Foundation

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Yes. Kako da smenile stil vo 6 ili mene taka mi se cini? Mnogu poveke me potsekjase na film.

5ta mi bese malku dosadna ama ako gledame od podalecna perspektiva i treba vakvi epizodi za character development ili po moderno "filer epizodi".

Predviduvanjata na Harry i prikaznata okolu Gaal ne mi se tolku interesni kolku spravuvanjeto okolu toa na brother dawn/day/dusk.

Da moze ja bi ja binge-al.
Мене па шестата ми беше ко филер, некако послаба, или барем поразлична од претходните. Затоа не пишав ништо, чекав да видам дали е само до мене.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Што е филмот со крајот на последнава епизода и Хари? Пак е некој холограм, како тој што и се појавуваше на Гаал, нели?
 
Член од
26 август 2008
Мислења
698
Поени од реакции
496
Што е филмот со крајот на последнава епизода и Хари? Пак е некој холограм, како тој што и се појавуваше на Гаал, нели?
1. Spojler bro :D Nekoj moze ja nema gledano
2. Ne znam, ke vidime vo narednata epizoda.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
698
Поени од реакции
496
Ако некој ја нема гледано, што бара да ја отвора темава? ;)

Ама ете, средено.
Абе да, ама ај, да сме колку толку коректни.

Иначе виде што е во последната епизода. Мислам дека интересно излезе, иако можеа да ја завршат без последните 10 ми, така ќе беше поинтересно.
Во секој случај, ќе чекаме 2ра сезона да излезе што побрзо.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Сакам да ги прочитам прво книгите па да ја гледам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Сакам да ги прочитам прво книгите па да ја гледам.
Според реакциите на тие што ги читале ќе се разочараш поприлично. Сите очекуваа дека серијата ќе биде реплика на книгите, а доста работи биле сменети.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Одлична серија. Маестрална кинематографија. Малку нервираат огромните скокови во времето напред, зашто повеќето смртници по таков скок веќе ги нема, па таман си се поврзал со некој лик, сега знаеш дека во новиот тајмлајн истиот е мртов со векови. И не, не сум ги читал книгите, и едвај чекам да излезе втора сезона од ова. Маестрално!

1637748516819.png
 
Последно уредено:

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Одлична серија. Маестрална кинематографија. Малку нервираат огромните скокови во времето напред, зашто повеќето смртници по таков скок веќе ги нема, па таман си се поврзал со некој лик, сега знаеш дека во новиот тајмлајн истиот е мртов со векови. И не, не сум ги читал книгите, и едвај чекам да излезе втора сезона од ова. Маестрално!

Прегледај го приврзокот 314376
И во книгите е така...од еден лик на друг, единствено што ги спојува е селдоновата криза.
Јас не сум почнал да ја гледам за да не си скршам филмот што си го имам направено во глава...ама ќе и дадам шанса.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Одлична серија. Маестрална кинематографија. Малку нервираат огромните скокови во времето напред, зашто повеќето смртници по таков скок веќе ги нема, па таман си се поврзал со некој лик, сега знаеш дека во новиот тајмлајн истиот е мртов со векови. И не, не сум ги читал книгите, и едвај чекам да излезе втора сезона од ова. Маестрално!

Прегледај го приврзокот 314376
Pa pokraj tolku cryosleep, roboti, klonovi, ai i se ostalo, ne bi trebalo da e problem vremenskiot skok i deka ke falat mnogu likovi. Sto i samo po sebe ne znaci deka iako skokot bese posle 130 godini, serijata ne se navrakja nazad cesto kako vo prva sezona. Toa ne me zagrizuva mnogu, golem del od ekipata se veke mislam oficijalno bukirani za 2ta sezona.

Mene mi bese odlicna, sakam vo skoro rewatch da napravam, mnogu raboti sigurno ke bidat razlicni.

Toa so kovcegot i vault-ot mi bese predobro. Ama mora da priznaam, najinteresna mi e politikata i theon arc-ot. Nesto slicno mi bese i Dune, vo ist period gi gledav i malku se mesaa univerzumite. Momentalno Dune ja citam.

Se ceka vtora od ovaa. Odlicna!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Синојка ја догледав. Солидна серија, квалитетна продукција, но премногу разводенета. Како да беше мешавина од повеќе скорешни серии и филмови, имаше елементи од троновите, дискавери, волците... Во последно време некако сериите како да се на ист калап правени.
Премногу се 10 епизоди по еден час за тоа што го прикажаа. Празен од, неважни странични настани, особено во последните 3-4 епизоди. Ништо чудо да ја придружам на еден куп други серии оставени по изгледана прва сезона.

Секоја споредба со книгите е излишна. Сличноста на книгите и серијата е <1%. Заеднички им се само делови од главната сижејна линија и имињата на карактерите и местата. Останатото не само што е различно, туку е сосема спротивно на идеите во делата на Асимов. Пророци, визии, вонземни суштества, ласерски пушки и што сѐ не.

Сите што тактизираат дали прво книгите или серијата, нема потреба. Гледајте слободно.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Јабукава не се нормални, секоја чест
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Почна втората сезона.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
698
Поени од реакции
496
Гној од глума.
Приказната е 10/10, сценариото 10/10, Клеон се 10/10 и се друго е гној. Можеле да земат директор што разбира и барем некој од глумците да е глумец, вака многу е блех.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom