Inverter Klimi za greenje

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Zdravo na site

Sakam da kupam klima inverter za greenje i ladenje bidejki najdobra opcija mi e za greenje

samo se dvoumam okolu modelot

5 kw mi e dovolna mislam

Nekoj predlog iskustva so modeli koj kako se pokazal da podelite ako sakate

Fala unapred :D
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Слушнав од пријател дека минатово зимо во јануари кога држеше минус петнаесет две недели, си поминал само со 5 илјади сметка за струја благодарение на инвертер ако е вистина секоја чест веројатно не џабе се повеке луѓе се одлучуваат на нив за во зимо.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Слушнав од пријател дека минатово зимо во јануари кога држеше минус петнаесет две недели, си поминал само со 5 илјади сметка за струја благодарение на инвертер ако е вистина секоја чест веројатно не џабе се повеке луѓе се одлучуваат на нив за во зимо.
Pa da i jas taka slusnav iskustva plus najmalku se zamaras pali gasi drugo drvo paleti zamaranje e cepenje cistenje palenje... samo da go najdam najdobriot za najdobri pari :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Слушнав од пријател дека минатово зимо во јануари кога држеше минус петнаесет две недели, си поминал само со 5 илјади сметка за струја благодарение на инвертер ако е вистина секоја чест веројатно не џабе се повеке луѓе се одлучуваат на нив за во зимо.
И колку му била внатре температура во тие две недели? На надворешна температура од -15 до -20 клима нема шанси да те стопли, па каква сака нека е.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Јас лани се греев со инвертер клима плус дома ми е со убава изолација и пвц прозори и замрзнав како куче затоа годинава ќе си ги вратам дрвата. Дека ке ти дојде малку струја точно е ама дека ќе се згрееш нема шанси.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Јас лани се греев со инвертер клима плус дома ми е со убава изолација и пвц прозори и замрзнав како куче затоа годинава ќе си ги вратам дрвата. Дека ке ти дојде малку струја точно е ама дека ќе се згрееш нема шанси.
Kolku prostor greese i so kolku jaka klima ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Јас лани се греев со инвертер клима плус дома ми е со убава изолација и пвц прозори и замрзнав како куче затоа годинава ќе си ги вратам дрвата. Дека ке ти дојде малку струја точно е ама дека ќе се згрееш нема шанси.
ne ti cini klimata.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тебе паметот не ти чини. Тие што викаат дека на - 15 до - 20 се само со клима значи се топлат ама колку е внатрешната температура? Сигурно седат под ќебе или имаат простор од 16м2 свртен кон југ.
30+ м2, клима и надвор - 15 абе сигурноооо ќе се осеќате удобно.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Ne znam jas imam top izolacija na kukjata so pvc prozori 3 komorni
Mislam ke mi zavrsi rabota i sto gledam po drugi da vrsi rabota super

samo da izbaram koja edna cost/benefit analiza ke si napravam :D
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Не ми чини климата хаха на -20 ке видам колку твојата ќе чини а и јас мислев еј супер ке биде ама ке правиме муабет дрво си е дрво со клима надвор ако е -20 дома од 18 нема шанси повеќе па каква сака нека е клима[DOUBLEPOST=1506008747][/DOUBLEPOST]http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70295
Еве ја климата греам 30 квадрати
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Има една за колку пари толку музика. Јас живеам во стан, ( ВНИМАНИЕ - немам комшии што живеат околу мојот стан) и се греам на клими. Дури и во најголемите минуси кај мене температурата на станот е од 23-25 степени. Ама затава имам 5,5kw за дневна од 20м2 плус кујна и ходник и 3,5kw за спална од 18м2. И не платив повеќе од 5.000 денари сметка за струја
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Има една за колку пари толку музика. Јас живеам во стан, ( ВНИМАНИЕ - немам комшии што живеат околу мојот стан) и се греам на клими. Дури и во најголемите минуси кај мене температурата на станот е од 23-25 степени. Ама затава имам 5,5kw за дневна од 20м2 плус кујна и ходник и 3,5kw за спална од 18м2. И не платив повеќе од 5.000 денари сметка за струја
Pa da mnogu ludje go delat tvoeto mislenje zatoa sakam so klima
5.5 kw sto ja imas koj brend ti e ? i kako si zadovolen ?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
5,5 e Gree Lomo (не еко) и 3,5 е Gree Cozy, двете ги купив лани за околу 70.000 и сум презадоволен.

Кај нас луѓето сакаат да купат 3,5kw клима и да грејат 30-40м2 на -15. Можеби во некои услови и ќе греат ама за колку време и на колку степени е друга приказна.

Мене 5,5ката за помалу од 10 минути ја подига температурата за 1 степен на собата
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
5,5 e Gree Lomo (не еко) и 3,5 е Gree Cozy, двете ги купив лани за околу 70.000 и сум презадоволен.

Кај нас луѓето сакаат да купат 3,5kw клима и да грејат 30-40м2 на -15. Можеби во некои услови и ќе греат ама за колку време и на колку степени е друга приказна.

Мене 5,5ката за помалу од 10 минути ја подига температурата за 1 степен на собата
za 1 stepen ? ili 10 stepena :D
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
колку би дошла потрошувачката ако се стават 3 клими 3.5 kw една да е сплит другите две инвертер?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom