Late Night Show со Миленко Неделковски

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Почнувам да го менувам мислењето за типов после емисијата сношти.

Мислам, тој многу многу не кажа, остави на Мирка да зборува, но, сепак, добра емисија...

И јас ја гледав, Мирка е ЛУДИЛО..Ко рече дека ако сме го сменеле името во Африка ќе заминела:vozbud:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
Мирка од времето беше, така да кажам, од на Бранко страна, па се преметна, кога почна превише да и заудара. Сега тачно знае прљавиот веш на сите политичари. Се што кажа и верувам. Ако и овде кикснат, треба да се избесат буквално сите политичари. Се гледа дека ниту Нато ниту ЕУ сакат да дават пари, а ние мислиме дека ако влезиме, одма дупло плати ќе почниме да земаме. И тука ни е мамката. Да не се лажиме, србите пред нас ќе ги примат за да ги смират за Косово, а нас како Македонија никогаш, и буквално НИКОГАШ нема да не примат. Не е само во Грција работата. И другите земји се испосрале за македонското прашање во минатото, а никоја дипломатија не сака да признае грешки, макар и стари 100 години.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Моментално го има говорот на Тони Михајловски од протестот, веројатно вечерашната емисија ќе биде посветена на протестот.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Професоркава ме импресионира.. го кажува тоа што повеќето го мислиме.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Типката беше одлична!!!:pos2:
Си кажа се точно како што е било.....
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Се губам во ваквите трансформации од еден збор до некој друг кој не личи ни малку на првиот.. не можам да разберам, веројатно затоа што стварно има такви правила, кои се за мене непознати.

Има некој лингвист што ја гледа емисијава? Ако ништо друго, барем да даде потврда дали такви трансформации се возможни.. сакам да верувам дека е навистина така како што вели професорката, ама не без потврда.. така сум научен, да не верувам слепо на се`.

А стварно има логика.. Македонија = остров/земја на Ма, божицата-мајка. Тесно поврзана со лавот како симбол. И Фригите, и Хитите ја имале истата божица, додека Римјаните и Грците имале соодветни имиња за истата..
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Лошото е тоа што на крај вика: И светот тоа го знае...како може светот да го знае, кога ние(македонците) не го знаеме. : )

Треба да се поткенат инициативи...да се шири тоа, па тек после светот да го знае.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Научниот свет.. знаат тие и многу повеќе, само никој не се осмелува да проговори јавно..
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Се губам во ваквите трансформации од еден збор до некој друг кој не личи ни малку на првиот.. не можам да разберам, веројатно затоа што стварно има такви правила, кои се за мене непознати.

Има некој лингвист што ја гледа емисијава? Ако ништо друго, барем да даде потврда дали такви трансформации се возможни.. сакам да верувам дека е навистина така како што вели професорката, ама не без потврда.. така сум научен, да не верувам слепо на се`.

А стварно има логика.. Македонија = остров/земја на Ма, божицата-мајка. Тесно поврзана со лавот како симбол. И Фригите, и Хитите ја имале истата божица, додека Римјаните и Грците имале соодветни имиња за истата..
Јас имам учено и лингвистика и споредбена граматика и можам да ти кажам дека постојат вакви работи (палатализации), ама ништо поконкретно не знам за тие јазици за кои што зборуваше професорката (етрурски и кои други беа не ми текнува). А плус па и не ја слушав баш добро.
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Миленко секогаш блеска, но вечерва беше посебен. Браво за неговото шоу.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Секоја чест за емисијата Миленко вечерва што ја приреди, браво за човекот, секогаш знае вистински луѓе да одбере за во емисија.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Прво, не разбрав од таа картата шо беше трикот. Во 1911 п.н.е. Прилеп бил остров?

Првата Троја била во Македонија?

Некако многу работи ми нафрли таа професорката, скоро и ништо да не ја разбрав. А тоа трансформациите на зборовите беа лудница, по 20000 табели. :)

Инаку ние сме потомци од Феникијците, т.е. Пелазите кои потекнуваат од Феникија. А Грците ја зеле азбуката од нив т.е. од нас. :P
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Картата е направена 1911 година, а се однесува на тоа како изгледала територијата на Македонија во Неогенот. Просторот Прилеп, Мариово до Битола бил остров. Проблемот е што тоа било пред.. неколку милиони, а не илјади години.

И да, тоа ми е единствената забелешка.. Миленко ја прекинуваше цело време, и неа и сите претходни гости. Нека ја направи емисијата 3 саати, и така кани гости што имаат што да кажат..
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Bravo Milenko, samo taka prodolzi!!!
Emisijata ti e super!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom