LCD телевизори

Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Поздравишта Северџани. Денес ми јавија од видео дата дека панелот е у прашање и му нема спас. Јбг... малце се разочарав пошо Сони башка пред 5 години околу 500 орасници го платив, можда и 550, но тоа е. Pane-G секоја чест од одма трефна шо е проблемот. Е сега за ново се мислам Самсунг да зеам да сменам малце, али ќеф ич не ми се праи. Не ми се некако по мерка, ни телефон асален не знаат да напраат, катастрофа жива се. Едино шо ги бива се фрижидери да склопат, за тоа се махери. Али пошо нема избор, a отпад попут st, fuego, favorit, neo, vivаx, grunding, hitachi, итн немам намера да зиам, му фрлив окце на ова:

https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-50-NU-7402-UXXH

П.С. Споделете мислења не бидете пеери! И да, не ме занима нит процесор, брзина, херци, диминг, курци палци, тинтири минтири и Ивце Пивце. Едино ме занима панелот да трае 10-ка со кромид!!!!
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.449
Поени од реакции
1.780
Поздравишта Северџани. Денес ми јавија од видео дата дека панелот е у прашање и му нема спас. Јбг... малце се разочарав пошо Сони башка пред 5 години околу 500 орасници го платив, можда и 550, но тоа е. Pane-G секоја чест од одма трефна шо е проблемот. Е сега за ново се мислам Самсунг да зеам да сменам малце, али ќеф ич не ми се праи. Не ми се некако по мерка, ни телефон асален не знаат да напраат, катастрофа жива се. Едино шо ги бива се фрижидери да склопат, за тоа се махери. Али пошо нема избор, a отпад попут st, fuego, favorit, neo, vivаx, grunding, hitachi, итн немам намера да зиам, му фрлив окце на ова:

https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-50-NU-7402-UXXH

П.С. Споделете мислења не бидете пеери! И да, не ме занима нит процесор, брзина, херци, диминг, курци палци, тинтири минтири и Ивце Пивце. Едино ме занима панелот да трае 10-ка со кромид!!!!
Ако сакаш тв што ќе трае долго купи си Панасоник.Два лцд ги имам од искуство ти кажувам.Едниот 8 другиот 10 год. стар.Никакви проблеми до сега.Само глеј да се склапани во Чешка(да не се склапани во Турција или Кина-ова важи за поевтините модели).
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дечки едно прашање 24 инчно телевизорче скршен екран се поправа ли или не му бега котињерот или ако се поправа колку би чинело отприлика,поздрав благодарам
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
дечки едно прашање 24 инчно телевизорче скршен екран се поправа ли или не му бега котињерот или ако се поправа колку би чинело отприлика,поздрав благодарам
Колку шо сум информиран менење на екран не се исплаќа.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
дечки едно прашање 24 инчно телевизорче скршен екран се поправа ли или не му бега котињерот или ако се поправа колку би чинело отприлика,поздрав благодарам
а колку пари е нов 24? дали и има такви уште, 32 имаш за 9000. менување на екран 24 инчи сигурно 3000 па нагоре би коштало, а прашање е и дали се наоѓа таков екран. колку и да е не вреди.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Имам тв Филипс 40pfh4109/88 стар 5 години во работа ја снема сликата, тотал црн екран а тонот работи. Работи да менуваш канали и се слично ама ништо не се гледа на екран. Кога го гасев и палев првите 5-10 пати во вклучкување се покажуваше логото филипс на неколку секунди но сега го нема ни тоа. Целосен црн екран.

Што е работава да не знае некој и кажете ако има некој квалитетен мајстор за овој тип на телевизори во Прилеп.

Благодарам :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Имам тв Филипс 40pfh4109/88 стар 5 години во работа ја снема сликата, тотал црн екран а тонот работи. Работи да менуваш канали и се слично ама ништо не се гледа на екран. Кога го гасев и палев првите 5-10 пати во вклучкување се покажуваше логото филипс на неколку секунди но сега го нема ни тоа. Целосен црн екран.

Што е работава да не знае некој и кажете ако има некој квалитетен мајстор за овој тип на телевизори во Прилеп.

Благодарам :)
Не знам за мајстори во Прилеп, но ако прво дава слика при вклучување - па макар и само логото за неколку секунди, а потоа дава само црн екран, тогаш сигурно може да се поправи.

Најверојатно е проблем во електрониката кој лесно се поправа, моја пријателка имаше сличен проблем со LCD монитор, а поправката ја чинеше помалку од 1.000 денари.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Имам тв Филипс 40pfh4109/88 стар 5 години во работа ја снема сликата, тотал црн екран а тонот работи. Работи да менуваш канали и се слично ама ништо не се гледа на екран. Кога го гасев и палев првите 5-10 пати во вклучкување се покажуваше логото филипс на неколку секунди но сега го нема ни тоа. Целосен црн екран.

Што е работава да не знае некој и кажете ако има некој квалитетен мајстор за овој тип на телевизори во Прилеп.

Благодарам :)
со 99% точност дијагнозата е прегорено позадинско светло, поправка чини околу 3-3500 ден.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Имам тв Филипс 40pfh4109/88 стар 5 години во работа ја снема сликата, тотал црн екран а тонот работи. Работи да менуваш канали и се слично ама ништо не се гледа на екран. Кога го гасев и палев првите 5-10 пати во вклучкување се покажуваше логото филипс на неколку секунди но сега го нема ни тоа. Целосен црн екран.

Што е работава да не знае некој и кажете ако има некој квалитетен мајстор за овој тип на телевизори во Прилеп.

Благодарам :)
Електровизија се официјални за Филипс, да се јавиш евентуално да прашаш да не имаат у Прилеп или друг град у близина некој сервис што соработуваат.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Поздравишта Северџани. Денес ми јавија од видео дата дека панелот е у прашање и му нема спас. Јбг... малце се разочарав пошо Сони башка пред 5 години околу 500 орасници го платив, можда и 550, но тоа е. Pane-G секоја чест од одма трефна шо е проблемот. Е сега за ново се мислам Самсунг да зеам да сменам малце, али ќеф ич не ми се праи. Не ми се некако по мерка, ни телефон асален не знаат да напраат, катастрофа жива се. Едино шо ги бива се фрижидери да склопат, за тоа се махери. Али пошо нема избор, a отпад попут st, fuego, favorit, neo, vivаx, grunding, hitachi, итн немам намера да зиам, му фрлив окце на ова:

https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-50-NU-7402-UXXH

П.С. Споделете мислења не бидете пеери! И да, не ме занима нит процесор, брзина, херци, диминг, курци палци, тинтири минтири и Ивце Пивце. Едино ме занима панелот да трае 10-ка со кромид!!!!
Imame Sony Bravia, 40in. isto i kaj nas 5 godini bez nekoj mesec pocna slikata malku da treperi, da se dupliraat liniite, go odnesovme na ovlasten serviser za Sony, ekranot defekt, i goooolema srekja sto ima garancija 5 godini, navreme sme go odnele, sega ni rekoa ke ni dadat nov TV, ponov model nekoj 43in, da sme pocekale nekolku dena da stignat vo MK.
 
Член од
14 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
2
sakam da prasam imam televizor lcd tv schnrider 32 sl 24
kupen vo neptun smeni go kabelskio operator i sega ne gi otvara digitalnite kanali a analognite se otvoreni
do sega bev na blizoo i se odese preku resivero a sega direkno ide na televizoro skenira gi kanalite i gi ima kako kanali ama nema slika ni ton vo sto moze da e problemo ana drugio televizor e vo red toj e grundig
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Треба да се провери дали извор за антенскиот влез е кабел или воздух, ако е андроид и да се ресетира со исклучување на кабелот од струја, друго не ми текнува
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
sakam da prasam imam televizor lcd tv schnrider 32 sl 24
kupen vo neptun smeni go kabelskio operator i sega ne gi otvara digitalnite kanali a analognite se otvoreni
do sega bev na blizoo i se odese preku resivero a sega direkno ide na televizoro skenira gi kanalite i gi ima kako kanali ama nema slika ni ton vo sto moze da e problemo ana drugio televizor e vo red toj e grundig
Stom vikas deka dosega si bil so resiver, da ne treba da zemas CAM Modul za dekodiranje na signalot? Da ne si platil samo za analogni kanali, da ne treba dopolnotelen paket za digitalnite? Mislam deka najdobro ti e da prasuvas kaj tvojot kabelski operator.
 
Член од
14 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
2
Треба да се провери дали извор за антенскиот влез е кабел или воздух, ако е андроид и да се ресетира со исклучување на кабелот од струја, друго не ми текнува
fala drugar iskluci go i pak go fkluci i gi otvori kanalite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom