LCD телевизори

Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.134
Поени од реакции
549
Братучед ми земал телевизор Philips.
Му рекле у Вип дека сака смарт телевизор ама ја како што гледам на кутијава нема никаде смарт да пишува. А он пошто не се разбира може му тупнале друг.
Не го отвара од кутија за да има опција ако не е смарт да им го врати и да им го тресне од глава.
Дали е смарт или не?
4100еr Serie
43PFS4132/12

Ај некој познавач. Фала однапред
спрема ова не е смарт: http://download.p4c.philips.com/files/4/43pfs4132_12/43pfs4132_12_pss_.pdf
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Јас конечно после толку многу гледање пред некој ден земав TESLA 43 инчи. Стариот филипс 5500 ми го удри гром, и во филипс бараа многу пари за оправка, па сега решив да земам поевтин тв и изборот падна на Hitachi или LG. Но Hitacni не го земав бидејќи ме предомисли тоа што братот на девојката пред месец-два, 2 пати земаше и го враќаше поради фабричка мана и тоа 2 различни модели. Дали такви се погодиле незнам.

А во овој период толку имавме караници дома бидејќи од кога се расипа филипсот на еден телевизор гледавме па сакав да се поштедам од караници и да земам сигурно.

Остана LG во игра и отидов во салон и решен бев да земам некој од овие 2 модела.

LG 43UJ620V
LG 43UH603V

Но кога отидов искрено многу бев разочаран од сликата и некако пишман станав па решив да подразмислам и да разгледам дома поубаво уште еднаш. На нет добив инфо дека овие 2 модели се со понизок квалитет и затоа и цената е пониска. Поточно се плаќа името само LG. И сите советуваат дека најдобар модел ако се сака квалитетна слика да се земе од 664 нагоре моделите. Се е во ред тоа но ако тие истите не чинеа над 29000 денари

lg 43 uh 664 v


lg 43 uh 664 v




lg 43 uj 670 v


Тие беа доста поскапи. и онака лимитираниот буџет кој го имавме, а караници имаше особено додека имаше атлетика кој што да гледа.
Таман да се одлучам и да одам да видам, на татко ми шурата му споменал дека имало некои да продаваат поевтино нови телевизори и ќе одел да земе он Самсунг oд кривите. Му дале добра цена Па и татко ми од радозналост отишол и он со него.

Додека бев на тренинг ми јави и ми рече јас сум тука во една фирма имаат телевизори самсунг, Сони и некои други меѓу кои и Теsla. Им биле компензација и поевтини се. Му рекле еве ти 4К Tesla 43инчи за 19700 денари и стариве како и обично им се видело евтино . Кога он почна да настојува. Знаеш они овој го земаат 27500 ама дека го компензираат ни го даваат по таа цена. Му реков не земај. Но бидејќи таму шурата веќе земал самсунг на татко ми како за втор телевизор му дале уште нешто попуст и го земал.

.


Кога дојдов дома што да видам. Нов телевизор. Малку нервозен од тоа што не ме послушал, го склопив и пуштив и сликата што да видам одлична. Многу подобра од двата модели на LG.
кои првично ги гледав.

LG 43UJ620V
LG 43UH603V

Го прочепкав да видам за што се работи и бев пријатно изненаден и уште сум искрено. Подоцна ги видов документите. и видов дека телевизориве се Српски по америчка лиценца.
Делува многу убаво и привлечно од надвор. со многу внимание склопено. Барем мене ми се допаѓа
Гаранцијата му е 3 години една година повеќе од лг-то, а цената околу 19000 денари е супер.
Обично татко ми го сметам за лаик и наивен човек кој го зезаат и не го бива да купи, ама овојпат ни заштеди 11000 денари, инаку ќе земевме од поскапите лг кои беа по 29000 денари.
Ова му се спецификациите.

http://www.elipso.mk/proizvod/tesla-televizor-tv-43s606sus/
https://www.comtradeshop.com/tesla-43s606sus-smart-tv-43-4k-ultra-hd-dvb-t2.html

Да сумирам од телевизорот сум презадоволен за цената платено-добиено. Теslata со слика би ја сместил помеѓу 43UH620 и 664,670 моделите.
Видно е подобар од LG 43uj620 и 43uh603v, но е послаб од 664 и 670 моделите. Но ако се земе предвид дека 664 и 670 се 29-30000 денари и не треба да се бара многу.
Иако моите имале прилика да го најдат за поевтино сепак телевизорот си вреди и по малопродажна цена од 24.400 денарии и сега кога би купувал па дури и по таа цена повторно би ми бил прв избор.
Со попустот пак дополнителна среќа.

Тоа е мој совет. Се надевам дека ќе помогнам некому, пред да се залета како јас што ќе отидев за ЛГ и ќе дадев 11000 денари повеќе.
Инаку и шурата поминал убаво. Земал 40 самсунг од кривите за околу 28000 денари што е џабе, но фул хд резолуција е.
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=218707
Можеш ли да ми пишеш каде го најде Teslata татко ти за 19000 .Роднините во Србија ми велат дека таму се купуваат многу и биле супер. Баш и они купиле.
Ќе ја купам јас и за 24000, но ако го најдам за 19000 још боље
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Тесла не е лош и сега е во тек допрва да пробие пазарот и ако е српски и е докажан квалитет бидејќи фабрика за ТВ Ei нишки баш таму праваат Тесла


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Тесла не е лош и сега е во тек допрва да пробие пазарот иако е српски сепак и е докажан квалитет бидејќи фабриката за ТВ Ei нишки сигурно некои знае за Ei e баш таму праваат Тесла


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ovaj https://www.amc.com.mk/LED-SMART-TV-QUART-48-LPS482

48" Smart so Web Browser, USB Recording Full HD, bezicno povrzuvanje se android telefon so site nisani i zgora na se 5 godini garancija a 19000 denari, deluva primamliv prema cenata. Za tie pari i da crkni po 5 godini, se isplati....
се некако примамливи посебно големината,,НО какви се со квалитетот,пријателче што работи во кабловски оператор ми вели земи било која марка само не QUART,QWADRO или како и да се викаат.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Можеш ли да ми пишеш каде го најде Teslata татко ти за 19000 .Роднините во Србија ми велат дека таму се купуваат многу и биле супер. Баш и они купиле.
Ќе ја купам јас и за 24000, но ако го најдам за 19000 још боље
Ти пишав во порака со телефон од луѓето па пофали се кога ќе земеш.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
@Горандо Kako gi probuvase LG TV-ata? Ako nesi zemal USB so 4K materijal , ako si samo gledal TV kanalite toa uopste ne e isprobuvanje. Na 4K ekran so 3840x2160 pikseli full hd-to izgleda loso, + ima i drug faktor, posto u salon na eden kabelski priklucok imaat vrzano nogu televizori signalot se gube. Jas prvio pat koa odbirav TV birav samo so materijal na USB. Taka ke napravam i so 4K TV koa ke biram (verojatno nakaj nova godina) ke potrazam Hitachi i LG da gi stavat eden pokraj drug. Ako treba i dve usb-inja ke zemam so ist materijal i u isto vreme na dvata ekrana isti videa ke odat.
Ali kako i da e veke si zemal sprski 4K TV za samo 19000 sho e stvarno super cena. Jas pred 3 ipol god touku go zemav itachito 40 incha full hd. I cim e sprski sigurno podobar e od quart i taj bugarskio arieli. Treba lugjeto da se informirat deka quart, st, arieli, fuegi, favoriti - toa ne se vistinski brendovi, tuku se pravat u nekoi kineski fabriki i gi sklopuvaat i stavaat etiketa -ime po baranje na marketite.
Ne se loshi oti se kineski, tuku oti se nameneti za nash pazar, toa e kinesko od Ч, Џ и Ш klasa.
I na kraj ipak se zavise od srekjata, kako ke se pogode sekoe poedinacno parce TV. I najskapio Sony da go kupes moze da se dese da ima problemi.....
Нека проба да пушти 4к видео HDR со 60fps (ако воопшто може Теслата да го пушти без сецкање, без навреда) и нега го спореди со сликата која ја дава еве најевтиниот лг 43уј620в. Јас бев и се уверив и тоа направив споредба на ист видео материјал како што си пишал ти , пуштен на лг-то и еден хитачи 43 инча. Разликата е небо и земја, а за слика се кладам дека може вода да му се носи на ЛГ.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
top e komsijata zema hyundai 7000 denari dzam slikata staklo ene go 3 godini si rab bez problem
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Нека проба да пушти 4к видео HDR со 60fps (ако воопшто може Теслата да го пушти без сецкање, без навреда) и нега го спореди со сликата која ја дава еве најевтиниот лг 43уј620в. Јас бев и се уверив и тоа направив споредба на ист видео материјал како што си пишал ти , пуштен на лг-то и еден хитачи 43 инча. Разликата е небо и земја, а за слика се кладам дека може вода да му се носи на ЛГ.
како се проверува тоа,да спуштам 4К видео от youtube и да го пуштам на тевето,и ако сецка тевето значи нечини..така??
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Нека проба да пушти 4к видео HDR со 60fps (ако воопшто може Теслата да го пушти без сецкање, без навреда) и нега го спореди со сликата која ја дава еве најевтиниот лг 43уј620в. Јас бев и се уверив и тоа направив споредба на ист видео материјал како што си пишал ти , пуштен на лг-то и еден хитачи 43 инча. Разликата е небо и земја, а за слика се кладам дека може вода да му се носи на ЛГ.
Ти си направил споредба со Хитачи, а не со Tesla. Пред да збориш прво пробај па потоа кажи нешто.
Јас отидов пробав и видов разлика помеѓу моделите и цените. Ти прво отиди пробај па потоа пробај да ми ги побиеш фактите.

А ти не си пробал, а одма од типот вода може да му носи. Епа тоа е работата што и неможе да му носи.

Верувам дека си инатчија па затоа нема да ти предложам да дојдеш кај мене и да видиш дали ќе ти се допадне сликата и како го решив јас тоа.

Останатите секој кој што планира да купува е поканет слободно уз муабет и кафе да си види разлика. А таа кај мене е и те како приметлива.

Еве што направив јас од кога го земавме телевизорот. Првичниот план беше да се земат 43UJ620 или 603V како најевтин 4к модел на LG од 24000 денари,
Но кога прочитав на нет импресии, додадено и моето лошо искуство во салон kaде и самиот продавач ми кажа колку пари толку музика, исто така беше видлива разликата со поскапите модели, си
реков еднаш купувам и којзнае кога пак, па по долго размислување и разгледување совети на нет како најдобри модели од LG беа lg 43 uh 664 v или 670v и засега препорачувам ако не зимате тесла, тоа да бидат овие два модела подолу 664V, 670v или дај боже и подобaр.


lg 43 uh 664 v





LG 43uj604V 24000 денари (не)
LG 43uj620V 26000 денари (не)
Теsla 43s606 27700 денари на попуст 24400 денари ( моите го земале за 19000)

LG 43UH664V 30000 денари
LG 43UJ670V 33000 денари


Првите 2 модели на LG отпаѓаат бидејќи имаат многу послаба слика и не би ги земал никако.
LG 43uh664 e модел кој на интернет го предложуваат како прва најдобра опција на 4к за парите. за вложено добиено, што е и точно. Значи цените на убавите лг со ULTRA HD се од 30000 денари нагоре а овие од 24 и 26000 се лош избор.


Теslata моја e послаба од нив, но од моделите 604 и 620v, многу подобар. Ова зборам за слика. Други компарации не правам. Бидејќи ако сликата не е убава понатаму нема што да се збори. Второ Tesla e бренд кој се шири и нуди повеќе за цената. Се прави во Србија, па патни трошоци нема и на форуите таму читам дека масовно се купуваат.

Ќе споменам само дека одамна сакав да ставам и дримбокс па вчера дојде мајстор специјално од куманово и конечно ја монтиравме.
Имав опрема од порано танир 1м, кабли итн, па додадов околу 12000 денари и ми монтираше drimbox и сега нема што не гледам. И мајсторот кој ми го предложија бил еден од најдобрите во Македонија за монтажи и имал монтирано преку 300 Drimbox-си му се допадна многу Тесла телевизорот. Вели изненаден сум па му дадов и на него телефон да си земе.

А јас сега Спорт канали,филмови, документарни од кои повеќето се фулл хд и 4к. Да му е милина на човек да гледа. Тревана тепих. Боја и колор прекрасни.

Значи луѓе јас за 500 евра се опремив комплет. Всушност со тоа што го земав Теsla телевизорот тие 200 евра место LG-то кое само што не го бев купил дримбоксот ми дојде гратис.

И тоа би го препорачал и на други. Не фрлајте пари за нешто безпотребно, освен нели ако имате одвишок. Ако имате можност ставете си Drimbox или Ip-TV и телевизор Tesla ULTRA HD и тоа е најдобрата опција за вложено добиено. Да кажам само дека MРТ 1 HD изгледа смешно према ова сега што го фаќам на сателитска.

Ако имате повеќе пари тогаш LG од долните модели. и нормално сателитска.
Незнам дали има поевтино да се најде дримбокс и претплата, мене ми го препорачаа овој и може некаде има и поевтино, но сепак она што го добив е навистина неочекувано.

Нема да навлегувам во понатамошни дискусии. Ако има некој желба да купува телевизор или сателитска нека дојде кај мене уз муабет на по едно кафе. па ќе си види дали и како му се допаѓа. Јас сум презадоволен.

Башка гледам и филмови во 4к резолуција на хард дискот имам неколку симнати серии,
Имам ставено и камера Go Pro hero 5 black. со 4к видео материјали.

Се оди мазно и одлично. Голема промена од филипсот кој го имав претходно.

Среќен сум сега што ми се скрши стариот тв и што имав прилика да купам нов телевизор.
 
Последно уредено:

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
@Горандо вака друже :)
Прибидејки ми залепи особина инаетчија, денеска после работа со истото УСБ со истите видеа у џеб и правец Елипсо па Нико компјутери со цел да истестирам и увидам дека сум бил во грешка.
Во Елипсо она до веро џамбо, му давам УСБ на вработениот , се мачи се врти се сука вика на ова УСБ портата не му работи.
Ништо ајде викам идам у гтц у нико компјутери.
Идам таму , госпоѓата што работи става усб го вклучува и
прво што приметив е оној грд опера оперативен систем
второ немој више да ми споредуваш убавина на слика на овие што ги кудиш лг со овој тесла.
Нормално е тоа да биде чиста сликата па фала богу 4к се, но живоста (hdr-от) , нежното лизгање на сликата (PMI), осветленоста 250cd/m2 наспроти 350cd/m2 што ги има кај ЛГ ги немаше кај овој.
Но како и да е подобар е во однос на цената и не го кудам јас теслата туку велам дека неможе да се каже дека е подобар од нив.
Тоа е мое видување а ти ако сакаш да се увериш еве какво видео да земеш на усб и иди па види.
http://4kmedia.org/lg-cymatic-jazz-hdr-hlg-uhd-4k-demo/
пс. Скоро идентична слика како на Hitachi имаше Теслата
 
Последно уредено:
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Ти пишав во порака со телефон од луѓето па пофали се кога ќе земеш.
Бескрајно фала ти.
Сабајлево бев и зедов од Tesla 43 инчи. Гледав претходно лг и самсунг и во право си приметил дека евтиниве лг се тешко ѓубре. Од 30000 тие се многу подобри 4k. А пoевтини сaмo сo full hd. Јас бев загреан и за самсунг 4k ама тие беа уште поскапи.

Деновиве ќе го изманијачам малку повеќе теsla-та
Првите впечатоци ми се многу позитивни.
Веднаш ми даде некој си нов update, a по родниниве во србија кoи истo имaaт земенo велат ќе има секој месец-двa aпдејти.

Има неколку програмчиња кои ми се видоа интерсни па ги симнав, а може да се симнат уште доста. Тoa ќе прoверaм другиве денoви.Акo имaш нештo интереснo симнaтo спoдели. Читав ти ептен си го напукал со камери, сателитски.
Цела техника ти е во 4К. Свака ти част. Убеден сум дека изгледа фантастично.

Според мене мани и предности на овој модел на тесла се:

Предности
- убава слика 5
- дизајн 5
- опера пребарувач супер рaбoти
- опера сторе за симнување апликации
- Фејсбук
- цена
- aпдејти
- и еднa мнoгу пoбитнa ствaр е штo е српски и вo иднинa пoсле 9-10 гoдини би имaлo делoви еден куп aкo се рaсипе и ќе бидaт сo бaгaтелa цени. Лг телевизoрoт кoјa ми трaеше 5 гoдини и oдеднaш oткaжa дел никaде немoжев дa нaјдaм сo oбрaзлoжение oд сервис декa е мнoгу стaр мoдел. Тoa сo tesla. сигурнo не би билo прoблем.


Мани:
- далечинското фaбричкo ми е малку тупо бaрем на мене, нo брaтучедoт сo дoплaтa вo србијa земaл друг мoдел кoе нaжaлoст oди кaкo oпцијa зa избoр и ептен кежуaл е, сo тaстaтурa oд пoзaди и пoпрaктичнo е. Мaнa му е висoкaтa ценa кoјa вo србијa сегa е нaд 2000 денaри. Нo убaвo е штo гo имa пa нaрoд мoже дa си oдбере. И верувaм декa пo oглaдиве нивни ќе се нaјде и зa пoевтинo зa некoј месец

Фалa уште еднаш за препораката @Гoрaндo
должам кафе, пиво или ручек бирај
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Abe deca @Горандо , @Star DIm . Ne se donesuva zaklucok od prva impresija. Kako so napomena @antibiotic1 treba da se zabeleze kakva e glatkosta na slikata, lizganjeto pri pokreti. I ja od mojo Hitachito sum zadovlen od full HD-to, dobro e, ali pri podvizni sceni go nema toa lizganje kako kaj starite CRT televizori i nogu mi smeta. Na mene TV-to mi e pred se za filmovi i zatoa mi e potrebno toa HDR ili kako i da go vikaat. Zatoa slednio TV ke go odbiram nogu vnimatelno.
Jas veke probav dva 65 Incni 4K TV so 4K videa na usb. Privio bese Philips od 65000 den, a vtorio Sony od 120000 den. I razlikata bese primetliva uste od prv pogled.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Abe deca @Горандо , @Star DIm . Ne se donesuva zaklucok od prva impresija. Kako so napomena @antibiotic1 treba da se zabeleze kakva e glatkosta na slikata, lizganjeto pri pokreti. I ja od mojo Hitachito sum zadovlen od full HD-to, dobro e, ali pri podvizni sceni go nema toa lizganje kako kaj starite CRT televizori i nogu mi smeta. Na mene TV-to mi e pred se za filmovi i zatoa mi e potrebno toa HDR ili kako i da go vikaat. Zatoa slednio TV ke go odbiram nogu vnimatelno.
Jas veke probav dva 65 Incni 4K TV so 4K videa na usb. Privio bese Philips od 65000 den, a vtorio Sony od 120000 den. I razlikata bese primetliva uste od prv pogled.
@Star DIm најпрвин честитки. Мило ми е што ти помогнав. Со здравје да го користиш па ете и ти да си ставиш една сателитска и да си видиш аир.

@Govinda
Далеку сум од дете и знам разлика и најмали ситници да приметам, за разлика од други некои кои не ја приметуваат. Имам комшии кој вели мене се ми е исто и јас стварно не гледам разлика.
Веднаш ја приметив маната на стариот филипс 5500 кој го имав. Одзивот му беше слаба страна и сликата делуваше на брзите сцени нереалистично.
Тоа потоа го приметив и кај сите други филипс модели па и оние најскапите.

И јас сум филмаџија и веќе приклучив хард диск со преку 1700 гб филмови и концерти. Голем дел се во фулл хд и 4к резолуции. Кочење нема на ниту еден концерт или филм, а сликата одлична. Нема каснење
Членот антибиотик којзнае што пробувал но она усб-то не му работело ми делува смешно.

Човек ставам диск со 1700гигабајти податоци. Не се ни приметува дека е толкаво нешто уклучено при листање низ менито. Дисков сум го носел и на други места особено кај пријатели каде сме уклучувале и гледале на нивни телевизори. Речиси секаде имало кочење и мачење додека да го прочита хард дискот, а некаде воопшто не го ни прочитал. Овој проблем го очекував и кај мене, но за чудо тука нема никакви кочења. Го ставам Хард дискот кој ми е наречен КиноТека:) и за помалку од 7 секунди јас веќе почнувам да гледам филм. Така да веројатно е некоја технологија употребена нова или незнам како ама важно функционира и тоа многу брзо ова со читањево.

Сони нормално дека го гази филипсот на кој голема мана барем на нас филмаџиите ни е слаб одзивот. Сони се сложувам дека е врвот кај телевизорите, но сето тоа си има цена.
Тоа уште од порано го велев јас, кога многумина се запнаа LG и Samsung дека биле подобри без да дадат аргумент од каде тоа.
Но сето тоа како што си пишал ти има и цена. Телевизор од 120.000 денари и тесла од 20.000 денари како што гледаш и ти не е исто. Класата е сосема различна. Како и цената и купувачите.
Исто како да кажеш Феррари знаеш какво е од 200.000 евра. Стварно има разлика од Голф од 5000 евра. Па и ненормалните знаат дека има разлика. Кој будала ќе помисли дека голфот е подобар или пак дека се исти.

Јас овде посочив која е најдобра опција за парите вложено-добиено. Бидејќи јас веќе бев во прилика за купување ги разгледав моделите и нормално како и секој кој купува прво се нафатив за најевтинот LG-то навистина делуваше евтино, па дури и сомнително евтино. Бев во салон ги расчепкав и ги видов навреме маните на Lg eвтините 4к модели. Направив споредби и донесов заклучок.
Реков дека ако не беше оваа среќна прилика со татко ми и Tesla-ta дека ќе земев LG од 4к но моделите од 30000 денари.

Направив споредба помеѓу 5 модели и кажав зашто нечинат тие 4к модели на LG od 24000 денари и дека тие од 30000 денари се добрите.
И тоа што некој вели да земам усб и да се шетам по дуќани е ненормално и глупаво, освен ако не се работи за превод, па да видам дали чита.

Јас вака ќе направам споредба oд пред и потоа.

Што имав пред теслата:
- Филипс FULL HD кој се скрши (по моја вина нормално) и ако се решам да го правам сервис од 15000 денари за екран + губење на гаранција
- Сателитски тањир и ситници кои Се вкупно не верувам дека се повеќе од 40 евра

Што имам сега:
- Теsla 4K Ultra HD 19000 денари (ново со 3 години гаранција)
- Дримбокс
- Комплетирана сателитска
- Гледам 3000 канали од кои повеќето во Full HD и 4К резолуција
---------------------------------------------------
Тотал овие работи мене ме фатија околу 31000 денари

Без лутење ама нека најде членот аntibiotic поевтина и поубава варијанта од ова која ја најдов јас со која што ќе гледа најмодерна 4K технологија и најубавите канали со фудбал, филмови и свет, како јас сега што гледам и ќе речам дека е во право.

A oва да се вика еј LG e 250 или 350 осветленест или симни го па пушти го ова видео, а уште да се гледаат канали во Резолуција од минатиот век е глупост и баш наивни размислувања.
Така да си правиш илузии и ако вака одлучуваш и за други работи во животот тешко тебе. Jaс веќе си ја завршив оваа работа и одам на други поглавја во животот.

Гледаш поубава слика во моментов не.
Ќе најдеш поевтино некаде. Не верувам.

Зборовите ќе биде, ќе купам, ќе гледам се убави, ама проблем е наставката ЌЕ и колку време ќе помине додека да се остварат тие работи и колку ќе чинат. Се надевам дека нема 2-3 години да оди членот по продавници и да мери сецкања. Животот ќе ни отиде така ако сите правиме:jajce:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom