Game of Thrones

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
А како загина еден од најмоќните луѓе во Вестерос, Тајвин Ланистер, убиен во неговиот дом од својот син.

Ја гледаш тука сличноста, двајца од тројцата главни креатори на Red Wedding заминаа на ист начин, неочекувано за луѓе со таков статус, очекуваш да загинат херојски во некоја битка, но како шо викаат во македонскиот GOT - каменот од блиску доаѓа.
Кај Тајвин се исподесија милион срања претходно, да не заборавиме дека он првично ја доби битката со Тирион, го осуди и затвори и Џејми беше круцијален во помагањето на брат му, заедно со Варис. Таму Тирион 1vs1 ја загуби битката со Тајвин.

Се знаеше дека едини што може да го скине Руз е Ремзи. Ама не на таков quick n easy начин. Сепак зборуваме за Руз Болтон, icecold човек.

Проблемот е што ги убиваат ликовиве на еден ист начин, преубрзан, што беше несвојствено за GoT претходно.

Инаку самиот типував пред 2 сезони дека ќе се деси ова:

Инаку ставам 1.000 golden dragons на тип дека Ремзи ќе го скине татко му понатака.
*Крева_сидрото_и_оди_кај_Littlefinger_да_ги_подигне_парите*
 
P

pepito*

Гостин
Топ беше епизодава, не знам што сакате повеќе за втора епизода во сезона. Прејаки моменти со Бран, Сноу и Арија. Рус и стариот Грејџој заминаа, одвај ја чекам следната епизода. (y)

И заборавив најјакото, Тирион на Варис - “следниот пат кога ќе имам ваква идеја удри ме по фаца.“:icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Можи се разбуди, ама не знаеме каков се разбуди. Можи на лева нога е станат. Јако ќе биде да го претворат во негативец :)
Како во Pet Cemetery :icon_lol:
Ја тука очекував Руз да се врати во телото од Сноу за целосен „не се знае кој пие кој плаќа“ ефект :icon_lol:
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Сеуште сум во шок од епизодава, липам од среќа солзи ми течат не можам да се совземам..
Последните секунди снемав воздух, ова беше epic.
Ко ќе се приберам малце ќе пишам детална импресија :place::place::place:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Ај што беше најслабо чувана тајна ама и самиот чин ми беше комичен. Фалеше уште крилја од лилјак и опаш од ѕвечарка да фрли во огнот. Ебати вештерката. :D

Позитива од епизодава е делот со Bran и првиот поглед на Lyanna и Hodor пред да стане Hodor. Други работи кои ми беа ОК се разговорот на Theon со Sansa, ослободувањето на змејовите и секое појавување на легендата Tormund Giantsbane. Ете го и Euron Greyjoy со grand entry, биче интересно сега кога и Iron Islands ќе добијат поголема екранизација. Само се плашам да не го добијат третманот на Dorne.

Смртта на Roose Bolton беше очекувана но за мене многу нелогична а и непотребна во смисол губат авторитетни ликови кои можат да го направат тој дел од приказната околу Winterfell далеку поквалитетен. Многу ќе беше пологично знаејќи каков скимер е ликот на Roose он да го убие Ramsey а не обратно. Он му даде моќ логично е он да му ја одземе посебно кога го знае каков психо е, сега кога веќе доби наследник.

Колку е само бесмислено она што Melisandre му го вети на Stannis со пијавиците пред неколку сезони. Еве ги сите кралеви умреа а и он. Зошто побогу го скинаа Stannis од платен список?! :icon_lol:

Првиве две епизоди како на fast forward да беа, почнуваат да губат контрола со логика на настаните затоа што брзаат да ја завршат серијата. Не чекаат многу бесмислени убиства и избрзани разврски ала Doran, Roose, Jorah Mormont итн итн.

Се на се занимлива епизода, стандард како за почетните 2-3.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
"I am the drowned God."
-Euron.

Биќе интересно и неговио дел од кралството, ако го добие од Аша или Теон ќе се врате на време у домата му.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Зар не е малку очигледно на каде тера приказнава со Џон?
Џон ја ‘измамува‘ смртта и ја праќаат Арја да го убие.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Зар не е малку очигледно на каде тера приказнава со Џон?
Џон ја ‘измамува‘ смртта и ја праќаат Арја да го убие.
А пред тоа да се деси Daenerys ќе се омажи со Jon Snow и ќе си родат змејчиња. И така сите среќно си живееле до крајот на животот.

КОНЕЦ
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.242
Поени од реакции
8.312
Дека е паднато нивото на дијалозите паднато е (1-3 сезона се дешаваше да стопирам да вратам и така 2-3 пати да прегледам некоја сцена), ама за дешавкиве на северов односно Рамзи не треба да имате замерки. Такви се едноставно ладнокрвни не е ова кингсландинг па да треба да имаш заднина па да кроиш план па да не те најдат. Северњациве си сакаат се на сила да тераат и за тоа нема сентименталност и игри зад грб. Уште сцената кога го покажаа Ремзи со ножот од позади јасно ми беше.

Добро е неколку приказни тргнаа напред Арја би требало повеќе да ја гледаме од сега, знејовите можеби, Теон исто.

Мене ми пречи тоа што никој не обрнува повеќе внимание на парите.
Нед, Роберт, Станис, Роб, Тајвин имаа доста добри полемики и преписки кога доаѓаа информации дека се снемува ресурси.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
премногу е голема приказната(приказните) за да успешно се екранизираат во една епизода од 50 мин или една сезона од 10 епизоди...сигурно сте забележале дека во овие две епизоди, ни еден лик нема screen тime повеќе од 2-3 минути, и после се жалите дека има нелогичности серијава или дека преизбрзани биле дејствиата...па нормално!!

треба да се фокусираат на само 2 лика(пр. Тирион и Џон С.) и една епизода од 50 мин, да ја поделат на тие два лика, па да има време убаво да се раскаже приказната!

и што се нервирате за Рус Болтон, човекот беше спореден лик, и умре како спореден лик..:D
туку едвај чекам зомбиво на Серсеи да го преполови свештеников..:uzi:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Кај Тајвин се исподесија милион срања претходно, да не заборавиме дека он првично ја доби битката со Тирион, го осуди и затвори и Џејми беше круцијален во помагањето на брат му, заедно со Варис. Таму Тирион 1vs1 ја загуби битката со Тајвин.

Се знаеше дека едини што може да го скине Руз е Ремзи. Ама не на таков quick n easy начин. Сепак зборуваме за Руз Болтон, icecold човек.

Проблемот е што ги убиваат ликовиве на еден ист начин, преубрзан, што беше несвојствено за GoT претходно.

Инаку самиот типував пред 2 сезони дека ќе се деси ова:



*Крева_сидрото_и_оди_кај_Littlefinger_да_ги_подигне_парите*
Тоа што се запнале да ја за завршат серијата, според мене непотребно, за седум, односн осум скратени сезони го дава ефектот дека се случува се брзо и ликовите цело време умираат на истиот начин. Ако претходно вакви сцени се дешавале еднаш во сезона, сега имаме секоја епизода.

Нема тука ништо во сцената со Рус нелогично, Ремзи е лудак, уште претходната епизода се осети загрозен, едина замерка ќе најдам на тоа како ја реши Валда и бебето, па нели самиот рече да се разгласи дека е Рус отруен од непријатели, а како ќе објасни Валда што ја изедоа кучињата? Самиот начин на убивање на Рус според мене повеќе беше омаж на убиството на Роб од страна на Рус, а освен тоа посвојствено за Ремзи е забивање нож гледајќи го во очи отколку су труење или со фрлање од некоја кула на замокот на го убие.

А за сцената со воскреснувањето, е што очекувавте вие на кој начин да го воскресне, да му се качи и еден див секс да му маане, јас баша вака го замислував ритуалот.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Ај тоа а како ќе го оправда убиството на Walda на Walder Frey и неговите 365 сина и внуци? Walder Frey нафта пие и не ги знае што гомна се Boltons.

Ќе се свртат сите куќи една против друга. Сега Ramsey ќе иде кон ѕидот со армија да ја освети женска му и да си ги врати Theon и Sansa. Хаос ќе биде сезонава.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.961
Подобра епизода него првата, едино крајот некако беше...........чуден ваљда пошо и кучево мое очекуваше дека Џон ќе го оживеат. Исто како што сите знаеме дека Ремзи умира у оваа сезона само прашање е како.
Џуџето е и официјално confirmed Targ после сцената и обсесијата негова со змејови што е доста интересно. И Варис сигурно знае затоа се влечка по него и по Калисито.
Еурон малце ретардиран ми изглеа прво овој му спомиња господ овој му враќа J as sum gospod xD после му спомиња бура овој му враќа I bura sum isto xD...........
 
Член од
24 февруари 2010
Мислења
597
Поени од реакции
405
Мислам дека ниту Ремзи ниту Валде Фреј ќе ја преживеат сезонава за да имаат време да се осветуваат еден на друг :D
Ништо чудно тоа да е главниот дел од приказната јужно од ѕидот. Фреј со целото тоа богатство што го има има да го наврти цел север против Ремзи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom