iGENEA институтот потврдува: НИЕ СМЕ ПОТОМЦИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ!

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Не се трошат стотици милиони евра од буџетот за да се пласираме на Европско првенство во ракомет.
Сфаќаш што ти кажувам?
Не се трошат милиони годишно ни за iGinea. Не се трошат милиони годишно ни за историски книги и трудови. Сфаќаш ти што ти кажувам?
Не алудирај за спомениците, си има друга тема за нив. А и тие не се за докажување туку за одавање почит.
Се надевам не ти е тешко да го видиш насловот на темата па да видиш за што се дискутира.
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
321
Поени од реакции
52
ти или не ја сваќаш поентата, или водиш бугарска политика на мутавост..сите мртви се закопуваат директно во земјата :) , јас не познавам ниту еден човечки род што си ги беси мртвите на дрвја да стојат таму за век и веков :) друго, сите вие или имате многу малку или дури и ич гени од оние по кои се нарекувате, а ни забранувате нам да се викаме онака како што сме, Македонци..иако носиме еден добар дел на гени од нив..
бтв
што се однесува до мене, ако сакате сврбите и вг`з дупнете ги, ич не ми/ни е гајле :)
А муслиманите како закопуваат? Со чаршафи и во земјата.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
е па и нив ДИРЕКТНО во земјата де, дали прочита од мене нешто друго? :) :D
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
За да се направи генетски истражување треба примерок од човек со овие гени.Азиските Бугари се закопани мртвите директно во земјата и затоа нема да иматаков пример. А за вас срби ние ќе ви направиме камен над гробот. Како што ерекла Ванѓа - србите конечно ќе се толку мали, дека ќе се собираат под еднокруша дрво.
Еј, види овде:

http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,685630,00.html

Ако може "the DNA really stem from a previously unknown human form?" -- може и од Азиските Бугари.

Ај сега дај ни слика од Мостич...
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Отворив слична тема некаде на форумов (не можам да најдам линк сега) одговорните нека спојат..
 
I

Ivanovska

Гостин
Имам едно прашање.
Еве, се га знаеме дека имаме античко потекло.
Да кажеме дека (хипотетички) утре го ископаме некаде во македонија гробот на АЛександар Македонски и со ДНА и што ли уште не докажеме дека сме му потомци, што ни менува тоа?
Што во нашите жвоти ќе се смени со тоа?
Ќе се подобри одеднаш економијата? Ќе се намали масивно невработеноста? Ќе почнат одеднаш фабрики да се градат? Ќе дојдат Американците и на ушка ќе не фатат и однесат низ вратите на НАТО и ЕУ?

Што добиваме ние со ова? Зошто придаваме волку значење?
Ти незнам што си пиел кога си ја пишувал оваа глупост. Како можеш да кажеш дека ништо не добиваме и не е значајно? Знаеш колку работи ќе се сменат? А, болдираното може да се случи зашто ние ги имаме сите услови исполнето за еу и нато, освен со гејциве. ;)

Инаку браво за игнеа, ја промовираат вистината!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Pola Europe u rodu je sa slavnim faraonom!

Švicarski genetičari utvrdili su kako je čak oko 70 posto muškaraca iz Velike Britanije te polovica svih zapadnih Europljana u rodu sa slavnim egipatskim faraonom Tutankamonom.
http://danas.net.hr/znanost/page/2011/08/02/0134006.html
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
може и Тутанкамон да биде братучед со Конфучие........ај донт гив а фак..:)
не треба Игенеа да ни потврди на нас дека сме биле потомци на Македонците од времето на Александар Македонски
тоа игенеа нека им го докажува на нашите 'мили' комшии од Балканов и пошироко

кои се бре тие Антички Македонци? Александар Македонски по националност бил Антички Македонец или Македонец?
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас лично не верувам во тоа. Да бевме потомци на Античките Македонци ние ќе бевме храбри и ќе можевме да се избориме за се. А не да се плашиме да излеземе на протест за да не изгубиме работа, да се плашиме да изреагираме на се и да дозволиме некој да си игра играчка со нас.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Не е тоа религија па да веруваш или не веруваш, туку се работи за наука која дава на увид докази.

Гените не лажат...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Јас лично не верувам во тоа. Да бевме потомци на Античките Македонци ние ќе бевме храбри и ќе можевме да се избориме за се. А не да се плашиме да излеземе на протест за да не изгубиме работа, да се плашиме да изреагираме на се и да дозволиме некој да си игра играчка со нас.
Не се согласувам баш дека Македонецот е мирен (и сегашниве Македонци, а уште помалку некогашните). Ги забораваш сите ајдуци, комити, востанија, буни, партизани, ВМРО-а, 2001-та... (и поназад - во времето на Филип и Александар, во Самоилово време, во времето на Волкашин (додека Србите и другите си гледале сеир, нашите предци тргнале да ги запираат Османлиите на р. Марица), Карпош... Ако гледаш споредбено, ниеден друг народ не бил толку борбен, самиот по себе (без држава (мобилизација) и некој водач во ликот на крал, цар, генерал, кнез, селски кмет и сл.). како што тоа биле Македонците.
Денес, овој народ е само навидум мирен - не се буни затоа што е по природа кроток, но и власта во оваа држава ја смета сеуште за своја, Македонска, и при првиот симптом дека тоа се променува кон туѓинска власт тој ќе почне да “клокоти“ (или доколку почне да се менува името - претпоставувам).
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
На Македонците им треба само еден добар водач и сите ќе ја видат после големината на овој народ... нешто слична ситуација на денешнава имало во Македонија пред доаѓањето на Филип за после да се случи најлегендарниот подвиг во човечката историја.

Дури и во денешно време кога сме претиснати од моќни глобални организации кои не поделија во 1913 и покрај толку притисоци ние сме сеуште тука... некои од нас со скршен морал но ќе се освестат и тие дека ништо не е загубено кога ќе дојде моментот... сигурен сум во тоа.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Не се согласувам баш дека Македонецот е мирен (и сегашниве Македонци, а уште помалку некогашните). Ги забораваш сите ајдуци, комити, востанија, буни, партизани, ВМРО-а, 2001-та... (и поназад - во времето на Филип и Александар, во Самоилово време, во времето на Волкашин (додека Србите и другите си гледале сеир, нашите предци тргнале да ги запираат Османлиите на р. Марица), Карпош... Ако гледаш споредбено, ниеден друг народ не бил толку борбен, самиот по себе (без држава (мобилизација) и некој водач во ликот на крал, цар, генерал, кнез, селски кмет и сл.). како што тоа биле Македонците.
Денес, овој народ е само навидум мирен - не се буни затоа што е по природа кроток, но и власта во оваа држава ја смета сеуште за своја, Македонска, и при првиот симптом дека тоа се променува кон туѓинска власт тој ќе почне да “клокоти“ (или доколку почне да се менува името - претпоставувам).
Ја имам прочитано книгата Владетелот од Николо Макијавели, таму имаше многу добро објаснето а владеењето на Александар трети Македонски, кои грешки ги правел за да заврши со смрт (наводно умрел од маларија, некои мислат дека го отруле војниците) само не се сеќавам јасно на стратегијата. Знаеш да ги објасниш?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Нешто ново од ИГЕНЕА:

King Tut and half of European men share DNA

According to a group of geneticists in Switzerland from iGENEA, the DNA genealogy center, as many as half of all European men and 70 percent of British men share the same DNA as the Egyptian Pharaoh Tutankhamun, or King Tut.

For a film created for the Discovery Channel, scientists worked to reconstruct the DNA of the young male King, his father Akhenaten and his grandfather Amenhotep III. They discovered that King Tut had a DNA profile that belongs to a group called haplogroup R1b1a2. This group can be found in over 50 percent of European men and shows the researchers that there is a common ancestor.
This genetic profile group is also found in 70 percent of Spanish males and 60 percent of French males however, it is only present in less than one percent of men in modern-day Egyptian men.
The R1b1a2 DNA haplogroup is believed to have originated in the Black Sea region some 9500 years ago and spread to Europe with the spread of agriculture in 7000BC. Researchers are unsure as to how and when the group first came to Egypt. They believe the reasoning the R1b1a2 haplogroup is rarely found in modern-day Egypt is due partially to European immigration throughout the last 2000 years.

http://medicalxpress.com/news/2011-08-king-tut-european-men-dna.html
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Ја имам прочитано книгата Владетелот од Николо Макијавели, таму имаше многу добро објаснето а владеењето на Александар трети Македонски, кои грешки ги правел за да заврши со смрт (наводно умрел од маларија, некои мислат дека го отруле војниците) само не се сеќавам јасно на стратегијата. Знаеш да ги објасниш?
Клучната грешка што ја направил била таа што токму пред да се “разболи“ примил делегација на пратеници од земјите на Западна Европа...:oops: Па сега ти види...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom