Game of Thrones

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.449
Поени од реакции
58.568
Ми ја убија помошничката... those fuckers! :pos:

Лост била подобра од ГоТ, јеа рајт.
Кој губи има право да се лути. Помири се. :)

Епизодава беше врв иначе. Цела сезона е тапа да бидеме реални, ама епизодава и тоа како ја извади. Браво за финалето.
--- надополнето: 4 јуни 2012 во 22:36 ---
Зошто никој не го спомнавте Кал Дрого :cuc: бе џубриња? :)
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
За ова што зборувата Andals или First Men нема врска. Тие еднаш беа седум независни кралства, но кога дојдоа Targs од Valyria, Aegon со неговите сестри ги освоија сите кралстава освен Dorne, кој неколку децении подоцна доброволно станаа вазали на тогашниот крал Daeron.

Беа што беа Tagaryens, но како што знаете сите, Robert крена бунт против лудиот Aerys, победи и единствените преживеани од таа династија ( Viserys и Danny ) заминаа преку Narrow Sea.
Старата династија падна, и Robert стана прв крал на династијата Baratheon. Вие што велите дека Danny има право да седи на Железниот Трон е исто како да велите дека Саксонците треба да се кралови на Англија.

Danny ако сака да биде кралица треба да замине на запад и да ги освои кралствата. Никој нема доброволно да прифати кралица од династија на лудаци. Не знам кој го рече ова, мислам дека беше Varys: " When a Targaryen is born, the Gods flip a coin. He will either be great or mad " . Сите го видовте каков беше Viserys, а и краловите пред Aerys не беа како шо треба во мозокот.

Значи, Stannis е вистинкиот крал на Westeros. Останатите кралови, како Robb и Balon, сакаат независност, значи тие воопшто не треба ни да се сметаат ако зборуваме за правилни кралови. Тие се обични бунтовници кои ја користат војната меѓу Joffrey и Stannis.

Ги има негде книгиве на Англиски по нашиве книжари?

Ако знае некој кај ги има нека пише и колку пари се, гледам од Амазон за нешто повеќе од 20 долари се зимаат првите четири.
Ги има во Икона.
6 делови се ( 3-та е поделена на 2 ) и се по 700 ден.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ја изгледав денес последната епизода. Најдобра беше од оваа сезона, ама морам да се сложам, дека втората сезона беше многу послаба од првата. Dragons & White Walkers FTW! :D
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Е не беше тапа сезоната, не ви признавам(е). Мене баш супер ми беше, на ниво со првата. There, I said it.
Одлични изведби на актерите, сценариото беше маестрално (зборувам за она што не беше целосно пренесено од книгата, а всушност тоа и ретко се случуваше, освен нели, оние реченици од книгите кои се masterpiece па мораа да се изговорат како такви и во серијата), плус видовме и епска експлозија.
Иначе за епизодава веќе се искажаа многу позитивни епитети, немам нешто посебно да додадам (барем во моментов не ми паѓа на памет), само :cuc:
И ќе ви кажам она што веќе сте го слушнале милион пати, а после оваа епизода веќе е и очигледно, спремете се за она што следува, it might easily be the best damn thing you have ever seen in a tv show...
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.388
Поени од реакции
6.473
Незнам што ви е толку убава оваа Марџери Тирел, крива и е устана како чак норис да и треснал бокс. Дури и кога се смее пола заби од десно само и се гледаат. Серсеј 20 години постара е 5 пати појака од неа.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ау, премногу имам впечатоци. Али ај од старт. Спојлер фри, што ве вртам ако не сте ја гледале. :D



Ми го понижија Imp, мамата нивна. Ама осеќам после ова ќе се врати и тоа појак од порано и ќе ги реши, како што кажа самиот, со паметот. И после оваа сезона, повторно најомилен лик.

Little Dove може да си одлета сеа, само што овој Little Finger ми е сомнителен, да не сака да си ја земе за невеста, зашто нели треба деца да си праи да му го водат новиот замок.

Осеќам дека Тајреловава ќе го среди копилето Џофри, како негова свршеница ќе може да го врти како што сака, нешто за што е ептен способна според мене.

Роб ќе има проблеми со будалиот од мостот. Нема така лесно он да се откаже од зетот, потенцијален крал.

Ептен ми се интересни Бриен и Кингслеер. Ќе имаат дешафки многу по патот и следната сезона, се надевам.

Ајра мислам дека конечно си најде својата цел и дека ќе оди кај овие Без Лице и да се усовршува за воин, нешто што го покажува од самата прва епизода на серијава. Интересно како никој не го збори малиот ковач, кој е вистинскиот наследник на тронот, по Роберт Баратеон, како негов вистински син. Мислам дека и самиот шлем ќе има значење во иднина.

Џон Сноу сеуште ми е досаден карактер и стварно сакам да направи нешто интересно. Знам дека треба малце да е глуп и наивен али нека се смени малце. Се надевам северниве ќе го средат во тој поглед.

Ох, Калиси, Калиси. Што би и направил само....Ама ок, не е тоа за тука. Една од најдобрите сцени до сега, кога се откажуваше и од тронот и од Дрого со детето, каде што покажа голема ментална сила и фокус за работите, нешто што не го очекуваше баш ќелавиот ворлок. А змејовите? Чек, уште се бебиња само...

Искрено, крајот беше одличен. White Walkers доаѓаат накај ѕидот. Северниот крал си собира армија да иде на југ. Зашто тој не го јадеше првин, со оглед што овие Night Watch се појужно од нив? Сепак мислам дека Северњаков ќе собере армија и можеби ќе се спука со нив. А сеа за изгледот на White Walkers имам примедби. Ок, мртви дечки и девојки, станале и бууу. Зомби. Не ми се свиѓаше што беа само спори, полуизедени зомби. Иако тој лидерот нив е ептен добро направен карактер ама сепак другите влечковци, ми намалуваа воодушевување.


Одлично финале на сезона, според мене сепак одлична сезона, која е само заплет за кулминацијата за следните сезони. Сепак се работи за повеќе книги со едно главно дејствие и споро се случуваат настаните за нас следачите на серијава ама тоа што се покажа како заплет и простор за понатамошни дејствија е сосема одличен. Кој ли ќе чека до 2013та?!
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Peeps, тие што личат на "зомби" не се White Walkers, они се само Wights, мртовци кои што се оживеани од страна на White Walkers.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Се појавува Дрого и ме огреа сонце :vozbud:



Тирион е жив оу је и ќе биде мадафака наредна сезона, пошто е лут на се што мрда. Како го зезнаа малото, ни малку не заслужи таков третман.
Човекот без лице?!?!? Што фино ми се допаѓаше неговово претходно лице. Лепши од ночи беше:love::icon_lol:

А крајов? Па, па, па....
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
700 денари претпоставувам по парче (една книга)?

Ако е така ќе си ги нарачам од Амазон.
Да, една книга е по 700 денари.


А тие што велеше ти од Amazon за 20$. поевтини се бидејќи се помалку квалитетни. Овие во Икона се Paperback, а тие за 20$ се Mass Market Paperback. По-неквалитетна хартија имаат тие.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.696
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:
:cuc:

три работи:
1. ДРОГО !!!! :vozbud:
2. Помошничката! :oops:
3. Ту мени мистерис бијонд д факинг вол !!!

подоцна друго, измешани емоции имам сега...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ау, премногу имам впечатоци. Али ај од старт. Спојлер фри, што ве вртам ако не сте ја гледале. :D



Ми го понижија Imp, мамата нивна. Ама осеќам после ова ќе се врати и тоа појак од порано и ќе ги реши, како што кажа самиот, со паметот. И после оваа сезона, повторно најомилен лик.

Little Dove може да си одлета сеа, само што овој Little Finger ми е сомнителен, да не сака да си ја земе за невеста, зашто нели треба деца да си праи да му го водат новиот замок.

Осеќам дека Тајреловава ќе го среди копилето Џофри, како негова свршеница ќе може да го врти како што сака, нешто за што е ептен способна според мене.

Роб ќе има проблеми со будалиот од мостот. Нема така лесно он да се откаже од зетот, потенцијален крал.

Ептен ми се интересни Бриен и Кингслеер. Ќе имаат дешафки многу по патот и следната сезона, се надевам.

Ајра мислам дека конечно си најде својата цел и дека ќе оди кај овие Без Лице и да се усовршува за воин, нешто што го покажува од самата прва епизода на серијава. Интересно како никој не го збори малиот ковач, кој е вистинскиот наследник на тронот, по Роберт Баратеон, како негов вистински син. Мислам дека и самиот шлем ќе има значење во иднина.

Џон Сноу сеуште ми е досаден карактер и стварно сакам да направи нешто интересно. Знам дека треба малце да е глуп и наивен али нека се смени малце. Се надевам северниве ќе го средат во тој поглед.

Ох, Калиси, Калиси. Што би и направил само....Ама ок, не е тоа за тука. Една од најдобрите сцени до сега, кога се откажуваше и од тронот и од Дрого со детето, каде што покажа голема ментална сила и фокус за работите, нешто што не го очекуваше баш ќелавиот ворлок. А змејовите? Чек, уште се бебиња само...

Искрено, крајот беше одличен. White Walkers доаѓаат накај ѕидот. Северниот крал си собира армија да иде на југ. Зашто тој не го јадеше првин, со оглед што овие Night Watch се појужно од нив? Сепак мислам дека Северњаков ќе собере армија и можеби ќе се спука со нив. А сеа за изгледот на White Walkers имам примедби. Ок, мртви дечки и девојки, станале и бууу. Зомби. Не ми се свиѓаше што беа само спори, полуизедени зомби. Иако тој лидерот нив е ептен добро направен карактер ама сепак другите влечковци, ми намалуваа воодушевување.


Одлично финале на сезона, според мене сепак одлична сезона, која е само заплет за кулминацијата за следните сезони. Сепак се работи за повеќе книги со едно главно дејствие и споро се случуваат настаните за нас следачите на серијава ама тоа што се покажа како заплет и простор за понатамошни дејствија е сосема одличен. Кој ли ќе чека до 2013та?!
Абе интересни се претпоставкиве, само со ковачот има мал проблем. Според законите што важат во светот на GOT, ковачот е копиле. За да престане да биде Сторм, треба да биде прогласен од некој крал за син на Роберт. Тешко дека тоа ќе биде Џофри :). Така што ни шлем ни сурат го вади.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.449
Поени од реакции
58.568
2. Помошничката! :oops:
подоцна друго, измешани емоции имам сега...
Е што ти е измешано? Под итно да се направи петиција да ја извадат од тоа ќумезот или барем да ја вратат во трета сезона како што го вратија Кал Дрого. Барем една л...култна сцена да видиме...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.696
Фак ми еј, fuck... море fuck и епизодата со битката ебати епизодата, ебати буџетот што го потрошиле на таа, ова беше тоа бе !!! Ова беше вистинското, мајндблоу, експлозија у мозок, тотално поигрување со чуствата...

Колку и да пробував да бидам ладнокрвен и постојано кога имаше некоја сцена со happy end си викав, нема да е тоа ќе се деси нешто лошо сеа... колку и да го очекував тоа сепак... лудило, лудило!!!

Blood of my blood !!! Mадафакинг Кал Дрого !!! Доволно беше и ова, но ауф, колку сакав да се здиви у негов стил! Ај, имам надеж дека ќе го „употребат“ и наредна сезона... :D

Помошничкава... што ти значи црнечки к*р еј (да ми простите)... ѓубре! :cautious:

Жакен, човекот без лице! :cuc: ЕPIC!!!

Али, да не се повторувам сеа, воглавно сте го кажале тоа што сеа ми доаѓа на памет, има многу дилеми и теории сеа, многу фантазирања до наредната година, мамето нивно кој ќе чека! :unsure:

Сеа само не ми е јасно Крастер кому ги даваше бебињата, дали на овие полу-вајтволкериве или на Менс Рејдер... ќе треба таа епизода уште еднаш да се изгледа, т.е. секако целата сезона ќе се изгледа уште 5-6 пати до наредниот април. :D

И секако, не ја заборавам Калиси, на сцената со неа бев ваков:

mother of dragons.jpg

Совршена, совршена епизода! Вовед, кулминација, делумен расплет... навлекување за следната сезона!

Океј беше сезонава, како и што е насловот на книгата, Clash of the kings, видовме судири и битки на петмината кои џапаа по тронот. Нo мислам дека за судирот помеѓу (A song of ice and fire) white-walkers и се друго што е кај нив против змејовите ќе чекаме уште неколку сезони. Али ако! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom