LCD телевизори

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од VINO, 22 септември 2007.

1. dace@mkd

dace@mkd

Член од:
    7 април 2015
    Мислења:
    1.236
    Допаѓања:
    620
    Се чини ОК, ама сепак за тие пари ентри левел ОЛЕД

2. Mac Razor

Mac Razor

Член од:
    9 декември 2012
    Мислења:
    47
    Допаѓања:
    13
    Поздравишта Северџани. Денес ми јавија од видео дата дека панелот е у прашање и му нема спас. Јбг... малце се разочарав пошо Сони башка пред 5 години околу 500 орасници го платив, можда и 550, но тоа е. Pane-G секоја чест од одма трефна шо е проблемот. Е сега за ново се мислам Самсунг да зеам да сменам малце, али ќеф ич не ми се праи. Не ми се некако по мерка, ни телефон асален не знаат да напраат, катастрофа жива се. Едино шо ги бива се фрижидери да склопат, за тоа се махери. Али пошо нема избор, a отпад попут st, fuego, favorit, neo, vivаx, grunding, hitachi, итн немам намера да зиам, му фрлив окце на ова:

https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-50-NU-7402-UXXH

П.С. Споделете мислења не бидете пеери! И да, не ме занима нит процесор, брзина, херци, диминг, курци палци, тинтири минтири и Ивце Пивце. Едино ме занима панелот да трае 10-ка со кромид!!!!

На Govinda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Македонеро

Македонеро Домаќин

Член од:
    15 декември 2008
    Мислења:
    2.985
    Допаѓања:
    1.179
    Ако сакаш тв што ќе трае долго купи си Панасоник.Два лцд ги имам од искуство ти кажувам.Едниот 8 другиот 10 год. стар.Никакви проблеми до сега.Само глеј да се склапани во Чешка(да не се склапани во Турција или Кина-ова важи за поевтините модели).

Последно уредено: 17 април 2019
  4. Pepibe

Pepibe

Член од:
    6 јануари 2015
    Мислења:
    1.194
    Допаѓања:
    1.217
    дечки едно прашање 24 инчно телевизорче скршен екран се поправа ли или не му бега котињерот или ако се поправа колку би чинело отприлика,поздрав благодарам

5. Govinda

Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

Член од:
    20 април 2014
    Мислења:
    2.152
    Допаѓања:
    1.546
    Колку шо сум информиран менење на екран не се исплаќа.

6. xope

xope

Член од:
    10 април 2018
    Мислења:
    1.550
    Допаѓања:
    1.606
    а колку пари е нов 24? дали и има такви уште, 32 имаш за 9000. менување на екран 24 инчи сигурно 3000 па нагоре би коштало, а прашање е и дали се наоѓа таков екран. колку и да е не вреди.

7. ShakaZulu

ShakaZulu " Тој Сум Бре "

Член од:
    29 јули 2008
    Мислења:
    2.956
    Допаѓања:
    3.086
    Имам тв Филипс 40pfh4109/88 стар 5 години во работа ја снема сликата, тотал црн екран а тонот работи. Работи да менуваш канали и се слично ама ништо не се гледа на екран. Кога го гасев и палев првите 5-10 пати во вклучкување се покажуваше логото филипс на неколку секунди но сега го нема ни тоа. Целосен црн екран.

Што е работава да не знае некој и кажете ако има некој квалитетен мајстор за овој тип на телевизори во Прилеп.

Благодарам :)

8. Dexter26

Dexter26

Член од:
    24 април 2008
    Мислења:
    8.038
    Допаѓања:
    6.979
    Не знам за мајстори во Прилеп, но ако прво дава слика при вклучување - па макар и само логото за неколку секунди, а потоа дава само црн екран, тогаш сигурно може да се поправи.

Најверојатно е проблем во електрониката кој лесно се поправа, моја пријателка имаше сличен проблем со LCD монитор, а поправката ја чинеше помалку од 1.000 денари.

На ShakaZulu му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dastan

dastan

Член од:
    7 јуни 2014
    Мислења:
    630
    Допаѓања:
    583
    со 99% точност дијагнозата е прегорено позадинско светло, поправка чини околу 3-3500 ден.

10. mr wednesday

mr wednesday

Член од:
    24 јуни 2017
    Мислења:
    380
    Допаѓања:
    587
    Електровизија се официјални за Филипс, да се јавиш евентуално да прашаш да не имаат у Прилеп или друг град у близина некој сервис што соработуваат.

11. Ana.fil

Ana.fil

Член од:
    17 август 2018
    Мислења:
    50
    Допаѓања:
    9
    Imame Sony Bravia, 40in. isto i kaj nas 5 godini bez nekoj mesec pocna slikata malku da treperi, da se dupliraat liniite, go odnesovme na ovlasten serviser za Sony, ekranot defekt, i goooolema srekja sto ima garancija 5 godini, navreme sme go odnele, sega ni rekoa ke ni dadat nov TV, ponov model nekoj 43in, da sme pocekale nekolku dena da stignat vo MK.

Сподели преку: