Inverter Klimi za greenje

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.810
Не ми чини климата хаха на -20 ке видам колку твојата ќе чини а и јас мислев еј супер ке биде ама ке правиме муабет дрво си е дрво со клима надвор ако е -20 дома од 18 нема шанси повеќе па каква сака нека е клима[DOUBLEPOST=1506008747][/DOUBLEPOST]http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70295
Еве ја климата греам 30 квадрати
^^
Линкот не ти работи. Да претпоставам, гарант некоe ST ѓубре од клима си купил, а?

Кажи колку киловати ти е печката на дрва, има некои ~12 киловати моќност?
Ама клима си купил колку моќна, 3.5 киловатна?

Споредуваш 12 киловати со 3.5 киловати, и тоа некое ѓубре од клима (кое не е ни блиску до тие 3.5 киловати)!!!

После не грееле климите... Tи и колега ти @Forza Milan!!! зборувате глупости. Мене ова ми е трета сезона греење исклучиво со клими. Брат ми се грее со клима, и на родителите им купив, исто трета сезона им е по ред. Лани беше една од најладните зими во последниве децении, кај мене дома беше загреано на 24степени а можеше и повеќе да сакав. Потрошувачка? Окулу 7 илјади денари во двата најладни месеци (јан-дек), 4-5 илјади денари во Декември и Фебруар. Под 4 илјади во потоплите месеци. Тоа е вкупната потрошувачка на струја, ЗАЕДНО со се друго, бојлери, светла, итн... Готвењето воглавно (минус рерна) е на плин.

Знаеш месецов колку поторошив на греење?
Окулу 90денари на климата во дневната соба. 21.4 киловат часови, од што повеќето се на евтината тарифа пошто навечер е поладно и климата повеќе троши. На втората клима имам поедноставен мерач кој не прави разлика меѓу евтина и скапа тарифа на струја, што ми е сеедно пошто и онака само навечер се пушта таа клима, и досега потрошувачката е 12 киловат часови. Евтината тарифа е 2.78 денари за киловат час електрична енергија, значи втората клима ми потрошила ~33.4 денари.

Значи јас месецов за греење сум потрошил нешто над 120 денари. Цели 2 евра ебате.
Јес да јас сум вложил во изолација и термо фасада. Јес да месецов е топол, ама навечер е ладно. Го палиш ќумбето? Ама топло станува па отвараш прозори? Или го „намалуваш“ греењето (дотокот на воздух) на ќумбето, за огнот да тлее? Знаеш каков зијан е тоа тлеење? Колку кубици истороши до сега? Пола кубик, цел кубик летнаа?

И тоа пазиш само кога навистина е ладно да го палиш. Останатото време ти е ладно. Епа кај мене ем топло, ем не се замарам да цепам дрва, да влечам дрва од двор па да го палам ќумбето наутро, да го чистам пепелот, еднаш годишно најмалку да чистам ќумци и оџак и ќумбе.
Сум го правел тоа, не е дека не знам колку работа и замарање има. Всушност и сега во новиот стан треба да купам едно пампурче - ама само да се најде некогаш ако снема струја.


Тебе, и на другите овде, ви препорачувам да ја проследите темава и да се едуцирате малку:
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/
Дискусијата се приближува кон 1000 страници, и еден е консенсузот: Најекономично греење е со клима уреди. Но човек треба да биде малку писмен и да почита малку пред да отиде во Сетек/Нептун/итн и да го купи најевтиното ѓубре од клима.

За крај само уште еден совет: Прва и најважна работа е да се вложи во изолација на куќата/станот. Следно е правилно да се процени колку киловати моќност треба за греење на таков дом. Потоа се чита малку за разните клими, и што нудат за парите, па дури потоа да се одбере и да се купи клима.

Прашајте за совет на линкот погоре и ќе ви биде помогнато. Сите имаме интерес да се намали загадувањето од стотиците илјади ќумбиња во Скопјево, кои сите по ред се предимензионирани (повеќе моќност/киловати одошто е потребно) и загадуваат заради непотполно согорување - резултат на намалувано греење на печката (доток на воздух) пошто станува претопло внатре на средна моќност.

Затоа не бидете глупи и неписмени, прочитајте ја дискусијата од линкот погоре, и префрлете се на греење со клими. Во рок од неколку години ја вадите инвестицијата во климата. После е чист ќар.
А раатот е бонус.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
^^
Линкот не ти работи. Да претпоставам, гарант некоe ST ѓубре од клима си купил, а?

Кажи колку киловати ти е печката на дрва, има некои ~12 киловати моќност?
Ама клима си купил колку моќна, 3.5 киловатна?

Споредуваш 12 киловати со 3.5 киловати, и тоа некое ѓубре од клима (кое не е ни блиску до тие 3.5 киловати)!!!

После не грееле климите... Tи и колега ти @Forza Milan!!! зборувате глупости. Мене ова ми е трета сезона греење исклучиво со клими. Брат ми се грее со клима, и на родителите им купив, исто трета сезона им е по ред. Лани беше една од најладните зими во последниве децении, кај мене дома беше загреано на 24степени а можеше и повеќе да сакав. Потрошувачка? Окулу 7 илјади денари во двата најладни месеци (јан-дек), 4-5 илјади денари во Декември и Фебруар. Под 4 илјади во потоплите месеци. Тоа е вкупната потрошувачка на струја, ЗАЕДНО со се друго, бојлери, светла, итн... Готвењето воглавно (минус рерна) е на плин.

Знаеш месецов колку поторошив на греење?
Окулу 90денари на климата во дневната соба. 21.4 киловат часови, од што повеќето се на евтината тарифа пошто навечер е поладно и климата повеќе троши. На втората клима имам поедноставен мерач кој не прави разлика меѓу евтина и скапа тарифа на струја, што ми е сеедно пошто и онака само навечер се пушта таа клима, и досега потрошувачката е 12 киловат часови. Евтината тарифа е 2.78 денари за киловат час електрична енергија, значи втората клима ми потрошила ~33.4 денари.

Значи јас месецов за греење сум потрошил нешто над 120 денари. Цели 2 евра ебате.
Јес да јас сум вложил во изолација и термо фасада. Јес да месецов е топол, ама навечер е ладно. Го палиш ќумбето? Ама топло станува па отвараш прозори? Или го „намалуваш“ греењето (дотокот на воздух) на ќумбето, за огнот да тлее? Знаеш каков зијан е тоа тлеење? Колку кубици истороши до сега? Пола кубик, цел кубик летнаа?

И тоа пазиш само кога навистина е ладно да го палиш. Останатото време ти е ладно. Епа кај мене ем топло, ем не се замарам да цепам дрва, да влечам дрва од двор па да го палам ќумбето наутро, да го чистам пепелот, еднаш годишно најмалку да чистам ќумци и оџак и ќумбе.
Сум го правел тоа, не е дека не знам колку работа и замарање има. Всушност и сега во новиот стан треба да купам едно пампурче - ама само да се најде некогаш ако снема струја.


Тебе, и на другите овде, ви препорачувам да ја проследите темава и да се едуцирате малку:
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/
Дискусијата се приближува кон 1000 страници, и еден е консенсузот: Најекономично греење е со клима уреди. Но човек треба да биде малку писмен и да почита малку пред да отиде во Сетек/Нептун/итн и да го купи најевтиното ѓубре од клима.

За крај само уште еден совет: Прва и најважна работа е да се вложи во изолација на куќата/станот. Следно е правилно да се процени колку киловати моќност треба за греење на таков дом. Потоа се чита малку за разните клими, и што нудат за парите, па дури потоа да се одбере и да се купи клима.

Прашајте за совет на линкот погоре и ќе ви биде помогнато. Сите имаме интерес да се намали загадувањето од стотиците илјади ќумбиња во Скопјево, кои сите по ред се предимензионирани (повеќе моќност/киловати одошто е потребно) и загадуваат заради непотполно согорување - резултат на намалувано греење на печката (доток на воздух) пошто станува претопло внатре на средна моќност.

Затоа не бидете глупи и неписмени, прочитајте ја дискусијата од линкот погоре, и префрлете се на греење со клими. Во рок од неколку години ја вадите инвестицијата во климата. После е чист ќар.
А раатот е бонус.
Hair мислам дека не се ѓубре од клима.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.810
Hair мислам дека не се ѓубре од клима.
Подобри од ST (како што претпоставував), aма секако не се ништо посебно.
Ама ајде сега кажи кој модел/KW од Hair, и кажи со кое ќумбе/печка/KW си се греел претходно?

Поентата ми е да ти покажам какви баби и жаби споредуваш, кога носиш погрешни заклучоци.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Haier klima uredite potocno Haier TIDE modelot 18 btu sto marka na kompresor ima dali nekoj znae ?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali ima nekoj iskustvo so klimava https://klimi.mk/product.php?id=268
Dobri specifikacii ima SCOP 4.Okw
Maksimalen kapacitet na greenje3.800kw
Potrosuvacka 1.070w[DOUBLEPOST=1515520958][/DOUBLEPOST]Dali nekoj koristi mobilen klima ured za greenje bas me interesira da spodeli iskustvo bidejki kaj mobilnite klima uredi kompresorot odnosno sve e vo edna edinica ne e kako ke split inverter sistemite sto se so vnatresna i nadvoresna edinica me interesira kolku e efikasnosta pri greenjeto na mobilnite klima uredi dali ima nekoj iskustvo ako ima nekoj iskustvo neka spodeli.[DOUBLEPOST=1515521139][/DOUBLEPOST]https://klimi.mk/product.php?id=169

Mobilen klima ured.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Dobri performansi ima klimava za cenata e odlicna

https://klimi.mk/product.php?id=300
за која цена е климава добар избор? http://marketkonekt.com/macedonia/home-appliances/heaters/daikin-inverter-sensira-ftxf35a-rxf35a/JSi.htm Освен за GREE Vivax... за другите клими клими.мк се изгубени во простор и време! И податоците за влезна моќ на греење (ладење) им се погрешни! Неможе ваква убавица 3,5ка да троши скоро како 5,5ка!
Што избега од темата за греење... ме саботираш а? ;) Се шегувам се разбира, пишувај каде сакаш!
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
за која цена е климава добар избор? http://marketkonekt.com/macedonia/home-appliances/heaters/daikin-inverter-sensira-ftxf35a-rxf35a/JSi.htm Освен за GREE Vivax... за другите клими клими.мк се изгубени во простор и време! И податоците за влезна моќ на греење (ладење) им се погрешни! Неможе ваква убавица 3,5ка да троши скоро како 5,5ка!
Што избега од темата за греење... ме саботираш а? ;) Се шегувам се разбира, пишувај каде сакаш!
Ovde e poevtina od klimi MK na klimi MK e poskapa inace mislam deka e ok so performansite
A za temava ne sum izbegal od taa tema tuku taa tema e momentalno zatvorena pa zatoa pisav ovde :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ovde e poevtina od klimi MK na klimi MK e poskapa inace mislam deka e ok so performansite
A za temava ne sum izbegal od taa tema tuku taa tema e momentalno zatvorena pa zatoa pisav ovde :)
а така? Е незнаев дека ја затвориле... да сега видов! Да се оладат малку! :D[DOUBLEPOST=1537204018][/DOUBLEPOST]Инаку за климата, па би рекол “онака“ ... Ѕирнуваш ли на Eurovent, кога велиш добра клима!? Оваа на пример ми изгледа прилично скапа за PдesignH (Heating) само 2,8kW (во таа ценовна класа очекував барем 3, ако не и над 3)..... сега ме мрзи да барам колку испорачува на -10... и искрено, не ми е премногу импресивна за греењето кога вели во распон (1,3-4,8кW) 4,8 за вака скапа клима максимален капацитет на греење, па не ми изгледа премногу!
За толку пари, мене на пр. ми изгледа подобар избор Fujitsu ASYG12LMCE во Хидросет е 43карти.... иако се Хидросет скапџии уценувачи, но тоа е апсолвирана тема досега многупати!
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Има ли некој со што има набавено Tosot? Како сте задоволни? и како е во споредба со Vivax?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Za kolku kvadrati ti treba kima dali imas izolacija pvc prozori stan ili kuka ?

Ovie se bitni prasanja pri izbor na klima

imaku Vivax se odlicni klimi so Toshiba GMCC kompresor

Vivax Aeri e odlicen model
Автоматски споено мислење:

Има ли некој со што има набавено Tosot? Како сте задоволни? и како е во споредба со Vivax?
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2013
Мислења
28
Поени од реакции
6
Дечки, препорачајте ми инвертер клима за куќа без изолација, алуминиум прозори, простор од 35,6 квадрати.. да не е прескапа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom