iGENEA институтот потврдува: НИЕ СМЕ ПОТОМЦИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ!

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.099
Поени од реакции
174
Apsolutno ova so Albancite so vikaat demek se Iliri e mnogu mnogu matno.Hrvatite i Bosancite definitivno imaat pravo da se narecat Iliri,zatoa sto kaj niv procentot e 40% mozda i poveke.Tokmu zatoa velam deka apsolutno nisto nemoze da go opravda jazikot na Albancite,i izgledot,zatoa so tie kako da delat od ostanatite etnicki grupi na Balkanot.Ova e navisina problematicno.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Evo kako Igenea vi pokazuva ovde go citiram Bratot ili koi i da bese sto gi postirase ovje procenti na genite

Macedonia:
30%macedonian
10% illyrian
15% hellenen
5%phoenician
20% germanic
5% hunnen
15% slavs

sega zosto kaj makedoncite ima Hunski geni ili zatoa sto vo 4 vek hunite se doselia vo evropa ( istocna Evropa do Centralna) bas kaj sto se karpatite i sega Slovenite ( vie ) izmesani so Huni = Koktel dojdovte so vasite slovenski geni i gi nosevte i hunskite so vas neli vo 7-mi vek a tie dojdoa vo 4-ti taka sto imavte vreme da se izmesate :pipi:

Pak ne mi odgovorivte na prasaneto kako e mozno nekoj od Kafkaz so vakvi geni????


Albania:
30% Illyrians
15% Phoenician
14% Hellenen
18%Thraker
2% Vikings
20% slavs

Ako sakash fer odgovor treba i da postavish fer prasanje! Tvojot uvod za Makedoncite e poln so besmislici i pogresni zaklucoci no baras fer mislenje za Albancite kade zacuduvacki ne kazuvash besmislici kako za Makedonskite geni a faktite se isti!

Chist oportunizam :nenene:.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ako sme kaj albancite....
Tie se luge za koi e najverojatno deka gi donel Aleksandar Makedonski bidejki bile borbeni i divi luge,a se rabira deka za vreme na golemite pohodi na Aceta nekoj trebalo da ja brani zapadnata/severozapadnata granica...A se veruva i deka po negovata smrt Antigon i Kasander gi donele vamu od istite pricini...pozz
 

Sturmgewehr

gadget
Член од
9 март 2008
Мислења
537
Поени од реакции
35
Ako sakash fer odgovor treba i da postavish fer prasanje! Tvojot uvod za Makedoncite e poln so besmislici i pogresni zaklucoci no baras fer mislenje za Albancite kade zacuduvacki ne kazuvash besmislici kako za Makedonskite geni a faktite se isti!

Chist oportunizam :nenene:.
zosto poubo i po kratko ne velis deka ne znaes tuku raskazuvas prikazna za fer i ne fer prasanje kako i da e toa e prasanje ako znaes odgovori ako ne pak ne moras :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
zosto poubo i po kratko ne velis deka ne znaes tuku raskazuvas prikazna za fer i ne fer prasanje kako i da e toa e prasanje ako znaes odgovori ako ne pak ne moras :)

Штурмгевеар нема смисла тоа што сакаш да го докажеш или покажеш бидејќи тоа што се дадени се статистички податоци, и во зависност од бројот на испитани единки може многу да варира, така да ако тебе лично те интересира каде живееле твоите предци а не што биле по националност бидејќи националност не се гледа по гени туку е нешто што се одлучува лично после раѓањето, тогаш едноставно собери пари префрли им на сметка на фирмата што ги прави овие тестови, и види што ќе кажат за тебе лично, бидејќи ако ти се силиш да покажеш и да ги споредуваш денешните албанци со денешните македонци можно е твоите предци воопшто да немаат ни врска според процентуалната застапеност на некои маркери ниту со албанците ниту со македонците.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Post from iGENEA to 02.10.2008

Albania:
30% Illyrians
15% Phoenician
14% Hellenen
18%Thraker

Greece:
10%illyrians
20% phoenician
35% Hellenen

Bulgaria:
49%Thraker
15%hellenen
5% pheonician


Macedonia:
10% illyrian
15% hellenen
5%phoenician

Bosnia
50% Illyrer
4% Thraker

Serbien:
9% Phönizier
21% Illyrer
8% Hellenen
Во овие анализи нешто ми е сомничаво во однос на Траките... Нели тие беа цели 200 години македонски сојузници во сите походи и војни. За разлика од Илирите и таканаречените Елини тие до последниот момент се во редовите на македонската војска. Според податоциве се среќаваат во Албанија (за ова има некои историски податоци за преместување на Траките) и Босна но нивните гени наводно наполно отсуствуваат кај Македонците, Србите и Гејците. Малку ми е нон-сенс и мислам дека лончињата се мешаат во делот на тоа кои се HELLenen, Thraker, Phoenician и Illyrer гени.:toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Во овие анализи нешто ми е сомничаво во однос на Траките... Нели тие беа цели 200 години македонски сојузници во сите походи и војни. За разлика од Илирите и таканаречените Елини тие до последниот момент се во редовите на македонската војска. Според податоциве се среќаваат во Албанија (за ова има некои историски податоци за преместување на Траките) и Босна но нивните гени наводно наполно отсуствуваат кај Македонците, Србите и Гејците. Малку ми е нон-сенс и мислам дека лончињата се мешаат во делот на тоа кои се HELLenen, Thraker, Phoenician и Illyrer гени.:toe:
Не се мешаат каран, туку како што му спомнав и на штурмгевеар ова е статистика која да бидеме реални за нашите простори има досега опфатено многу мал број на единки.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
zosto poubo i po kratko ne velis deka ne znaes tuku raskazuvas prikazna za fer i ne fer prasanje kako i da e toa e prasanje ako znaes odgovori ako ne pak ne moras :)
Koj ti kaza deka ne go znam odgovorot? Ti objasniv ubavo kakva komunikacija ke dobiesh ako nastapish so besmislici i navredi kon onie od koi ocekuvash fer odgovor ama ti ocigledno ne me sfati! Jasno ti e za sto zboram ili ne?

Koj e fer so mene i jas sum so nego a drugite ne me interesiraat!

Eden tip za tebe: Poveketo balkanski narodi od jugot se pretezno so starosedelski geni sto ne znaci deka tuka tamu i odredeni nadvoreshni primesi ne se slucile.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Абе оти не сфаќате дека можи да ти кажат само кај живееле твојте предци. Овие процентите се напраени од луѓе шо се тестирале, ако по некоја случајност се погоди да се тестират сите цигани во Македонија ќе испадни дека сме Еѓупци или Индијци таму.

Не го сфаќајте толку наивно ова ко првачиња ебаго. Немат врска со националност а уште помалку со култура гените. И шо се радвате ко деца мали, ништо ново не кажаја испитвањата. Во Македонија најзастапени биле гените на Македонци, во Илирија Илири и во Тракија Траки. Мајкада?!?!?! Геноцид и истребување немало, така да не треба генетика да се потврди ова.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Абе оти не сфаќате дека можи да ти кажат само кај живееле твојте предци. Овие процентите се напраени од луѓе шо се тестирале, ако по некоја случајност се погоди да се тестират сите цигани во Македонија ќе испадни дека сме Еѓупци или Индијци таму.

Не го сфаќајте толку наивно ова ко првачиња ебаго. Немат врска со националност а уште помалку со култура гените. И шо се радвате ко деца мали, ништо ново не кажаја испитвањата. Во Македонија најзастапени биле гените на Македонци, во Илирија Илири и во Тракија Траки. Мајкада?!?!?! Геноцид и истребување немало, така да не треба генетика да се потврди ова.
Ne treba mnogu um , neli :smir:?

PS. Super objasnuvanje so edna zabeleshka deka koga testiraat druga etnichka grupa toa i se evidentira.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ne treba mnogu um , neli :smir:?

PS. Super objasnuvanje so edna zabeleshka deka koga testiraat druga etnichka grupa toa i se evidentira.
Добро во ред незнаев дека се евидентира.

Иначе гледам подлегнаја под притисоците од Грците и нема податоци за Македонија во статистиките појќе.

Абе живи се имат изедено Грците, ама секогаш вака некој когнитивни научни истражувања се на наша страна. Не можам ни да замислам како се чуствуват сега Грците ко ќе го примат вака поштено вуста.
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Pa neli nekoj dojden od Kafkaz ne moze da ima vakvi geni??????

Ili i vo Kafkaz imalo Iliri i VIkinzi i Traci i sto znam ja????????????
Гледај ти ! Какво се обс'ждало в нај-посештаваната тема на форума...!?

А ти, малчо, можеш да б'деш сигурен само за гените, получени от мајка си...
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Се знае дека грците лажат и си прават сопствена замисла дека се кујзнај кој (овај никој).Ама ме чуде нешто.Викат дека сите македонци биле со руса коса?Па баш ме чуде од каде тогаш Филип има црна коса или пак скоро сите од античките македонци?Баш ме интересира можеби прашњето не е на место али ме интересира.Зошто грците претежно за тоа не спорат по повеќето сајтови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom