FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
Ne mozes da go zemes nostalgicnoto cuvstvo sto go imame od filmot i da go meres so cuvstvo koja nekoja nova kvalitetna drama ke ti iznudi.
I da kazes eve se nosi. Go gledame od razlicna prizma i ne mu sudime fer, bidejki kako standalone film, denes da go pustis e prosek.
Zborime pod predpostavki da ne postole efektite i brodot, tuku romansata. Bidejki ipak e brodot samo seting.
Ne znam drugar ti sto videl vo likot na Kate, mene kompletno suprutno mi bese, mnogu loso napisan lik, borderline cringe.
Ako nesto mi e filmski turn off e koga likot prai neso so irl nikad ne bi go naprail nikoj.
I zatoa sekoj koj ke prikaze covecnost na ekran od mene dobiva najviski oceni. A Winslet imase potezi so bea komicni.
Jas go gledav so zenska i se smeese na nekoi sceni od so bea cringe, za koi i ja bev svesen ama zasenet od cuvstvoto sto go imame za filmot - go branev.

You jump I jump ti e ala if you are a bird I am a bird notebook.
Prosek romansa at best.
Шо знам, не можеш да го изземеш носталгичното чувство за Титаник ниту кој било друг, тоа ќе постои и ако останало, ќе се мери :)
Не се слагам за сетингот, тој го прави филмот поразличен, исто со пристапот на раскажување, инаку е истата приказна отсекогаш - a guy wants a girl so badly but he can't get her... :backa:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Затоа што ми е еден од најрепризираните филмови во животов и затоа што сигурно нема да го гледам повторно се до 2025 година ќе го оценам на стара слава. Освен тоа мислам дека до толку не ми се гледа филмов, што ќе се изнамачам и се плашам дека тоа ќе придонесе да му дадам послаба оцена. Затоа нека оди една голема 7. Браво Кејт, браво Лео, браво Камерон... и наравно браво Селен за песната која толку многу ја сакав на времето, а денес ми е згадена од слушање, што не можам ниту да опишам. That's all folks.
 
Последно уредено:

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Го немав гледано одамна, некои сеќавања избледеле од тогаш. Приказната е линеарна и некако "обична" за денешниве стандарди. Ќе речат многу: "Веќе видена", .. Но, кога излегол Титаник и не била баш, баш видена за тоа време и самиот филм направил бум. За визуелниот дел слободно можам да кажам дека глатко би поминал и кај најновите филмови денес. Потонувањето на бродот беше спектакуларно, посебно гледано на стакло слика.
Приказната може "jа прегазило времето". Но не треба да наоѓаме такви замерки за структурата на раскажувањето. Тоа ќе му дојде на некој начин како да речеме денес. Титаник? Што е тоа? Едрилица?
Aма во тоа време претставувал најголемиот, најлуксузниот брод и нешто невидено до тогаш во светот, исто како што и филмот за него ги носел овие епитети во '90.
Поради тоа, од мене добива една голема 8-ца за најголемиот филм кој е "непотоплив". :P


П.С Не сум знаел дека Кејт имала самоооо 21 год во Титаник. :eek: Со неа секогаш сум имал некој love-hate однос. Или ме оставала без здив, или ме терала да превртувам очи. Битно никогаш не ме оставила рамнодушен. :)
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Дваесет години поминале од првото и досега единствено гледање на филмов. Беше најскапиот филм дотогаш снимен кој повеќe пати ги проби сите рокови и буџети за снимање. Се останато се држеше во тајност, само од време на време ќе излезеше некоја информација дека нешто пак тргнало наопаку на снимањето и истото се пролонгирало. Имаше многу прогнози дека филмот ќе заврши како и бродот - ќе потоне на благајните. Но се случи токму обратното.

Прво што помислив кога го прочитав Титаник како предлог за овој круг: каде го најде бе Злате баш него, кој ќе го гледа пак три саата и кусур. Поминаа во еден здив. И по цели две декади нема ништо изгубено. Сите филмски аспекти одлично осмислени и изведени, функционираат и денеска, ниту еден не изгледа застарено или наивно. Има елементи од драма, мелодрама, комедија, трагедија, акција, трилер, романса, сите одлично дозирани на вистинско место.
Очигледно филмов ќе стане задолжителна лектира и за идните генерации и верувам ќе добие сличен статус како што имаат „Однесено со виорот“ и „Казабланка“.
8/10
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
првиот филм што сум го изнајмил на вхс од видеотека :)

реално од селин дион песната ја имав слушано едно сто пати пред да го гледам филмот и во едно бев сигурен : лео нема да умри пошо некако се прелажав заради тоа спотот. го гледавме фамилијарно и последните моменти кога ќе паднат во водата јас уште уверен му викам : абе нема да умри овој и на крајот потона батката :pos:
филмско доживување е филмот иако изгледа сега малку едноставен сепак е има некоја хемија испреплетена со носталгијата од пред 20 тина години и тоа филмот го крева неколку нивоа погоре. Камерон е режисер кој секогаш го кревал стандардот на во кинематографијата и сите негови проекти биле гигантни.
мислам дека новиве генерации кога ќе го гледаат нема да се водушеват толку колку ние кога го гледавме за прв пат, а можеби и се лажам
8/10
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Карајте ме , тепајте ме , бесете ме ама за мене филмот почнува од 1h и 40мин па се до крај.

Се зачудив кога видов на јифи дека го има и во 3Д - НИКАД ЧУО за Титаник дека го има и во 3Д. А замисли го гледав на касети... Од касета до 3Д. Сега ми е веќе клише приказна првите саат ипол од филмот. Затоа пак кадрите, глумата,акцијата, ефектите по удирањето е ПЕРФЕКЦИЈА.

8/10 - 8 е поради гореспоменатата перфекција а не е повеќе поради исто така гореспоменатото дека не ме воодушеви целосно филмот.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Леле, колку е убава сликава на блурејов (мада тоа е претежно и до мојот 8К олед LG 55 инчен wall mounted телевизор @Shawn Spencer ) од 10 гига (симнат со мојот брз, стабилен, неограничен, нестудентски интернет, кој лесно го плаќам со мојата висока плата @Shawn Spencer ).
Филмот е скоро перфекција, замерки ми се само некои ситни чизи-лигави моменти.
Кинематографија - врв.
Глума - топ.
Монтажа - одлична.
Режија - супер.
Музика (песна) - една од најдобрите балади некогаш направени.
Звук - одличен.
9.5/10
Филм кој го ставам (до некаде) на исто рамниште со Ла Вита е Бела, Шошанк, Грин Мајл, Форест Гамп...
Лео е преубав, 5 класи над Винслетот. Тие двете Винслет Бланшет никогаш не ми биле убави.
Филмот што сметам дека е задолжителен да се гледа на порана возраст.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Имав 10, 11 години кога го гледав прв пат Титаник, еден од првите филмови изгледани во мојот живот, ако не и прв. Ме погоди уште првиот пат, уште првиот пат кога го видов тој носталгичен крај на филмот, крај на една љубов. До денеска изгледан уште едно 10тина пати, денеска повторно изрепризиран по иницијатива од форумов, во друга атмосфера и без плачење. Филмот за мене спаѓа во топ5 на сите времиња, еден од најдобрите скоцкани филмови, најносталгични. Музиката го прави посебен тој крај. Приказната за бродот Титаник отсекогаш ми била интересна за разгледување, последните моменти од животот, поделбата, спасувањата и љубовта. Се скоцкано во 3 часовен спектакл. Нешто најдобро.

10/10

И да, филмот го има едно од најдобрите финалиња на филмови, ever.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Имав 10, 11 години кога го гледав прв пат Титаник, еден од првите филмови изгледани во мојот живот, ако не и прв. Ме погоди уште првиот пат, уште првиот пат кога го видов тој носталгичен крај на филмот, крај на една љубов. До денеска изгледан уште едно 10тина пати, денеска повторно изрепризиран по иницијатива од форумов, во друга атмосфера и без плачење. Филмот за мене спаѓа во топ5 на сите времиња, еден од најдобрите скоцкани филмови, најносталгични. Музиката го прави посебен тој крај. Приказната за бродот Титаник отсекогаш ми била интересна за разгледување, последните моменти од животот, поделбата, спасувањата и љубовта. Се скоцкано во 3 часовен спектакл. Нешто најдобро.

10/10

И да, филмот го има едно од најдобрите финалиња на филмови, ever.
Welcome back!
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.553
Поени од реакции
52.343
Најверојатно пред десетина години го гледав последен пат, а го имам два пати гледано. Во глава ми стоеше како еден од филмовите кои најмногу ме импресионирале, од оние кои се повеќе од филм, кои ги доживуваш како прекрасно искуство. Од кога го гледав нормално уште повеќе ме заинтересира приказната за Титаник, па гледав и документарци, и читав секакви информации по интернет за фамозниот брод.

После толку години и изгледани филмови, очекував да не го доживеам исто како тогаш. Посебно должината, затоа што во последно време имам проблем со премногу долги филмови и брзо губам интерес. Ама, сум грешел. Трите саати поминаа пребрзо, и повторно целосно уживав во приказната од почеток па се до самиот крај. Каква работа има завршено Камерон пред 20 години, ептен лесно би прошол и денес. Нема според мене нешто што е промашено во филмот. Нема ниту една сцена која е досадна и би било подобро да ја нема. Искуство кое треба да го доживеат и сите следни генерации, а мене секогаш ќе ми биде криво што го немам во кино гледано.

10
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Си пратам јас и од страна, но сум зафатен премногу летниов период, но Титаник, филмот кој буди секакви емоции кај мене кога и да го гледам, сигурно вреди да се вратиш повторно и да напишеш неколку рецензии.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Women in a nutshell.



Ве молам друг пат без вакви експерименти, да се гледаат филмови од 3+ саати што сите сме ги гледале.
За разлика од некои што гледаат 261 филм за 225 дена, ние останатите имаме живот и сакаме да гледаме нешто ново.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom