LCD телевизори

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од VINO, 22 септември 2007.

 1. Atomic Platonic

  Atomic Platonic

  Член од:
  14 февруари 2018
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  14
  Да знам, инаку FUEGO е Vestel поправилно, турски бренд, само името е сменето за кај нас... како и да е го најдов последниот софтвер update и го средив али нема сеуште netflix како што беше претходно кога првпат го уклучив...


  Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk
   
 2. Atomic Platonic

  Atomic Platonic

  Член од:
  14 февруари 2018
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  14
  И заборавив да надополнам, Зошто кај нас е таа глупа реченица Колку пари толку музика... за тоа што купуваш... А да земев ТВ од 90.000+ ден. веднаш ќе преземаа акција за средување или замена... Многу мизерен менталитет од нивна страна...


  Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk
   
 3. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.221
  Допаѓања:
  1.219
  а нешто во вид на app store сигурно има во телевизорот, па netflix може додатно да инсталираш
   
  На Atomic Platonic му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Atomic Platonic

  Atomic Platonic

  Член од:
  14 февруари 2018
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  14
  Има да VEWD App Store, ама неможам да симнам директно од самата апликација, ќе треба да најдам за тоа дополнителен софтвер па да го install во телевизорот


  Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk
   
 5. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.912
  Допаѓања:
  1.388
  Туку коа сме кај нептун веќе нешо зирнавме пошо е редно веќе да се подновеме со 55 инчен 4К ТВ, па мислење да се каже.
  https://www.neptun.mk/categories/televizori/HITACHI-55-HK-6500
  https://www.neptun.mk/categories/televizori/GRUNDIG-55-VLX-7850-BP
  https://www.neptun.mk/categories/televizori/LG-55-UK-6200-PLA
  https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-55-NU-7093-UXXH
  Шо е работа со Samsungo испод 30000, а LG испод 28000 ем со 5 год гаранција?
   
 6. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  1.180
  Допаѓања:
  582
  LG ќе вадат нови модели УК серијата е од минатата година, новата серија за 2019та треба да е УМ ознака, а и 6200 е нискобучетен основен модел, не е како УК7700, 6500, 6570 итн.
   
  На Govinda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ice_cube

  ice_cube The SexX.

  Член од:
  16 јули 2008
  Мислења:
  2.235
  Допаѓања:
  304
  Здраво :)

  Деновиве се пуштив низ нептун, техномаркет, сетек, во потрага по телевизор.
  Првичниот план ми беше 20.000 денари, па испадна нели како и секогаш, отстапување од планираниот буџет и сега буџетот ми е 30.000 денари.

  43'' 4к телевизорите се околу 20-25к, а за малце повеќе се добива многу повеќе телевизор, па се решив за 49/50'', зашо нели што поголемо тоа подобро :)

  LG UK6300 Review (43UK6300, 49UK6300, 50UK6300, 55UK6300, 65UK6300) 25k
  Panasonic EX600 4K HDR Smart LED TV Review 30k
  https://tehnomarket.com.mk/product/...1YZT7EqG0EIXz4gXpIvgYEE6kCxpdtnZ_xNHa2_JuyZ0s 28k

  Се мислам помеѓу овие 3 модела, цената не игра многу улога зашо нели буџетот е сега 30к :)
  Телевизорот највеќе ќе се користи за филмови, јутјуб, нетфликс, гејмање и понекогаш телевизија.

  Што би одбрале вие, искусни телевизорџии? :hay:
   
 8. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.912
  Допаѓања:
  1.388
  Батали LG. Ја вчера разгледував и LG UK6000 серијата се уверив дека не чинат како шо ги бие глас у последно време. Оди на Samsung, веке докажана марка. Имаше 50 инча за 28000 ден и 55 инча за 29500 ден, ама мислам дека викенд акција беше. Ваљда и следнио викенд ке бидат истите цени.
  https://www.neptun.mk/pocetna/categ...nspx?brands=41&page=1&priceRange=29999_296099
   
  На ice_cube му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Робсо

  Робсо

  Член од:
  1 септември 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Како да гледам телевизија на пц монитор? Од модемот од телекабел излегува само коаксијален кабел за во телевизор.
   
 10. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.966
  Допаѓања:
  6.911
  Преку модем не може да се гледа телевизија на компјутер, може преку Интернет, што не е исто како преку модем.

  А доколку мислеше на кабелскиот рисивер од Телекабел - доколку користиш таков, тој треба да има или SCART кабел или HDMI кабел преку кој го поврзуваш со телевизорот.

  Доколку мониторот на компјутерот има влезна HDMI или SCART порта, тогаш ќе можеш да го поврзиш рисиверот со мониторот и така да гледаш телевизија на мониторот, а компјутерот не игра никаква улога во ваквото поврзување.
   
 11. Робсо

  Робсо

  Член од:
  1 септември 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Каков рисивер ми треба за да го врзам на коаксијален и од него да извадам хдми? Од телекабел добивам 2 коаксијални кабли од кои едниот влегува во модем кој потоа вади лан за интернет(а не коаксијален како шо имав пишано), а другиот коаксијален за во тв пошто тој има вграден рисивер. Муабетот е каков рисивер треба да купам пошто мониторот нема вграден како лцд телевизорите.
   
  Последно уредено: 23 март 2019 во 16:24
 12. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.966
  Допаѓања:
  6.911
  Пред се` треба да провериш дали воопшто е изводливо да го поврзиш мониторот со кабелски рисивер - дали мониторот има влезна HDMI порта, влезна SCART порта или влезни аудио и видео порти за кабли со стандардните три бои - жолта за видео и црвена и бела за аудио ?

  Доколку мониторот има само VGA и/или DVI порта, тогаш замислата за гледање на телевизија на мониторот ти е неизводлива бидејќи мониторот технички не поддржува такво поврзување.

  Дали мониторот воопшто има звучници за звукот ?

  Доколку мониторот ги исполнува потребните услови, тогаш можеш да земеш кабелски рисивер од Телекабел - секако дека ќе треба да им го платиш - и да го поврзиш со мониторот, но исто така ќе треба да ставиш нов сплитер, односно нов разделник за да го поделиш сигналот од Телекабел на 3 коаксијални кабли, а не 2 како што е сега, така што првиот и вториот коаксијален кабел како и досега ќе влегуваат во телевизорот и во кабелскиот модем, а третиот коаксијален кабел ќе влегува во кабелскиот рисивер што ќе го купиш.
   
 13. Робсо

  Робсо

  Член од:
  1 септември 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Се е натокмено, ми треба само рисивер. Фала.
   
  Последно уредено: 23 март 2019 во 17:06

Сподели преку: