Game of Thrones

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.870
Поени од реакции
11.490
Во неколку сцени се виде зелен пламен низ градот, веројатно Серси имала складирано одредени количини wildfire.

Премногу шанси имаше Серси да се избегне оваа апокалипса ама таа одигра на се или ништо.

Не верувам дека она ги има местено. Во подземјето на неколку локации во Кингс Лендинг има wildfire кој бил ставен од Mad King и никогаш не биле тргнати. Серси само дел искористи на крај од 6та сезона.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Во неколку сцени се виде зелен пламен низ градот, веројатно Серси имала складирано одредени количини wildfire.

Премногу шанси имаше Серси да се избегне оваа апокалипса ама таа одигра на се или ништо.

Ја па баш обратно. Како што кажа @true blue има многу wildfire останато од времето на Mad King.
Ова баш фраерски го искористија режисериве да ни направат паралела меѓу Mad King и Даенерис, како Даенерис чекори по стапките на татко и и го пали цел Кингс Лендинг, нешто што сакал да го направи он баш со истиов wildfire што се активираше сега.

На Серси најголемите адути и беа Скорпионите и The Golden Army, кои што на крај ја изневерија. Затоа цело време Кајбрин кога и викаше да се повлечат, она збореше како не било време за тоа зашто чим Скорпионите бутнале еден змеј ќе можат тоа да го направат повторно.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Зошто сметам дека Денерис постапи исправно во ситуацијата.

Па да видиме што се преживеа таа жена
- живеела цело детство како бегалец, со ментално нестабилен брат а и самата веројатно не била многу при здрава свест,
- како малолетничка е продадена и насилно омажена за дивјак водач на племе и тоа од родениот брат
- дивјакот ја ебе како животно, ја третира како предмет, таман некако го засакува, дивјакот умира со се нејзиното неродено дете
- од таа трагедија се раѓа нов живот за неа со змејовите, се бара себеси, лута по пустини, пробуваат да ја измамат, да и ги земат децата-змејовите
- потоа си поставува нова цел, гледа како страдаат робовите и решава да ги ослободи, го ослобдува целиот регион, да воспостави нов поредок
- што добива од тоа, робовладателите ја мразат, робовите исто почнуваат да ја мразат кога почнува да им попушта на првите, во нејзината нова империја почнува граѓанска војна, од нејзнините добри намери таа не добива ништо за возврат
- на крај ја собира една од најголемите армии за да си го поврати тоа што смета дека и припаѓа од раѓање и што се случува, слуша еден куп советници, пропушта десетици прилики брзо и ефективно да ја реши војната, губи голем дел од силите
- без да има никаков интерес му помага на северот (и на целиот Вестерос) да ја победи најголемата натприродна опасност, нешто што не мораше да го направи (а освен тоа Северот и без неа ќе го решеше НК, ептен лесно било ;))
- и на крај и покрај се, и покрај што останува со еден змеј и пола армија, сеуште Тирион ја убедува во некакво неостварливо мирољубиво решение, Варис заговара против неа, каква и да била претходно мене ми беше сосем логично дека ќе пукне

Тајвин Ланистер 20-тина години пред овој настан од епизодава наредува пљачкање и правење хаос ни истиот град, исто како и Денерис кога стратегиски не му требало, војната била завршена, непријателот поразен, Тајвин не претрпи негативни последици од тоа, напротив, 20 години беше еден од најмоќните и највлијателните луѓе во кралството.

Исто така еден сличен пример од реалниот свет, Александар Македонски, иако прикажуван како обединител на две култури и две империи, кој имал визија за мултикултурна држава на рамноправни итн итн (не било баш така веројатно ама ајде), зарен тој ист лик не го уништи Персеполис, главниот град на Персиската Империја.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.448
Не верувам дека она ги има местено. Во подземјето на неколку локации во Кингс Лендинг има wildfire кој бил ставен од Mad King и никогаш не биле тргнати. Серси само дел искористи на крај од 6та сезона.
Во некоја од тие епизоди пред да ја дигне катедралата во воздух кажаа дека цел Кингс Лендинг лежи на вајлдфајр.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Game of Thrones Version 1.85 Patch Notes:

- Golden Company- Impact reduced by 100%
- Drogon's fire buffed by 90% +Explosion damage 1000%
- Scorpion's accuracy decreased by 99% Reload time increased to 1 hour and 30 minutes.
- Daenerys sanity decreased by 80.
- Arya Stark's Health Pool increased by 500%
- Jamie Lanister is now immune to bleed and stabbing damage
- Qyburn fall damage taken increased by 1000%
- Euron Greyjoy now have the ability to teleport.
- "King's Landing" is now no longer a safe quest hub.
- Fixed bug where trapped rulers could fast travel to safety when under the Red Keep.
- Improved death animations for burning units.
- Removed "No collateral damage" from mission objectives; we are working to fix glitches this causes with Daenerys.
- Sandor Clegane's resistance to eye gouging was increased by 55%
- Sandor Clegane's head resistance to smashing damage was increased by 100%
- Gregor Clegane's immunity to the "Heroic Mutual Sacrifice" ability was removed.
- To balance this, Gregor is now immune to all stabbing damage.
- Drogon gained the "StoneSPLOSION!!" ability. This ability has a 10 second cooldown, and can explode a stone tower of the rider's choice.
- Removed Drogon's friend-foe recognition.

Гаси интернет, доста е за денеска. :pos::pos:
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.256
Поени од реакции
5.229
Од најдобра серија се сведе на Арја backstab teleport-nothing personal kid, и Дани вагина непенетрирана запаличу пола града/зграда/ :pos:.
Барем епизодава имаше топ синематографија и одлична режија али сценариото изглеа од труска серија го краделе.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Дарлинг има комплекси. Ако сите ја хејтавме серијата од почетокот ти ќе воздигнуваше. Сакаш да глумиш дека си различна од сите останати.
Ne, vsusnost se poveke i poveke se na moja strana.

Go editiram postov bidejki drskosta mi e grda strana.
Mojot stav za serijata e deka e edna od najdobrite TV serii od s1 do s4. Iako imase i tamu nekoi izmisleni rabkti, okej pozitivite go nadminuvaa losoto.
Megutoa, popularnosta, marketingot i ostanatoto ja napravija spektakl. Lugeto prestanaa da ja gledaat kako karakteri, tuku navivaa koj ke ostane ziv, koj ke umre. Mislam imas u kladilnica koeficient da pises koj ke prezivee.
Literaturata, filmot, seriite se zabava megutoa isto se umetnost. Sekogas treba so kriticki pogled da se razgleduvaat.
I ne e gluma, loso si me procenil. Ete wot ti napisa dosie vo koe se dokazuva mojata konzistentnost vo vrska so moeto mislenje za serijata.
Se zezam hejtam od inat hehe
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.870
Поени од реакции
11.490
@Darling Edna od najdobri serii od S01 do S04, no i tamu imalo izmisleni raboti. Shto podrazbiras pod izmisleni raboti? Zarem ne e se' ova izmisleno? Bar mislam deka zmejovi ne postojat IRL. :D
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.296
Поени од реакции
12.661
Арја логика, кога змејот блуе оган, поарно е да стоиш на среде улица отколку да се засолниш во некоја куќа.(y)
Нека ја носи сега на душа фамилијата.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.679
Какво дно пипнав пред да ја изгледам епизодава, абе све да си ебам неспособно. Од што бев попален дека ќе е мега јака епизодава отидов на замунда и од сите 2-3 ХД линкови го избрав тој со најмалце ГБ од што немав трпение и фино лепо си спремам подлога за гледање епизода, кикирики, сок, кур се тресе, се симиња епизодава и не можам да ја најдам у даунлоудс. Е упм, барај у срч, барај насекаде, само епизода 4 ја имам. Јас од алчност место 5-та ја симнав 4-та епизода, ПОВТОРНО, па све да си ебам неписмено. И ајде после чекај 5 ГБ да се симнат, ми се еба раатот. :D

Епизодава беше РЕМЕК ДЕЛО, еве и сега додека го пишувам ова ми се ежи кожава, уууух бем ти и епизода и све. Најмомент ми беа фаците на Тирион и Џон кога сфатија дека ѕвоното џабе ѕвонеше и дека Дени ќе го пали градот. Прајслес момент мајке ми, онака у неверица двајцата сфаќаат дека Дени се претвори у Мед Квин. Сандор е (односно БЕШЕ хехе) многу луда појава, од што не можеше да го убие брат му на крај му докурчи и почна да го пцуе: УМРИ МАМУ ТИ ЕБАМ, УМРИИИИ и грагау се џитна со се него од кулата. :pos:
Инаку и мене развивањето на ликот на Даенерис ми е многу јако, имаше некој поназад убаво објаснето дека мала е разликата од луд и добар владетел. Дени цела серија се залага за мир, да нема безпотребно крвопролевање, али на крај ептен ја налутија и ја покажа својата темна страна. Скроз оправдано, го изгуби Џора, ја изгуби Мисандеи, многу порано и Дрого, ја издаде Варис, Тирион, едноставно се осеќаше предадена од сите страни.

Мене ми беше топ начинот на кој завршија Серси и Џејми, баш убаво покажаа дека и покрај се они се сакаа, колку и да беше тоа недозволиво и ненормално, можеби и најчистата љубов во целиот серијал. Убаво рекол Њот за Ланистерите, да не се повторувам.

Е сеа читам дека некои велат оти можело да има малце повеќе битка, односно да дадат отпор Серси и Јурон, ок е такво мислење, ама режисерите удриле веројатно на бруталноста на Дени, односно нејзината темна страна, веројатно како подлога за наредната епизода во која очекувам Санса да одигра голема улога. Се потврди мојата (не од Редит или било кое место на интернетот) теорија на почетокот од осмава сезона дека можно е Дени да стане како татко и. Се чека нормално да видиме што ќе се деси со Џон, по мене сигурно он нема да седне на престолот, али ќе видиме. И последната сцена како да наговестува дека пак се ќе зависи од Арја. :)

Џизнав кога Планината му ја смачка главата на Кајбрн, за мене најиритантниот лик во цела серија.

Тоа е тоа одприлика, се надевам на уште подобро финале и тогаш да ги комплетираме заклучоците од целата сезона врз база на СОПСТВЕНО мислење, јебале ве теории. :love::D

П.с. Ако некој ме прашува да ја опишам со емот икони епизодава:
:vozbud::drk::eek::aplauz::uzi::toe::popce::shook::vozbud:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Одлична епизода... не не, најдобра до сега.
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.020
Od toa kako Cersei ja napraija glaven villain, sto cela ebana epizoda stoese kako utka, do toa kako go posraa karakterot na Jamie i toa kako poginaa dvajcata, do cel svet sto ocekuvase nekoja bitka a gospogata i Drogon si palea saat ipol i go urna cel grad samo so eden zmej, do toa kako Euron i kompanija bea precizni samo prvite 3 istreli i go butnaa zmejot kako komarec, a drogon ne bese pipnat so uste 500 istreli ponataka, do Mountain kako od Resident Evil nemesis da go gledam so nozot zbrcan u cerep, do Arya sama ostanata ziva vo gradot i konjot magicno do nea, i od toa kako ne se spomnaa niednas WW, a Bran sto bese najbiten vo 7 sezoni imase total 7 recenici cela sezona. Ja sum kompletno razocaran od serijava, od remek delo 8 godini uspeaa vo 6 epizodi da napraat mizerija. Bruka
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Арја логика, кога змејот блуе оган, поарно е да стоиш на среде улица отколку да се засолниш во некоја куќа.(y)
Нека ја носи сега на душа фамилијата.
ама па претераа со тоа фамилијата, илјадници луѓе умреаа, таа се фати нив двајца да ги спасува...уште првпат кога ја дадоа жената со кратката коса, знаев дека некоја улога ќе има, ама прво си помислив, Арја ќе го искористи нејзиниот лик за да се пробие и да ја убие Серси, али ептен сум згрешил..мразам такви рандом ликови кога ќе добијат скрин тајм, и ние треба од нивна перспектива да ги согледаме работите, и на крај по нив да плачеме и да сочуствуваме уствари со Арја за нејзината загуба....мрш...burn them all...
патем, женава и детево имаа повеќе скрин тајм од Брон сезонава..:ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom