Game of Thrones

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Он топик: мислам дека стариот намерно нема да ги заврши книгите. Што ќе си става трн во здрава нога...
Jа мислам дека најкасно идната година ќе ја издаде следната книга.
За тие што не знаат до кај се книгите:

Станис е пред Винтерфел.
Дени ја најдоа у рамница Дотраците.
Џон го убија.
Арја прогледа.[DOUBLEPOST=1556558081][/DOUBLEPOST]
Во кој дел од книгите пишува за НК? Во првите 4 книги не ме сретнало поконретно кој бил што бил или сум заборавил ваљда.
Иако сум ги читал едно пет пати (и на различни начини), не знам каде точно све ова го пишува. Мислам дека го нема на едно место, него на разни страни е распостелано.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Незнам дали е стварно вака разочарувачки или ќе се случи нешто неочекувано во наредните 3 епизоди. Можеби сакаат да ни кажат дека колку и да е јако она натчовечкото тие сепак не се толку голема моќ,сепак главната битка се води помеѓу самите нас,живите,обичните. Тие сепак се најопасни со итрина,мудрост и памет.
Мислам дека мораат да го објаснат она со летањето на чавки од страна на малиот у цела епизода.
Има уште многу влијателни личности што очекувам да умрат до крај.
Плус,ако битката со НК е завршена(иако тупеа со ова цела серија), можеби ќе се појават нови сојузи,некои нелогични работи,желба од страна на сите за тронот...
Јас сеуште имам оптимизам,не верувам дека толку монотон ќе биде крајот на серијата.
Плус самите најави за 8мата сезона,ќе биде најјака,ќе се случи најнеочекуваното(се надевам не мислеа на војната со мртвите да заврши во 1 епизода) ми даваат надеж дека најдоброто допрва доаѓа.Долги се епизодите,ху ноус.
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
108
Поени од реакции
169
Незнам дали е стварно вака разочарувачки или ќе се случи нешто неочекувано во наредните 3 епизоди. Можеби сакаат да ни кажат дека колку и да е јако она натчовечкото тие сепак не се толку голема моќ,сепак главната битка се води помеѓу самите нас,живите,обичните. Тие сепак се најопасни со итрина,мудрост и памет.
Мислам дека мораат да го објаснат она со летањето на чавки од страна на малиот у цела епизода.
Има уште многу влијателни личности што очекувам да умрат до крај.
Плус,ако битката со НК е завршена(иако тупеа со ова цела серија), можеби ќе се појават нови сојузи,некои нелогични работи,желба од страна на сите за тронот...
Јас сеуште имам оптимизам,не верувам дека толку монотон ќе биде крајот на серијата.
Плус самите најави за 8мата сезона,ќе биде најјака,ќе се случи најнеочекуваното(се надевам не мислеа на војната со мртвите да заврши во 1 епизода) ми даваат надеж дека најдоброто допрва доаѓа.Долги се епизодите,ху ноус.
Мислам дека ова држи малку вода за тоа како Арја успеа да се искрадне помеѓу зомбињата да го убие најткинг. Како што вели Џон "Our enemy doesn't feel.." Тие ги немаат тие сетила, чувство на страв и опасност, не се претпазливи затоа никој не ја сети.

Друго, и Ghost отиде јабана со Дотраките или се врати?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
ова излезе класичното после војна сите се генерали...
некоја формација да немате за серси, да не излезе посла вака онака требало...

планот никогаш не беше да ги тепаат преку воени стратегии, дури они за разлика од вас знаеа дека немаат шанса, планот беше што поголема бројка напред за да се издржи додека пробат да го убијат Најт Кингот, такво куропецкање како воено тактизирање каде теренски се надвладени а и бројчано Тајвин не би се снашол не пак Џора и Бриен генералите или Сноу военит планер. Пишал некој да им дошле дотраците од позади кога зомбињата чекале пред ровот... крајот не им се знаеше на беливе а ниту географски е возможно, ќе ставаме слики и од мапите ако сакате да се глупираме, нема проблем.

значи да се вратиме пак на планот, тој беше да имаат 2 змееви, змејови, змајеви, змеи? еве неписмен станав од преголем контакт со темава, нејсе... 2 змееви на страна блиску до Брен за кога ќе нападне Најт Кинго да имаат поголема шанса да го убијат, зашо да ризикуваат 1 вс. 1 за да имаат еден пред порта и да чува од зомбиња? Истите кои сите ќе паднат без проблем ако го скинат у 2 вс. 1 како муви. Прочитав од некој, мислам бејтмен, Сноу си дремел онака на карпата... друже ја скокна ли втора епизода? Имаа план дечките, ама кога испоумреа дотраките дани стана емоционална и го напушти планот, Џон дури проба да ја сопре... читате ли воопшто? И кажа дека Најт Кингот доаѓа, не е тоа фактичка обзервација која ја наратира ситуацијата за гледачот, тоа беше: држи се до планот, треба да се тепаме со него, остај доле битката...

и последно да не заборавиме на снежната бура која ја дигна Најт Кингот, која освен на ликовите и вам ви ги побива сите планови, еве змеј горјанин пишал два змаја да дувале константно од горе... и така ќе победеле, поголема глупости не си напишал поштено, едвај гледааа у бурата, од Најти ќе изгубеа 2 вс 1, испливаа на површина да се свестат, а ти збориш за прецизно горење ко да нема никакви фактори што влијаат... исто никој не ја есапи бурата за палењето на ровот, со факел да пробале... абе остајте мобилните и гледајте епизодите ко шо треба бе


Но најтажно е што сте во право. Очигледно луѓето не очекувале дека епизодата ќе ја дисекцираат историчари и воени стратегисти, и сами признаваат дека дотраките, огнот... све тоа е за визуелност, фрејминг девајс, да ни дадат поубава слика во темното нам, дотраките биле да не фатат на емоција дека има надеж пред да надојдат како лава, дотраките и дани ја фатија на емоција и батали планот, големата темница мене искрено ми се допадна, интересно и различно искуство ама оправдано си хејтате. Арја мене ми е најомразен лик, пишав и претходно, но ми се допадна како заматија очи и ја поврзаа како одувек тоа да бил планот... збогум берик коа сме на темата. Малку сум можеби во денајл, али од егзекуција 10/10 но за објаснување мислам дека не е тоа крајот а вие сите се понашате ко да заврши сношти серијата, ќе видеме, мора да има причина зашо Брен воргна пола вечер

да се истуширам ќе пишам за позитивните работи
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
абе, ја не се разбирам у тие компјутерски мамбо-џамбо ствари
сеа сакам да ја глеам уше еднаш али на најбоља снимка

да ја симнам таа што е највише гига?[DOUBLEPOST=1556559266][/DOUBLEPOST]Воте, коа се тепаш имаш тактика и стратегија.
Стратегија ти е биг пикчр, тактика ти е како да стигнеш до биг пикчрот.

Прашање - која е стратешката цел што стои во позадина на charge of the light brigade тактичкиот потег на почетокот од битката?
Што сакаа да постигнат со тој чарџ у море од зомбија?
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
- Пуштањето на коњаницата е глуп потег, ама кој рече дека Џора е добар генерал ? Башка не ни знаеа колкава армија им се спрема. Башка борбата требаше да биде само дистракција, Брен беше целта.

- Змејовите воопшто никогаш не беа планирани да се борат. Затоа стоеа настрана и го „чуваа“ Брен.

- Што да гледа ? тие пред себе на 10 метра не можеа ништо да видат во облакот а не пак оваа на 100 метра над нив да ги види.

- Колку време се спремаа за бранење на Винтерфел ? Буквално уште чекаа да се вратат другите лордови со војска, кога се врати Тормунд и им кажа дека за некој сат доаѓаат.

- Ѕидот е барем 50 пати повисок од ѕидовите на Винтерфел. Целата поента на Ѕидот е да спречи инвазија на вајлдлингс, нормално е таа одбрана да биде по спремна.

- Буквално имаше 2-3 сцени кај што некој пробуваше со факел.
Поентата на ѕидот е да го спречи враќањето на The Others aka White Walkers.

Изграден со магија, уништен со магија.

За другиве точки џабе ќе се натегаме пошто не сме воени генерали па да занеме како треба во битка хехе...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
абе, ја не се разбирам у тие компјутерски мамбо-џамбо ствари
сеа сакам да ја глеам уше еднаш али на најбоља снимка

да ја симнам таа што е највише гига?
Da, 1080p, nad 2gb. Ja tie gi siminjav za prvata i vtorata, dzam slika.

Инаку во првата епизода од сезонава Џон ја праша Арја "How did you sneak up on me?".НК осети. :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.083
ова излезе класичното после војна сите се генерали...
некоја формација да немате за серси, да не излезе посла вака онака требало...

планот никогаш не беше да ги тепаат преку воени стратегии, дури они за разлика од вас знаеа дека немаат шанса, планот беше што поголема бројка напред за да се издржи додека пробат да го убијат Најт Кингот, такво куропецкање како воено тактизирање каде теренски се надвладени а и бројчано Тајвин не би се снашол не пак Џора и Бриен генералите или Сноу военит планер. Пишал некој да им дошле дотраците од позади кога зомбињата чекале пред ровот... крајот не им се знаеше на беливе а ниту географски е возможно, ќе ставаме слики и од мапите ако сакате да се глупираме, нема проблем.

значи да се вратиме пак на планот, тој беше да имаат 2 змееви, змејови, змајеви, змеи? еве неписмен станав од преголем контакт со темава, нејсе... 2 змееви на страна блиску до Брен за кога ќе нападне Најт Кинго да имаат поголема шанса да го убијат, зашо да ризикуваат 1 вс. 1 за да имаат еден пред порта и да чува од зомбиња? Истите кои сите ќе паднат без проблем ако го скинат у 2 вс. 1 како муви. Прочитав од некој, мислам бејтмен, Сноу си дремел онака на карпата... друже ја скокна ли втора епизода? Имаа план дечките, ама кога испоумреа дотраките дани стана емоционална и го напушти планот, Џон дури проба да ја сопре... читате ли воопшто? И кажа дека Најт Кингот доаѓа, не е тоа фактичка обзервација која ја наратира ситуацијата за гледачот, тоа беше: држи се до планот, треба да се тепаме со него, остај доле битката...

и последно да не заборавиме на снежната бура која ја дигна Најт Кингот, која освен на ликовите и вам ви ги побива сите планови, еве змеј горјанин пишал два змаја да дувале константно од горе... и така ќе победеле, поголема глупости не си напишал поштено, едвај гледааа у бурата, од Најти ќе изгубеа 2 вс 1, испливаа на површина да се свестат, а ти збориш за прецизно горење ко да нема никакви фактори што влијаат... исто никој не ја есапи бурата за палењето на ровот, со факел да пробале... абе остајте мобилните и гледајте епизодите ко шо треба бе


Но најтажно е што сте во право. Очигледно луѓето не очекувале дека епизодата ќе ја дисекцираат историчари и воени стратегисти, и сами признаваат дека дотраките, огнот... све тоа е за визуелност, фрејминг девајс, да ни дадат поубава слика во темното нам, дотраките биле да не фатат на емоција дека има надеж пред да надојдат како лава, дотраките и дани ја фатија на емоција и батали планот, големата темница мене искрено ми се допадна, интересно и различно искуство ама оправдано си хејтате. Арја мене ми е најомразен лик, пишав и претходно, но ми се допадна како заматија очи и ја поврзаа како одувек тоа да бил планот... збогум берик коа сме на темата. Малку сум можеби во денајл, али од егзекуција 10/10 но за објаснување мислам дека не е тоа крајот а вие сите се понашате ко да заврши сношти серијата, ќе видеме, мора да има причина зашо Брен воргна пола вечер

да се истуширам ќе пишам за позитивните работи

Не си ме разбрал, имаа милион подобри начини да ги искористат Дотраките, отколку да ги фрлиш у оган и да се надеваш дека ќе се држат против зомбиња (Џон Сноу најдобро го знае тоа). Кога го праеја ''планот'' прошла епизода што рече Џон Сноу?
- Неаме шанса во директна битка, да се надеваме дека Најт Кинг ќе излезе сам и ќе тргнеме против него со Дани. Тоа и не е некој план нели, иако имаа и таква прилика? Еден од начините според кој можеа да ги искористат Дотраките е да ги намамат зомбињата во заседа(змејови да ги дуваат) а не со змејовите да тргнат накај Најт Кинг самите, можеа и да ги нападнат неочекувано од зад грб, ама не најпаметно беше директно да им се пуштат. И се нервирам што оваа сцена е правена не за да има здрав разум во неа, туку ефектот што ќе го има врз сите гаснењето на мечевите и извиците на Дотраките додека умираат и нели да се покаже колку се луѓето беспомошни.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Уште една замерка. Зашто не ги видовме WW у биткава? Пример кога проби џинот, ќе беше јако да влезат и они позади него па да видиме дуели против Бриен, Џејми, Тормунд итн.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.619
Поени од реакции
12.431
Поентата на ѕидот е да го спречи враќањето на The Others aka White Walkers.

Изграден со магија, уништен со магија.

За другиве точки џабе ќе се натегаме пошто не сме воени генерали па да занеме како треба во битка хехе...
Кога се направил почетно ѕидот да. Али како што ни вокери нема и сите прекинуваат да веруваат во нив и како што се додаваат дефанзивни надградби на ѕидот, нормално дека се со помисла за одбрана од вајлдлингс.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Кога се направил почетно ѕидот да. Али како што ни вокери нема и сите прекинуваат да веруваат во нив и како што се додаваат дефанзивни надградби на ѕидот, нормално дека се со помисла за одбрана од вајлдлингс.
Зборувам во врска со магијата, инаку да, никој не ни верувал веќе дека постојат WW.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Батали содржина. Иако не сум режисер, сметам дека занатски биткава може вода да и носи на онаа со убер-панорамата во Црниот Замок.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.386
Вака, во серија каде имаме 10 главни ликови, најважните настани и се доделени на една личност, Арја го осветува предството на Фреј, Арја го убива Најткинг, уште ако и Арја ја убие Серси, тоа ќе биде најглупиот можен крај.
Не баш, зашто ликот на Арја е еден од подобро градените во серијава и покажува права еволуција, со добра причина зошто ги уби поголемиот дел. Најкингот можеби е единствениот што нити го имаше на списокот, нити имаше причина, барем засега освен пророштвото на Ред Воман, па затоа и искочи како шокер. Поголемиот проблем е начинот на кој го уби покрај 97 генерали. У Куманово за вакви потези викаат:
- Жими кур учителке.

А епизодава изобилуваше со такви потези. По ке ми беше верно Бран да го брцнеше Најт кингов, него Арја со Ер Канада потег.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom