LCD телевизори

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
@Star DIm најпрвин честитки. Мило ми е што ти помогнав. Со здравје да го користиш па ете и ти да си ставиш една сателитска и да си видиш аир.

@Govinda
Далеку сум од дете и знам разлика и најмали ситници да приметам, за разлика од други некои кои не ја приметуваат. Имам комшии кој вели мене се ми е исто и јас стварно не гледам разлика.
Веднаш ја приметив маната на стариот филипс 5500 кој го имав. Одзивот му беше слаба страна и сликата делуваше на брзите сцени нереалистично.
Тоа потоа го приметив и кај сите други филипс модели па и оние најскапите.

И јас сум филмаџија и веќе приклучив хард диск со преку 1700 гб филмови и концерти. Голем дел се во фулл хд и 4к резолуции. Кочење нема на ниту еден концерт или филм, а сликата одлична. Нема каснење
Членот антибиотик којзнае што пробувал но она усб-то не му работело ми делува смешно.

Човек ставам диск со 1700гигабајти податоци. Не се ни приметува дека е толкаво нешто уклучено при листање низ менито. Дисков сум го носел и на други места особено кај пријатели каде сме уклучувале и гледале на нивни телевизори. Речиси секаде имало кочење и мачење додека да го прочита хард дискот, а некаде воопшто не го ни прочитал. Овој проблем го очекував и кај мене, но за чудо тука нема никакви кочења. Го ставам Хард дискот кој ми е наречен КиноТека:) и за помалку од 7 секунди јас веќе почнувам да гледам филм. Така да веројатно е некоја технологија употребена нова или незнам како ама важно функционира и тоа многу брзо ова со читањево.

Сони нормално дека го гази филипсот на кој голема мана барем на нас филмаџиите ни е слаб одзивот. Сони се сложувам дека е врвот кај телевизорите, но сето тоа си има цена.
Тоа уште од порано го велев јас, кога многумина се запнаа LG и Samsung дека биле подобри без да дадат аргумент од каде тоа.
Но сето тоа како што си пишал ти има и цена. Телевизор од 120.000 денари и тесла од 20.000 денари како што гледаш и ти не е исто. Класата е сосема различна. Како и цената и купувачите.
Исто како да кажеш Феррари знаеш какво е од 200.000 евра. Стварно има разлика од Голф од 5000 евра. Па и ненормалните знаат дека има разлика. Кој будала ќе помисли дека голфот е подобар или пак дека се исти.

Јас овде посочив која е најдобра опција за парите вложено-добиено. Бидејќи јас веќе бев во прилика за купување ги разгледав моделите и нормално како и секој кој купува прво се нафатив за најевтинот LG-то навистина делуваше евтино, па дури и сомнително евтино. Бев во салон ги расчепкав и ги видов навреме маните на Lg eвтините 4к модели. Направив споредби и донесов заклучок.
Реков дека ако не беше оваа среќна прилика со татко ми и Tesla-ta дека ќе земев LG од 4к но моделите од 30000 денари.

Направив споредба помеѓу 5 модели и кажав зашто нечинат тие 4к модели на LG od 24000 денари и дека тие од 30000 денари се добрите.
И тоа што некој вели да земам усб и да се шетам по дуќани е ненормално и глупаво, освен ако не се работи за превод, па да видам дали чита.

Јас вака ќе направам споредба oд пред и потоа.

Што имав пред теслата:
- Филипс FULL HD кој се скрши (по моја вина нормално) и ако се решам да го правам сервис од 15000 денари за екран + губење на гаранција
- Сателитски тањир и ситници кои Се вкупно не верувам дека се повеќе од 40 евра

Што имам сега:
- Теsla 4K Ultra HD 19000 денари (ново со 3 години гаранција)
- Дримбокс
- Комплетирана сателитска
- Гледам 3000 канали од кои повеќето во Full HD и 4К резолуција
---------------------------------------------------
Тотал овие работи мене ме фатија околу 31000 денари

Без лутење ама нека најде членот аntibiotic поевтина и поубава варијанта од ова која ја најдов јас со која што ќе гледа најмодерна 4K технологија и најубавите канали со фудбал, филмови и свет, како јас сега што гледам и ќе речам дека е во право.

A oва да се вика еј LG e 250 или 350 осветленест или симни го па пушти го ова видео, а уште да се гледаат канали во Резолуција од минатиот век е глупост и баш наивни размислувања.
Така да си правиш илузии и ако вака одлучуваш и за други работи во животот тешко тебе. Jaс веќе си ја завршив оваа работа и одам на други поглавја во животот.

Гледаш поубава слика во моментов не.
Ќе најдеш поевтино некаде. Не верувам.

Зборовите ќе биде, ќе купам, ќе гледам се убави, ама проблем е наставката ЌЕ и колку време ќе помине додека да се остварат тие работи и колку ќе чинат. Се надевам дека нема 2-3 години да оди членот по продавници и да мери сецкања. Животот ќе ни отиде така ако сите правиме:jajce:
а каде има овде ТЕСЛА тевеа,гледам ANHOCH,SETEKS,NEPTUN, немаат ни ТЕСЛИ ни ЛОПАТИ?!?!? (мала шала без лутење) го испофаливте многу па сега да го зирнам и него..!!1
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
а каде има овде ТЕСЛА тевеа,гледам ANHOCH,SETEKS,NEPTUN, немаат ни ТЕСЛИ ни ЛОПАТИ?!?!? (мала шала без лутење) го испофаливте многу па сега да го зирнам и него..!!1
Директно го носат србите преку ComTrade, а кај нас го има во Елипсо на олимписки. Веројатно би го имало набрзо и на другите места со кои што имаат ComTrade договор

http://www.elipso.mk/proizvod/tesla-televizor-tv-43s606sus/
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
@Горандо
Смешно...ако мора и вакви да има :) инаку не е интересно.
хитачи од 12000ден пушта 2тб харддиск без проблем, така да ова не ти држи вода.
Детали не приметуваш тоа гарант ти тврдам,еве и др членови ке ти кажат, а штом таткоти ти купува тв, и живееш со твоите, тогаш не викај дека Одиш на други поглавја во животот бла бла...Јас сум на поглавје моментално со сопствен стан , сам го уредувам со свои пари(се пофалив али бидејки ме навреди и морав)
Тоа се пари , мои пари заработени , па затоа ке гледам ако треба и уште цел месец, не фрлам јас пари туку така.
А види парите мора да се ценат бидејки ако направиш математика дека дел од твојот живот кој не е бесконечен туку конечен, го трошиш да ги заработиш парите ондак се добива слика колку тие пари вредат :)
Ниедна навреда не упатив до тебе , што е по правилата на форумот се надевам си ги читал, само ти кажав дека сликата на ЛГ-то и овој Теслата те молам не ја споредувај затоа што, пак ке се повторам Теслата е подобар од лг само на цена и тоа цената што ти ја имаш земено инаку низ салони е 25000 а лг-то е 26000 :)(сепак големо Браво за димитар кој ни се наоѓа за да спасиме некој денар )
И те молам во иднина немој пак со навреди.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
@Star DIm најпрвин честитки. Мило ми е што ти помогнав. Со здравје да го користиш па ете и ти да си ставиш една сателитска и да си видиш аир.

@Govinda
Далеку сум од дете и знам разлика и најмали ситници да приметам, за разлика од други некои кои не ја приметуваат. Имам комшии кој вели мене се ми е исто и јас стварно не гледам разлика.
Веднаш ја приметив маната на стариот филипс 5500 кој го имав. Одзивот му беше слаба страна и сликата делуваше на брзите сцени нереалистично.
Тоа потоа го приметив и кај сите други филипс модели па и оние најскапите.

И јас сум филмаџија и веќе приклучив хард диск со преку 1700 гб филмови и концерти. Голем дел се во фулл хд и 4к резолуции. Кочење нема на ниту еден концерт или филм, а сликата одлична. Нема каснење
Членот антибиотик којзнае што пробувал но она усб-то не му работело ми делува смешно.

Човек ставам диск со 1700гигабајти податоци. Не се ни приметува дека е толкаво нешто уклучено при листање низ менито. Дисков сум го носел и на други места особено кај пријатели каде сме уклучувале и гледале на нивни телевизори. Речиси секаде имало кочење и мачење додека да го прочита хард дискот, а некаде воопшто не го ни прочитал. Овој проблем го очекував и кај мене, но за чудо тука нема никакви кочења. Го ставам Хард дискот кој ми е наречен КиноТека:) и за помалку од 7 секунди јас веќе почнувам да гледам филм. Така да веројатно е некоја технологија употребена нова или незнам како ама важно функционира и тоа многу брзо ова со читањево.

Сони нормално дека го гази филипсот на кој голема мана барем на нас филмаџиите ни е слаб одзивот. Сони се сложувам дека е врвот кај телевизорите, но сето тоа си има цена.
Тоа уште од порано го велев јас, кога многумина се запнаа LG и Samsung дека биле подобри без да дадат аргумент од каде тоа.
Но сето тоа како што си пишал ти има и цена. Телевизор од 120.000 денари и тесла од 20.000 денари како што гледаш и ти не е исто. Класата е сосема различна. Како и цената и купувачите.
Исто како да кажеш Феррари знаеш какво е од 200.000 евра. Стварно има разлика од Голф од 5000 евра. Па и ненормалните знаат дека има разлика. Кој будала ќе помисли дека голфот е подобар или пак дека се исти.

Јас овде посочив која е најдобра опција за парите вложено-добиено. Бидејќи јас веќе бев во прилика за купување ги разгледав моделите и нормално како и секој кој купува прво се нафатив за најевтинот LG-то навистина делуваше евтино, па дури и сомнително евтино. Бев во салон ги расчепкав и ги видов навреме маните на Lg eвтините 4к модели. Направив споредби и донесов заклучок.
Реков дека ако не беше оваа среќна прилика со татко ми и Tesla-ta дека ќе земев LG од 4к но моделите од 30000 денари.

Направив споредба помеѓу 5 модели и кажав зашто нечинат тие 4к модели на LG od 24000 денари и дека тие од 30000 денари се добрите.
И тоа што некој вели да земам усб и да се шетам по дуќани е ненормално и глупаво, освен ако не се работи за превод, па да видам дали чита.

Јас вака ќе направам споредба oд пред и потоа.

Што имав пред теслата:
- Филипс FULL HD кој се скрши (по моја вина нормално) и ако се решам да го правам сервис од 15000 денари за екран + губење на гаранција
- Сателитски тањир и ситници кои Се вкупно не верувам дека се повеќе од 40 евра

Што имам сега:
- Теsla 4K Ultra HD 19000 денари (ново со 3 години гаранција)
- Дримбокс
- Комплетирана сателитска
- Гледам 3000 канали од кои повеќето во Full HD и 4К резолуција
---------------------------------------------------
Тотал овие работи мене ме фатија околу 31000 денари

Без лутење ама нека најде членот аntibiotic поевтина и поубава варијанта од ова која ја најдов јас со која што ќе гледа најмодерна 4K технологија и најубавите канали со фудбал, филмови и свет, како јас сега што гледам и ќе речам дека е во право.

A oва да се вика еј LG e 250 или 350 осветленест или симни го па пушти го ова видео, а уште да се гледаат канали во Резолуција од минатиот век е глупост и баш наивни размислувања.
Така да си правиш илузии и ако вака одлучуваш и за други работи во животот тешко тебе. Jaс веќе си ја завршив оваа работа и одам на други поглавја во животот.

Гледаш поубава слика во моментов не.
Ќе најдеш поевтино некаде. Не верувам.

Зборовите ќе биде, ќе купам, ќе гледам се убави, ама проблем е наставката ЌЕ и колку време ќе помине додека да се остварат тие работи и колку ќе чинат. Се надевам дека нема 2-3 години да оди членот по продавници и да мери сецкања. Животот ќе ни отиде така ако сите правиме:jajce:
Друже фала многу. Навистина ценам вакви членови кои имаат желба да помогнат
Секако приоритет е да ставам сателитска. Грев е да гледам сител на овој телевизор. :semolam:Имам и јас една стара чинија која ми е во подрум али има рѓа 1 тон на неа :neetaka: Дали ќе фати нешто којзнае. Јас може малку подруга варијанта да фатам со андроид бокс и ајпи тв наместо сателитска. Во зграда сум и незнам дали ќе може да фати сигнал сателитот. Порано фаќав ама сега имам една зграда пред мене и не сум сигурен дали пречи или не.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.159
Поени од реакции
1.377
А SHARP како марка каде би го сврстиле? Негде прочитав дека сеуште во Јапонија ги прават и прават свои сопствени екрани-дисплеи (AQUOS) и имаат одличен саунд систем кој им го изработуваат реномираната фирма Харман/Кардон. Дали со квалитет заостануваат зад Самсунг и ЛГ? Вероватно се пред Хитачито, Има некој сознанија за оваа марка?
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Lg 43uj620v static contrast 1400 : 1
Tesla 4343s606sus Static Contrast 578:1
Може да се престане со величање на телевизоров. Залудно изгубено време. :mad:[DOUBLEPOST=1509017420][/DOUBLEPOST]
А SHARP како марка каде би го сврстиле? Негде прочитав дека сеуште во Јапонија ги прават и прават свои сопствени екрани-дисплеи (AQUOS) и имаат одличен саунд систем кој им го изработуваат реномираната фирма Харман/Кардон. Дали со квалитет заостануваат зад Самсунг и ЛГ? Вероватно се пред Хитачито, Има некој сознанија за оваа марка?
На оваа страна https://www.displayspecifications.com
Има доста опширни спецификации скоро за сите тв , избери си мегу кои се двоумиш и спореди ги, али јас мислам дека Хитачито е пред Sharp
 
Последно уредено:
Член од
22 септември 2011
Мислења
65
Поени од реакции
41
Се стесни кругот измегу
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=226072
и

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=225115

вториот е поскап за 4500(ми отиде пола комода) дали вреди да доплатам толку,инаку не сум толку голем фанатик по гледање ТВ, макс 2 ч во денот
ако може разликата мегу двата ТВ
Ви благодарам однапред
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Се стесни кругот измегу
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=226072
и

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=225115

вториот е поскап за 4500(ми отиде пола комода) дали вреди да доплатам толку,инаку не сум толку голем фанатик по гледање ТВ, макс 2 ч во денот
ако може разликата мегу двата ТВ
Ви благодарам однапред
Поскапиот има Local Dimming што како функционалност го има на сите поскапи UHD LED тв кај ЛГ(читни на нет што ти значи) и има поголем PMI што придодава на убавината во гледањето :)
Толкава е разликат во цената и на странските пазари така да ти одлучи си :) А дали вреди Да сигурно вреди но на 43инча не би правело некоја голема разлика ова PMI-от.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
А SHARP како марка каде би го сврстиле? Негде прочитав дека сеуште во Јапонија ги прават и прават свои сопствени екрани-дисплеи (AQUOS) и имаат одличен саунд систем кој им го изработуваат реномираната фирма Харман/Кардон. Дали со квалитет заостануваат зад Самсунг и ЛГ? Вероватно се пред Хитачито, Има некој сознанија за оваа марка?
Значи она што е многу важно е кај телевизорите да не се гледа марката и да се мисли дека се е завршено. На пример sharp најскапите модели се прават во јапонија и кореа, а овие евтините се чинам турски.
Народов особено постариве луѓе мислат дека грундиг и телефункен се германски марки, а баш напротив тие се пропаднати фирми кои турција дала некое евро и го земала името. Па тие се 100% турски и врска немаат одамна со Германија и со старите брендови. Слично треба да се пази и со евтините Lg кои ги споменав.

Евтините се правени во Турска, а поубавите модели по сосема други фабрики во други земји. кореа итн. Има многу манипулации и мамење со бројќи особено во буџет сегментот. А и ако се помисли малку поубаво ќе се свати веднаш како е можно фул хд лг да е поскап од ултра хд.[DOUBLEPOST=1509055520][/DOUBLEPOST]
@Горандо
Смешно...ако мора и вакви да има :) инаку не е интересно.
хитачи од 12000ден пушта 2тб харддиск без проблем, така да ова не ти држи вода.
Детали не приметуваш тоа гарант ти тврдам,еве и др членови ке ти кажат, а штом таткоти ти купува тв, и живееш со твоите, тогаш не викај дека Одиш на други поглавја во животот бла бла...Јас сум на поглавје моментално со сопствен стан , сам го уредувам со свои пари(се пофалив али бидејки ме навреди и морав)
Тоа се пари , мои пари заработени , па затоа ке гледам ако треба и уште цел месец, не фрлам јас пари туку така.
И те молам во иднина немој пак со навреди.
Другар, ај викам да не одговорам ама каде се навреди ти. Незгодно ми е вака ако сум те навредил ама мислам дека не сум. Збориш нешто за телевизор кој не си го видел ни 3 минути. и јас ти давам факти, а ти тогаш одма вртиш "татко ми мене ми купувал, а ти си имал многу пари па и стан си купувал, па затоа не си можел тв да купиш досега и разни други смешки"
Ги преувеличуваш работите. Јас не реков дали ти пари имаш-немаш или стан имаш. Туку дека треба да купиш па да збориш.

Мислам дека ти си тој што се обидува да се расправа без потребно. Па се фати и за татко ми, па сум живеел со своите, а ти си бил некој си премиер што имал толку многу пари, али малку време па не си купил тв. Мислам дај ти се молам. Јас не се ни обидувам да се фалам дали и колку и што имам бидејќи ми е глупаво. Така да ти бегаш од темата. Еве ти ја уште еднаш истата со болд па одговори ако веќе си решил да се правиш мангуп и да се пикаш во темите.


Одговори на болдираното подоле без да бегаш од темата и да вклучуваш татковци,мајки, премиери,дека си имал милиони долари или незнам уште што. Значи точно како мене. Земав тоа, тоа и тоа и ме фати толку.

Јас ќе цитирам дел од моите претходни пораки.

"Јас овде посочив која е најдобра опција за парите вложено-добиено.

Што имам сега:
- Теsla 4K Ultra HD 19000 денари (ново со 3 години гаранција)
- Дримбокс
- Комплетирана сателитска
- Гледам 3000 канали од кои повеќето во Full HD и 4К резолуција
---------------------------------------------------
Тотал овие работи мене ме фатија околу 31000 денари


@antibiotic1 повели и ти купи па пренеси искуство. Но нели за да пренесуваш и да судиш за нешто треба прво да одиш да купиш, да го однесеш дома, да го пуштиш и тогаш да пренесеш искуство. Ако е тоа поевтино и подобро или со блиска цена до 19000 денари, уште подобро. Фалат такви мислења на форумот.



Бидејќи јас веќе бев во прилика за купување ги разгледав моделите и нормално како и секој кој купува прво се нафатив за најевтинот LG-то навистина делуваше евтино, па дури и сомнително евтино. Бев во салон ги расчепкав и ги видов навреме маните на Lg eвтините 4к модели. Направив споредби и донесов заклучок.
Реков дека ако не беше оваа среќна прилика со татко ми и Tesla-ta дека ќе земев LG од 4к но моделите од 30000 денари.

Без лутење ама нека најде членот аntibiotic поевтина и поубава варијанта од ова која ја најдов јас со која што ќе гледа најмодерна 4K технологија и најубавите канали со фудбал, филмови и свет, како јас сега што гледам и ќе речам дека е во право.

@antibiotic1 eве и претходно сум ти го пишал истото. Најди поевтино и поубаво.

A oва да се вика еј LG e 250 или 350 осветленест или симни го па пушти го ова видео, а уште да се гледаат канали во Резолуција од минатиот век е глупост и баш наивни размислувања.

@antibiotic1 ДАЛИ СУМ ВО ПРАВО ? Ако си искрен ќе си кажеш самиот. Да сега гледам на стар телевизор со резолуција од минатиот век.



Така да си правиш илузии и ако вака одлучуваш и за други работи во животот тешко тебе. Jaс веќе си ја завршив оваа работа и одам на други поглавја во животот.
Гледаш поубава слика во моментов не.

@antibiotic1 Oвде може сум бил малку понападен. Но 4к технологија е веќе технологија која е присутна сигурно 2 години ако не и повеќе. Јас ти гарантирам дека ти не до 19000 денари, туку дека и за 6000 денари повеќе нема да најдеш и купиш поубава понуда во овие 2 години. После незнам како ќе биде. Можеби цените ќе паднат тогаш.
А каде е сателитската тука и кога таа ќе се монтира. Всушност еве ако толку се разбираш кога би гледал ти 4к дома канали ? Каде се изгубените години во шеткање по салони ?

Зборовите ќе биде, ќе купам, ќе гледам се убави, ама проблем е наставката ЌЕ и колку време ќе помине додека да се остварат тие работи и колку ќе чинат. Се надевам дека нема 2-3 години да оди членот по продавници и да мери сецкања.

@antibiotic
Каде се збори тука за пари дека имаш или немаш? Па баш напротив Уште полошо е ако имаш, а досега и којзнае уште колку вака ќе гледаш на стар телевизор. Тоа уште повеќе кажува дека си неодлучен. Или можеби при 1000 модели на пазарот нема кој е убав за тебе?

И на крај ако ги гледаш толку бројќите и си сигурен во спецификациите на лг-то зашто воопшто одиш со усб да пробуваш?
Ете да речеме си видел дека бројките му се 350 осветлување и си прочитал дека не ти сецка на видеото. Ако ти се тие мерило и си сигурен тогаш според твоите тврдења треба да одиш во салон и без да го пуштиш и да ја видиш сликата да го земеш. Ама не е така.
Уште една глупост ти е дека 1700гб диск кој ќе го уклучиш не кочи на телевизорите. Па на компјутер кога сум го ставал му требало време да го прочита.

Да дојдам кај тебе со него и да ставиме кладба еве да речеме во 200 евра дека ќе кочи дискот кај тебе и дека нема да го препознае пред тие 7 секунди? А може воопшто и да не запали


@antibiotic1 Tи ги гледаш спецификациите пред реалноста и LG пишал дека телевизорот има незнам колку јак контраст и 350 осветленост, Да ама на хартија. Абе на Хартија и Киа велат дека возилата им трошат 3.8 литри на 100км, ама во пракса не е 3.8 туку 6.8 Литри. Ете зашто не треба да се верува на бројќи туку на свои очи.


Еве одговори секаде на барем неколку прашања по ред и не бегај за првпат од темата





 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
луге немаме сите исти вкус некој ја сака зелената боја посветла некој потемна некој па друг неможе да ја поднесе воопшто па така да видете сега,кој како му одговара..
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
- Гледам 3000 канали од кои повеќето во Full HD и 4К резолуција
---------------------------------------------------
Тотал овие работи мене ме фатија околу 31000 денари
Мене само ме интересира со кој рисивер и кои канали ги добиваш во 4К резолуција?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
TESLA е српски QUART, ок е за просечни корисници но не е во иста класа со подобрите модели на ЛГ, САМСУНГ или СОНИ исто како што и Квартот не е во таа класа. На српскиот тест и на српски форуми баш тоа и беше потеенцирано. За просечен корисник којшто на прво место гледа цена телевизорот е топ додека таму каде цената не е прв приоритет се зема некоја од странските марки, впрочем захтевен корисник секако нема да купи QUART. Тесла нема HDR што мене лично ми е битно но ќе има корисници на кои нема да им е битно туку напротив ќе бидат презадоволни.

SHARP којшто се нуди кај нас воопшто не сум сигурен дали е оригиналниот јапонски или исто како Хитачито и Хјундаи е искористен само брендот.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
TESLA е српски QUART, ок е за просечни корисници но не е во иста класа со подобрите модели на ЛГ, САМСУНГ или СОНИ исто како што и Квартот не е во таа класа. На српскиот тест и на српски форуми баш тоа и беше потеенцирано. За просечен корисник којшто на прво место гледа цена телевизорот е топ додека таму каде цената не е прв приоритет се зема некоја од странските марки, впрочем захтевен корисник секако нема да купи QUART. Тесла нема HDR што мене лично ми е битно но ќе има корисници на кои нема да им е битно туку напротив ќе бидат презадоволни.

SHARP којшто се нуди кај нас воопшто не сум сигурен дали е оригиналниот јапонски или исто како Хитачито и Хјундаи е искористен само брендот.
Точно али викам ај пак да не зборам ке искочи ептен хејтам.
@Горандо тв ке купам за 1 месец, прво мајсторите паркетот да го наредат :)
Ти дури немаш ни пуштено , пак ке се повторам 4к 60fps HDR видео а ми збориш ЛГ-то бил за нигде а твојата тесла вадела подобра слика од него. Ти се молам ке ти се смее некој...
Како што тргнала работава во нашава држава не е тешко човек и премиер да биде :D
Те молам кажи ги мааните кои ги увиде без соодветно квалитетен видео материјал на најевтиниот 4к hdr ЛГ
Да домашниот хитачи 32 инчен смарт чита брзо 2тб харддиск , сакаш и видео да ти снимам???
Со усб пробувам бидејки ке земам тв за мене а не за моите дома, јас ке гледам на него, и ако е сликата тоа тоа што го барам ке земам ако не ке читам на нет некој да го фали Теслата и можда на пијано некад ке го купам не се знае.
Али ке те пофалам бидејки си упорен да го докажеш спротивното, али пази ти го браниш пошо го имаш, јас со која цел би го бранел ЛГ, освен ако не сум врло импресиониран од тоа што го истестирав???
Еве ке ти кажам, во право си :)
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
TESLA е српски QUART, ок е за просечни корисници но не е во иста класа со подобрите модели на ЛГ, САМСУНГ или СОНИ исто како што и Квартот не е во таа класа. На српскиот тест и на српски форуми баш тоа и беше потеенцирано. За просечен корисник којшто на прво место гледа цена телевизорот е топ додека таму каде цената не е прв приоритет се зема некоја од странските марки, впрочем захтевен корисник секако нема да купи QUART. Тесла нема HDR што мене лично ми е битно но ќе има корисници на кои нема да им е битно туку напротив ќе бидат презадоволни.

SHARP којшто се нуди кај нас воопшто не сум сигурен дали е оригиналниот јапонски или исто како Хитачито и Хјундаи е искористен само брендот.
Се сложувам и јас дека тесла е послаб од подобрите модели на Lg. Бев во дуќан и ги видов lg но јас за разлика од другите бев отпосле.
Сепак мислам дека членот @Горандо е целосно во право и кажа уште од првиот пат дека Lg се подобри од тесла но одредени модели над 30000 денари.

Имаше листа направено со споредба членот ставен



LG 43uj604V 24000 денари (не)
LG 43uj620V 26000 денари (не)
Теsla 43s606 27700 денари на попуст 24400 денари ( моите го земале за 19000)

LG 43UH664V 30000 денари
LG 43UJ670V 33000 денари


Тој ја смести tesla на средина и спомена дека lg се подобри но тие 2 поскупите модели, а тие првите 2 со ниската цена дека се послаби. Во тоа и јас се уверив.

Инаку За овој модел на тесла досега има една рецензија направена на бенчмарк но за големината од 49 инчи. мислам дека не е баш правилно објаснето и незнам колку може да се води човек од неа.
Прво панелот на тој тв е поголем и според мене 43 би изгледал подобро од 49 инчи. Мислам за боите и сликата.
На српскиве форуми има многу повеќе од луѓе кои веќе го купиле, па софтвер, теми и позадини се обајвуваат секој втор ден и повеќе може да се дознае. Во секој случај убаво телевизорче кое има многу можности за промени и многу софтвер.

И не дека е мој ама не би го сместил во ранг со quart,st и други. Зад ова стои фабрика додека quart, st е измислено име на нашиве превари тука и ниту има надградби ниту ништо во иднина. Како го купиш таков и ќе си остане. За ликот и да не зборам. Одвратен и старомоден е кај куарт и сличните
 

Kajgana Shop

На врв Bottom