Game of Thrones

Член од
4 јуни 2016
Мислења
438
Поени од реакции
365
Дечки што стана со Сем и Гили?
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
108
Поени од реакции
169
Искрено, фан на Денерис сум уште од прва епизода и еве 8 сезони подоцна сеуште стојам на тоа. Никој никогаш повеќе од неа не заслужил и нема да заслужи да седне на тронот, она си имаше зацртана цел и си се држеше до неа ама нели маж ако не те заеби во животот никој нема, Таргариенси си се романтични души, заради таа пуста љубов им се уништи цела династија и еве history repeats itself повторно затоа што тргна со Џон изворот на сите несреќи кој патем е најлошиот можен избор за крал.
Како што рече некој претходно мислам Варис беше, на тронот треба да седне некој gentler than Joffrey but stronger than Tommen, Џон никако не е нешто измеѓу, тој е херој, војсководец а не владетел, исто како што беше Роберт..

Најтажна од се беше сцената во Драгонстоун кога Денерис стои сама на масата со воениот план и само Тирион со неа, од толку бројни советници, блиски поддржувачи остана сосем сама.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
A zosto citate leak?
Го прочитав и ја крајот сега, зошто ме интересираше што ке се случи, а има уште само 1 епизода, па нема простор за некој огромен spoiler.

Серси за сите пиздарии што ги направи, некако, поетски и лесен крај доби.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.563
A zosto citate leak?
5 реда муабет е и остана уште една епизода, плус веќе логиката и приказните се отидени упм во серијава и единствено вреди поради ефектите.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Визијата од првата сезона на Данерис значи дека таа ке умре на тоа место.... прашање е само од кого ке биде убиена (Џон или Арја)...bthw која е логиката на Дени да владее после такво масакрирање на градот и народот во него... сите куќи од Дорне до Зидот се против неа после тој потез
 
Последно уредено:

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Ја немав гледано Лост, појма немам што се случувало таму
глеј си ја и уживај :)
лост ко и пола серии тој период добија сериозен удар кога сценаристите штрајкуваа.
24 најпаметно изиграа тој период и ја одложија цела сезона за година дена, не излегоа, другиве беа принудени да кратат сезони, па така лост скрати 10 епизоди од сезоната, и тука почнаа пола пиздарии со импровизации и слично, и серијата изгуби на квалитет.
Овде исто има проблем, го претркаа Мартин, и паднаа во квалитет, убаво е све тоа визуелни ефекти на тие буџети и денешни технологии ама сценариото ништо од тоа не може да го оправи, не е случаен фактот што откако го престигнаа се изгубија и паднаа многу во она по кое беа познати ко серија и ги искачи на врвот, а тоа не беа визуелните ефекти.

Инаку мене епизодава ми се допадна, нарочито крајот, библиската симболика со коњот и повлечената паралела со many-faced god.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Мое мислење...

Голема грешка направија што многу ја скратија последнава сезона, односно све се дешава многу брзо, нема развлекување и дијалози и пренемагања, нема мастермајнд гејмс ко порано..

Мислам дека повеќето луѓе баш тоа го бараат, “игрите“ помеѓу големиве играчи, затоа и повеќето мислат дека ја усраа сезонава.. Иако има луѓе (кои мислам дека се малцинство) кои што им е прекрасна оваа 8 сезона ради ефектите, освен тоа друго ништо не понуди оваа сезона.. Премногу избрзаа, ова дејствие во 8 сезона требаше да се развлече да има бар уште 1 сезона каде што поубаво ќе објаснуваа, ќе имаше повеќе дијалози, повеќе заебувања помеѓу играчите, баш ради тие причини и ја засакавме серијава.. Ама сепак е ова мое мислење...
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.119

Kajgana Shop

На врв Bottom