iGENEA институтот потврдува: НИЕ СМЕ ПОТОМЦИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ!

A

anaveno

Гостин
I jas sum vo dilema:
Dali kosookite se takvi,zatoa sto od tamu izgrevalo sonceto (?) i zmirkale,site do eden?
Na netov si imam prijatel Tamilec-indija,raboti za Microsoft,mu "pustam zborovi nasi",se cudi,od kade znam tamilski,imame isti jazici,toj temnikav,jas svetlikav...
 
A

anaveno

Гостин
Ancient Phoenician Genes Live on Today

WASHINGTON (AP) — The ancient Phoenicians may be largely forgotten, but they're not gone. Rome destroyed the Phoenicians' greatest city — Carthage — centuries ago, but new genetic studies indicate that as many as one in 17 men living in communities around the Mediterranean may be descended from these ancient mariners....

Genographic Research Project scientists led by Chris Tyler-Smith of the Wellcome Trust Sanger Institute in England were able to locate a genetic marker for the Phoenicians on the male-only Y chromosome....

Interesnoto....

While it wasn't part of their study, the researchers said they also saw genetic indications of the spread of the sub-saharan unnamed tribes or modern Greeks around the Mediterranean. They suggested similar studies may be able to trace the genetic influence of the army of Alexander the Great in Asia and India, the Mongol invasion of Europe and the spread of the Vikings.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Ancient Phoenician Genes Live on Today

Interesnoto....

While it wasn't part of their study, the researchers said they also saw genetic indications of the spread of the sub-saharan unnamed tribes or modern Greeks around the Mediterranean. They suggested similar studies may be able to trace the genetic influence of the army of Alexander the Great in Asia and India, the Mongol invasion of Europe and the spread of the Vikings.
Причам ти причу о чича Мичу

Се некој истражувања, се некој филмања, се некои гени и на крај пак ништо.

Кој е тој Феникиски ген баш ме интересира. Од толку контроверзни теории во светот, они најдоа да ги истражуваат феникијците, браво.

Ајде ако извадиле феникијски ген, може ке извадат Крапински и Палео-Вардарски.

Па зошто не ги интересира словенскиот ген, па да видиме како одела експанзијата, па дури некој и во индија завршиле а по пат и со боја се здобиле.:toe:

Со прост речник кажано

I30 J20 R15 K10 Палео Македонец
I30 J20 R15 K10 Антички Македонец
I30 J20 R15 K10 Средновековен Македонец
I30 J20 R15 K10 Денешен Македонец

Значи ова погоре е во селски речник напишано, но поентата се сваќа, според мене само тоа е едниствен начин да нешто биде конкретно, се друго е празна интерпретација.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Индија, прататковина на Словените.

Славјански,не сакам да бидам арогантен.
Повикувам на дискусија.

Де кажи кај се спомнати словените во јуџур-ведата за преселбата на Санскритите(луѓето кои општат на Санскрит) каде што се зборува за напуштање на нивната земја,односно на Високата Земја ( Небесната земја, Македонија ) ...


или ти на грчки Μακεδονασ (Македонас) што значи висока земја...ама ако знаеме од каде грците добиле писменост,тогаш се е јасно...
 
A

anaveno

Гостин
Кој е тој Феникиски ген баш ме интересира. Од толку контроверзни теории во светот, они најдоа да ги истражуваат феникијците, браво.

Ајде ако извадиле феникијски ген, може ке извадат Крапински и Палео-Вардарски.

Па зошто не ги интересира словенскиот ген,...
I mene me interesira,toj,slovenskiot.....
Znaci,moze slovenski,nemoze Fenikiski-Pelazgiski?
Tamam rabota....
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
I mene me interesira,toj,slovenskiot.....
Znaci,moze slovenski,nemoze Fenikiski-Pelazgiski?
Tamam rabota....
Човече за исто збориме, нема ни ваков ни таков.

Затоа и саркастично го спомнувам словенскиот ген (кои не постои) ``Словените`` се прилично црна дупка во историја, што не земат нив да ги истражуваат.

Затоа и се смеам на словенскиот ген, оној Р1 ли беше кој го има и во Индија и по пат смениле боја.:toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Славјански,не сакам да бидам арогантен.
Повикувам на дискусија.

Де кажи кај се спомнати словените во јуџур-ведата за преселбата на Санскритите(луѓето кои општат на Санскрит) каде што се зборува за напуштање на нивната земја,односно на Високата Земја ( Небесната земја, Македонија ) ...


или ти на грчки Μακεδονασ (Македонас) што значи висока земја...ама ако знаеме од каде грците добиле писменост,тогаш се е јасно...
Луѓе што општат со писмото.
Истиот термин ти е Слово Вени.
Венети исто.
Слово Вени, творци на словото.
Зборот Вени како термин го најдоа на Каменот од Розета и има значение на творци, ствараат итн...

Ра-сени, нашите словенски браќа.
Прва Расена, Исус Христос на пештера во Индија, преведен како Прва светлина.
Исус Назарен, Осветлен.
Можеш и Назарој, првосвештеникот кај Есениете.

Малку скокања од епоха во епоха али со една иста основа, суштина.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
215
Поени од реакции
11
Луѓе што општат со писмото.
Истиот термин ти е Слово Вени.
Венети исто.
Слово Вени, творци на словото.
Зборот Вени како термин го најдоа на Каменот од Розета и има значение на творци, ствараат итн...

Ра-сени, нашите словенски браќа.
Прва Расена, Исус Христос на пештера во Индија, преведен како Прва светлина.
Исус Назарен, Осветлен.
Можеш и Назарој, првосвештеникот кај Есениете.

Малку скокања од епоха во епоха али со една иста основа, суштина.
Сум читал разни можни толкувања за потеклото на името Венети, обично Словенците се окупирани со тоа, но и оваа претпоставка Словени Вени (Сло-вени, Сло-венци = (сло) венци = венти = венди не е за целосно отфрлање и е интересна. Како што “словените“ им дале свое име на германците како “Немци“ може да се претпостави дека западњаците се обиделе да искажат неправилно некој словенски збор па на крај испаднало Венци, Венди, венеци, венети.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
iGenea не пиши ништо лошо или против нас..напротив признава дека сме во директна врска со античките Македонци.Ама шо не ми се бендисва е вели дека 30% живеат во денешна Македонија а остатокот се во Грција и Бугарија по некој процент.Во Грција се 5% ама вика во северна Грција биле 18%.Да не мислеше бе батка на Солун,Лерин,Воден итн...па така кажи бе:eek:)
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.099
Поени од реакции
174
ТЕОРИИ ЗА ПОТЕКЛОТО НА ИМЕТО ,,БУГАРИ,,

Што се однесува до потеклото на името ,,БУГАРИ,,има множество од теории кои сеуште се прифаќаат како хипотези,но не се сеуште непотврдени од специјалистите.
Најстарарата од тие теории,подржана и од професор Иван Шишманов,го сврзува потеклото на етнонимот ,,Бугари,, со реката Волга каде што извесно време претстојувале пра-бугарите.
Се извинувам што ке го покренам ова прашање,ама неодамна читав дека реката Волга на Грузиски се викала,погодете како?Рашка.А сите ние знаеме што е тоа Рашка и кој го користел овој збор.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
215
Поени од реакции
11
Pa,mora da se zafateni so toa,ispadnaa najgolemi slavsi,pa sto i da znaci toa....
И они почнаа водата да ја тераат кон своја воденица, па сега имаат теорија според која од венетите кој го опфаќале централниот дел на европа (значи не од зад карпатите туку тамо некаде денешна Словенија, Славонија, Панонија и тн) потекнуваат словените и се рашириле насекаде, инаку се знае добро што значи и Слово и Слава (па оттаму словени, славјани) наскоро ќе биде објавено, па ќе се чешат и словенците
 

Sturmgewehr

gadget
Член од
9 март 2008
Мислења
537
Поени од реакции
35
E pa ajde sega...dali imalo do sega...Pa ima ama koj slusha sto 3 nashi institucii rabotat?
Ke se pojavi bukvalno biznis institucija koja se bavi so mavtaranje i site se palat zashto e od skleposani stranci koj veze nemaat sto troparaat.

Sto gledate ovde:?
---------------------------------------------------------------


Post from iGENEA to 02.10.2008
Albania:
30% Illyrians
15% Phoenician
14% Hellenen
18%Thraker
2% Vikings
20% slavs
Pa neli nekoj dojden od Kafkaz ne moze da ima vakvi geni??????

Ili i vo Kafkaz imalo Iliri i VIkinzi i Traci i sto znam ja????????????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom