LCD телевизори

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Добро, 10 метра е претеризам бе. :)

Јас имам 5 и 7 метарски, од Анхоч ги земав, првиот беше 350, а вториот 550 денари мислам.
П.с. Позлатени, секако. :)

Нема друго чаре, 9 метра ми требаат од ПЦ до ТВ.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.121
Поени од реакции
30.901
И во Сет имаш евтини 4-5 метарски, окулу 300ден

Како и да е, вредат парите и трудот. Компјутер е најдобар плеер... софтверски плеер по желба (BSplayer е топ) и нема евентуални проблеми со титлови и слично... нема време губење во префрлање на фајлови на усб драјвови... само пушташ и гледаш (а можеш и да играш) :)
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
LH3000/LH4000 поддржуваат само гледање слики/слушање музика. Треба да им го хакнеш фирмверот за да им уклучиш Full HD да може да се пуштаат. Еден другар зема LH4000, го хакнавме за 2 минути и после пуштивме mkv фајл од 8ипол гига од стикче.
Хакување е малце прејак збор. Самата опција е подрзана од софтверот на телевизорот али не е уклучена. Финтата е тоа што опцијата можеш да ја уклучиш само ако телевизорот има постар фирмвер (верзија 1.5). Доколку има понов само го ставаш стариот фирмвер на тв-то (многу едноставна работа) ја уклучуваш опцијата и си го враќаш стариот фирмвер.

Поздрав
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Ве молам за мислење за LCD TV BEKO и SHARP.
Ги има во нептун и ме заинтересираа со цената(а стариот ТВ ми умре)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Хакување е малце прејак збор. Самата опција е подрзана од софтверот на телевизорот али не е уклучена. Финтата е тоа што опцијата можеш да ја уклучиш само ако телевизорот има постар фирмвер (верзија 1.5). Доколку има понов само го ставаш стариот фирмвер на тв-то (многу едноставна работа) ја уклучуваш опцијата и си го враќаш стариот фирмвер.

Поздрав
Јасно, само тоа не е опција, туку уклучување сервисерски мод, кој што обичен човек не треба да знае дека постои. Така да, се рачуна како хак.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.139
Поени од реакции
800
E да, и јас би сакал да беше возможно да си купувавме од фирми како Њуег ама без арачот во вид на царини и шипинзи... (а на другариве им здосадив да ми носат од преку барата)

Баш неправда и апсурд, стандардот им е Х пати поголем а техниката Y пати поевтина... :wink:
Одличен коментар во врска со стандардот и цените на "бела техника"
Инаку има најави,читав на некои блогови и форуми,дека Newegg планираат да го прошират бизнисот и во ЕУ :vozbud: ,ако е точно и ако уште во меѓувреме не примат во Paypal, тогаш отидоа јабана нашиве фирми кои се занимаваат со "увоз и продажба на хардвер" :helou:
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
Одличен коментар во врска со стандардот и цените на "бела техника"
Инаку има најави,читав на некои блогови и форуми,дека Newegg планираат да го прошират бизнисот и во ЕУ :vozbud: ,ако е точно и ако уште во меѓувреме не примат во Paypal, тогаш отидоа јабана нашиве фирми кои се занимаваат со "увоз и продажба на хардвер" :helou:
Е да. И после на таа цена кога ке ти акнат 200 евра shipping и 50% царина ќе видиме дали ке ти се исплати. Не се надевај на тоа
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.121
Поени од реакции
30.901
Човекот кажа дека Њуег планираат да го прошират бизнисот и во ЕУ. Тоа значи слични или барем споредливи цени како во US.
Е сега ако влеземе во ЕУ наскоро... супер.
Ако не... па полесно ми е да средам од Софија да ми донесат работи отколку од преку барата...

Само мисла. Заради гаранциите секогаш е поисплатливо да се купува дома. Дури и ако е многу поскапо...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Уффф, полека не се летај. Прво не ги подржуваат сите формати, второ ако очекуваш дека HD снимки ќе пушташ, ќе мора да те разочарам :smir: Само некои од скапите модели (70-90000 па нагоре) подржуваат HD филмови да гледаш на USB-то.
Грешка... Незнам за другите телевизори али на мојот LG LH4000 може да се гледаат FullHD филмчиња преку УСБ а знам и дека на LH3000 исто така може да се гледаат. Така да цените што си ги пишал се далеку од цените на овие телевизори

Поздрав
Па баш и не е точно дека не ги бива за репродукција на HD видео LG-то од серијата LH и LF. Значи со едноставно отклучување на опциите, и двете серии одлично вртат HD, и тоа без проблем во 1080p. Не зборам од памет, пробано ми е на LF2500, LH2000, LH3000. Знам дека пишува дека USB-то е "service only", но ете работи совршено, дури и преводот функционира.
За останатото се согласувам со Jane и Vanlok, дома е најубаво да користиш посебен HD-player или уште подобро HTPC. :wink:

Јас имам LG 32LH2100, супер си чита FullHD клипчиња/филмови преку USB.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас имам LG 32LH2100, супер си чита FullHD клипчиња/филмови преку USB.
Мене ова ми беше неверојатно.

Значи јас на P4 3GHz, со 2 гига рам и HD 3850 не можев да пуштам FullHD филм, бидејќи сецкаше.
Кога ставив quad, се решија проблемите.

Стварно не ми е јасно што ебана машина има во тие телевизори за да ги процесира, зар цел компјутер? :))
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.139
Поени од реакции
800
Е да. И после на таа цена кога ке ти акнат 200 евра shipping и 50% царина ќе видиме дали ке ти се исплати. Не се надевај на тоа
Немој такви комедии овде јавно да раскажуваш.Кога ќе бидеме дел од ЕУ тогаш царината ќе отпадне,а превозот ќе биде околу 20-25 евра максимум,биди сигурен во тоа.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Мене ова ми беше неверојатно.

Значи јас на P4 3GHz, со 2 гига рам и HD 3850 не можев да пуштам FullHD филм, бидејќи сецкаше.
Кога ставив quad, се решија проблемите.

Стварно не ми е јасно што ебана машина има во тие телевизори за да ги процесира, зар цел компјутер? :))
Зависи од плеерот кој го користиш. Media Player Home Cinema има можност целото процесирање кога пушташ HD да го превземе графичката и после процесорот е оптеретен под 10% дур е пуштен филмот. Тоа ти е за на ПЦ.

А што се однесува до телевизориве и мене не ми е јасно. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom