Game of Thrones

Член од
30 мај 2009
Мислења
10.150
Поени од реакции
23.275
Ај те молам, најди ми една битка во историјата каде што е употребена коњица во шума, и каде што тоа довело до победа.
Дури сме тука да побараме нешто за змејовите и како тактички влијаат на битките ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.969
Поени од реакции
11.608
Ај те молам, најди ми една битка во историјата каде што е употребена коњица во шума, и каде што тоа довело до победа.
Ај прочитај уште еднаш...фатени на препад! Не спомнав никаква коњица во шума, и слични ствари. Ако бараш логичности во серијата, барај во тоа што има змејови, џинови, огнени топки, гледање на иднината и слично. А да и white walkers!
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
@ElNinho, Манис јасно и гласно кажа дека има 100.000 ОБУЧЕНИ воини, пушти го почетокот на епизодата и дијалогот со Сноу, ќе видиш дека така вели. Затоа мене чудно ми беше како е можно за толку брзо да стигнат до него а има 100.000 strong ones.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Обучени дивјаци , ај не зезај , не ги виде како хорда напаѓаа .:D
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
Дури сме тука да побараме нешто за змејовите и како тактички влијаат на битките ?
Интересно е што во самата книга постои игра наречена „Сивас“ а е слична на шах, во која баш се расправа за тактичката употреба, меѓу другото и на змаевите.

Ајде пак со реалноста на серијата :tapp:
Па да, што ќе ни ја реалноста, тешката коњица нека напаѓа низ густа северна шума без распад на борбениопт поредок, и нека поминуваат низ дрвјата како да не постојат.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.150
Поени од реакции
23.275
Интересно е што во самата книга постои игра наречена „Сивас“ а е слична на шах, во која баш се расправа за тактичката употреба, меѓу другото и на змаевите.



Па да, што ќе ни ја реалноста, тешката коњица нека напаѓа низ густа северна шума без распад на борбениопт поредок, и нека поминуваат низ дрвјата како да не постојат.
Клучниот збор овде е игра.

Не е малце глупо покрај сите останати нереални работа вие рачка да барате во коњаницата ?

@RickyLFC9 ќе кажи за историјата и успешноста на коњаницата низ шума.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
@ElNinho, Манис јасно и гласно кажа дека има 100.000 ОБУЧЕНИ воини, пушти го почетокот на епизодата и дијалогот со Сноу, ќе видиш дека така вели. Затоа мене чудно ми беше како е можно за толку брзо да стигнат до него а има 100.000 strong ones.
Нема. Има 100.000 луѓе. Мажи, жени, деца, млади, стари...не се сите способни да се борат. Како шо рече Менс, не се таму за да освојуваат, туку да се кријат. Рачунај како дивијаците да прават генерална евакуација, а не дека одат во војна.

Сепак, дефинитивно имаа повеќе војска од таа на Станис, ама тој ги изненади, беше поспреме во оглед на тренинг и опрема и неговите војници беа дисциплинирани и постојано држеа формација за време на нападот, а не беа...дивијаци.

Плус, Станис е шампион на Р'лор. :love:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
@ElNinho, Манис јасно и гласно кажа дека има 100.000 ОБУЧЕНИ воини, пушти го почетокот на епизодата и дијалогот со Сноу, ќе видиш дека така вели. Затоа мене чудно ми беше како е можно за толку брзо да стигнат до него а има 100.000 strong ones.
Тоа што му го постирав на Џони, lies and fables. Не ми е верно он да има 100.000 воини. Толку немаа Старк и Ланистерс заедно пред почеток на војната. :)
 
R

Rigel Kent

Гостин
Интересно е што во самата книга постои игра наречена „Сивас“ а е слична на шах, во која баш се расправа за тактичката употреба, меѓу другото и на змаевите.



Па да, што ќе ни ја реалноста, тешката коњица нека напаѓа низ густа северна шума без распад на борбениопт поредок, и нека поминуваат низ дрвјата како да не постојат.
Доста ја тупите за книгата аеее.
Такви "недоумници" ваму расправајте ги.
http://forum.kajgana.com/threads/a-song-of-ice-and-fire.51838/
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Коњица која во шума добива битки, ами шо знам, шпанските конквистадори во мексичките џунгли, во јужноамеричките планини не возеа Сеати ваљда. И тие исто така се бореа со племиња технолошки и тактички инфериорни со нив.

Уште една шо во меѓувреме ја најдов

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Klushino

Доминатно коњичка војска, победува армија пет пати поголема од неа.

Истиве (полските хусари) имаат и други слични успеси во текот на 16 и 17 век.
http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_hussars
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
излезете си со време од Вестероси групата на ФБ да не испадне после бев спојлнат ама ако, пак ми се свиѓаше крајот. На еден статус ја има последната книга in a nutshell :pos: па го глеам Хурин се расправа уште со спојлачите, батали ги
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
Клучниот збор овде е игра.

Не е малце глупо покрај сите останати нереални работа вие рачка да барате во коњаницата ?

@RickyLFC9 ќе кажи за историјата и успешноста на коњаницата низ шума.
Не, клучниот збор е тоа што секоја фигура си има свои предности и мани, како тешката коњица, така и замевите.

Гледај вака, можеби во серијалот има змаеви, бели шетачи, магови и слични фантази работи, ама главнината на случувањата се реални (барем би требало да бидат), интриги, воени тактики, вооружување и слично.
Проблемот не е во Мартин, бидејќи тој ги има истражено тие компоненти пристојно добро, проблемот е во продуцентите и режисерите што не се придржуваат до ова.

Логорот на Менс би требало да биде на чистина обиколена со шума. Не можеш да сместиш 100.000 луѓе во шума на едно место, за тоа ќе ти треба шума со величина на амазонската прашума. Едноставно не можеш, па макар биле и десетина од тој број.
Значи кампот би требало да биде на чистина, додека коњицата на Станис се доближува скриена низ шумата, и нападот го извршува со формирање на краевите на чистината и напад кон средината на чистината каде што се наоѓа кампот (од барем две страни, за да биде ефикасно).

Главната ударна сила на тешката коњица е масовен напад во линии со употреба на долги копја за бодење (воглавном како што беше и прикажано). Таков напад не е можен низ шума, нити реално, нити надреално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom