LCD телевизори

Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.559
Поени од реакции
414

VENOM

تعيش حياتك بالطريقة التي
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.664
Поени од реакции
535
Добар е ТВ-то, најдобро во живо да направиш споредба меѓу него и модели од LG и Samsung во тој ценовен ранг и да го земеш тој што ќе извади најдобра слика според тебе.
Исто ако ти е битно од УСБ ако гледаш филмови, LG / Samsung се најдобри во тој сегмент, читаат скоро све од видео формати, имаат подесувања за преводи. Кај сони и панасоник малку потешко оди тоа или нема никакви опции.
Ја го имам, супер е телевизорчето, одлична слика, до сега што сум пробувала со усб се ми има читано, има и опција кирилица да наместиш, малце се помачив со тоа ама на крај најдов :D
Фала ви на одговорите, го земав пред да ги прочитам одговорите и сега за сега сум презадоволен би го препорачал и на други, прекрасна слика, добра брзина на мени, сателитски ресивер и уште многу дрги опции (y).
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
http://www.rtings.com/

Сајт кој многу добро ги оценува телевизорите, укажува кој е најдобар за која намена, бонМбонче. Мене многу ми помогна.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2011
Мислења
199
Поени од реакции
54
што е разлика помеѓу sony kdl-40w605bbaep и sony kdl-40w605b

и кој е подобар тв Sony kdl-40w605 или LG 42lb650v, со цените се тука.
3D воопшто не мие важно бидејќи нема да го користам, битно ми е добар панел(слика) , добар звук и добри смарт опции.
Херците според мене не се релевантни, а ако се објасните
 
Последно уредено:

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
459
Шо викате за шарпов?
set.com.mk/SHARP-AQUOS-LC39LE350VBK66372
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
што е разлика помеѓу sony kdl-40w605bbaep и sony kdl-40w605b

и кој е подобар тв Sony kdl-40w605 или LG 42lb650v, со цените се тука.
3D воопшто не мие важно бидејќи нема да го користам, битно ми е добар панел(слика) , добар звук и добри смарт опции.
Херците според мене не се релевантни, а ако се објасните
Јас имам LG LA660 и сум презадоволен подобра слика немам видено исто многу добар е и ресиверот за телевизија многу функции локално затемнување снимање на програма со се премотување и други работи сони не сум видел ни слика ни ништо така да неможам да кажам но мислам дека LG се прогласени за TV бренд на годината.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
470
Поени од реакции
140
Јас имав исти таков проблем со Samsung телевизор и тогаш си помислив дека му е преслаб процесорот на телевизорот за да го пушти течно видеото ама неиспадна така. Телевизорот се расипа по 6 месеци и откако издејствував замена за исти (нов) таков телевизор, сега немам таков проблем. Видеата си одат течно без разлика дали се full HD или се со обична резолуција. Види пробај поврзи го и со лан кабел, ама се сомневам дека може да е до тоа проблемот.
Мој совет ти е веднаш да си побараш замена, според законот на потрошувачи го имаш тоа право (мислам дека беше 7 дена од денот на купувањето) да го вратиш назад ако имаш некоја забелешка за него без разлика на причината.
Ако имаш проблеми и те мотаат во круг спомни дека ги знаеш твоите права, во краен случај спомни инспекција а ако треба и појди до кај нив, јас така го решив проблемот кој го имав.
Кој модел е телевизорот?[DOUBLEPOST=1423602144][/DOUBLEPOST]
Јас имав исти таков проблем со Samsung телевизор и тогаш си помислив дека му е преслаб процесорот на телевизорот за да го пушти течно видеото ама неиспадна така. Телевизорот се расипа по 6 месеци и откако издејствував замена за исти (нов) таков телевизор, сега немам таков проблем. Видеата си одат течно без разлика дали се full HD или се со обична резолуција. Види пробај поврзи го и со лан кабел, ама се сомневам дека може да е до тоа проблемот.
Мој совет ти е веднаш да си побараш замена, според законот на потрошувачи го имаш тоа право (мислам дека беше 7 дена од денот на купувањето) да го вратиш назад ако имаш некоја забелешка за него без разлика на причината.
Ако имаш проблеми и те мотаат во круг спомни дека ги знаеш твоите права, во краен случај спомни инспекција а ако треба и појди до кај нив, јас така го решив проблемот кој го имав.
Кој модел е телевизорот?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
987
Поени од реакции
991
Samsung f5300 модел од 2013, ама вториот примерок сега супер си работи и нема никакви проблеми.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
470
Поени од реакции
140
Ме интересира какво мислење имате за Grundig 40 VLE 7422 BLV
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=211935
повеќе инфо овде:
http://www.grundig-intermedia.hr/index.php/hr/product/view/40-vle-7422-bl#
Ги прочитав повеќето постови за сите телевизори на форумов и на повеќе места беа спомнати Grundig тв-ја иако различни модели од овој погоре. Ме интересира каква е сликата, како се снаоѓа со преводи на кирилица и слично. Повеќе ке биде за гледање програма од кабловска тв а поретко за филмови преку усб или мрежа. И колку е гаранција бидејќи не пие на нептун. Секакви информации се добредојдени.

ps: и мислење за овој модел од сони http://www.technomarket.com.mk/products/09136355/sony-kdl-40r450bbaep

не за споредба со погоре спомнатиот грундиг....
 
Последно уредено:
Член од
21 април 2008
Мислења
180
Поени од реакции
44
денес приметувам на лцд тв то многу црвени точки кои се гледаат највеке на сликите кои се на мониторот,не на одредена позадина

тие ли се викаат заглавени пиксели и како би можел да го решам тоа?

еве ако се гледа на сликата
http://prntscr.com/64952i
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.651
Поени од реакции
662
Како да го сменам јазикот на Спорт Клуб на телекабел сум
LG Smart tv имам само нз кој модел точно. Иначе немам дигитален ресивер оти не е потребно за да имам ДТВ.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
470
Поени од реакции
140
денес приметувам на лцд тв то многу црвени точки кои се гледаат највеке на сликите кои се на мониторот,не на одредена позадина

тие ли се викаат заглавени пиксели и како би можел да го решам тоа?

еве ако се гледа на сликата
http://prntscr.com/64952i
да не се тие мртви пиксели?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
не,
ме интересира некој поупатен да даде совет... ги има само кога ми е приклучен преку комп,,,а програмите од кабелската нема ништо
Можно е да ти е до кабелот.. пробај смени го мислам дека истово го имаше кај еден другар мој со црвени точки.. и неможеше звукот да се пренеси во случајов се работеше за 10 М HDMI
 
Член од
15 март 2013
Мислења
947
Поени од реакции
617
Ме интересира какво мислење имате за Grundig 40 VLE 7422 BLV
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=211935
повеќе инфо овде:
http://www.grundig-intermedia.hr/index.php/hr/product/view/40-vle-7422-bl#
Ги прочитав повеќето постови за сите телевизори на форумов и на повеќе места беа спомнати Grundig тв-ја иако различни модели од овој погоре. Ме интересира каква е сликата, како се снаоѓа со преводи на кирилица и слично. Повеќе ке биде за гледање програма од кабловска тв а поретко за филмови преку усб или мрежа. И колку е гаранција бидејќи не пие на нептун. Секакви информации се добредојдени.

ps: и мислење за овој модел од сони http://www.technomarket.com.mk/products/09136355/sony-kdl-40r450bbaep

не за споредба со погоре спомнатиот грундиг....
Сонито е супер.Го зема една братучетка пред еден месец на рати од телеком.Бев да и помогнам да го монтира на sид.Колку што можев да видам пишува произведен е во Јапонија.Реткост права за денес нели :( Сликата е неверојатно чиста и убава.
За грундинг и марки од таков калибар јас не би фрлал пари.За мене тоа се скапани телевизори од типот на грундинг,Ст,кварт,вивакс итн со интернет кое повеќе ќе кочи и нервира отколку што ќе работа.


Туку ако бараш поевтино еве од кај може да си земеш.Типов печати некои каталози за големиве фирми во Мк и му даваат роба наместо пари,па он ја продава за да си врати дел од парите.Така нешто беше.Јас од човеков пред година дена земав шпорет и телевизор уредно спакувано со гаранција и за двете работи ми се фати околу 9000 денари поевтино од продавница.Подоцна го имав препорачано и на колеги од работа и тие беа од него земале.До сега сите сме биле задоволни.

Како и да е од човеков може да се земе супер телевизор за доста добра цена,па искрено го препорачувам ако некој има потреба од техника.

Еве подоле линк.Веројатно има и други огласи за бела техника,ама ме мрзи сега да ги барам,па ако на некој му е потребно нека си пребара и види низ огласите.Може да си заштеди доста пари.


http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1944279-Novi-LED-TV-Samsung-i-Sony-39-40inci-Ekstra-ceni

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1939498-Novi-3D-SMART-TV-SONY-7-i-8-SERIJA

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1942719-Novi-3D-SMART-TV-so-garancia-Vrv-Model-Ekstra-ceni
 
Последно уредено:
На врв Bottom