LCD телевизори

Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Денес купив grundig smart tv и одма го поврзав на wifi ама многу сецка, чаре?
Јас имав исти таков проблем со Samsung телевизор и тогаш си помислив дека му е преслаб процесорот на телевизорот за да го пушти течно видеото ама неиспадна така. Телевизорот се расипа по 6 месеци и откако издејствував замена за исти (нов) таков телевизор, сега немам таков проблем. Видеата си одат течно без разлика дали се full HD или се со обична резолуција. Види пробај поврзи го и со лан кабел, ама се сомневам дека може да е до тоа проблемот.
Мој совет ти е веднаш да си побараш замена, според законот на потрошувачи го имаш тоа право (мислам дека беше 7 дена од денот на купувањето) да го вратиш назад ако имаш некоја забелешка за него без разлика на причината.
Ако имаш проблеми и те мотаат во круг спомни дека ги знаеш твоите права, во краен случај спомни инспекција а ако треба и појди до кај нив, јас така го решив проблемот кој го имав.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Јас имав исти таков проблем со Samsung телевизор и тогаш си помислив дека му е преслаб процесорот на телевизорот за да го пушти течно видеото ама неиспадна така. Телевизорот се расипа по 6 месеци и откако издејствував замена за исти (нов) таков телевизор, сега немам таков проблем. Видеата си одат течно без разлика дали се full HD или се со обична резолуција. Види пробај поврзи го и со лан кабел, ама се сомневам дека може да е до тоа проблемот.
Мој совет ти е веднаш да си побараш замена, според законот на потрошувачи го имаш тоа право (мислам дека беше 7 дена од денот на купувањето) да го вратиш назад ако имаш некоја забелешка за него без разлика на причината.
Ако имаш проблеми и те мотаат во круг спомни дека ги знаеш твоите права, во краен случај спомни инспекција а ако треба и појди до кај нив, јас така го решив проблемот кој го имав.
Пробав со Лан кабел и подобро оди, но пак не е така течно како што е на компјутер, а знам дека не е до интернетот дека го поврзувам на лан кабел, а имам оптички интернет и немам никаков проблем со брзината..
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Пробав со Лан кабел и подобро оди, но пак не е така течно како што е на компјутер, а знам дека не е до интернетот дека го поврзувам на лан кабел, а имам оптички интернет и немам никаков проблем со брзината..
Тогаш мој совет ти е да си побараш замена на овој телевизор во продавницата од каде си го купил бидејки нема што да изгубиш можеш само да добиеш.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
HITACHI 40HXC46 Smart go imam veke mesec dena i kako so kazav da pisam 2-3 zbora :)
Znaci ubavi boi ima, na HD kanalite slikata e stvarno ubava, cista, boite deluvaat dosta prirodno. Vo poseduvanjata na slikata ja sekogas gledam na "Natural". Onie drugite "Cinema", Dymanic", Sport" ima vkluceno dinamicen kontrast koj malce poveke ja osvetluva slikata, ama nekako nekako gubi na detali. Bi sakal da "Backlight" koga e na "High" uste malce poveke da ja osvetluvase slikata koga pustam filmovi, ama mozebi samite filmovi se taka praveni da ne deluvaat mnogu prirodno, posto na HD TV kanalite osvetluvanjeto mi e dovolno. Sepak filmskite kamerite i onie za dokumentarki se razlikuvaat.
E sega ovaj model e EDGE LED i pretpostavuvam deka e radi toa slednoto: vo epten mracna scena koga se e crno se primetuvaat kako osvetleni oblaci od od Led diodite. Ako se doblizes do ekranot i gledas od strana togas veke crnoto ne e crno, tuku sveti :) ali toa e samo od agol koa gledas. Ovaj TV e najdobro da se gleda tocno od centar. Znaci vo potpolna temna soba crnata boja vo mracnite sceni ne e bas crna (sho na mene mi smeta malce) ali zatoa vo osvetlena prostorija taj problem go nema. Inace svetlite sceni se bas dobri so nogu ubavi boi. Inace od USB cita se zivo i divo od fajlovi, duri otkriv deka postoel i MV4 ili M4V video format koj Hitachito go cita. Cita i kirilica. E primetiv ako stavis film na koj pisuva DTS audio format, togas nema glas. Bas steta zatoa sho so DTS obicno se pogolemite fajlovi po 6 GB i poveke, na koj slikata e definitivno pocista. Inace za Full HD film prema mene e preporaclivo da e barem 3.5 GB za da mozes da gledas od malce poblisku. Ako gledas od 4 metra slobodno mozes i 720p da si pustes :)
Smartot e pun so bezvezalni aplikacii, poveketo se germanski i so vremenski prognozi. Youtube aplikacijata vazno dobro si raboti, videata ne seckat. Skajpot ne mi ja prepoznava kamerata so ja koristam, taka da nesum go isprobal. Browserot e OPERA, ama e baven, pretspostavuvam deka procesorot e slab, taka da ne e bas za surfanje, bavno otvara. A facebook aplikacijata mu e bukvalna tapa :) Na nea mozes da vides samo deka imas izvestuvanje, ali nieden link ne otvara :)
Ima DLNA, toa znaci deka TV-to moze da se komunicira so smart telefon. Youtube od mobilniot se vrzuva so aplikacijata od mobilniot preku Wi-fi ruterot i fino lepo toa so ke si pustes na mobilniot go gledas na golemiot ekran. Isto taka so aplikacijata
All Share na androidot se so imas na mobilniot od muzika, sliki, videa mozes da gledas na TV. Na Play Store ima i original aplikacija HITACHI SMART TV daljinsko na koe gi ima site opcii vklucuvajki i gasenje na TV-to osven ukucuvanje koe mora da bide preku daljinskoto. Znaci smartot e dobar samo za Youtube, verojatno i za Skype so nekoja ponova web kamera od mojta koja e kupena pred 7 god. Inace znae nekogas i da se blokira od prebrzo menuvanje na funkciite (toa koga e uklucen youtube) u taj slucaj gasenje od stek i povtorno uklucuvanje. Koga gledate film od USB ako nekogas snema glas, samo malce ke premotate napred ili nazad i pak ke dojde glasot. Premotuvanjeto na filmot e samo x8, za koa na pocetok mislev e deka bavno, ama izracunav deka toa e okolu 25 sek premotuvanje za edna sek. Inace mi prebaa 2 nedeli da primetam deka na na zelenoto kopce ima opcija za ripanje na koe si racno si pisuvas tocno na koja min i sek videoto na ripne (super opcija). Na zoltoto kopce ima podesuvanje na prevodot ako kasni ili e preran ( na moe golemo iznenaduvanje), znaci veke nemoram da gubam vreme na Time Adjuster na PC da koregiram prevod...
Drugo, ima dva USB, i dva HDMI so e sosem dovolno. Smartot ke go povrzete so mrezen kabel, taka da nema potreba da kupuvate wi-fi usb.
Znaci za 19.000 den, Hitachito so Youtube i Skype e super cena.
E za vistinski smart ponatamu moze ke si kupeme Android dongle na koj ima torenti. Tolku sea za sea. Slobodno prasajte bilo sho.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Има ли некој искуство со Андриод донгл? Баш би сакал да чујам!!!
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Aко може некој да ми каже кој да го одберам од овие два?
Најважно ми е квалитет на слика ( највеќе ќе го користам за гледање фудбал), да ги чита преводите од филмови пуштени преку усб. Смарт опции во втор план.
http://www.t-home.mk/mk/107/1270/64/Korisnichki_uredi/Televizori/Samsung_UE48H6400_paket.html

http://www.t-home.mk/mk/107/1298/64/Korisnichki_uredi/Televizori/Panasonic_TX-48AS640E.html[DOUBLEPOST=1408003509][/DOUBLEPOST]Еве уште два
http://www.t-home.mk/mk/107/1266/64/Korisnichki_uredi/Televizori/Sony_KDL-42W815B_.html

http://www.t-home.mk/mk/107/1291/64/Korisnichki_uredi/Televizori/Philips_47PFH6309.html

Само овие два незнам дали ги подржуваат преводите на филмови преку усб
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Чак сега кликнав на "ова" линкот. Богами интересни спецификации :)
Сакам да го нарачам само се плашам од царина и данок не се нормални овие нашиве
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ја имам слушнато тука у Штип некој си нарачал хелихоптерче на даљинско шо лета играчка околу 50 евра, немал проблеми.
Едно време до кај 300 евра не царинеле. Најубаво да се јавеш дирек у царина да прашаш.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Ја имам слушнато тука у Штип некој си нарачал хелихоптерче на даљинско шо лета играчка околу 50 евра, немал проблеми.
Едно време до кај 300 евра не царинеле. Најубаво да се јавеш дирек у царина да прашаш.

Да и јас имам слушано дека нарачувале , исто и дека се договарале со продавачот да назначи како гифт или да залепи цена пример 15 20 евра ,
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Да и јас имам слушано дека нарачувале , исто и дека се договарале со продавачот да назначи како гифт или да залепи цена пример 15 20 евра ,
Pogledni na alibaba , tamu ima razni modeli, istio android e, ama u razlicni pakuvanja i razlicni ceni. Na nekoi modeli imas freeshiping do makedonija.
http://www.alibaba.com/showroom/quad-core-android-4.2-smart-tv-box.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom