LCD телевизори

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Тоа што го ценам кај новиве е usb влезот не ви е потребен двд плејер значи се што треба посебно филмови директно преку флеш меморија или екстрен хард диск и ги чита содржините.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Знаеш кога ќе купам ЛЦД-ТВ од Македонија? Кога цените ќе бидат барем приближно вакви >>> http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16889253222
Поздрав! :smir:
E да, и јас би сакал да беше возможно да си купувавме од фирми како Њуег ама без арачот во вид на царини и шипинзи... (а на другариве им здосадив да ми носат од преку барата)

Баш неправда и апсурд, стандардот им е Х пати поголем а техниката Y пати поевтина... :wink:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Тоа што го ценам кај новиве е usb влезот не ви е потребен двд плејер значи се што треба посебно филмови директно преку флеш меморија или екстрен хард диск и ги чита содржините.
Уффф, полека не се летај. Прво не ги подржуваат сите формати, второ ако очекуваш дека HD снимки ќе пушташ, ќе мора да те разочарам :smir: Само некои од скапите модели (70-90000 па нагоре) подржуваат HD филмови да гледаш на USB-то.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Уффф, полека не се летај. Прво не ги подржуваат сите формати, второ ако очекуваш дека HD снимки ќе пушташ, ќе мора да те разочарам :smir: Само некои од скапите модели (70-90000 па нагоре) подржуваат HD филмови да гледаш на USB-то.
Добро полека и ти не се летај :)
Ниту реков што поддржуваат ниту реков јас на што гледам. Такада не може да се генерализира.
Точно е тоа дека некои од поскапите за пример отвараат .mkv формат на ХД снимка 1920х1080 но за мене конкретно подобро е да можам да гледам divx филм преку хард диск отколку да мора да го режам и да го гледам преку двд плејер тоа е тоа што најмногу ми одговара.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Добро полека и ти не се летај :)
Ниту реков што поддржуваат ниту реков јас на што гледам. Такада не може да се генерализира.
Точно е тоа дека некои од поскапите за пример отвараат .mkv формат на ХД снимка 1920х1080 но за мене конкретно подобро е да можам да гледам divx филм преку хард диск отколку да мора да го режам и да го гледам преку двд плејер тоа е тоа што најмногу ми одговара.
Јасно ;) Сепак треба јако процесорче да може да ги врти филмчињата. Али а серии гледање, топ ќе си е;)

Друга работа за тие што незнаат. Доста од ефтините модели, усб-то им служи само за сервис или само за отварање на слики и мислам дека и музички фајлови подржуваат. Голем дел не подржуваат видео:)
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
Уффф, полека не се летај. Прво не ги подржуваат сите формати, второ ако очекуваш дека HD снимки ќе пушташ, ќе мора да те разочарам :smir: Само некои од скапите модели (70-90000 па нагоре) подржуваат HD филмови да гледаш на USB-то.
Грешка... Незнам за другите телевизори али на мојот LG LH4000 може да се гледаат FullHD филмчиња преку УСБ а знам и дека на LH3000 исто така може да се гледаат. Така да цените што си ги пишал се далеку од цените на овие телевизори

Поздрав
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Јас лично повише ценам основни модели... без ништо додатно. Кога ќе го менуваш телевизорот потоа мораш или да купиш нов со вграден плеер или да докупиш плеер (а претходниов модел си го платил поскапо отколку модел без плеер)

Башка, според мене, најдобри се плеери со LAN конекција или уште подобро директна конекција со HDMI излез од РС. Така нема потреба од никаков трансфер на фајлови на УСБ драјв или било што друго...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Грешка... Незнам за другите телевизори али на мојот LG LH4000 може да се гледаат FullHD филмчиња преку УСБ а знам и дека на LH3000 исто така може да се гледаат. Така да цените што си ги пишал се далеку од цените на овие телевизори

Поздрав
Збориш на памет или си пробал? Многу е поинаку во реалноста него на лист. Многу плеери што ги продаваат како FullHD кога ќе им ставиш материјал 720р се мачат да го репродуцираат - едноставно сецкаат. На некои пишува Up-Scalling, а на добар дел го нема тоа, па ако не го пробаш на лице место, дома ќе дознаеш дека си заебан и ќе ти се скршри ќејфот.
Најубаво, отиди со квалитетен материјал со повеќе резолуции, со разни комбинации и сам замоли ги да ти пуштат да видиш како се гледа. :smir:
3000-та серија од LG ја имам дома, FullHD и фабрички не ни репродуцира видео фајлови. Постоеле некои финти, фирмвер да се менува... за да гледаш видео, али не вреди да се замарам, и онака нема ништо да добијам, си имам плеер за милина.
Направив убав муабет со еден од сервисерите (пријателче ми беше) и ми рече конкретно за LG од 5000 серијата почнувале нормално да пуштаат DivX филмови, али за HD ни они не биле како што треба. Не за џабе се толку скапи вистинските добри и квалитетни FullHD плеери, ако можело на едно просечно телевизорче да гледаш фулхд филмови без да се замараш дома кабли да ти се плеткаат пред телевизорот.:smir:
 

dLt-Ed

молчењето е злато
Член од
29 јануари 2006
Мислења
126
Поени од реакции
3
Па баш и не е точно дека не ги бива за репродукција на HD видео LG-то од серијата LH и LF. Значи со едноставно отклучување на опциите, и двете серии одлично вртат HD, и тоа без проблем во 1080p. Не зборам од памет, пробано ми е на LF2500, LH2000, LH3000. Знам дека пишува дека USB-то е "service only", но ете работи совршено, дури и преводот функционира.
За останатото се согласувам со Jane и Vanlok, дома е најубаво да користиш посебен HD-player или уште подобро HTPC. :wink:
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
Збориш на памет или си пробал? Многу е поинаку во реалноста него на лист. Многу плеери што ги продаваат како FullHD кога ќе им ставиш материјал 720р се мачат да го репродуцираат - едноставно сецкаат. На некои пишува Up-Scalling, а на добар дел го нема тоа, па ако не го пробаш на лице место, дома ќе дознаеш дека си заебан и ќе ти се скршри ќејфот.
Најубаво, отиди со квалитетен материјал со повеќе резолуции, со разни комбинации и сам замоли ги да ти пуштат да видиш како се гледа. :smir:
3000-та серија од LG ја имам дома, FullHD и фабрички не ни репродуцира видео фајлови. Постоеле некои финти, фирмвер да се менува... за да гледаш видео, али не вреди да се замарам, и онака нема ништо да добијам, си имам плеер за милина.
Направив убав муабет со еден од сервисерите (пријателче ми беше) и ми рече конкретно за LG од 5000 серијата почнувале нормално да пуштаат DivX филмови, али за HD ни они не биле како што треба. Не за џабе се толку скапи вистинските добри и квалитетни FullHD плеери, ако можело на едно просечно телевизорче да гледаш фулхд филмови без да се замараш дома кабли да ти се плеткаат пред телевизорот.:smir:
Пак си грешка. Го имам дома телевизорот (LH4000) и се утепав од гледање 1080p филмчиња без никаков проблем. Изгледа и другар ти не пробал па и он збори на памет. Можам да ти кажам дека безпрекорно функционира. Си ставам и преводи без никаков проблем. А знам дека и LH3000 го може истото али не сум го пробал. А иначе кога го купував телевизорот ме убедуваа тие што ми го продаваа дека неможе да се гледа видео преку УСБ на ТВ-то али кога дојдов дома за 15 мин го средив тоа.

Поздрав
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
LH3000/LH4000 поддржуваат само гледање слики/слушање музика. Треба да им го хакнеш фирмверот за да им уклучиш Full HD да може да се пуштаат. Еден другар зема LH4000, го хакнавме за 2 минути и после пуштивме mkv фајл од 8ипол гига од стикче.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Много скупи хдми кабли , па па па па. 10 метра 2500 денара :uvo:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Много скупи хдми кабли , па па па па. 10 метра 2500 денара :uvo:
Добро, 10 метра е претеризам бе. :)

Јас имам 5 и 7 метарски, од Анхоч ги земав, првиот беше 350, а вториот 550 денари мислам.
П.с. Позлатени, секако. :)
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
175
Поени од реакции
53
Zavisi kaj gledas. Vo Gjorce ima edna prodavnica na glavnata ulica karsi Doma mebel imas eftini a kvalitetni HDMI kabli, a eftini mislam duplo poeftini.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom