Game of Thrones

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Провидна смртта на Болтон скроз, многу лабаво и наивно осмислено.. Таткото да не си го знае синот каков психопат е и да не превземи мерки за безбедност е ептен бесмислено, особено не за тактички спремен човек како Рус.. Крајно наивно..
Приказната на Арја се одолговлекува, некако ми е млитава..
Најјаки сцени дефинитивно Грејџојс на мостот.. Ерон Грејџој уште во првиот трејлер ми остави впечаток на силен лик, се надевам нема да го посерат како Доран.. Општо ironborn некако ми се млитаво претставени а баш ми се допадна нивната приказна уште од почетокот..
Тирион е убедливо мој фаворит засекогаш.. "I drink wine and I know things" - како можи да не го сакаш :cool: Ослободувањето на змејовите се знае накај води, ќе ја пронајдат Денерис и дотраките како восхитени ќе застанат на нејзина страна..
И да иако уште сум во шок од последната сцена и преѓе мислев срцето ќе ми излези од емоции.. пак ќе речам ЕПИК.. Абе што гомца се Д&Д не отруја со интервјуата дека со Џон е завршена приказната, иако до последно признавам немав надеж.. потајно постоеше некоја микроскопска верба во мене дека сепак ќе го оживее Мелисандре..
Сега е веќе повеќе од јасно накај води неговата приказна и јасно е дека е клучен лик во конечната разврска.. Тројцата Таргариени - Дени, Тирион и Џон ќе седнат на железниот трон и хепи енд.. :vozbud:
Едит:
Епизодата беше 10ка.. Одличен почеток со минатото на Старкс.. Ја видовме Лијана и Нед што наговестува на постепено вовлекување и разоткривање на приказната на Џон..
Приказната на Бран особено ме интригира уште од почетокот, со нетрпение очекувам повеќе.. Кингс лендинг онака.. пополнување на тајминг.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Оживувањето на Џон Сону беше нешто што сите препоставија декам мора да се случи, авторите и глумците дадоа се од себе да скрија и лажат колку што можат и пак никој не им веруваше.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Na previously веќе не дишав. На интрото веќе срцето низ гради ќе ми избиеше. Факинг ГОТ еј!

I am the drowned god. I am the storm. The Watchful protector. I am the night. I am Batman! :нинџ:

Имав еден милион работи да пишам ама ми иде да ја затворам темата. Не заслужувате да постоите во ист универзум со ГОТ.

10/10 epizodata.
Не ве сфаќам дечки, ај да се филери првиве 2 епизоди па да збориме дека купуваат гледаност и играат на маркетиншка карта океј, ама вака не разбирам... се што се деси беше a treat for the fans.

Најлошите моменти во ГОТ - змиите од Дорн, се подобри од 80% од се што иде моментално на истиот жанр. До тој степен серијава е над се. :unsure:

Overlooking праите, не може епизода по епизода да очекувате grand finale, сезонава почна многу подобро од таа лани. Не очекував ваков брз развој на настани, well done.
Кажете им, кажете им!

Јас инаку крв си пуштив од двете раце за време на епизодава зашто не остана веќе кожа за гризење, стигнав до мускулното ткиво на секој прст. Крајот - цело време, откако го прикажаа Ghost како лежи неподвижен, знаев дека ќе се случи и кога навистина се случи, мислам дека ме слушнаа комшиите од другиот крај на улицата, а домашниве дефинитивно ме прогласија за ненормален. Епизодава 10,5/10 (ова Амди Бајрам стајл. :P).
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Видете, и јас сум дежурен критичар на серијава и се согласувам дека дијалогот е на 10 нивоа подолу - очигледна е разликата кога сценаристиве го имаат изворниот материјал на располагање и сега кога го немаат истиот. Сепак, епизодава заслужи да замижам и да ги игнорирам послабите делови од истата. Многу работи наговести и потврди епизодава, верувам наредната уште повеќе.

- Џон е Исус во ГоТ универзумот, т.е. Азор Ахаи - предаден, убиен, воскреснат. Башка што молитвата на Мел одеше вака
Light from darkness. Fire from ashes. Life from death;
- Тирион и змејовите - се асоцира на тоа дека тој е вториот што ќе јава змеј;
- Мноооогу важен детал е тоа што дознавме дека Бран нема засекогаш да остане во пештерата;
- Овој верникот му даде добар хинт на Џејми во нивната дискусија за неговите цели - overthrow an empire бла бла;
- Го добивме Еурон Грејџој, се надевам нема да гледаме Дорн 2.0 овде;
- Ремзи исто така си ги кажа плановите, што според мене 99% ја потврдува битката помеѓу двете копилиња;
- Дознавме дека Ходор не бил Ходор отсекогаш - баш ме интересира неговата сторија и како станал она што е сега.

Од трејлерот за наредната епизода гледам дека ќе се откријат или потврдат уште повеќе фан теории, можеби и онаа најважната. Дали требаше стариот Болтон така да си оди? Не, ниту пак беше логичен тој дел. Но сепак ја брзаат серијата и тоа сега се приметува. Мислев ќе го чуваат воскреснувањето на Џон повеќе епизоди ама ме демантираа. Се на се солидна, дури и одлична епизода.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Оживувањето на Џон Сону беше нешто што сите препоставија декам мора да се случи, авторите и глумците дадоа се од себе да скрија и лажат колку што можат и пак никој не им веруваше.
Не бива на денешно време да оставаат таков вид на клифхенгери. Одма излегуваат слики од снимањето, па тизери, па трејлери, па го виделе со кратка коса, па не, тоа ќе е флешбек, на цел интернет на светов не можат да успеат да остават во недоумица толку голема маса на народ.
И Walking Dead ќе пробаат да скријат кој е мртов, ама ќе се дознае многу порано, ќе се види кого го нема на снимањата.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Не ве сфаќам дечки, ај да се филери првиве 2 епизоди па да збориме дека купуваат гледаност и играат на маркетиншка карта океј, ама вака не разбирам... се што се деси беше a treat for the fans.

Најлошите моменти во ГОТ - змиите од Дорн, се подобри од 80% од се што иде моментално на истиот жанр. До тој степен серијава е над се. :unsure:

Overlooking праите, не може епизода по епизода да очекувате grand finale, сезонава почна многу подобро од таа лани. Не очекував ваков брз развој на настани, well done.
Може да очекуваме бајо мој затоа што буквално секоја епизода од првите 4 сезони беше мастерпис. Тоа е муабетот. Да се движат по нормалната арка можат и овие сезони да бидат ако не ко првите 4 бар приближно толку квалитетни. Да нема потенцијал никој нема да им замери. Болното е во тоа што има огромен потенцијал а овие не го користат.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
sepak ne morase da kompliciraat so ubivanje i voskresnuvanje barem tamu ima so sto da odat napred
Мораше, нели заклетвата за во Night's Watch вели дека член си се до смртта. Епа сега кога ќе им поебе матер Џон Сноу на сите, ќе си биде слободен да ја ожени Дани. Јес да тогаш белите ќе се поразени и ќе се распушти целиот Night's Watch. My two cents.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Еј многу битен момент кој не смее да биде испуштен е тоа што Лорд Болтон му се закани на Ремзи дека ако не ја најде Санса, ќе го замени Ремзи со синот на дебелана му жена кога ќе се роди. А искрено не верувам дека ќе успеат да ја вратат Санса, такада ќе има фрки меѓу таткото и синот. Реално Ремзи моментално е единствен наследник, ако ги кикне татко му и жената дур уште е трудна, он ќе си биде главен лорд. Верувам дека ако тоа му е единствена опција, и те како ќе ја искористи.
ВИ РЕКОВ?!

Аи аи аи прејака епизода чоече. Немаше лоша сцена, буквално. Не знам како некој може гомна да јаде за оваа епизода еј. Мислам дека може да не ти се свиѓа само ако не си фан на GoT и ако глеаш ради разонода, али ако си навлезен у серијата, ова беше 10/10. Не знам како на сериозен фан не би можела да му се свиѓа. Али ко што често знам да ја цитирам Тејлор Свифт - Haterz gonna hate, hate, hate...

~ History part coming up, feel free to skip ~

Уште мислам дека Sparrows се демократскиот елемент у општеството кое претставува средновековна творба. Јасно ни дадоа до знаење со сценава дека судирот ќе биде благородништво vs. средна и ниска класа, нешто како француската револуција. Очигледно е дека имаат огромни бројки на својата страна. Али им фали финансиер за да ја земат власта. Ако би оделе history wise, не може ниската класа сама све да направи, мора зад нив да стои некој со финансиска поддршка. Ако обраќаат внимание на тие историски детали, ќе го вметнат тој елемент, ако не, ќе го направат проѕирно вака како народот ја бутка благородничката власт, што би било нелогично пошто народот сам по себе никад не може ништо да направи. Искрено ќе бидам разочаран ако истераат таков тек на настаните, кај што сиромашни селани буткаат власт. Не знам, доколку стварно режисерите се грижат за ова, би рекол дека единствен финансисер би била банката во Бравос која сака да си ги наплати долговите кои ги должи круната, со тоа што ќе постави нов режим во Вестерос. Али којзнае колку се историски потковани ако целта им е да го прикажат овој причинско-последичен процес.

~ History part ends ~

Конечно вака на купче ги имаме сите приказни, да видиме секој дел до кај е. Порано се прашувавме што е со овие, што е со оние, сеа све ни е јасно. Во Дорн има coup, на Северот имаме нов Warden, на ѕидот повторно ќе се стабилизираат работите, зад ѕидот знаеме што се случува со Бран, во King's Landing сме пред граѓанска војна, во Бравос Арја успешно го продолжува тренингот, на островите останува да видиме кој ќе биде следен владетел (конечно умре и петтиот крал од војната на петте кралеви), и во Мерин останува да ја ослободат Денерис за и таму да тргне работата.

Се на се, мислам дека овој момент е checkpoint на некој начин. Низ сите приказни, сите ликови имаат отворено сосема нови полиња за игра, а со тоа очекувам во следните епизоди да има турбулентни настани кои ќе бидат бајаги различни од досегашните. Али мислам дека дефинитивно сега е моментот кога никој од нас нема појма ни отприлика што ќе се случува. Сите ликови се изложени на нешто ново, па затоа мислам дека до крајов на сезонава ќе ни следат најинтересните работи кои ќе ни ги даде серијава.

П.с: Единствено прашање остана за Бејлиш. Да не замина и он со Гендри на кајчето?
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
- Дознавме дека Ходор не бил Ходор отсекогаш - баш ме интересира неговата сторија и како станал она што е сега.
Најјакиот муабет што го прочитав денес: замислете следна епизода, станува Џон и првиот збор што го кажува е - Ходор! :D
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
Уште требаше џуџето да го изедат змејовите

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5020X using Tapatalk
 
D

Darko_ufo

Гостин
Оживувањето на Џон Сону беше нешто што сите препоставија декам мора да се случи, авторите и глумците дадоа се од себе да скрија и лажат колку што можат и пак никој не им веруваше.
Ooo господе боже, па да не го оживеаа сега сите ќе викаа: Знаев дека нема да оживее сите го очекуваа тоа бла бла бла.

Сфаќам критики и се, ама некој се премногу очајни во обидот да излезат кул демек не е тоа тоа, дијалозите се тапа, кур се тресе...

Абе да не ви фрлам клетви да не можете да гледате ГОТ... Топ е сезонава, гази!
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
@RickyLFC9

Ја воопшто не мислам дека Sparrows се демократски елемент или гуд гајс. Посебно не по денешнава сцена со Џејми. Тој стариот чавкар ми делува ккао многу расипано човече, жеден за моќ како и секој друг благородник ,неговите искинати алишта и боси нозе не ме залажуваат.

A и низ историски пример, Ленин исто беше народен човек, кој наводно го сакаа масите, што доведе неговото преземање на власт, само менување на царската руска империја во црвена руска империја, со истиот , па дури и побрутален репресивен апарат.

Но правата историска инпсирација за High Sparrow е Саландра од Фиренца, и претпоставувам дека крајот на Faith Militant ќе биде ист како Саландра и неговите следбеници.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.619
Поени од реакции
12.431
Само ја ли очекував да не го оживее Мелисандре епизодава, сите се да испцујат и по режисери и сценаристи и Џорџ, за во следната коа ќе го запалат, да стане од пепелот а-ла Дени ? :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
@RickyLFC9

Ја воопшто не мислам дека Sparrows се демократски елемент или гуд гајс. Посебно не по денешнава сцена со Џејми. Тој стариот чавкар ми делува ккао многу расипано човече, жеден за моќ како и секој друг благородник ,неговите искинати алишта и боси нозе не ме залажуваат.

A и низ историски пример, Ленин исто беше народен човек, кој наводно го сакаа масите, што доведе неговото преземање на власт, само менување на царската руска империја во црвена руска империја, со истиот , па дури и побрутален репресивен апарат.

Но правата историска инпсирација за High Sparrow е Саландра од Фиренца, и претпоставувам дека крајот на Faith Militant ќе биде ист како Саландра и неговите следбеници.
Па види сеа, и у француската револуција „народот“ бил предводен од тешки опортунистички ѓубриња, тоа се докажало после револуцијата кога сите „прости“ кои ќе побарале нешто од новата влада, одма биле стрелани :D Ни ја не очекувам да е добра душа, ама сепак и тие ѓубриња придонеле кон некаков напредок од таа мртва апсолутистичка точка.

Од друга страна, spot on си со Ленин, сепак би рекол дека тој е уште посличен со ова што го праат Sparrows. Пошто Ленин искористил многу погоден момент, во сред хаотична воена состојба не можел никој да му се спротивстави. И не само тоа, туку Вилхелм II го помагал Ленин за да ја тргне Русија од војната. Ако не се лажам, он беше тој што рекол дека „само Ленин да ја заврши работата, па после војната, ако треба ќе го задавам со сопствените раце“. Све е тоа долготраен процес додека се избалансира се убаво, али во случајот на GoT, не верувам дека ќе се замараат толку да прават триста промени и модификации на власта, туку директно преку Sparrows ќе отидат во таа насока. Бар тоа е мое видување засега :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom