Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 Премиера кај нас

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Како Прво коа го убивА во шумата волдеморт хари не е мртов после тоа мајката на драко оди да провери дали е мртов и глеа дека не е и му шепнуе ДАЛИ ДРАКО Е ЖИВ , хари и клима со главата и по тоа е доказ дека е жив !! и + пред да оди хари потер во шумата зима како едно топче мислам и во него ако ти фрли некој магиа ја собира магијата така мислам . :)
Јас не сватив зошто Хари Потер не умре, нели за да умре Волдерморт требаше и Хари Потер да умре пошто дел од Волдерморт живеел во Хари Потер?
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Јас не сватив зошто Хари Потер не умре, нели за да умре Волдерморт требаше и Хари Потер да умре пошто дел од Волдерморт живеел во Хари Потер?
Прашај ја Nymphadora
за тоа она ги има прочитано книгите .. ! ја сум голем фан на филмовите а баш у последниве 2 партови нема расчистено се баш баш .. !!
Иначе за да умре волдеморт требаше да ја убијат змијата нагини .. ! тоа и го направија .. !
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Хари не умре оти се помири со смртта и му дозволи на Волдерморт да го убие без да му се спротистави. Во тој момент тој го уби само делот од Волдерморт кој живееше во Хари.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Јас не сватив зошто Хари Потер не умре, нели за да умре Волдерморт требаше и Хари Потер да умре пошто дел од Волдерморт живеел во Хари Потер?
Хари не умре оти се помири со смртта и му дозволи на Волдерморт да го убие без да му се спротистави. Во тој момент тој го уби само делот од Волдерморт кој живееше во Хари.


Ај вака...
Ноќта кога Волдеморт ги пронајде Лили и Џејмс (знаеме како успеа да стигне до нив), го уби Џејмс, па тргна да го убие Хари, арно ама Лили му се испречи на патот за да го заштити Хари, па Волдеморт беше приморан да ја убие Лили. Е сега, постои една стара моќна магија (за која Волдеморт не знаел), љубовта на мајката кој своето дете (нели Волдеморт не знае за љубов ;)), кога мајката ќе го даде животот за своето дете, љубовта на мајката создава силна заштита на детето. Значи Лили се жртвуваше за Хари, па од тој момент натаму Волдеморт не беше способен да го повреди Хари, не можеше ни да го допре. Па така, смртоносната клетва (Авада Кедавра) се одби накај него (но не го уби поради неговите Хоркрукси), при тоа делчето од душата на Волдеморт се всели во најблиското живо суштество што можеше да го најде... во Хари. Па така Хари стана Хоркрукс за кој Волдеморт не знаеше, Хоркрукс кој си го направи несакајќи. Поради тоа што делче од душата на Волдеморт живееше во него, Хари можеше да зборува змиски, затоа нивните умови беа поврзани и Хари можеше да му гледа во мислите, затоа го болеше лузната кога Волдеморт е во близина. Значи за Волдеморт да биде повторно смртен мора да се уништат сите негови хоркрукси, вклучувајќи го и Хари, па така Хари мораше да умре. Меѓутоа, кога Хари сфати дека мора да умре за да ги спаси другите, кога доброволно му се предаде на Волдеморт во шумата и кога Волдеморт (по којзнае кој пат) ја фрли смртоносната клетва кон него, делчето на Волдеморт коешто живееше во Хари беше уништено, но Хари повторно преживеа. Зошто Хари преживеа?? Сетете се во 4тиот кога кога Волдеморт за да си го врати телото ја искористи КРВТА на Хари, крвта која ја содржи магичната заштита на Лили. Делче од Хари, делче од таа магична заштита тече низ вените на Волдеморт. Исто како што Волдеморт не може да умре затоа што Хоркруксите го врзуваат со светот, така и Хари не можеше да умре затоа што е врзан за светот преку Волдеморт. Додека е Волдеморт жив и Хари ќе биде жив. Волдеморт незнаејќи за ова, кога се обиде да го убие Хари во шумата, само си го уништи сопственото делче душа, а Хари остана неповреден. Кога подоцна беше убиена и змијата Нагини (неговиот последен Хоркрукс), Волдеморт стана повторно смртен, без ниеден Хоркрукс што го врзува за земјата.

Е сега, сигурно некои се прашуваат зошто на крајот во последниот дуел меѓу Хари и Волдеморт, клетвата му се одби на Волдеморт и го уби, иако го користеше тоа Старото стапче (не знам како би го преведиле the Elder Wand). Затоа што поради сплет на околности (беше објаснето тоа и во филмот и во книгата), господар на стапчето стана Хари. И кога Волдеморт проба да го убие, стапчето одбива да се бори против својот господар, стапчето се спротивстави и клетвата се одби накај Волдеморт и го уби.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Прашај ја Nymphadora
за тоа она ги има прочитано книгите .. ! ја сум голем фан на филмовите а баш у последниве 2 партови нема расчистено се баш баш .. !!
Иначе за да умре волдеморт требаше да ја убијат змијата нагини .. ! тоа и го направија .. !
еххе јас касно видов... али веќе одговориле ;)
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Aко не ви е нешто јасно од филмовите прашајте! Имам ќеф да објаснувам :ROFLMAO:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Ај вака...
Ноќта кога Волдеморт ги пронајде Лили и Џејмс (знаеме како успеа да стигне до нив), го уби Џејмс, па тргна да го убие Хари, арно ама Лили му се испречи на патот за да го заштити Хари, па Волдеморт беше приморан да ја убие Лили. Е сега, постои една стара моќна магија (за која Волдеморт не знаел), љубовта на мајката кој своето дете (нели Волдеморт не знае за љубов ;)), кога мајката ќе го даде животот за своето дете, љубовта на мајката создава силна заштита на детето. Значи Лили се жртвуваше за Хари, па од тој момент натаму Волдеморт не беше способен да го повреди Хари, не можеше ни да го допре. Па така, смртоносната клетва (Авада Кедавра) се одби накај него (но не го уби поради неговите Хоркрукси), при тоа делчето од душата на Волдеморт се всели во најблиското живо суштество што можеше да го најде... во Хари. Па така Хари стана Хоркрукс за кој Волдеморт не знаеше, Хоркрукс кој си го направи несакајќи. Поради тоа што делче од душата на Волдеморт живееше во него, Хари можеше да зборува змиски, затоа нивните умови беа поврзани и Хари можеше да му гледа во мислите, затоа го болеше лузната кога Волдеморт е во близина. Значи за Волдеморт да биде повторно смртен мора да се уништат сите негови хоркрукси, вклучувајќи го и Хари, па така Хари мораше да умре. Меѓутоа, кога Хари сфати дека мора да умре за да ги спаси другите, кога доброволно му се предаде на Волдеморт во шумата и кога Волдеморт (по којзнае кој пат) ја фрли смртоносната клетва кон него, делчето на Волдеморт коешто живееше во Хари беше уништено, но Хари повторно преживеа. Зошто Хари преживеа?? Сетете се во 4тиот кога кога Волдеморт за да си го врати телото ја искористи КРВТА на Хари, крвта која ја содржи магичната заштита на Лили. Делче од Хари, делче од таа магична заштита тече низ вените на Волдеморт. Исто како што Волдеморт не може да умре затоа што Хоркруксите го врзуваат со светот, така и Хари не можеше да умре затоа што е врзан за светот преку Волдеморт. Додека е Волдеморт жив и Хари ќе биде жив. Волдеморт незнаејќи за ова, кога се обиде да го убие Хари во шумата, само си го уништи сопственото делче душа, а Хари остана неповреден. Кога подоцна беше убиена и змијата Нагини (неговиот последен Хоркрукс), Волдеморт стана повторно смртен, без ниеден Хоркрукс што го врзува за земјата.

Е сега, сигурно некои се прашуваат зошто на крајот во последниот дуел меѓу Хари и Волдеморт, клетвата му се одби на Волдеморт и го уби, иако го користеше тоа Старото стапче (не знам како би го преведиле the Elder Wand). Затоа што поради сплет на околности (беше објаснето тоа и во филмот и во книгата), господар на стапчето стана Хари. И кога Волдеморт проба да го убие, стапчето одбива да се бори против својот господар, стапчето се спротивстави и клетвата се одби накај Волдеморт и го уби.
Чекај малце... нели Волдерморт несакајќи го претворил и Хари во хоркрукс? Бар јас така разбрав, може погрешно сум разбрал оти последната книга ја прочитав во еден ден и на англиски... така да може се ми се измешало :)
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Чекај малце... нели Волдерморт несакајќи го претворил и Хари во хоркрукс? Бар јас така разбрав, може погрешно сум разбрал оти последната книга ја прочитав во еден ден и на англиски... така да може се ми се измешало :)
Е да де, така и напишав. Прочитај уште еднаш. Шо не ти е јасно? :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Е да де, така и напишав. Прочитај уште еднаш. Шо не ти е јасно? :)
Многу голем текст... не сум го прочитал како што треба, sorry... значи и ја во кратки црти сум бил во право, хехе :)
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
За сите што не му е јасно зошто вистински господар на Elder Wand беше Хари.
Малку е комплицирано и морам да се вратам наназад. За некој да биде вистински господар на стапчето треба да го убие или насилно да му одземе стапче на претходниот господар. Долги години наназад стапчето му припаѓало на мајсторот за стапчиња од Источна Европа - Грегорович. Во филмот, кога Хари влегуваше во умот на Волдеморт видовме дека Волдеморт го бара Грегорович и го испрашува за стапчето, Грегорович рече дека му било украдено од некое младо момче. Видовме (преку умот на Хари) како Волдеморт му влегува во сеќавањата на Грегорович и ја гледа сцената од младото момче како бега преку прозорецот. Е сега, кога Хари ја пронајде таа биографијата на Дамблдор во неа на слика го препозна младото момче како најдобриот другар од детството на Дамблдор - Гриндевалд. Другар со кој што заговарале план да го освојат светот на нормалните луѓе, и другар којшто беше виновник за смртта на сестрата на Дамблдор - Аријана. Поради тоа тие се скарале и долги години не се имале видено, се додека Дамблдор не слушнал гласини дека некој мрачен волшебник од истокот поседува многу моќно непобедливо стапче и е несопирлив - тоа беше стапчето кое Гриндевалд му го украде на Грегорович. Заради бројните смртни случаи Дамблдор решил да го пронајде Гриндевалд и да го сопре. Така се случил нивниот историски дуел во кој Дамблдор успеа да победи и да му го одземе стапчето, одтогаш стапчето му припаѓаше на Дамблдор. Е сега, во 7от филм видовме како Волдеморт го пронаоѓа Грегорович и од него дознава дека стапчето е во Дамблдор. Па така, Волдеморт го отвора гробот на Дамблдор и го зема стапчето. Меѓутоа подоцна сфаќа дека за да биде негов вистински господар мора да го убие неговиот сегашен господар - т.е. човекот кој го уби Дамблдор - СНЕЈП! Затоа Волдеморт го убива Снејп незнаејќи дека тој не е господарот на стапчето. Зошто? Сетете се во 6тиоо филм, пред Дамблдор да биде убиен од Снејп, тој беше разоружан од Драко! Меѓутоа се сеќаваме дека при бегството на Хари, Рон и Хермиона од палатата на Мелфоеви, Хари насилно му го одзеде стапчето на Драко. Од тој момент натаму Хари беше вистинскиот господар на the Elder Wand.
 
G

_Ghost_

Гостин
Го изгледав последниов. Добар, но да ги немав прочитано книгите, ќе имав многу прашања сега. Сепак, направиле максимум што можеле.
Е сеа друго ме мачи во постовиве погоре. Ок тоа за како Хари станал сопственик на Elder Wand, точно е, но тоа зошто се врати во живот кога Волдеморт го уби, не е поради тоа што беше поврзан со него, туку баш поради тие Deathly Hallows. Сетете се на трите волшебници и смртта (секако тие што ги имате читано книгите, ова во филмовите го нема), како сите побарале по нешто од неа, а тоа беа Каменот на мудрецот, Невидливата наметка и Стапчето. И некој кој што ги поседува сите три, може на некој начин да раководи со смртта. А Хари ги имаше сите три, благодарение на Дамблдор, кој цело ова време се обидуваше да пронајде начин како да го спаси Хари.
За стапчето е супер горе објаснето како, наметката знаеме дека уште од првиот дел е кај Хари, а за каменот, сетете се на наследството што го доби Хари од Дамблдор кога тој умре, тоа сничот (или како и да се викаше) што уште во првиот дел Хари го улови за време на играта Квидич. И баш во него Дамблдор го скри каменот, за Хари да биде негов господар.
Накратко тоа е, сепак во книгите е многу поопширно и подетално, и перфектно поврзано Се.
И среќен сум што ги прочитав пред да ги гледам филмовите.:)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Сетете се на трите волшебници и смртта (секако тие што ги имате читано книгите, ова во филмовите го нема), како сите побарале по нешто од неа, а тоа беа Каменот на мудрецот, Невидливата наметка и Стапчето. И некој кој што ги поседува сите три, може на некој начин да раководи со смртта.
Приказната за тројцата браќа е раскажана во Harry Potter And The Deathly Hallows Part 1 :)
 
G

_Ghost_

Гостин
Приказната за тројцата браќа е раскажана во Harry Potter And The Deathly Hallows Part 1 :)
Аха, епа ок, не ми останало во сеќавање, го гледав само еднаш, на денот на премиерата во Рамстор. Тогаш ок, уште подобро, појасно ќе биде.:)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Аха, епа ок, не ми останало во сеќавање, го гледав само еднаш, на денот на премиерата во Рамстор. Тогаш ок, уште подобро, појасно ќе биде.:)
еве, да се потсетиш

коментар од видеово:


Voldermort - the eldest brother who died for power
Snape - the second brother who died for love
Harry - the youngest brother who greeted death like an old friend.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Јас не сватив зошто Хари Потер не умре, нели за да умре Волдерморт требаше и Хари Потер да умре пошто дел од Волдерморт живеел во Хари Потер?
Едно нешто не ми е баш разјаснето.
Пред да иде да се соочи со Волдеморт, Хари го отвора тоа златното Квидич летало и вади мал камен кој што го става во џеб.
Нели е тоа resurrection stone и причината зошто Хари се враќа во живот?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom