Final Destination (Судбина)

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Филмот не е тема на коментирање, истиот е само аналогија на која треба да се надоврзете :smir:
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
70
Поени од реакции
7
Auf filmot e zakon site tri dela kako gi umislile...
I bas e taka... ja veruvam deka smrtta si ima plan za sekogo i koga nekoj treba da umre ke umre pa makar i od najbanalna stvar...ne za dzabe rekle od pisanoto ne se bega..
филмот си е супер,го гледаф заедно со една другарка и навистина те тера да се запрашаш дали се се случува со причина... дури и некоја најмала промена да напрајш можи да ти го спаси живото(или да ти го земи).. сега јас и другаркава почнафме да внимаваме шо прајме како прајме лол


значи еве случка: еднаш требаше со сестрами да одиме кај една друга другарка xD и за да појдиш таму треба да ја поминиш главната улица...бев со точак тогаш и тргнафме шо тргнафме,ко стасаф да ја преминувам улицава реков ај да појдам кај едно чупе да го прашам нешто требаше за учебниците за 7мо одд(тогаш беше случкава) и свртив таман тргнаф накај незе и се слушна нешто силно се свртив и видов баш тука на местото кај шо требаше да преминувам имаше голема собрајчајка со кола,мотор и велосипед... :(
 

КајганаНаОко

А така ли?
Член од
6 јули 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
абе ја 3 пати сум требал да умрам па не глејте вака пред едно 1-2 години идам преку улица а ја од спротива живеам ја не глеам иде кола со едно 60-80 km/h и со реторвизорот ме мава у ребра еј у ребра ама пак преживеава на место мене требаше да биде тоа брат ми пошо нејкев ја да одам да купам леб туку брат ми со сила ме натера значи него требало да му се деси тоа

мене еден другар ми го спаси животот идам ја има сообраќака после нелу гужва таму поминаваше такси и овој кико ми вика тргни се ќе падне бандерава ја викам не се заебавај не ти верувам иде таксиво овој ме бутка колава го акна малце појсе и ке паднеше врз мене бандера
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Да, ми се има случено.Ок сега не баш ко напишаното во првиот пост, мислам не толку дрматично и филмски.А што се однесува до аналогноста со филмот...fail!
Очигледно смртта нема план штом сме живи а демек требало да умреме нели?
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мотивација за темава ми даде филмот фајнл дестинејшн.

Дали некогаш сте требало да бидете на некое место а поради икс причини не сте отишле и потоа дознавате дека таму се случило некоја трагедија и сите загинале а вие требаше да бидете таму.
Или пак некој ве предомислил за нешто и тоа не сте го направиле а потоа дознавате дека ако сте постапиле така ќе сте биле два метри под земја.

Значи ДАЛИ НЕКОГАШ СТЕ ЈА ИЗМАМИЛЕ СМРТТА ?

Нешто ви поминало низ глава.. во последен момент се предомислувате и тоа ви го спасува животот ?

Можете да пишете примери за вас , или пак за некои што ги познавате.

Ја пишав оваа тема бидејќи мене ми се има десено таква случка.

Се случи пред неколку години ..се враќам од часови хемија со автобус бев.. беше вечер накај 20 часот зимо. Само што се симнав на автобуската кај што треба да се симнам имам уште едно 200 -300 метри до дома. Требаше да продолжам по текот на главната улица која продолжува една блага но непредвидлива кривина и обично колите возат со голема брзина. Но наеднаш ми светна во главата една идеа (и денеска се ежам кога ќе помислам на таа случка) да наминам до едно интернет кафе (кое денеска е затворено) кое се наоѓа на другата страна од улицата.. И место да продолжам по тротоарот накај дома чекам да нема коли за да поминам улица.. Од спротивната страна загледувам еден камион кој се движеше со многу голема брзина а од другата насока една кола му препречува пат (не го видел дека е кривина) и сече полна линија за да отиде на тротоарот. Камионот за да го одбегне сударот со таа кола врти во спротивната насока и се судира во друга кола .. странично и целиот се залепува заедно со колата качени на тротоарот за оградата .. 10 метри после мене каде што ЈАС ТРЕБАШЕ ДА БИДАМ СМАЧКАМ..

на човекот во камионот не му беше ништо во колата имаше 4 души од кои еден помина со скршен врат другите со полесни повреди.

Од тогаш наваму размислувам и го ценам животот повеќе бидејќи никогаш не се знае што може да ти се деси.
Сакам да се надоврзам на текстов за ваквите случки.Пред 10 години татко ми бил на терен преку работа во Германија.и работеле сто работеле таму и таман требал да се врака дома со воз тој ден се успал малце ама некако трчајки успеал да стигне до зелезничката и го фатил возот на тргнување ама машинистот несакал да му отвори врата да влезе а имал купено и карта и све 100 марки тогашни.Татко ми изнервиран се врака назад на станицата и накурчен пцуе зашто не го пуштиле и возот му избегал а претходно и се јавил на мајка ми дека тргнува со возот во 12 и тнтн да не дочжам многу... За пола саат се јавуваат дека возот направил судар со друг воз и дека сите се мртви вагоните лом еден во друг влегле.Во тој момент на татко ми се извадил од патики коса му се кренала (цел се ежам додека пишувам) а,во тој момент мајками дознава дека возот направил судар и сите се мртви и тука хаос настанал дома по комсии и по роднини ама за срека некоја го пропуштил возот......
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Ги имам изгледано сите 4 дела, последните два пред недела дена. И навистина ме натера да размислам за некои работи.

п.с Не знам дали некогаш ќе можам да се качам на ролеркостер после 3 дел:kesa:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
кхм... НЕ ФИЛМОТ БРЕ АЛО !

Назад на тема.
 
B

Borg_Drone

Гостин
кхм... НЕ ФИЛМОТ БРЕ АЛО !

Назад на тема.
Powerful you have become Apokalipto.I can feel the dark side of the force in you....
Што се однесува до темата ќе го цитирам Макијавели:


Судбината ја споредувам со дива река што ги поплавува низините, што коси и дрвја и градби и ја корни почвата; се бега пред здивената река и се се потчинува под нејзиното насилство меѓутоа луѓето си се такви, поплавата ќе помине и сонцето ќе изгрее, а тие не можат да се сетат да се подготват така што ќе си бидат заштитени со брани а водата ќе си тече по ископани канали, па така нејзината сила ќе биде зауздана, а дивата река нема веќе да биде толку опасна.“
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
хммм... според мене смртта си е природен процес и нема ништо натприродно тука како демек ти било пишано или не ти било. Еден ден сите ќе си умриме, не оти ни било пишано, туку оти е таков законот на природата. За се си има исклучок, така и овде т.е. несреќа, ама то не значи дека ..... незнам бе. Ако продолжам да пишувам ќе ме сметате за атеист ама јас мислам дека сами си ја градиме судбината. Ти си тој што одбира помеѓу двата прваци. Малце глупо ми е да верувам дека мене Господ ми напишал сценарио за сиот мој живот:toe: или пак ајде ако ни се случило нешто да избегниме демек Господ ни помогнал, а ако е лошо Ѓаволот го натерал.... а интересново иди Господ ти пишува цело сценарио така? ама за лошите работи во живото ѓаволо е крив... е сеа како дошол ѓаволов да ти чепни во сценариово незнам..... дах! многу го затупив ама сакав тро сликовито да ви објаснам зошто не верувам во "пишано му било":helou:
 

Никола АМО

Онисифор Мечкојад
Член од
2 ноември 2008
Мислења
92
Поени од реакции
33
hmm...вака...случкава се деси пред брзо време.
Станува збор за бродот "Илинден" што потона..Значи пријател на татко ми,така постар човек,свири на тамбура и на др трзачки иструменти...син му живее во охрид и стариов нормално често си иде кај синот...За денот кога потона бродот..пријателов требало да биде на него и да свири,т.е да ги забавува присутниве пошто беа малку повозрасни луѓе...арно ама претходната вечер заедно со негов пријател исто така музичар...седнуваат кај нив дома со повеќе нивни пријатели и заглавуваат до рано наутро...се напиле малце(читај многу) и нормално се успале...и не се качиле на бродот...станале околу 10 часот(значи пак рано) и отишле низ чаршија да си просвират малце,онака као за тезга..и си свират луѓево..си тераат филмот...и поминува човек и им вели: "по ова што се случи вас и до свирка ви дошло"...луѓево се зачудиле ептен..и овој кога им кажал...нозе му се пресекле на стариов...

кога ми го кажуваше ова човеков,се наежив у пм...
 
Член од
18 ноември 2009
Мислења
73
Поени од реакции
14
Beshe zimo,pred 4 godini..imashe 20 cantimi sneg,se zezavme igravme so lizgavme.
Edna vecher,dodeka se lizgave,mene mi tekna da se napravam fraer,u toj moment na ulicata proagjashe kola..samo shto se pushitv,da beshe chovek shto proagjashe da ne me fateshe za jaknata,ke otidev skorz pod kola,u toj moment samo 2te noze mi bea pregazeni(skresheni).
Od toash ne pomisluvam da se pravam fraer pred drug..

Fala na razbiranje :smir:
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
чутете final destination ке беше на ѓраѓанско кога филмот го гледавме со другарки на претпоследна клупа и само од страв се слушаше леле аии уууааа..
иначе final destination беше еднаш кога требаше да одиме на вечера и на граска раскрсница доаѓа огромен камион со камења пола метар до нас поминува лелел ми се чинеше дека тоа беше крај ме фати паника почнав да викам и шоферо наназад и мал судир
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
леле се наежив читајќи, досега ми се нема случено такво нешто а и несакам да ми се случи.интересна тема може ке има уште некоја случка да слушнам :nesvest:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Природата има детерминизам, а човекот Судбина! Тоа е толку јасно од едноставниот факт што нас никој не не прашал да избираме дали сакаме да се родиле на овој или оној облик на живот, на овој или оној пол, раса, нација, религија (бидејќи во споритивно би требале да постоиме пред да постоиме а тоа е нон сенс) зата има судбина, има детерминизам, ние имаме чувство на слободна волја но слободна волја немаме бидејќи ние не сме се создале самите него сме последица од претходните случувања, така да Судбина постои, за тоа убаво е докажано кај холбах, Спиноза, Шопенхаур, Ниче, па и кај егзистенцијалистите...Чоекот си ја кова својата судбина како не, веќе се се знае однапред само ние не знаеме и затоа надежта не лаже и не мотивира поради вродената потреба за задоволсттва и среќа, но како што напишал мудриот шопенхауер: Судбината ги меша картите а ние играме!
Исто и во Исламската филозофија е јасно дека човекотнема сила да промени тоа што е вон негова моќ, а тоа што може да го промени укажува на ограниченоста на неговите способности и со самото тоа не може да има слободна волка, Човекот подложи на природните закони, човек не може да го избегне смртниот миг, човек може да умре на најбанален начин, каде е тука неговата таканаречена слободна волја, освен да бире од две зла да го избере помалото, но тоа е изнуден избор а не слободна волја да бира што он сака, него што е можно.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Хммм.. Интересно... за среќа не ми се има случено ваква работа или па не памтам.. но знам на татко ми дугар има ваква случка доживеано...

За време на војната у 2001 беше резервист и служеше на државата. требале да одат незнам каде и како што се качувале во камион некој претходно го убедувал да не иде со тој камион него да оди со турата што треба по 1 час до истата дестинација... врти сучи некако го убеедил ( незнам заради каква причина )...
Камионот во кој што требал да се каќи пријателот мислам дека беше погоден од зоља или нагази на мина ( имаше и во весник за ова али не ми текнува сеа што точно беше )... Тој ден требаше да загине другарот на татко ми но ете.. се случуваат чуда понекогаш... до ден денес среќен е и благодарен на бога затоа што го спасил на некој начин. животот от тогаш па ден денес што го гледа на многу поинаков начин и му се радува на секој нов ден...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom