iGENEA институтот потврдува: НИЕ СМЕ ПОТОМЦИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ!

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Имам едно прашање.
Еве, се га знаеме дека имаме античко потекло.
Да кажеме дека (хипотетички) утре го ископаме некаде во македонија гробот на АЛександар Македонски и со ДНА и што ли уште не докажеме дека сме му потомци, што ни менува тоа?
Што во нашите жвоти ќе се смени со тоа?
Ќе се подобри одеднаш економијата? Ќе се намали масивно невработеноста? Ќе почнат одеднаш фабрики да се градат? Ќе дојдат Американците и на ушка ќе не фатат и однесат низ вратите на НАТО и ЕУ?

Што добиваме ние со ова? Зошто придаваме волку значење?
Знаеме дека имаме МАКЕДОНСКО потекло и без iGINEA. Подфорумов се вика ИСТОРИЈА и изгледа затоа и за историја се дискутира. Има еден друг кој се вика Економија и Бизнис и таму изгледа за тоа се дискутира.
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
321
Поени од реакции
52
Bulgaria:
49%Thraker
11%macedonian
15%slavs
15%hellenen
5% pheonician

Macedonia:
30%macedonian
10% illyrian
15% hellenen
5%phoenician
20% germanic
5% hunnen
15% slavs

IGENEA

Античките Македонци не се ли Тракијците?
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
чекај, чекај..за Македонците пишува 30% Македонци, за бугарите не гледам ни 1% бугари :)
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
321
Поени од реакции
52
чекај, чекај..за Македонците пишува 30% Македонци, за бугарите не гледам ни 1% бугари :)
Зошто не испробуваше да најдеш гробот на хан Аспарух за да бараш гени наантичките Бугари? Некој има ли примерок од антички Бугарин за да бара бугарски ген? Поинтересно е зошто во Бугарија и Македонија има толку многу антички Македонци? Како што знаеме Тракијците и Македонците се исти. Имаш ли коментар на оваа тема?
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
имам..гејлада немајќи друг излез за опстанување, као обедини племиња и донесе и од азија и од африка доселеници и ги крсти сите нив грци..така настана грција..на некого од исток му текна да као обедини исто така племиња, украде име-вулгар, булгар, бугар, украде по малку историја од сите околу и направи држава..Македонците успејаа да опстанат како Македонци, успејаа да се извлечат од сите канџи во 1941-44, оформија своја држава, и сега од сите комшии поради љубомора се напаѓани..еехххх...
јас очекував па барем 10% да најдат бугарски гени во бугарите, тие немале ниту еден, што сте вие, бугари?
капиш??
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Зошто не испробуваше да најдеш гробот на хан Аспарух за да бараш гени наантичките Бугари? Некој има ли примерок од антички Бугарин за да бара бугарски ген? Поинтересно е зошто во Бугарија и Македонија има толку многу антички Македонци? Како што знаеме Тракијците и Македонците се исти. Имаш ли коментар на оваа тема?
Тракијците и Македонците не се ист народ.
Основно познавање од историја немаш.
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Доро бе, зошо вакви муабети, од кај знаете кој се на ја фукнал прабаба ви...
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
321
Поени од реакции
52
имам..гејлада немајќи друг излез за опстанување, као обедини племиња и донесе и од азија и од африка доселеници и ги крсти сите нив грци..така настана грција..на некого од исток му текна да као обедини исто така племиња, украде име-вулгар, булгар, бугар, украде по малку историја од сите околу и направи држава..Македонците успејаа да опстанат како Македонци, успејаа да се извлечат од сите канџи во 1941-44, оформија своја држава, и сега од сите комшии поради љубомора се напаѓани..еехххх...
јас очекував па барем 10% да најдат бугарски гени во бугарите, тие немале ниту еден, што сте вие, бугари?
капиш??
За да се направи генетски истражување треба примерок од човек со овие гени.Азиските Бугари се закопани мртвите директно во земјата и затоа нема да иматаков пример. А за вас срби ние ќе ви направиме камен над гробот. Како што ерекла Ванѓа - србите конечно ќе се толку мали, дека ќе се собираат под еднокруша дрво.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Знаеме дека имаме МАКЕДОНСКО потекло и без iGINEA. Подфорумов се вика ИСТОРИЈА и изгледа затоа и за историја се дискутира. Има еден друг кој се вика Економија и Бизнис и таму изгледа за тоа се дискутира.
Си го знеме потеклото из атоа нема потреба сами на себе да си докажуваме што сме и кој сме.
А најмалку треба на грците било што да им докажуваме.
Утре да најдеме цврст доказ дека сме директни потомци на античките македонци, дали мислиш дека ставот на грција према нас ќе се смени? Нема. Зошто толку нерви и пари да трошиме за да им докажуваме било што на грците чив став се базира на тврдоглавост и инает?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Си го знеме потеклото из атоа нема потреба сами на себе да си докажуваме што сме и кој сме.
А најмалку треба на грците било што да им докажуваме.
Утре да најдеме цврст доказ дека сме директни потомци на античките македонци, дали мислиш дека ставот на грција према нас ќе се смени? Нема. Зошто толку нерви и пари да трошиме за да им докажуваме било што на грците чив став се базира на тврдоглавост и инает?
Кај утврди дека им докажуваме на гејците?
Туку да се навратам на твојата смешна дискусија од пред малку која сакаш да ја наметнеш
Пласманот на ракометарите на европско нема да ми ја подобри економијата, но му се радувам.
Музиката на Мизар исто нема да ми ја подобри економијата но ги слушам.

Сега можеби и ќе сфатиш шти ти кажував или да цртам?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Зошто не испробуваше да најдеш гробот на хан Аспарух за да бараш гени наантичките Бугари? Некој има ли примерок од антички Бугарин за да бара бугарски ген? Поинтересно е зошто во Бугарија и Македонија има толку многу антички Македонци? Како што знаеме Тракијците и Македонците се исти. Имаш ли коментар на оваа тема?
Тоа и јас викам, еве ако се знае дека Бригите од Тракија се населиле во Македонија, Епир, и Јужна Албанија па подоцна и во Мала Азија, како е можно во Македонија да нема трачки гени или од Игенеа определија кој каков е според географската положба?
--- надополнето: Jun 24, 2011 12:32 PM ---
Тракијците и Македонците не се ист народ.
Основно познавање од историја немаш.
Дај објасни кој е македонскиот ген а кој трачкиот ген тогаш
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
321
Поени од реакции
52
Тоа и јас викам, еве ако се знае дека Бригите од Тракија се населиле во Македонија, Епир, и Јужна Албанија па подоцна и во Мала Азија, како е можно во Македонија да нема трачки гени или од Игенеа определија кој каков е според географската положба?
Македонци и тракијци се еден народ. За Македонци е користена генетскипримерок, која е на антички Македонец според историјата. За Тракијците е користена примерок, која е на тракиец според историјата. А историјата е погрешнаи е скриен, дека Македонците се Тракијци. Не е можно во секоја земја да се бараза секој ген.

Сигурен сум дека ако споредат гените на користен материјал од тракиец и одантички Македонец ќе видат дека се исти.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Дека помеѓу Македонците и Тракијците постоеле културолошки разлики тоа е факт подкрепен од археолошки пронајдоци, како на пример погребните ритуали, но културолошките разлики не можат да се земат како фактор за сродност помеѓу Македонците и Тракијците.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
За да се направи генетски истражување треба примерок од човек со овие гени.Азиските Бугари се закопани мртвите директно во земјата и затоа нема да иматаков пример. А за вас срби ние ќе ви направиме камен над гробот. Како што ерекла Ванѓа - србите конечно ќе се толку мали, дека ќе се собираат под еднокруша дрво.
ти или не ја сваќаш поентата, или водиш бугарска политика на мутавост..сите мртви се закопуваат директно во земјата :) , јас не познавам ниту еден човечки род што си ги беси мртвите на дрвја да стојат таму за век и веков :) друго, сите вие или имате многу малку или дури и ич гени од оние по кои се нарекувате, а ни забранувате нам да се викаме онака како што сме, Македонци..иако носиме еден добар дел на гени од нив..
бтв
што се однесува до мене, ако сакате сврбите и вг`з дупнете ги, ич не ми/ни е гајле :)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Кај утврди дека им докажуваме на гејците?
Туку да се навратам на твојата смешна дискусија од пред малку која сакаш да ја наметнеш
Пласманот на ракометарите на европско нема да ми ја подобри економијата, но му се радувам.
Музиката на Мизар исто нема да ми ја подобри економијата но ги слушам.

Сега можеби и ќе сфатиш шти ти кажував или да цртам?
Не се трошат стотици милиони евра од буџетот за да се пласираме на Европско првенство во ракомет.
Сфаќаш што ти кажувам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom