LCD телевизори

Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Дали некој користи LG Flatron M227WD? Ако има некој нека пише, ми треба консултација.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Ја си купив пред некој ден Quadro HD Ready 26 inch со 3 години гаранција за 18.000 и дефинитивно на прв поглед телевизорот си е топ. Во принцип целиот бизнис со ЛЦД телевизорите е голем бизнис =) . Реално гледано најголема разлика би направил сонито и тоа ако гледаш блу реј (затоа што кај нас нема добра кабловска) и на ептен голем екран и разликата е пак мала дури и не приметлива. Истото со HD Ready i Full HD .
 
Член од
26 април 2008
Мислења
154
Поени од реакции
5
Ја си купив пред некој ден Quadro HD Ready 26 inch со 3 години гаранција за 18.000 и дефинитивно на прв поглед телевизорот си е топ. Во принцип целиот бизнис со ЛЦД телевизорите е голем бизнис =) . Реално гледано најголема разлика би направил сонито и тоа ако гледаш блу реј (затоа што кај нас нема добра кабловска) и на ептен голем екран и разликата е пак мала дури и не приметлива. Истото со HD Ready i Full HD .
STOOOO ZBORIS BE BRAAAAAAT?????
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ја си купив пред некој ден Quadro HD Ready 26 inch со 3 години гаранција за 18.000 и дефинитивно на прв поглед телевизорот си е топ. Во принцип целиот бизнис со ЛЦД телевизорите е голем бизнис =) . Реално гледано најголема разлика би направил сонито и тоа ако гледаш блу реј (затоа што кај нас нема добра кабловска) и на ептен голем екран и разликата е пак мала дури и не приметлива. Истото со HD Ready i Full HD .
Нц нц нц, додека децата во африка гладуваат, себичново КО**** купува телевизори. :pipi:

Он топик: Создравје да го користиш. Со ЛЦД и плазма телевизорите не е само резолуцијата во прашање. Разлика има во бои, во контраст, во време на одзив, рифреш рејт итн. И не само ако гледаш блу-реј, гледај фудбал на квартот твој од кабловска ТВ или дигитална телевизија која што не е ХД (на пример Макс ТВ), и гледај на Сони/Панасоник, па ќе видиш како на твојот се заматува сликата кога има Panning на камерата. Камо да беше така како ти што викаш. :tapp:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Денес е денот Д за купување на LCD.

Изборот според кешарица у џеб се сведе на следните три модела:

PHILIPS 42PFL3604

42"(107CM)LCD ТЕЛЕВИЗОР
-РЕЗОЛУЦИЈА 1920X1080
-FULL HD
-29.8 МИЛИЈАРДИ БОИ
-ДИНАМИЧЕН КОНТРАСТ 30 000 : 1
-ОСВЕТЛУВАЊЕ 500CD/M2
-ВРЕМЕ НА РЕАКЦИЈА 5MS
-DVB-T
-USB ПРИКЛУЧОК ЗА ИЗВОНРЕДНА РЕПРОДУКЦИЈА НА ФОТОГРАФИИ И МУЗИКА


SONY KDL-40P3600

-40"(102 CM) LCD TV
-FULL HD
-РЕЗОЛУЦИЈА 1920X1080
-BRAVIA ENGINE 2
-КОНТРАСТ 33000:1
-ДИГИТАЛЕН ТЈУНЕР
-АГОЛ НА ГЛЕДАЊЕ 178
-ВЛЕЗОВИ 3 Х HDMI;USB PORT;VGA;SCART

и една плазма

PANASONIC TX-P42C10E

-42" ( 107 CM ) ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР
-HD READY
-РЕЗОЛУЦИЈА 1024 X 768
-100 HZ ДВОЈНО СКЕНИРАЊЕ
-ВРЕМЕ НА РЕАКЦИЈА 0,001 MS
-ДИНАМИЧЕН КОНТРАСТ 2 000 000 : 1
-VIERA ЦВРСТ ПАНЕЛ (ОТПОРЕН НА УДАРИ )
-DVB-T ТЈУНЕР


Кој може нека помогне, како што може да приметите постов го пишувам во 5:53 што значи око неможам да склопам :tv:

Нема одговор. ОК идам на сонито.:toe:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А да ги видиш ти во живо овие, да ги споредиш?

Мислам дека Phillips и Panasonic имаат x-black екрани, односно рефлектирачки, па ќе ти смета на глеање ако ти е дигната ролетна или има сонце...
Е сеа па, од друга страна, P серијата е една од најслабите на Sony, па не знам напамет дали е вистински поквалитетна од другите...
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Земав Panasonic Plasma. Има мирор ефект и воопште не смета, напротив дава посебно шмекче на сликата. Изгледа ко стакло. Иначе плазмата има неспоредливо подобра слика од лцд барем за условите кој што ги имаме.



Panasonic TX-P42X10Y PLASMA TV
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Земав Panasonic Plasma. Има мирор ефект и воопште не смета, напротив дава посебно шмекче на сликата. Изгледа ко стакло. Иначе плазмата има неспоредливо подобра слика од лцд барем за условите кој што ги имаме.



Panasonic TX-P42X10Y PLASMA TV
Number of Pixels 786,432 (1,024 x 768) pixels

Прими сочувство.:smir:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Number of Pixels 786,432 (1,024 x 768) pixels

Прими сочувство.:smir:
Јас не го жалам за тоа, ваљда не планира HD да гледа, али жал ми е што се радува на стакло ефектот. Се додека не дигне ролетни. :)
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Офф демек лош бил :tv:

Плазмата ја купив со претходна споредба со све живо и диво. Едноставно е без конкуренција. За да видите за што се работи треба да дојдете. Ремек дело на модерната технологија како со аналоген така и со дигителен сигнал.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Офф демек лош бил :tv:

Плазмата ја купив со претходна споредба со све живо и диво. Едноставно е без конкуренција. За да видите за што се работи треба да дојдете. Ремек дело на модерната технологија како со аналоген така и со дигителен сигнал.
Милојко, не зборевме за плазма vs LCD, туку за тоа дека не ти е FullHD и дека имаш X-black дисплеј. :)
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Јас пред неколку месеци зедов Плазма Самсунг и сум презадоволен. Линк тука
 

Kajgana Shop

На врв Bottom