
Вториов неможев да го добијам.

Кој е вака подобар модел. Некој што се разбира стварно да каже
Првиот тв е класи класи подобар. Убав модел на филипс е. Ги пратев порано многу. И цената му е супер, ако е така како што пишува, не го пропуштај.

Вториов тв неможе да биде нов. Од причина што Филипс веќе 3 години не прави 48инч телевизори. Како му е нов, неразбирам
Прекупец е човекот и го има стално по огласиве.

Му се имав јавувано порано и човекот си подлажнува .
Не го пишал моделот, но пак велам неможе да биде нов телевизорот. И незнам дали може и да гледаш воопшто со тој Канали и коди.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Првиот тв е класи класи подобар. Убав модел на филипс е. Ги пратев порано многу. И цената му е супер, ако е така како што пишува, не го пропуштај.

Вториов тв неможе да биде нов. Од причина што Филипс веќе 3 години не прави 48инч телевизори. Како му е нов, неразбирам
Прекупец е човекот и го има стално по огласиве.

Му се имав јавувано порано и човекот си подлажнува .
Не го пишал моделот, но пак велам неможе да биде нов телевизорот. И незнам дали може и да гледаш воопшто со тој Канали и коди.
Eve go istio model nov u setec 35000 den. Ovaj go prodava 20000 den, 20 meseci istekle, znaci garancijata mu e pri kraj. 49 incha veke ima samsung za 26-27 iljadi, mislam deka u neptun seuste vazi 5 god garancija.
https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-49-NU-7172-UXXH
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
242
Поени од реакции
322
Eve go istio model nov u setec 35000 den. Ovaj go prodava 20000 den, 20 meseci istekle, znaci garancijata mu e pri kraj. 49 incha veke ima samsung za 26-27 iljadi, mislam deka u neptun seuste vazi 5 god garancija.
https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-49-NU-7172-UXXH
Мене андроид ми треба, а тие како што гледам скапи се.
Се си има свое зашто е толку.
Да не ми требаше андроид немаше ни да купам.
Огромна разлика има од мојов Самсунг смарт


Првиот тв е класи класи подобар. Убав модел на филипс е. Ги пратев порано многу. И цената му е супер, ако е така како што пишува, не го пропуштај.

Вториов тв неможе да биде нов. Од причина што Филипс веќе 3 години не прави 48инч телевизори. Како му е нов, неразбирам
Прекупец е човекот и го има стално по огласиве.

Му се имав јавувано порано и човекот си подлажнува .
Не го пишал моделот, но пак велам неможе да биде нов телевизорот. И незнам дали може и да гледаш воопшто со тој Канали и коди.
Ќе го видам првиот тогаш. И мене ми изгледа како добра понуда.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Мене андроид ми треба, а тие како што гледам скапи се.
Се си има свое зашто е толку.
Да не ми требаше андроид немаше ни да купам.
Огромна разлика има од мојов Самсунг смарт




Ќе го видам првиот тогаш. И мене ми изгледа како добра понуда.
Друже, веке ти спомнав. Се продаваат стикчиња андроид , тоа го ставаш у HDMI и станува дел од телевизорот. Многу е подобро да си купиш андроид посебно него веке уграден. Ако да речеме Quad Core android so 8 GB меморија коста 3000 ден, уграден у ТВ-то ке ти го наплатат дупло. Разгледај прво шо се нуде, и прашај колку се андроид приклучоците и напрај си математика. Ја не би зимал ТВ без гаранција. А на тај му е при крај. А цените нон стоп паѓаат. Јас ти викам само не брзај. Пошто брзата кучка слепи ѓи раѓа. ТВ-то шо си го видел не е уникат.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
Не е исто, подобро ти е ТВ со вграден Андроид одошто со стикче и 2 далечински и слични глупости..
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Друже, веке ти спомнав. Се продаваат стикчиња андроид , тоа го ставаш у HDMI и станува дел од телевизорот. Многу е подобро да си купиш андроид посебно него веке уграден. Ако да речеме Quad Core android so 8 GB меморија коста 3000 ден, уграден у ТВ-то ке ти го наплатат дупло. Разгледај прво шо се нуде, и прашај колку се андроид приклучоците и напрај си математика. Ја не би зимал ТВ без гаранција. А на тај му е при крај. А цените нон стоп паѓаат. Јас ти викам само не брзај. Пошто брзата кучка слепи ѓи раѓа. ТВ-то шо си го видел не е уникат.
Голема грешка си. Тоа од 3000 денари за ништо не го бива. Прво уште едно далечинско има што е безвезе.

Андроид вграден е каде каде подобар. Ова ми е втор телевизор таков веќе. Не би го сменил андроид за ништо. Штета и мене Самсунг тв ми се убави, ама без андроид изгледа како 2 века назад.

Комшијава зема такви апаратчиња од 3000 денари и Ни подршка ни ништо. Потоа зема едно од Мi андроид бокс и го плати доста скапо. 100 евра па плус далечинско. Тоа имаше апдејти ама после и на тоа престана.
Си ги даде парите и пак не е тоа што треба.

На телевизорите со андроид апдејт има просечно на секој 2 месеци. На стариов филипс кој е веќе 3-4та година уште имам апдејти.
@Albertos немаш грешка, како што ти советуваш за колите така и јас ти кажувам. Она што се разбирам можам да помогнам.

Дали ќе биде нов, дали тој од огласот важно само андроид земај
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
андроид бокс од кина за 3000ден имаш екстра добри со брз хардвер и софтвер. дури и за 2000ден има добри.
не верувам дека во андроид тв има некој добар quadcore со 4GB рам.
ај инсталирајте на андроид тв cpu-z или некоја друга апликација за хардвер инфо па кажете што хардвер има.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Zavisi i za sto ke go koristite Androidot vo Tvto.
Ako e samo za Youtube ili Netflix moze i da e Ok mada i strimanjeto dosta zagreva a ladenjeto bas i ne im e reseno.
Pre bi rekol reseno e taman da crkne pobrzo televizorot zaradi slabo ladenje i toa pogotovo nasred leto u najtoploto.
Ako planirate gejmanje na TVto, i CPU zahtevni aplikacii koi dopolnitelno ke zagrevaat, pa i moznosta da vi pregori nesto, podobro Box za tie raboti.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Лично немам исксуство ни со андоид ТВ ни со стиковите или боксовите, ама од тоа што го слушам и читам повекето велат дека стик или бокс е подобро. Туку тоа настрана за момент. Побитен ли е вграденио андорид ако телевизоро цркне откако ке му истече гаранцијата? А на дотичнио ТВ од реклама 5 гаранцијата му истекува за неколку месеци. Дечкото се запалил од прва на андроид, и сам кажа дека не ја прате технологијата, а андриод на ТВ има веке поодамничка, и заслепен е од тоа, ни на крај памет не мисли на квалитет на слика, на квалитет на ТВ-то воопшто ни на гаранција. Затоа му викам нека оладе малце, нека се информира, нека ги разгледа понудите, нека виде коуку е саато, како стојат стварите, па после со смирена глава нека си одлуче.
А не вака попален ке фрле 20000 ден на коцка. И ке му предложам уште една идеја. У случај да има 4 јадрен компјутер и да му е блиско каде му стое ТВ-то дека фино лепо може да го поврзе со HDMI и тогај ни андорид ни булшит, туку фино лепо windows TV. А андроид со виндоус е неспоредливо.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Zavisi i za sto ke go koristite Androidot vo Tvto.
Ako e samo za Youtube ili Netflix moze i da e Ok mada i strimanjeto dosta zagreva a ladenjeto bas i ne im e reseno.
Pre bi rekol reseno e taman da crkne pobrzo televizorot zaradi slabo ladenje i toa pogotovo nasred leto u najtoploto.
Ako planirate gejmanje na TVto, i CPU zahtevni aplikacii koi dopolnitelno ke zagrevaat, pa i moznosta da vi pregori nesto, podobro Box za tie raboti.
Братче логика нема ова. Ако е така најубаво да користиме црнобели телевизори. Тие најмалку изгледа загреваат бидејќи имаат 2 бои само и немаат интернет.:)
А баш обратна е работава.
Тој што е црно бел највеќе загрева, транзистори, па напојувачи, катодни цевки итн.
Тoa билo технoлoгијaтa.

Значи искрен совет е давање ако тоа си го имал и искусил. А кога си немал, не си прочитал и даваш совет, повеќе одмагаш.

Убаво рече човекот. Нека помогне оној што знае и имал искуство.

Одамна помина времето кога загреваа телевизорите. Тоа најголем проблем беше кај црт, па кај плазмите и кај лцд-та имаше но значително помалку. Од тогаш наваму се повеќе напредува технологијата и квалитетот.

Може да се инатиме и да си ставаме лајкчиња еден на друг, но реалност е поинаква. Тоа ни е во генот да се инатиме, но мислам дека кога нешто збориме треба да имаме малку и прочитано. Без да се лутиш ок. Но така е.



Јас 4 години имам андроид и првите 2 го утепав од играње. А го имав најслабиот модел со андроид тогаш.
Телевизорот никогаш не греел, ниту се расипал. Новиов модел кој го имам веќе речиси година е уште подобар има многу подобри чипови бидејќи уште повеќе е развиена технологијата.

Јас ова не го зборам напамет. Ова сум го прател на нет уште пред 4 години кога купував и сите модели што сум ги гледал и ми биле во потесен избор, сум читал какви плочи имаат и што содржат. И тогаш со таа технологија беше смешно да се помисли дека греат телевизори при играње игри, youtube итн.

Денес е лудо да се помисли тоа. Можеби кај некој ST телевизор да се деси тоа бидејќи којзнае што користат.
Но кај брендови каде имаш шема на цела плоча на интеренет уште пред да испаднат телевизорите, можеш одма да си видиш што купуваш. Ако се разбираш нормално.

шансите еден телевизор да грее денес се 1 /100,000
И тој еден што грее е фабричка грешка, а такви има се поретко, бидејќи компјутер денес ги склопува плочите и во мм се работи.
НЕзнам зашто не си прочитал, но еве ти прилика ако имаш желба да прочиташ нешто околу оваа проблематика :neetaka:[DOUBLEPOST=1553996272][/DOUBLEPOST]
Лично немам исксуство ни со андоид ТВ ни со стиковите или боксовите, ама од тоа што го слушам и читам повекето велат дека стик или бокс е подобро. Туку тоа настрана за момент. Побитен ли е вграденио андорид ако телевизоро цркне откако ке му истече гаранцијата? А на дотичнио ТВ од реклама 5 гаранцијата му истекува за неколку месеци. Дечкото се запалил од прва на андроид, и сам кажа дека не ја прате технологијата, а андриод на ТВ има веке поодамничка, и заслепен е од тоа, ни на крај памет не мисли на квалитет на слика, на квалитет на ТВ-то воопшто ни на гаранција. Затоа му викам нека оладе малце, нека се информира, нека ги разгледа понудите, нека виде коуку е саато, како стојат стварите, па после со смирена глава нека си одлуче.
А не вака попален ке фрле 20000 ден на коцка. И ке му предложам уште една идеја. А андроид со виндоус е неспоредливо.
Убаво кажав погоре. Не помагаме ако сме немале искуство, туку само одмагаме. Еве ќе си ставиш едно лајкче исто на човек горе што незнае. И он тебе после ќе ти стави. И така ќе си се тешиме. Ама мислењата нема да помогнат.

Прво човекот бара Андроид телевизор, а ти му нудиш Самсунг Смарт за 25000 имало. Сосема нешто друго нели.
Пa тoј сaмсунг штo гo препoрaчувaш пoгoре е спoреденo сo Philips-oт Android е пoвеќе рaдиo негo ли телевизoр.

Човекот не купува гаранција туку андроид тв и бара да помине поевтино. Тој веќе има Смарт телевизор дома. Зашто му е уште еден исти ?

Види работата не е да се инатиме. Јас да речам едно ти друго, некој трето. Туку да се помогне ако се имало искуство и знаење од таа област.
Бидејќи ти не си имал андроид тв, затоа и нудиш Самсунг смарт. Ако си имал ќе знаеш дека Смарт и Андроид е разлика југо и ферари.
Смарт има 3-4 апликации кои се користат. Андроид има 1000 пати повеќе. Има игри па заменува сони пс колку толку. Има коди и ip-tv 3.0 значи заменува сателитска, има апдејти. Ете зашто е добра работа и вреди да се смени Смарт со андроид.


Бидејќи искрено си кажуваш дека си немал андроид тв, нормално е послабо и да го познаваш од мене.На страна едукацијата и поминатите часови по гоогле што сум барал и читал.

Со оваа техногија денес и чиповите во андроид тв уредите, гаранција ти треба само првиот месец кога ќе го извадиш од дуќан.
АКо работи тв и не појави грешки ќе работи и наредните 100 месеци сигурно. Плочи не греат, горат итн. Екран може да направи проблем и лед ленти, но плоча сигурно не.

Не сугерирам Албертос да го земе телевизрот од пазар3. И кај виде дека е заслепен некој.
Тој знае што бара и прашува дали може да помине поевтино.
За мене телевизорот вака гледано е одлична понуда. За 20000 денари андроид тв нема.

А бидејќи рече дека знае дека се скапи, тоа значи дека веќе истражил нели. Не е некој од Марс паднат. Сигурно ќе види и слика, глас, тон идр.
Но примарно е телевизорот да има андроид. Ако нема, сликата и другите работи нема и потреба да се гледаат така?
Зашто треба ладна глава. Се информирал човекот и сфатил дека пример под 35000 нема нов андроид.
Видел на оглас 20000 денари. Што има да мисли или истражува? И што ќе истражува?
Опциите се две. Или нов за 550 или користен за 300 евра. Како е тој начин со ладење на глава и колку време треба да се лади? Глупости македонски.

Проблем има еден само. Имаш пари, одиш гледаш дали салон, дали оглас.
или немаш доволно пари, остануваш дома и собираш пари за да си купиш во следна прилика. Тоа е тоа.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
И ја сум баш овај период у потрага по нов ТВ, поточно 4К 55 инча и сега малце повеке истражувам из просотг разлога шо на прво место ми е битно ТВ-то да има добар локал дајминг за шо подубоко темно. Ама нешто овие актуелните модели сега барем на Самсунг се сите со еџ лед беклајт тако да ништо од дубокото темно.
Дури и Ќју ледовите им се еџ лед, али кај нас у продавниците сеуште нема, па несум го видел у живо. Иначе веќе знам, за мене идеален ТВ е ОЛЕД. Али сеуште се скапи и покрај тоа шо пред 5 год беа по 40000 евра, и тоа у фулл хд, сепак 100 банки неможам да ги испрдам. За Ќу Лед Самсунг даваат 10 год гаранција кое рецимо може да ме мотивира да извадам кредитче и да го земам најефтиното Ќу од 60 иледарки, АРНО АМА, несум прашал у продавниците дали и они ја нудат 10 годишната гаранција у шо чисто сумњам. Чудни ми се овие Нептун и Шетек, донесуваат ОЛЕД, а сеуште нема Ќулед надвор од Скопје. И тако да сакекаќемо још неко време...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
https://cpu-z.en.uptodown.com/android
cpu-z apk симнете ако не може директно да инсталирате од маркет, преку усб инсталирајте го
да видиме што хардвер има во вашите андроид телевизори
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
242
Поени од реакции
322
Фала ти @vivakastro . Mи помогна твоето мислење. Баш таков совет барав. @Govinda веќе имам Самсунг и тоа подобар од тој горе. Но џабе кога нема ништо.

http://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=69053&search=6401

Ме интересира овие 1000хз дали ќе ми бидат доволни. Дека на Самсунгов ми се 1300хз.
Ќе одам да го видам моделот прво во сетек, а потоа ќе му се јавам на човекот.
АКо уште има фолии и не се извадени како што е пишано 40% од вредноста подолу што го дава ми е ок.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Фала ти @vivakastro . Mи помогна твоето мислење. Баш таков совет барав. @Govinda веќе имам Самсунг и тоа подобар од тој горе. Но џабе кога нема ништо.

http://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=69053&search=6401

Ме интересира овие 1000хз дали ќе ми бидат доволни. Дека на Самсунгов ми се 1300хз.
Ќе одам да го видам моделот прво во сетек, а потоа ќе му се јавам на човекот.
АКо уште има фолии и не се извадени како што е пишано 40% од вредноста подолу што го дава ми е ок.
Ништo немaaт врскa херците.
Тoa се мaркетинг брoјќи сaмo нa кoмпaниите и сите рaзличнo си ги деклaрирaaт. Пример се Лг кoи еднo време зaбегaa дo тaму и прoдaвaa пo 4000хз :D
И oдиш вo сaлoн и гледaш сaмсунг 1000хз a лг 4000хз:pos: и си викaш oвoј бил 4 пaти пoјaк
А тoa врскa немa.
Сaмсунг фoрсирaaт пoвеќе јaки бoи нa свoите екрaни. Тoa нa мнoгу не им се дoпaѓa. Мене пa ми се дoпaѓaaт тие вештaчки бoи кaј сaмсунг. Се е ствaр нa вкус.
Филипс oд тaa серијa имa супер сликa. Амбилaјт пoзaдинскoтo oсветлувaње гo прaви уште пoдoбaр.

Нo oнa зa штo не се дискутирa е спoредбaтa пoмеѓу oс нa сaмсунг и.aндрoид.
Филипсoт тукa гo гaзи сaмсунгoт и лг.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Дали постои поголем ризик (струен удар и други) ако го поврзам телевизорот со интернет преку лан кабел наспроти ако го поврзам со вифи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom