Game of Thrones

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
И не заслужив подобар крај со оглед на тоа како ја почнав серијата. Од трета до петта сезона, па од трета назад.
Голема грешка си направил. Воа е серија шо мора да се гледа баш од почеток без да се пропуште детал.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442

Она кога просечен кецар би режирал ГОТ :pos:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Голема грешка си направил. Воа е серија шо мора да се гледа баш од почеток без да се пропуште детал.
Знам, затоа пола форум ме тролаше :pos:
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
И не заслужив подобар крај со оглед на тоа како ја почнав серијата. Од трета до петта сезона, па од трета назад.
Ти и Стар ворс си ги заебал, од трета назад си гледал. Како ли изгледало тоа, првин со ред вединг па послем сечењето на Нед.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ми излегуваат цело време стари клипови на насловната на јутуб, какви сцени беа тоа, колку добра серија беше, нешто епско, нешто невидено, морници ме лазеа секогаш кога ќе ја чуев музиката на Старкови во позадина на нивните сцени, Red Wedding беше и ќе остане уште долго на врвот на најшокантните моменти во тв серија.

Како дојдовме на тоа во осма сезона да нема повеќе од саат време дијалог меѓу ликовите.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040

Ако е стаено јбг, ме мрзеше да барам.
Совршен пар :D

p.s. Кој не стигнал до тука, нека не гледа.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Еве бе, заврши. Не болеше... многу.

Знам непопуларно мислење, меѓу многуте мои ама ете некој вика ако сум уживал толкав бил едноставно капацитетот па не се бунам, е дека изиграа многу сигурно бордерлајн фан сервис, иронично нели, на толку незадоволни.... што според мене не им беше грешка, мислеа дека ако изиграат обратно од ЛОСТ, без да одолговлекуваат, да смислуваат краеви.... 70 епизоди и крај, уште пред да постои Дизни и Стар Ворс за Д8Д, сакаа да ја раскажат приказната не очекувајќи дека ќе премине во ваков феномен и да се најдат под исти притисок и знаеа дека ако пробаат да го објаснат Брен проблемите ќе беа дупло, како впрочем секаде со тајм травел. Грешката им беше пејсингот, сакајќи да биде детално а не површно труаут и сами го избрзаа крајот, кој во други услови би бил одличен, динамичен. Зборувам за незадоволството, мене ми беше доволно, бидејќи ќе има други серии, што повторно иронично, ќе ја дополнат приказната која ја сакаме уште разглобена а реално и уште 2 сезони немаше да ни се доволни. Правилна е одлуката фрст мен, таргеријанци и све да е во други серии, ако навлегоа ќе беше каша попара, како да го имаше цел хобит во трите филма ЛОТР. Но тоа сум само јас, бидејќи на некој начин ќе продолжам да чекам нови епизоди од гот, и животот повторно ќе има смисла.

Вториот виновник се мемињата. Против кои немам ништо против, напротив - уживам и се смеам. Меѓутоа проблемот е што некои ги сфаќаат премногу сериозно и ги пласираат како вистински проблеми и плот холс. Као зашо Ѓон не остане, си отидоа Ансалид? Казната, условот е тој за да нема војна меѓу нив. Војната може да почне и после декада ако Ѓон се врати. Мислам дека замарате за проблеми што се небитни чисто да имате проблем, следно може да пречи зашо Грејворм не носи шредер маска ко другите, тотално вон карактер, крши филм, бљак, дамб енд дамбер. Или се понесувате од мемињата како „фор ноу факинг ризн“. Зашо бил Џон Аегон Таргеријан фор ноу факинг ризн? СТВАРНО? Шо беше поентата на Станис Баратеон? Тоа му е името! Али плус, Џон не беше конфилкт и карактер девајс за Дани, не. Зашо не станал крал со тоа име, серијата секогаш ги наградувала вистинските наследници.




Сакав да пишам за секој лик по нешто, но ќе го ставам фокусот на Дани. Ме привлекуваат изгледа растроени негативци, ама навивав за неа на крајот (minus cercei) бидејќи драматично одскокна од еднодимензионалноста што ја троваше. Од прва сезона беше привлечна со се приказната, разлика во сет бои, градење на ликот, наследничка и ламји... милина. Се додека не стана очобол. Ја презирав поголем дел од сезоните потоа, лоши дијалози, замараше за правдината, цитираше името си пола саат... абе дно. Последната сезона, благодарение на глумата на емили ликот беше elevated, у две мрдања на веѓи ти си праиш филмови еве затоа ова го чувствува, и убија све, и зедоа се... абе те враќа у време со покажување една ебена емоција. Емилија направи свечено ОТВАРАЊЕ со глумата, ме ежеше. Секоја нејзина смрт освен од оваа од Џон ќе ми сметеше и ќе палев и јас. Дени грл ќе те паметам по убаво.

King Crow повторно. Ми се допадна тој момент мене. За Арја, Санса, Брен не ми беше нешто битно, иако не ми сметеше што Брен седна на тронот, после некое време ми стои... fitting, иако самиот актер мислел го заебаваатт коа прочитал скриптата. Не ми сметаше новиот начин на функционирање, баш ми е некак брејкинг д уиил. Не ми сметаше ни Тирион и советот, дури сами адреснаа колку е лошо и аматерско и ќе се поправаат, баш беа мета, иако во моментот и мене ми беше кринџи, сепак сеа ми легна и ми е интересно, нов почеток, нови глупости, не одтргнаа од сериозноста на момент, освежително делуваше врз епизодата, хуморот беше во тоа што не потсетија на тајвин, серси, тирион, варис... и колку ова е комедија во компарација, со многу пред нив за учење и усовршување под водство на Брен Скршениот. :D

Aj да изгледаме документарецот уште малку.
Протип за гледање од Стелт, пуштете го од 30та минута до крај. Па после од 30та назад цик цак.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.801
King Crow повторно. Ми се допадна тој момент мене. За Арја, Санса, Брен не ми беше нешто битно, иако не ми сметеше што Брен седна на тронот, после некое време ми стои...
У книгата е 3-Eyed Crow, у серијата е 3-Eyed Raven.
Рековме да не мешаме книги со серија. Серијата е едно дело, а книгите се друго. Кој не сака серија нека иде у темата за книгите, а не вака....
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
У книгата е 3-Eyed Crow, у серијата е 3-Eyed Raven.
Рековме да не мешаме книги со серија. Серијата е едно дело, а книгите се друго. Кој не сака серија нека иде у темата за книгите, а не вака....
Mislev na john snow, taka si go vikav i porano.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom