Game of Thrones - A Telltale Games Series

Донев

На одмор
Член од
9 мај 2008
Мислења
32.719
Поени од реакции
46.738
После серијалот игри за The Walking Dead кои поминаа доста успешно, а популарни се и кај членовите на форумов, Telltale Games ни носи нов серијал игри, овој пат правени според мега популарната Game of Thrones. За TWD немаше посебна тема, а многу често се спомнуваше насекаде, па еве за GOT една посебна тема во која ќе може да се збори за играта, за да не се труе темата за серијата кога ќе биде отворена.

Напомена:
  • Играта содржи спојлери од серијата, па доколку уште ја немате гледано, не се препорачува да почнете да ја играте.
  • За пишување на спојлери од книгите во темава важат истите правила како и во темата за серијата. Строго е забранета било каква дискусија за книгите, и истото ќе ви донесе бан.
Е сега кога го тргнавме тоа на страна, може да кажеме и нешто за играта :)

Дејството се одвива по завршувањето на третата сезона, а ќе заврши пред почетокот на петтата. Што значи дека ќе ја опфати целата четврта сезона. Во играта, играте со карактери од куќата Форестер. Куќа која се наоѓа на северот во Вестерос. Добро е тоа што ќе имаме интеракција со веќе познатите карактери од серијата, односно дел од играта е сместен во King's Landing каде ќе ги видиме Серсеи, Тирион, Марџери и други.
Се игра со три карактери, Gared Tuttle кој е штитоносец на Lord Forrester, Mira Forrester која е најстарата ќерка и слугинка на Марџери и Ethan Forrester третиот син на Lord Forrester.

Играта ќе излага во епизоди. Ќе има вкупно шест и би требало да излагаат на околу 2 месеци. Првата епизода веќе е излезена и можете да ја симнете.

Еве го и трејлерот:

На ГГ кога збореа за играва баш добро кажаа дека Telltale ги прават игрите за да може секој да се снајде и да ги игра, па не е битно дали сте гејмери или не, доколку сте фанови на серијата, вреди да ја изиграте :)
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
И на оваа игра таква ќе биде ,,графиката''?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.941
Имам проблем!

Ја инсталирав и се тоа и отварам сега иконата што е на десктоп и ми вика регистирај се на telltale. Се регистирав, се најавувам и ми вика да ја купам играта или да ја исклучам.. Чаре?
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
875
Поени од реакции
500
Имам проблем!

Ја инсталирав и се тоа и отварам сега иконата што е на десктоп и ми вика регистирај се на telltale. Се регистирав, се најавувам и ми вика да ја купам играта или да ја исклучам.. Чаре?
Крак стаи
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.938
Да, таква ќе биде графиката. Играта е поинт енд клик графичка авантура, ко и сите игри на Телтејл, не им е целта да натрупаат енџин што ќе бара четиријадрен процесор и најнова графичка ко некои понови игри.
Инаку сигурен сум дека играва ќе биде одлична ко и The Walking Dead од нив.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510

И плус на Ремзи му реков Лорд Сноу а тој ми врати со нож в грклан. Сепак вредеше.

Инаку, ептен ми се допаѓа графиката, сите игри досега шо ги имаат изваено имаат свој различен стил, ама ова дефинитивно изгледа најдобро. И ептен добро изгледаат ликовите од серијата, а и војс актингот од глумците е топ.

Сега за сега е супер, само се надевам нема да напраат некоја глупост како со The Wolf Among Us да треба 4 месеци да ја чекаме втората епизода.
 
Последно уредено од модератор:

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.529
Поени од реакции
2.750
Инаку, ептен ми се допаѓа графиката, сите игри досега шо ги имаат изваено имаат свој различен стил, ама ова дефинитивно изгледа најдобро. И ептен добро изгледаат ликовите од серијата, а и војс актингот од глумците е топ.

Сега за сега е супер, само се надевам нема да напраат некоја глупост како со The Wolf Among Us да треба 4 месеци да ја чекаме втората епизода.
fala za spoilerite
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.017
Поени од реакции
28.923
И што сфати од тоа што го прочита на сликата? Ама ај, ете нека биде во спојлер.
Ne se zaebavaj sea i ti, spojleri se toa.

Ne go fotnav krajot kaj mene statistikata, ama me fati ne spremen u pm.

Odlicna prva epizoda!!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.193
Поени од реакции
22.282
Ne go fotnav krajot kaj mene statistikata, ama me fati ne spremen u pm.
Го имаш во my choices.
Мал милион работи ме нервираат во играва, претежно мали багови/гличови што не беа присутни во walking dead.
И многу малце играње има за разлика од walking dead. Мада walking dead, и таа да ја играв кога излегуваше 1еп на 2 месеци ваљда и ќе ми изгледаше малце играње.
Се знае telltale што прават, повеќе е како филм, развој на карактерите, да се напињаш што треба да правиш impossible choices... и одлично си тераат со таа филозофија.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.372
Поени од реакции
11.729
Дали е можно единствениот крај да ми биде смрт ?
Уште на почеток го оставив овај Бовен и трчам накај 3-4 со стрели а јас со штит требит да се заштитам ама никако не ми успеват:(
 
На врв Bottom