LCD телевизори

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
и јас мислам така задоволен сум само ме буни тоа што кај некој пишува MADE IN SPAIN а кај некои MADE IN TYRKEU,битно не се произведени во КИНА,,,,ЕВРОПСКИ КВАЛИТЕТ
Подобро Ариели тоа е италијански ,а фуего е шпански двете се помали зла


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Moeto fuego rikna za 6 meseci, pa kupiv ST eve veke go prosisa Fuegoto vo koristenje za duplo, a baska ima I Android operativen sistem za isti pari kako I fuegoto, taka da sekoj so svoe iskustvo.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Подобро Ариели тоа е италијански ,а фуего е шпански двете се помали зла


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
се што имам дома било каков гаџет електроника ИТАЛИАНСКО купено сум стварно задоволен имааат КВАЛИТЕТ барем за мене от тоа што го имам и користам,само кажими дали се сигурно MADE IN ITALY,ако се тогаш не размислувам го земам?!?!?ти благодарам
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Јас користам Hyundai LCD околу три години, од кои две години беше во просторија која се загрева со шпорет на дрва и голема варијација на собна температура.
Кога го купував требаше да бирам од ST, Quart или Hyundai и од денешен аспект немам направено грешка со изборот.

Ги имаш во електрометал и во анхоч со две години гаранција.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
се што имам дома било каков гаџет електроника ИТАЛИАНСКО купено сум стварно задоволен имааат КВАЛИТЕТ барем за мене от тоа што го имам и користам,само кажими дали се сигурно MADE IN ITALY,ако се тогаш не размислувам го земам?!?!?ти благодарам
Искрено не знам дали така пишува и не е лошо да видиш на лице место но не верувам дека е маде ин италија инаку еве слика пишува дека е од Бугарија

На комшија е ТВто и сликнав


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Pozdrav,do site na forumot sakam da postavam 3 prasanja.Prvo sakam da zemam TV LG do 43' budzet do 25-28k odalecenost 2.5m moze nekoja preporaka?
Vtoro da prasam momentalno gledam samo ovi mak kanali i imam set top box, koja e najpametna opcija za gledanje filmovi,fudbal najveke
Treto so vgradenite resiveri vo TV koi programi mozam da gi gledam
VI blagodaram odnapred
Bas LG od 43 incha i toa 4K TV. Imas nekolku modeli za taa cena so klub karticka.
http://setec.mk/index.php?route=product/category&path=10054_10055_10056#category_id=10056&page=0&path=10054_10055_10056&sort=p.price&order=ASC&limit=50&min_price=8599&max_price=379999&attribute_value[76][]=LG&attribute_value[89][]=UHD
Duri za 1000-2000 den poeftini u Neptun isto so klub karticka.
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=222352
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=219730
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Искрено не знам дали така пишува и не е лошо да видиш на лице место но не верувам дека е маде ин италија инаку еве слика пишува дека е од Бугарија

На комшија е ТВто и сликнав


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
ИСКРЕНО фала ти многу за сликата,а за твто задоволен ли е,колку време го користи,ми треба само за каблоска тв и филмови,нешто от 40 до 43 инчи гледам инаку сега за сега само таков а 60 инчен ултра хд и др.куп цинцулки само батец кога ДАЈ БОЖЕ ке заминам швајцарија...ти благодарам,поз.до тебе[DOUBLEPOST=1508237092][/DOUBLEPOST]
Јас користам Hyundai LCD околу три години, од кои две години беше во просторија која се загрева со шпорет на дрва и голема варијација на собна температура.
Кога го купував требаше да бирам од ST, Quart или Hyundai и од денешен аспект немам направено грешка со изборот.

Ги имаш во електрометал и во анхоч со две години гаранција.
видив Hyundai и во tehnomarket и доста се ефтини тоа малку ме плаши.накрај незнам веке што да мислам кога е ефтино сумливо ти е а ако е скапо ке се расипе ке добиеш срцев удар..поз
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
ИСКРЕНО фала ти многу за сликата,а за твто задоволен ли е,колку време го користи,ми треба само за каблоска тв и филмови,нешто от 40 до 43 инчи гледам инаку сега за сега само таков а 60 инчен ултра хд и др.куп цинцулки само батец кога ДАЈ БОЖЕ ке заминам швајцарија...ти благодарам,поз.до тебе[DOUBLEPOST=1508237092][/DOUBLEPOST]
видив Hyundai и во tehnomarket и доста се ефтини тоа малку ме плаши.накрај незнам веке што да мислам кога е ефтино сумливо ти е а ако е скапо ке се расипе ке добиеш срцев удар..поз
За Ариели што го користи комшијата и го има скоро повеќе една година и е задоволен за тие пари, а Хјундаито мој колега го користи над 3 години и ден денес уште му работи и перфектна слика . Е сега според мене Ариели има добра слика само има слаб фрејм тоа е кога емитува со малку задоцнување додека хјундаито тоа како што треба фрејмот и произведен во кина и турција инаку седиштето е Јужна Кореја


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
на крај се мислам дали да почекам до новагодина можеби ке донесат нешто ново и ке даваат МОЖЕБИ попусти?што мислите!!!
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Decki abe dali nekoj go zirnal ovaj TV na popust e?
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=226222
Izmena: Sam na sebe si davam odgovor.
http://www.product-reviews.net/2016/11/16/hitachi-65-inch-65l6-4k-ultra-hdtv-review-warning-bad-sound/ :confused:
Ipak treba da idam u prodavnica licno da go ispitam TV-to. :cautious:
Јас конечно после толку многу гледање пред некој ден земав TESLA 43 инчи. Стариот филипс 5500 ми го удри гром, и во филипс бараа многу пари за оправка, па сега решив да земам поевтин тв и изборот падна на Hitachi или LG. Но Hitacni не го земав бидејќи ме предомисли тоа што братот на девојката пред месец-два, 2 пати земаше и го враќаше поради фабричка мана и тоа 2 различни модели. Дали такви се погодиле незнам.

А во овој период толку имавме караници дома бидејќи од кога се расипа филипсот на еден телевизор гледавме па сакав да се поштедам од караници и да земам сигурно.

Остана LG во игра и отидов во салон и решен бев да земам некој од овие 2 модела.

LG 43UJ620V
LG 43UH603V

Но кога отидов искрено многу бев разочаран од сликата и некако пишман станав па решив да подразмислам и да разгледам дома поубаво уште еднаш. На нет добив инфо дека овие 2 модели се со понизок квалитет и затоа и цената е пониска. Поточно се плаќа името само LG. И сите советуваат дека најдобар модел ако се сака квалитетна слика да се земе од 664 нагоре моделите. Се е во ред тоа но ако тие истите не чинеа над 29000 денари

lg 43 uh 664 v


lg 43 uh 664 v




lg 43 uj 670 v


Тие беа доста поскапи. и онака лимитираниот буџет кој го имавме, а караници имаше особено додека имаше атлетика кој што да гледа.
Таман да се одлучам и да одам да видам, на татко ми шурата му споменал дека имало некои да продаваат поевтино нови телевизори и ќе одел да земе он Самсунг oд кривите. Му дале добра цена Па и татко ми од радозналост отишол и он со него.

Додека бев на тренинг ми јави и ми рече јас сум тука во една фирма имаат телевизори самсунг, Сони и некои други меѓу кои и Теsla. Им биле компензација и поевтини се. Му рекле еве ти 4К Tesla 43инчи за 19700 денари и стариве како и обично им се видело евтино . Кога он почна да настојува. Знаеш они овој го земаат 27500 ама дека го компензираат ни го даваат по таа цена. Му реков не земај. Но бидејќи таму шурата веќе земал самсунг на татко ми како за втор телевизор му дале уште нешто попуст и го земал.

.


Кога дојдов дома што да видам. Нов телевизор. Малку нервозен од тоа што не ме послушал, го склопив и пуштив и сликата што да видам одлична. Многу подобра од двата модели на LG.
кои првично ги гледав.

LG 43UJ620V
LG 43UH603V

Го прочепкав да видам за што се работи и бев пријатно изненаден и уште сум искрено. Подоцна ги видов документите. и видов дека телевизориве се Српски по америчка лиценца.
Делува многу убаво и привлечно од надвор. со многу внимание склопено. Барем мене ми се допаѓа
Гаранцијата му е 3 години една година повеќе од лг-то, а цената околу 19000 денари е супер.
Обично татко ми го сметам за лаик и наивен човек кој го зезаат и не го бива да купи, ама овојпат ни заштеди 11000 денари, инаку ќе земевме од поскапите лг кои беа по 29000 денари.
Ова му се спецификациите.

http://www.elipso.mk/proizvod/tesla-televizor-tv-43s606sus/
https://www.comtradeshop.com/tesla-43s606sus-smart-tv-43-4k-ultra-hd-dvb-t2.html

Да сумирам од телевизорот сум презадоволен за цената платено-добиено. Теslata со слика би ја сместил помеѓу 43UH620 и 664,670 моделите.
Видно е подобар од LG 43uj620 и 43uh603v, но е послаб од 664 и 670 моделите. Но ако се земе предвид дека 664 и 670 се 29-30000 денари и не треба да се бара многу.
Иако моите имале прилика да го најдат за поевтино сепак телевизорот си вреди и по малопродажна цена од 24.400 денарии и сега кога би купувал па дури и по таа цена повторно би ми бил прв избор.
Со попустот пак дополнителна среќа.

Тоа е мој совет. Се надевам дека ќе помогнам некому, пред да се залета како јас што ќе отидев за ЛГ и ќе дадев 11000 денари повеќе.
Инаку и шурата поминал убаво. Земал 40 самсунг од кривите за околу 28000 денари што е џабе, но фул хд резолуција е.
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=218707
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
@Горандо Kako gi probuvase LG TV-ata? Ako nesi zemal USB so 4K materijal , ako si samo gledal TV kanalite toa uopste ne e isprobuvanje. Na 4K ekran so 3840x2160 pikseli full hd-to izgleda loso, + ima i drug faktor, posto u salon na eden kabelski priklucok imaat vrzano nogu televizori signalot se gube. Jas prvio pat koa odbirav TV birav samo so materijal na USB. Taka ke napravam i so 4K TV koa ke biram (verojatno nakaj nova godina) ke potrazam Hitachi i LG da gi stavat eden pokraj drug. Ako treba i dve usb-inja ke zemam so ist materijal i u isto vreme na dvata ekrana isti videa ke odat.
Ali kako i da e veke si zemal sprski 4K TV za samo 19000 sho e stvarno super cena. Jas pred 3 ipol god touku go zemav itachito 40 incha full hd. I cim e sprski sigurno podobar e od quart i taj bugarskio arieli. Treba lugjeto da se informirat deka quart, st, arieli, fuegi, favoriti - toa ne se vistinski brendovi, tuku se pravat u nekoi kineski fabriki i gi sklopuvaat i stavaat etiketa -ime po baranje na marketite.
Ne se loshi oti se kineski, tuku oti se nameneti za nash pazar, toa e kinesko od Ч, Џ и Ш klasa.
I na kraj ipak se zavise od srekjata, kako ke se pogode sekoe poedinacno parce TV. I najskapio Sony da go kupes moze da se dese da ima problemi.....
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Братучед ми земал телевизор Philips.
Му рекле у Вип дека сака смарт телевизор ама ја како што гледам на кутијава нема никаде смарт да пишува. А он пошто не се разбира може му тупнале друг.
Не го отвара од кутија за да има опција ако не е смарт да им го врати и да им го тресне од глава.
Дали е смарт или не?
4100еr Serie
43PFS4132/12

Ај некој познавач. Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom