Game of Thrones

Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
@Zlatikevichius
Мислев каде се војниците на старкови,овие си се посебни куќи со своја војска.
Им ја ебаа мамата надвор од замокот додека овие се пијанчеа мислејќи дека се на свадба и меѓу сојузници. Затоа и Кучето кога дојде со Арја предвиде дека се случува тешко срање и му ја дувнаа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Да мислев само главните го јадеа на свадбата.
Ама пак има некој нелогичности на кој авторот не обрнал внимание. Сите овие големи куќи на северот треба да имаат територија, и помали куќи лојални директно на нив. Старкови како најмоќни лордови на северот имаат највеќе територија и треба во секој момент да можат да кренат 5000 војници(Карстарк пример имаа 3000), безразлика на другите вазали.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Да мислев само главните го јадеа на свадбата.
Ама пак има некој нелогичности на кој авторот не обрнал внимание. Сите овие големи куќи на северот треба да имаат територија, и помали куќи лојални директно на нив. Старкови како најмоќни лордови на северот имаат највеќе територија и треба во секој момент да можат да кренат 5000 војници(Карстарк пример имаа 3000), безразлика на другите вазали.
Кога го превземаа Болтони Винтерфел со него ја добија сета земја и сите луѓе (што се останати) на таа земја, вклучително и сите можни борци. Поранешните војници на Старк сега се војници на Болтон. Така работи феудализмот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Не знам македонскитранскрипцијатранслацијашокако ама кога ќе прочитам СТАРКОВИ нешто умира во мене.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Да мислев само главните го јадеа на свадбата.
Ама пак има некој нелогичности на кој авторот не обрнал внимание. Сите овие големи куќи на северот треба да имаат територија, и помали куќи лојални директно на нив. Старкови како најмоќни лордови на северот имаат највеќе територија и треба во секој момент да можат да кренат 5000 војници(Карстарк пример имаа 3000), безразлика на другите вазали.
Овде-онде Мартин спомнува и поситни вазали (Белиш, на пример, потекнува од ситното благородништво) и витези без земја. Би било ептен за никаде ако авторот, покрај сите оние големи и средни феудални куќи, би почнал да не оптоварува и со ситните, чија бројка далеку би ги надминувала другите. Уште полошо би било тоа да се прави во серијата.
 

Макед0нер

Red Devil
Член од
7 март 2012
Мислења
754
Поени од реакции
642
Најдоброто е што новиот наследник на Железните планира да направи нови бродови и да се здружи со Калиси и да го освојуват светот исто и Теон и сестра му планират бродовите што ги присвоија и побегнаа со нив планират да и ги дадат на Калиси :D интересна трка ке биде кој прв ке се здружи со Калиси :свиркам:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Не знам македонскитранскрипцијатранслацијашокако ама кога ќе прочитам СТАРКОВИ нешто умира во мене.
Така ми дојде да напишам, не се замарам со транскрипција нити ми е гајле за твое мислење.[DOUBLEPOST=1465398609][/DOUBLEPOST]
Кога го превземаа Болтони Винтерфел со него ја добија сета земја и сите луѓе (што се останати) на таа земја, вклучително и сите можни борци. Поранешните војници на Старк сега се војници на Болтон. Така работи феудализмот.
Да ама ако му треба војска за востание поголеми шанси има да ги најде кај своите него да бара од вазалите. Сеа за сеа воопшто немаат нивна војска што е нелогично за најголемата куќа на северот.[DOUBLEPOST=1465398786][/DOUBLEPOST]
Овде-онде Мартин спомнува и поситни вазали (Белиш, на пример, потекнува од ситното благородништво) и витези без земја. Би било ептен за никаде ако авторот, покрај сите оние големи и средни феудални куќи, би почнал да не оптоварува и со ситните, чија бројка далеку би ги надминувала другите. Уште полошо би било тоа да се прави во серијата.
Таман работа на тоа да губат време, ама може бар неколку илјади нивни војници да бидат спомнати било каде.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.150
Поени од реакции
35.011
Да ама ако му треба војска за востание поголеми шанси има да ги најде кај своите него да бара од вазалите. Сеа за сеа воопшто немаат нивна војска што е нелогично за најголемата куќа на северот.
Друже, не знам колку си запознаен со историјата на Вестерос и колку внимателно до сега си ја гледал серијата, но верувај дека ниту една голема битка (каква што ќе биде „битката на двете копилиња“), ни пред GOT, ни за време на GOT не била добиена само со војската на една голема куќа, колку и да била голема таа. Секако, ако ги исклучиш тука White Walker-ите кои сепак и не се куќа, и кои би можеле да победат и сами во многу битки. Секогаш кога некој ќе спомне, на пример, војска од северот, тука не ја подразбира само војската на Старк, туку и на куќите од Северот кои се заколнале на верност на Старк. Во ниту една битка, никогаш, ако не се лажам, не победила војската на само една куќа. Секому му биле потребни сојузници и/или вазали. Што значи - и да ја имаа Старк својата војска, сами ништо немаа да направат.

Второ - Старк некогаш биле најголема куќа на Северот, сега веќе не се (само три и пол преживеани Старк + едно копиле, во егзил, без замок, без титули...) . А тоа што немаат војска од Старкови (sorry @Anon :P), буквално ништо не значи. Денерис случајно да не е најслаба од сите, пошто нели е последниот преживеан Таргариен? И таа нема војска од Таргариен-и, so what? Се надевам дека ми ја сфати поентата. ;)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
нити ми е гајле за твое мислење
Доста бе небитен еден, што се јавуваш неповикан? Фактор нула.
Замисли сите да фатевме да пишуваме колку не ни гајле за туѓи мислења?

СТАРКОВИ У НАПАД
Уживајте, не ве скокам сите кога дискутирате кој колку војници има и кога каде треба/не треба да нападне. Ах вие, стратези.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
А за Халанд Рид и неговата војска не се сеќавам дека беа спомнати досега, не беа ни со Роб во војната на петте кралеви, или грешам?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
А за Халанд Рид и неговата војска не се сеќавам дека беа спомнати досега, не беа ни со Роб во војната на петте кралеви, или грешам?
Reed вајлда ќе игра клучна улога за приказната. Мн малку е спомнат во книгите а имаше голема доверба Роб Старк во него за време на војната.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Двајца пијани батиња во рандом дискотека во Македонија, кога едниот случајно во гужвата ја бутнал женската на другиот.
Сериозно, прво нешто шо ми текна кога ја видов сцената ова беше :)

П.С. Кингслендинг е станат мизерија, босоногион откако дојде да ги влече конците толку е мизерна и досадна секоја сцена таму, само Олена е останата светла точка.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Не знам македонскитранскрипцијатранслацијашокако ама кога ќе прочитам СТАРКОВИ нешто умира во мене.
Сега Трпе ќе дојде и ќе ни каже дека нивното презиме е Комплетови, Aпсолутовски, Дистинктови, но во никој случај Старк :toe:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.150
Поени од реакции
35.011
А за Халанд Рид и неговата војска не се сеќавам дека беа спомнати досега, не беа ни со Роб во војната на петте кралеви, или грешам?
Reed вајлда ќе игра клучна улога за приказната. Мн малку е спомнат во книгите а имаше голема доверба Роб Старк во него за време на војната.
Не сакав да го спомнувам ова, зашто лично мене ми звучи многу глупаво, но има теорија дека High Sparrow е всушност Howland Reed:

YouTuber Alt Shift X has a crazy insane fan theory that suggests that Howland Reed is in fact The High Sparrow. Before you get all up and arms, just listen. There is some evidence throughout the series and George R.R. Martin‘s saga, that suggests that instead of staying in the North after the Targaryen’s were dethroned, Howland traveled to King’s Landing and quietly rose to power through the Faith of the Seven. Think about it. The Faith of the Seven is a fairly new religious order, that began gaining traction as things in King’s Landing began to fall apart. Also, the High Sparrow is also obviously not here for the Lannisters and their bullshit. He locked Cersei up and paraded her nude through the streets. He also locked up Margaery and Loras and he now has Tommen on a leash. Howland Reed was known to be a man of action. He certainly would not be someone to sit by idly as all of Westeros went to hell, certainly not after his BFF was beheaded. He would definitely want vengeance.
[DOUBLEPOST=1465415368][/DOUBLEPOST]Писмото на Санса:

somebody-deciphered-sansas-letter-photos-3.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom