Game of Thrones

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
^
^
^ Донев, dude ... :facepalm:
Заборавате изглеа дека ова е задња сезона ( за која се изначекавме ) и фамозно се заборава квалитетот на првите сезони, и поставениот стандард на серијава, стандард поради која сите и ја засакавме.
Можеби најлошата епизода во цела серија, ако би била политичка партија оваа епизода, тогаш без сумја би била сдс, а претходната дпмне.
Сликовито, од реал мадрид и барселона квалитет, дојдоа на нивото на рајо ваљекано и хуеска.

Дијалогот помеѓу Арја и Гендри кога и објаснуваше за армијата на мртвите :facepalm:
И причата на Тормунд за млекото од џиновите



Па не баш...ок, сака да го елиминира Бран за да го избрише минатото и сите сеќавања, историја итн итн. Зошто? Што добива со тоа? Зошто е негативец, кој му е мотивот? Претходниот ко Бран, Bloodraven, живееше многу поблиску, зад Ѕидот, веднаш до Night King и тоа стотици години...зошто чекаше Night King да дојде Бран и да ја добие таа моќ па да мора да го урива Ѕидот и краде змејови за да оди по Бран наместо да го сече проблемот од корен и да го елиминира учителот? Сигурно не му примарен мотив Бран, ваљда има некоја to-do листа за тотален колапс и Бран е на истата.

Некако неубедливo ми е backstory-то за Night King досега...бил обичен човек трансформиран во white walker од страна на COTF и сега е негативец...Се надевам нема да остане на experiment gone rogue сторијава.
Идиотиве изглеа стварно планираат да ни ја пуштат најмизерната фора и да оставан одредени одговори за кои се интересираме да ги добиеме дур праат milking на оваа франчиза, преку приквелите што ги планираат, попедерски од ова нема.

Башка третманот на бран овие две епизоди, првата го седнале цела епизода средсело, наплаќаше влез, вторава им покажува лузната на раката што овој го допре, фактот што може да гледа во минатото, и тоа во најбитните настани од истото .... и ? Реакцијава на другиве .. ко да им рекол еј дечки утре е вторник, да друже знаеме ај сеа остајне да планираме ова војнава, а у принцип детево има моќ која до сега не е видена во тој нивни замислен свет, и од која може многу да се научи и црпи. Некако ова сакаа да го балансираат со Тирион, демек он пројави интерес, али недоволно, другиве тотално незаинтересирани за нешто што всушност е еден од најбитните детали у цела ебана серија.
Џон на пример конечно открива дека не е копиле, дозна кои му се родители и сфаќа дека е еден од најбитните ликови у тој универзум, интерес да разговара со бран на таа тема 0 иако типот екшли тоа го виде и доживеа, доволна му беше причата што му ја раскажа сем во рок од 2 минутки.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Мислам дека имавме многу големи очекувања, па сеа некако досадна ни доаѓа... Али па и така ја најавуваа..

Според мене, подобар фидбек ќе имаше ако овие 2 епизоди беа склопени во една од 60/65 мин и тоа е тоа.
 
Член од
10 април 2015
Мислења
4
Поени од реакции
41
Епизодата дефинитивно ми ја исполни потребата за добар дијалог и пејсинг, дури ме изненади на позитивен начин и е 100 пати подобра од 1-вата премиерна епизода ( подобра и од целата 7-ма сезона искрено ). Епизодава е исполнета со емоции, ме наврати на првите сезони кога се заљубив во светот на ГОТ, направи огромна тензија пред борбата со смртта како и што треба да биде. Додека ја гледав епизодата се внесов тотално и сочуствував со карактерите, за прв пат по 6-тата сезона, и се надевам ја исправи сезоната на добар правец. За прв пат не бев фокусиран на лошите аспекти на шоуто од кога снема материјал од книгите, едноставно уживав и дури се расплакав кога Џејми ја најтна Бриен, се наежив кога Најтс Воч 3ка стоеја над ѕидот на Винтерфел со нивната бекграунд тема, реунион на Тион Санса перфектно претставено со емоции, Ариа и Хаунд и нивната хемија, се насмеав солидно кога Сандор му се потресе на тупењето на Берик со Лорд оф Лајт и седенката со Тирион, Џејми, Под, Бриен, Тормунд и Давос преубаво изиграна, напишана и изпејсирана, се чувствува The Impending Doom со кој се соочуваат ликовите. Перфектна пенултимејт епизода за Битката исполнета со дијалог и карактерни моменти. Едноставно преубава епизода, breath of fresh air за вистинските фанови кој ја сакаат серијата и покрај сите маани во последните сезони.

Рејтинг 10/10 и доаѓа од гледач кој е критичен на последните сезони , кој е огромен фан на ГРРМ стил на story-telling, но воедно верува и сака шоуто да заврши на високо ниво, сепак продукцијата една декада се посветила на светот од ГОТ и милион фанови кој се инвестирале во него (не верувам дека ние гледачи ке се инвестираме вака во едно шоу како во ГОТ)

Salute до David Nutter (одличен директинг), Bryan Cogman (подценет автор на шоуто, се гледа дека е голем фан на ASOIAF и GRRM) и секако до Кастот (врвна глума, па ке речам можеби и најдобра до сега во шоуто). 100 посто сум сигурен сега дека Џејми ми е најомилен карактер, каков лик, каков девелопмент!!, се радувам на секоја негова сцена.

Шоуто влегува во својот крај, и се става во ефект, така да мојот совет до гледачите од форумот, само уживајте и не се фокусирајте на негативното затоа што самите си го уништувате доживувањето, сум бил и јас низ тоа. Следната епизода ке биде

EPIC !!!!!!!!!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Битката е снимана 55 ноќи па сега ти види...[DOUBLEPOST=1555927673][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Еј незнам зашто не ви се свиѓа епизодава, освен глупиот муабет на Тормунд све беше ок. Каде каде подобра од првата
Топ си е Тормунд бе, секогаш некои такви муабети има :D
Единствено глупо нешто беше кога и кажа дека претходниот што го сакала бил повисок :icon_mrgr:

Дијалогот беше на ниво, имаше супер моменти. Битките секогаш беа во втор план во серијава и баш мило ми е што има вакви епизоди, а не цела сезона да гледавме како се тепаат и трчаат наоколу. Со епизодава мислам и дека вистински ми влезе во глава фактот дека сме на самиот крај :place:
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Првата ми беше океј, ама вторава дефинитивно најлоша епизода. Земале вино и застанале ко пред кооперација, љокаат и зборат разни глупости. Се знаеше што ќе се случува цела епизода и само се чекаше крајот, можеше слободно да се скокне епизодава.
Единствено нешто што беше добро беше Џејми и Бриен. Џејми почнува пополека да ми станува омилен, порано ич не го сакав. Осеќам дека неговиот лик ќе зарши жалосно жртвувајќи се за нешто.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Мое мислење во наредната битка Санса или Калиси ќе умрат, а можеби и двете :icon_lol:.
 
Ф

Флеш

Гостин
1000 страна :LOL: Честички

Јака беше вторава епизода,не дупете ....
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
јака беше епизодава, според тоа што можам да си претпоставам е дека мн главни ликови следнава нема да преживеат, исто имам некое претчувство дека Дени е трудна (have a wild feeling) и дека ќе роди ама нема да го преживее пораѓајот ( :( ) у секој случај ќе се види натаму.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.313
Поени од реакции
57.759
јака беше епизодава, според тоа што можам да си претпоставам е дека мн главни ликови следнава нема да преживеат, исто имам некое претчувство дека Дени е трудна (have a wild feeling) и дека ќе роди ама нема да го преживее пораѓајот ( :( ) у секој случај ќе се види натаму.
Аман нека ја рокнат. Ќе пуштам некоја солза за неа, само да не ја гледам појќе.
 
Член од
15 јули 2009
Мислења
3.348
Поени од реакции
3.217
Мислам дека Даенерис ќе се обиде да го убие Џон, кучката е опседната со тронот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom