Game of Thrones

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.362
Поени од реакции
25.066
Некој што ми одзеде 5 минути со таа приказната: ...и тогаш Киироо му рече на Лаазооо...
Не ве потсети последнава епизода на сите епизоди од Лост? Во стилот:
- Зошто сакаше да го убиеш Бран? - Така.
- Зошто одиме надвор од ѕидот? - Онака.
- Зошто старецот се преправа? - Така.
- Зошто на Калиси и текна да го убие на Кал Дрого? - Така...
- Зошто јас да сум Hand of the King? - Онака...
- Зошто да не ја земам курвата со мене? - Затоа што... така.

Не добивме никакви одговори. А очекував барем нешто од нешто... сега кој ќе чека до јануари...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.349
Поени од реакции
58.000
Не ве потсети последнава епизода на сите епизоди од Лост? Во стилот:
- Зошто сакаше да го убиеш Бран? - Така.
- Зошто одиме надвор од ѕидот? - Онака.
- Зошто старецот се преправа? - Така.
- Зошто на Калиси и текна да го убие на Кал Дрого? - Така...
- Зошто јас да сум Hand of the King? - Онака...
- Зошто да не ја земам курвата со мене? - Затоа што... така.

Не добивме никакви одговори. А очекував барем нешто од нешто... сега кој ќе чека до јануари...
За среќа не е некоја мистерија, ќе преживееме без одговорите. Lost знаеше да не извади од памет со вакви епизоди :)
 

Symbolic Art

Метал Џумбушлија!
Член од
28 јануари 2007
Мислења
192
Поени од реакции
23
- Зошто сакаше да го убиеш Бран? - Така. Фала богу дека нема на неговата најголема непријателка да и' признае дека си ја клеца сестра му/кралицата и дека нејзините деца се од тој инцест.
- Зошто одиме надвор од ѕидот? - Онака. Се дешаваат пизадрии, ај да видиме што се и да ги решиме виа колење.
- Зошто старецот се преправа? - Така.
- Зошто на Калиси и текна да го убие на Кал Дрого? - Така. Човек од 130 кила у вегетативна состојба не му е од корист на никому, башка тежок е за носење.
- Зошто јас да сум Hand of the King? - Онака. Пошо Лeнистер е на тронот, Ленистер е кралската банка, Ленистер е Кралицата, Ленистер е командирот на кралската гарда. Зошто Ленистер да не е и рака на кралот?
- Зошто да не ја земам курвата со мене? - Затоа што... така. Курва е, се вљубува типот во нејзе и ќе му одмета во работата.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Имаше во ЛОСТ такви моменти, али не до толку - колку што преувеличувавте. Да не барам низ темата ама имаше доста моронски прашања, еквивалентни на пример оти смоуки беше црн? :D

Инаку, зошто би одговорил Џејми? За тајнава Едард главата ја изгуби.
За ѕидот, убаво кажаа, додека имаат некоја шанса да дознаат против што ќе се борат освен зомбињата, white walker-ите и што друго и да знаат дека има. Дека во зимата ќе бидат само ловени, поради условите.
Старецот, стварно незнам, онака беше..
Калиси мораше да го убие Дрого ради тронот. Дрого беше веќе ионака мртов, a khal шо неможе да јава не е khal, и прашање на време беше кога дивјаците ќе подивеа. Вака, она веќе стана self-conscious која е и што е во меѓувреме, и си ја нереди, long story short. :)
За hand of the king, логично е, играње политика, завземање контрола.. мислам дека е јасно. И на крај сепак му е син, вметнаа тука некоја емотивна ствар. Демек го сакал уште од мал. (pun intended)
За курвата, well сигурно е тест, не дека му е дојдено до курвата на миџетот, али да го тестира татко му, кога веќе му дал моќ дали ќе го почитува со неговите одлуки. Или намерно овој кажа да не ја зима курвата, да види што ќе направи и слично.. Ништо важно, сепак.

Пак ќе биде оваа како ЛОСТ, 2-3ца ќе ја браниме ради "недоволно" одговори. :D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.362
Поени од реакции
25.066
- Зошто сакаше да го убиеш Бран? - Така. Фала богу дека нема на неговата најголема непријателка да и' признае дека си ја клеца сестра му/кралицата и дека нејзините деца се од тој инцест.
- Зошто одиме надвор од ѕидот? - Онака. Се дешаваат пизадрии, ај да видиме што се и да ги решиме виа колење.
- Зошто старецот се преправа? - Така.
- Зошто на Калиси и текна да го убие на Кал Дрого? - Така. Човек од 130 кила у вегетативна состојба не му е од корист на никому, башка тежок е за носење.
- Зошто јас да сум Hand of the King? - Онака. Пошо Линистер е на тронот, Ленистер е кралската банка, Ленистер е Кралицата, Ленистер е командирот на кралската гарда. Зошто Ленистер да не е и рака на кралот?
- Зошто да не ја земам курвата со мене? - Затоа што... така. Курва е, се вљубува типот во нејзе и ќе му одмета во работата.
1. Да, а колку таа лесно се откажа од интересот за нејзиниот син.
2. Пиздарии се дешавале отсекогаш. Плус... winter is coming.
3. "A dwarf is a bastard son in the eyes of his father" и наеднаш на таткото Ланистер му текнува нешто вакво.
4. Нигде таа не призна дека е курва. Плус во минатата епизода кога играа таа, тој и витезот што го бранеше џуџето (кој патем мистериозно исчезна од серијава) таа не кажа ни што е ни од каде доаѓа ни ништо...

Серијава беше фантастична, ама ме нервира фактот што треба да чекаме до јануари за да добијаме одговор на овие прашања (барем ние што не сме ги читале книгите).
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
Книгите можат да се најдат некаде ?? Или само порачка по интернет ?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Која е серијава? Гледа некој? Интересна е?.. се мислам дали да ја почнам. :D
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
90
Искрено, очекував повеќе од епизодава. Барем почетокот на битката на го видевме...
Некако многу бавно почна да се одвива целото дејство, што од една страна е добро но и монотоно, барем за мене.
Како и да е, епизодава остави многу прашања за размислување. Крајот беше најдобар, не очекував таков пресврт на настаните, не толку брзо и не во тој правец.
Ако се прашувам јас, сезоната би требало да заврши со претходната епизода.
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Според мене сезоната заврши баш како што треба, едноставно последната епизода беше подготовка за втората сезона и целосно сум задоволен од истата.
Иначе, добар тизеров :p
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Ако не и најлошата епизода, со исклучок на последната сцена. Патем, нормално е да останат некои работи мистериозни, тоа го прави поинтересно патувањето до тронот и чекањето на зимата. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.131
Поени од реакции
5.855
А кој беше тој ликот што ја спречи Арја да направи глупост, и после ја преправи во циган?
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
Wait.. Cersei with her twin brother ?? Во прва епизода..?
Добра е серијава, само некој да каже прва сезона колку епизоди има ?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Wait.. Cersei with her twin brother ?? Во прва епизода..?
Добра е серијава, само некој да каже прва сезона колку епизоди има ?
10. Сабајле беше финалето. Скокај ја темава ради спојлери.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Иначе, добар тизеров :p
еден тизер што да ти распраам...
Книгите можат да се најдат некаде ?? Или само порачка по интернет ?
tehparadox точка ком

патем, за кој старец праите муабет? што се преправа? зашо не ми текнуе за шо праите муабет!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom