Final Destination (Судбина)

Член од
6 јули 2017
Мислења
44
Поени од реакции
23
Колку си сигурен во ова што го напиша?
Дали за неколку дена истиот одговор би ми го дал?
Dali mi pisuvas za borbata so psihata? da odam napred ili da go slusnam ''Shepotot na Gjavolot'' ?
jas i sonvam nonstop kako svesen sum vo sonishtata od podsvesta-psihata so me maci za nekoj raboti
Gjavolot me kaznuva vo sonot ne se opisva to duri smesno da se kazi ama ete...

E sega dali moralo da bidi taka da naucam raboti, ili svesno gresam ili so pricina taka sakal Gospod ili Univerzumot ili ne znam koj .... ne razbiram mnogu sum zbunat..


Ama kako sho rekov, cel zivot vervam pisano e vaka taka, ama kako so zgresiv nekoj raboti gledam deka do mene e a ne do pisanoto, ili pa to mi e POUKA ...koj znae
samo poubedlivo mi e deka SAMI SI PISIME pak kje recam
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.272
Поени од реакции
779
судбина тие генетски како ќе се погоди ембрионо .какви карактеристики ќе има, дали е склон на болести ,интелегенција , физичка развиеност, па и убавина и таленти на личноста и дали ќе одговаррат за временскиот период и местото кое живее,е сега никој немоќи да предвиди несреќи па и војни ког ќе се десат ако го регрутираат некого или ако се закачи со погрешни лица ненормалнии ли се најди во лоша држава ,или се јака генетика здрав прав ама оди во војна и загинува.пред се човек треба да има визија и храброст и среќа да избегни лоши влијанија ,да знај со кој да се поврзи,што треба да прави и шшто нетреба ,се сешто е во игра, мслам декаима некои луѓе што се предодредени се лидери шо ги викат бог и батина зависи спрема нив како ќе се поставиш тие ја држат судбината и контролираат на мнгу луѓе.обичниот човек тука е немоќен и неможи многу да влијаее на настанаите појавите и текот на живото.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Што и да прави човек каква што ќе му е судбината толку ќе живее!!!

Еве неколку примери:

1. Зошто некој вози цел живот како лудак/ненормален со брзина од 180 - 190 km/h па никаква несреќа не му се има случено??? И плус некој вози одвреме-навреме камен пијан па пак ништо не му се има случено???

2. Зошто некој си вози по сите сообраќајни правила и прописи, не вози брзо и трезен си вози ама трагично загинува во сообраќајка???

3. Зошто некој редовно си пие 250-300 gr. ракивче и литар и кусур црвено винце, скоро секој ден црвено месо, кутија тутун и ќе живее 80 години???

4. Зошто некој вегетаријанец е, ни алкохол, ни тутун, а умира од тешка болест на 40 годишна возраст???

5. Зошто некој стотици пати што има патувано со авион, па никаква несреќа не му е случена, а некој прв пат во животот патува со авион и загинува во авионска несреќа???

6. Зошто некоја жена раѓа дете и после 40-тата година и тоа по природен пат, а зошто кај некоја на таа возраст дури и ИН ВИТРОТО не помага???

Ај сега која е логикава???
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Dali mi pisuvas za borbata so psihata? da odam napred ili da go slusnam ''Shepotot na Gjavolot'' ?
jas i sonvam nonstop kako svesen sum vo sonishtata od podsvesta-psihata so me maci za nekoj raboti
Gjavolot me kaznuva vo sonot ne se opisva to duri smesno da se kazi ama ete...

E sega dali moralo da bidi taka da naucam raboti, ili svesno gresam ili so pricina taka sakal Gospod ili Univerzumot ili ne znam koj .... ne razbiram mnogu sum zbunat..


Ama kako sho rekov, cel zivot vervam pisano e vaka taka, ama kako so zgresiv nekoj raboti gledam deka do mene e a ne do pisanoto, ili pa to mi e POUKA ...koj znae
samo poubedlivo mi e deka SAMI SI PISIME pak kje recam
Абе каков црн ѓавол.....јас го спомнав симболично. Да земам да анализирам ова што го кажа ќе ми треба денови и прашање е дали воопшто би успеал една паметна работа да ти кажам. Не ме разбра што ти кажав ама небитно.
Она што со сигурност го знам, и што можам со добра волја да ти го пренесам е следново:
Грев правиш кога правиш нешто несвесен за дејствието и обратно нели, се што правиш а си свесен е исправно.
Оној квалитет што треба да го внесеш во животот е набљудување на секое твое дејствие, а тоа подразбира мисли емоции и инстиктивни реакции, и она што е најбитно а тоа е неосудување или пак оправдување на истите. Значи посматраш и не се мешаш(битен момент)....цело време. Wu wei го викаат кинезите -https://www.youtube.com/watch?v=tCHuO5TK_vk . За да постигнеш тотален(или барем приближно) континуитет имаш пракси за медитација....тоа се техники како цело време да останеш во позиција над се тоа што ти се случува а е поврзано со твоите активни делувања.
Строго ти го препорачувам ова да го изгледаш и ова....нема да ти биде тешко https://www.youtube.com/watch?v=dkXSCFTTDJ8
Доволно ти е за почеток, ако патот те води натака.....[DOUBLEPOST=1563525395][/DOUBLEPOST]
Што и да прави човек каква што ќе му е судбината толку ќе живее!!!

Еве неколку примери:

1. Зошто некој вози цел живот како лудак/ненормален со брзина од 180 - 190 km/h па никаква несреќа не му се има случено??? И плус некој вози одвреме-навреме камен пијан па пак ништо не му се има случено???

2. Зошто некој си вози по сите сообраќајни правила и прописи, не вози брзо и трезен си вози ама трагично загинува во сообраќајка???

3. Зошто некој редовно си пие 250-300 gr. ракивче и литар и кусур црвено винце, скоро секој ден црвено месо, кутија тутун и ќе живее 80 години???

4. Зошто некој вегетаријанец е, ни алкохол, ни тутун, а умира од тешка болест на 40 годишна возраст???

5. Зошто некој стотици пати што има патувано со авион, па никаква несреќа не му е случена, а некој прв пат во животот патува со авион и загинува во авионска несреќа???

6. Зошто некоја жена раѓа дете и после 40-тата година и тоа по природен пат, а зошто кај некоја на таа возраст дури и ИН ВИТРОТО не помага???

Ај сега која е логикава???
Ама нема некое правило тука. Ако е така како што викаш треба секој пијаница да погине или у сообраќајка или од цироза, секој што вози како лудак да погине у некоја бандера и сл. Статистички земено се појавува таа разлика ти што ја бараш, па така статистички најголем број од сообраќајки го прават пијани, несовесни луѓе. Потоа број 1 причина за смртност е анимал протеини и масти преточена во кардиоваскуларни заболувања, број 2 причина за смртност ти се цигари, број 3 сигурно алкохол ма да не сум сигурен....да не гуглам и т.н.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Ама нема некое правило тука. Ако е така како што викаш треба секој пијаница да погине или у сообраќајка или од цироза, секој што вози како лудак да погине у некоја бандера и сл. Статистички земено се појавува таа разлика ти што ја бараш, па така статистички најголем број од сообраќајки го прават пијани, несовесни луѓе. Потоа број 1 причина за смртност е анимал протеини и масти преточена во кардиоваскуларни заболувања, број 2 причина за смртност ти се цигари, број 3 сигурно алкохол ма да не сум сигурен....да не гуглам и т.н.
Тука сака да напомене батката погоре на некои дешавки што се случуваат нелогички, или изненадно, а има такви дешавки факат. Сме биле сведоци.

Али углавном си у право се е логички и следствено на тоа што го праиме. Сеа сме она што уназад сме го правеле илјадници моменти, ланчано и следствено...

За моја филозфија на размислување и веруење за судбина на раѓање ја сврзувам исклучително со Реинкарнација и Карма. Она што пишал некој погоре судбина е кај ќе се родиш, што ќе се родиш, у Уганда со СИДА или у Монако у миљардерска фамилија. Мојава логика едино наоѓа логика у тоа да ко и од кога ќе се родиме углавном ние си градиме моменти што ќе ни се дешаваат за 2 дена, 2 години или 20 години. Така си градиме и лична Карма од живот у живот...

А иначе со твоево си у право, да ако некој вози пијан и ко будала, 5/6 пати или 15/16 пати ради сплет околности ќе спаси гз, следниот пат може не. т.е. секој пат засебно си е. Некој од прва, некој од 21... али тој што не вози и не пие сигурно нема да загине никат од пијано возење :)

А иначе ко филозофии за животот најприхладни за мене ми се учењата на Конфучие, и Таоизмот 道教 Dào Jiào, у превод учење на/за патот (на животот)... и ми имаат голема логика за што треба да правиме и како полесно и поубаво да си проживееме. Онака фер и културно :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom