Kсамил

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
10.751
И мене ме интересира нешто околу Ксамил пошто проклетите грци изгледа ќе уведат рестрикции за невакцинирани лица а проклетото друштво нејќе у Црна Гора.

Од кај е попаметно да се иде, преку Косово или преку Ќафасан-Елбасан?
преку Косово е малку подолг патот а временски е тука негде зашто добар дел ке возите по автопат е сега рачунај имате една граница плус па може да заглавите у гужва
Ксамил у август е мн лоша идеја, Химаре е подобра опција каде каде


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.215
Поени од реакции
56.936
Косово те носи во Северна Албанија, евентуално Драч :D.
Има варијанта преку Ќафасан - Елбасан, Лушње, Фиер и тука две подваријанти -продолжуваш Валона, Химара , Саранда , Ксамил, или втората полуваријанта, од Фиер преку Тепелена, Ѓирокастра, Сири и калтер (плаво око) па Ксамил.
Исто има и варијанта преку Грција па Какавија граничниот премин и директно во Ксамил.
Знам за преку Косово дека треба да се вози скоро цела Албанија надолу ама многу го кажуваат истово што и Бони и Клајд, иако е подалеку, побрзо се стигало.
За оваа вторава варијанта прашувам, нејќам Ѓипе да ја возам пак. :D

Попаметно е да не одите таму и да си ја одберете Црна Гора, оти не вреди толку возење, а и гунгула ќе биде....
Знам ама оди докажи им на копилињата. Три граници имало, бла бла, многу гужва. Глупости.

Ксамил у август е мн лоша идеја, Химаре е подобра опција каде каде
Зошто?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Aлбанија после празникот кажи им дека е гужва. :D

Химара е добар избор.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.064
Поени од реакции
14.961
Кој не бил во Ксамил во Август, незнае што е гужва....:vozbud:

но.....албанци од Албанија и Косово нема толку, колку што има туристи од МК

еве денес Точка.мк има сторија за Ксамил...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
10.751
Знам за преку Косово дека треба да се вози скоро цела Албанија надолу ама многу го кажуваат истово што и Бони и Клајд, иако е подалеку, побрзо се стигало.
За оваа вторава варијанта прашувам, нејќам Ѓипе да ја возам пак. :D


Знам ама оди докажи им на копилињата. Три граници имало, бла бла, многу гужва. Глупости.


Зошто?
заради неподносливите жабари кои мислам дека прават колективна преселба на месец дена плус зголемен тренд има србиве да идат таму и ке нема игла кај да фрлиш таму а не да најдете лежалки


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
137
Поени од реакции
21
Некој што бил годинава во Ксамил да напише нешто поопширно, одам за неколку дена, па би сакал горе - долу да знам што да очекувам.
Знам дека е мирно место, дека нема журки и слично.

Околу плажите, лежалките, цените во рестораните, дали може да се постави на некоја плажа свој чадор, маркети, убави места за вечерна пијачка и слично.


И јас идам за некој ден и мене ме интересира дали може да се постави свој чадор или мора да се изнајми лежалка? иако претпоставувам дека може сепак секое инфо е добредојдено.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.276
Поени од реакции
18.103
И јас идам за некој ден и мене ме интересира дали може да се постави свој чадор или мора да се изнајми лежалка? иако претпоставувам дека може сепак секое инфо е добредојдено.
Само една плажа има кај што е бесплатно т.е. пола плажа другиот дел е зафатен со лежалки.

1000 леки т.е. 500 денари е шатор со две лежалки во Ксамил.

Е сега има тука и добри работи, еспресо на плажа е 50 денари, гиро 100 денари, ципура на скара 250 денари.

Србиве го окупираа Ксамил.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.389
Поени од реакции
108.947
За Ксамил кажете ми како е попаметно со кола да одам, преку Меџитлија или од другава страна преку Албанија? Знам дека многу е подобар патот преку Грција ако одиш, ама да не замараат Грците со тестови курци палци...
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
998
Поени од реакции
3.999
За Ксамил кажете ми како е попаметно со кола да одам, преку Меџитлија или од другава страна преку Албанија? Знам дека многу е подобар патот преку Грција ако одиш, ама да не замараат Грците со тестови курци палци...
Попаметно би ти било преку Албанија, ама ти си знаеш.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.908
Поени од реакции
24.514
Беше некој годинава во Ксамил, да каже импресии?
Планирам да одам од 18ти до 26ти Септември, до кога им трае летната сезона таму?
Да не отидам и пола од работите да не работат.
Како е попаметно да се сместам во Ксамил па ако сакам да шетам навечер да одам во Саранда, или да се сместам во Саранда па да возам со кола за плажите во Ксамил?
Цените како се, поради инфлацијава им се значително покачени или?

@Filip Telford
@Stefan-kobe

Сте биле вие бе, заличе малце местово на туристичка дестинација или уште се гради?
Има што да се прави навечер, да се седне на некоја пијачка или коктел, не зборам за главење по дискотеки.
Со девојки бевте или екипа другари? И ја глупости прашувам.. :D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.389
Поени од реакции
108.947
@ob1
Лани бев у Ксамил, од 23 до 30 август. Преубаво пројдов, и од финансиски и од секаков аспект. Сеа за втора половина на септември искрено не знам како е, со цени сигурно е преевтино али со температури и море поима немам, мада би требало да е ок. Овака на прв поглед впечаток е дека цените се сосема ок, наш левел, смештајот исто, морето да не праам муабет, ВРВ! Ако ти е за асален одмор без журки и замарање тогаш терај у Касмил, нема да згрешиш.
Автоматски споено мислење:

Со девојки бевте или екипа другари
Ја конкретно со мајка ти бев, за Џонтра не знам.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
10.751
Беше некој годинава во Ксамил, да каже импресии?
Планирам да одам од 18ти до 26ти Септември, до кога им трае летната сезона таму?
Да не отидам и пола од работите да не работат.
Како е попаметно да се сместам во Ксамил па ако сакам да шетам навечер да одам во Саранда, или да се сместам во Саранда па да возам со кола за плажите во Ксамил?
Цените како се, поради инфлацијава им се значително покачени или?

@Filip Telford
@Stefan-kobe

Сте биле вие бе, заличе малце местово на туристичка дестинација или уште се гради?
Има што да се прави навечер, да се седне на некоја пијачка или коктел, не зборам за главење по дискотеки.
Со девојки бевте или екипа другари? И ја глупости прашувам.. :D
Јас пред две години бев околу 20сеп на викенд и искрено жив човек немаше во околината на Валона и Химаре, бич баровите скоро сите затворени беа, очекував ко у грчка да е ама слабо
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
да се сместам во Саранда па да возам со кола за плажите во Ксамил?
или?
Ова ти е најпаметно исто вака направивме кога бевме пред 3 години крајот на август, ако си цело време Ксамил ќе ти е ептен монотоно, премало е местото и навечер ништо немаше, особено тој период ќе е уште помртво...
Саранда е многу поразмрдано и имаш доста барови,ресторани и 2-3 клубови, ама плажите се катастрофа :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.215
Поени од реакции
56.936
Беше некој годинава во Ксамил, да каже импресии?
Планирам да одам од 18ти до 26ти Септември, до кога им трае летната сезона таму?
Да не отидам и пола од работите да не работат.
Како е попаметно да се сместам во Ксамил па ако сакам да шетам навечер да одам во Саранда, или да се сместам во Саранда па да возам со кола за плажите во Ксамил?
Цените како се, поради инфлацијава им се значително покачени или?

@Filip Telford
@Stefan-kobe

Сте биле вие бе, заличе малце местово на туристичка дестинација или уште се гради?
Има што да се прави навечер, да се седне на некоја пијачка или коктел, не зборам за главење по дискотеки.
Со девојки бевте или екипа другари? И ја глупости прашувам.. :D
Не знам за Ксамил и Саранда како е. Јас пред 2 лета у Дерми бев негде крај на август и немаше баш многу гужва, се приметуваше дека е крај на сезона.

У септември сигурно нема никој.

Боље у Негорски бањи иди тоа време.

Ја конкретно со мајка ти бев, за Џонтра не знам.
Ја со мајка ти брат, нормално.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.064
Поени од реакции
14.961
Јас бев од 7-14 Јули годинава...и многу се разликува од другите години. Ксамил не е повеќе мало мирно место, туку урбана џунгла. Се зголемува бројот на хотели на сметка на апртманите. На многу места каде имаше апартмани, сега се изградени хотели.
Чистотата е подигната на повисоко ниво него порано(последен пат сум бил 2018-та).

Веќе има дискотеки кои трештат цела ноќ.....со еден збор не е повеќе место за одмор туку место за забава на помлади и на странци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom