Kуќи опседнати од духови?

Член од
1 март 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Јас имам слушнато дека во таа куќа порано живееле 2 калуѓерќи,и на една од калуѓерќите му се родело дете и за да не биде посрамотена таа го отепала детето и го закопала во куќата се верува дека од тогаш почнал да се појавува крстот на куќата.Но сепак јас не верувам во ова бидејќи може од самата влага да се појавува крстот на куќата.
abe luge...jas vo bt ziveam...i to na kukata ne e samo krst....tuku e krst i pod nego ima grob i kako zena navednata na grobot i pla4i....ama sega taja kuka ja rusija i gradat zgrada na to mesto....a od so izlegvase taka na kukata pojma nemam...site si imat svoj teorii na to..:toe:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Е сега не си легнувам дури не ме раздени... Ко да морав да го читам сето ова:ija::nesvest:.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Таква е една искршена, со оштар покрив и зелена боја е куќата.
скоро секој ден ја гледам кога сум во Скопје, оти куќава изгледа поразлично од другиве и триста приказни се родија за духови и такви ствари :star:
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Е па вака луѓе...кај нас има една куќа која е опседната од детски плач...и вака оди приказната...луѓето кои порано живееле на тоа место им се изгубило детенце(се претпоставува дека паднало во бунарот и никогаш не било пронајдено...каде сега на тоа место е изградена современа куќа). Првите што ја купија куќата, а и воедно се населија, после 2-3 години си заминаа странство, така да си ја продадоја куќата. И после нецела година луѓето повторно се вратија и си купија место и си изградија нова куќа. Е сега се кажува дека луѓето (првите сопственици) откако ќе си легнеле да спијат слушале детски плач и тоа баш како од некое далечно место (а тоа било уствари од бунарот)и тоа било причината зошто си заминале. Не знам луѓе како ви изгледа ова ама јас како мал кога сум поминувал покрај куќата дури ни Морис Грин не можеше да ме фатит :) едноставно летав:)
 
Ј

јовица11

Гостин
Е па вака луѓе...кај нас има една куќа која е опседната од детски плач...и вака оди приказната...луѓето кои порано живееле на тоа место им се изгубило детенце(се претпоставува дека паднало во бунарот и никогаш не било пронајдено...каде сега на тоа место е изградена современа куќа). Првите што ја купија куќата, а и воедно се населија, после 2-3 години си заминаа странство, така да си ја продадоја куќата. И после нецела година луѓето повторно се вратија и си купија место и си изградија нова куќа. Е сега се кажува дека луѓето (првите сопственици) откако ќе си легнеле да спијат слушале детски плач и тоа баш како од некое далечно место (а тоа било уствари од бунарот)и тоа било причината зошто си заминале. Не знам луѓе како ви изгледа ова ама јас како мал кога сум поминувал покрај куќата дури ни Морис Грин не можеше да ме фатит :) едноставно летав:)
...and that how is made Amityville horror
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Знам во Струмица имаше една таква
Тие таму што живеееја се ојдени за странство ли дека таму ...
Кога се вратиле на сред спиење им излегувало нешто се капеле чинии,чаши, џамови ..
И од тогаш таму не се ојдени .. сега куќата е запустена ...
Да не се наваѓа оваа куќа на улица Младинска??
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Ohh nema duhoviii. Aj u mojta soba bidi ti i nema duvne malku vetar i o4nuva da tropka nesto kako 4ekori. nekni bratu4tkata se posr* od strav deka nekoj odi( duh demek). Stoisot e vo toa so jas na terasata imam staveno topka i ona 4uka taka

AA za drugarov so bara takvi kuki da mu predlozam edna igrica takva: na
http://www.aetv.com/paranormal-state/hidden-spirits.jsp
treba da snimis dokazaen materijal za da dokazes deka navistina postojat duhovi ( potoa treba da gi podredis dokazite bidejki site se od razli4ni prikazni)
P.S ako treba pomos za pominjuvanje na stazi u bilo koo igra Pisi na profil
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
abe luge...jas vo bt ziveam...i to na kukata ne e samo krst....tuku e krst i pod nego ima grob i kako zena navednata na grobot i pla4i....ama sega taja kuka ja rusija i gradat zgrada na to mesto....a od so izlegvase taka na kukata pojma nemam...site si imat svoj teorii na to..:toe:
Ја урнаа куќата со крстот пред летово. Нешто ново е у градба. Се измачија да го тргнат крстот но безуспешно, па решија да ја урнат куќата. Но ќе видиме и на новата градба да не се појави нешто. :toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ја урнаа куќата со крстот пред летово. Нешто ново е у градба. Се измачија да го тргнат крстот но безуспешно, па решија да ја урнат куќата. Но ќе видиме и на новата градба да не се појави нешто. :toe:
А крстов беше вграден?
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
Има кај нас во Прилеп една куќа многу озлогласена, дека била рогонувана и слично. Куќата е во самиот центар на градот, на најпрометната улица, и вистинско чудо е како досега никој не живее во неа. Инаку, голема е куќата и многу е морничава однадвор, па не и однатре. Не е малтарисана, со полна цигла е ѕидана, а на местото каде треба да има влезна врата (има скали надворешни и одморалиште за да после него се намести врата), таму има само еден голем ѕид. Има и една тераса, на која има стари каси од врати и прозорци, со искршени стакла.
До самата куќа има механичарски сервис, и се зборува дека пред 10тина години, кога газдата на сервисот ја правеше гаражата (која со еден ѕид е споена со куќата) неколку пати ќе го изѕидал ѕидот, и неколку пати ќе му се растурел за време на ноќта.
И за оваа куќа има многу приказни, дека на времето во неа убиле мало деовјче, па нејзиниот дух шета по куќата, итн. А пред некое време, знам дека некои деца сакале да ја сликаат куќата, ама ги начекал газдата и ги избркал.
Во секој случај, интересно да се види и да се истражи. Ако во блиска иднина бидам во можност да ја сликам куќата, ќе ги прикачам сликите овде. Засега толку.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
y Прилеп имало каа шо слушам
Да,во Прилепа града кај мостот Табана има една куќа,која променила безброј газди и сите ја препродале на друг.И сите што имале искуство со таа куќа се на едно генерално мислење:дека во куќата има нешто необично што не им дава мир во куќата.Последно што чув,од човек кој беше сопственик на таа куќа дека,наводно во куќата се слушал плач на бебиња ноќно време.Колку е вистина не знам,ама со сигурност има нешто неземско таму.Исто така чув дека пред околу еден век во таа куќа живеел некој доста необичен човек,мислам дека Коста се викал и постојано по прилепската чаршија шетал со некаква вртелешка во рацете,многу бил чуден и сам си зборувал.Ако некој е поинформиран повеќе во однос на таа куќа нека постира нешто повеќе.Ах,да имам чуено дека и куќата на некои Зојчевци била опседната со духови и ден-денес таа куќа стои празна и никој не се вселува во неа.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
bitola ima edna kuka so malecok dvor zagraden so ziva ograda a vnatre sekoj cetvrtok navecer palat sveki ama bas sekoj setvrtok imam slusnato deka se slucva stotici godini.. ima grob se gledaat nekakvi sivi golemi kamenja obrasnati so mov ... mi imaat kazano nekoi prikazni so bilo rabotata ama ne se sekavam tocno..mislam deka umrel coek vo cetvrtok navecer na mnogu cuden nacin ama nz tocno..e pa pominete tamu..inaku e na 200 metra pogore od kade sto bese taa kukjata so krstot na fasadata..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
bitola ima edna kuka so malecok dvor zagraden so ziva ograda a vnatre sekoj cetvrtok navecer palat sveki ama bas sekoj setvrtok imam slusnato deka se slucva stotici godini.. ima grob se gledaat nekakvi sivi golemi kamenja obrasnati so mov ... mi imaat kazano nekoi prikazni so bilo rabotata ama ne se sekavam tocno..mislam deka umrel coek vo cetvrtok navecer na mnogu cuden nacin ama nz tocno..e pa pominete tamu..inaku e na 200 metra pogore od kade sto bese taa kukjata so krstot na fasadata..
Каде поточно :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom