FILM CLUB (КРУГ 5) (200. All Quiet on the Western Front (1930): 12.05-26.06.2024)

Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Next on our schedule, 24 Hour Party People.
Режисер е Michael Winterbottom, а главна улога Steve Coogan.

Филмот се работи за Тони Вилсон, Хациендата (култно место во Манчестер) и Factory Records кои соработуваа со Joy Division, A Certain Ratio и Happy Mondays кои се големи имиња на музичката сцена и имаат оставено огромен траг.
Почнувајќи од борбата против "цензурата" на панк музиката па се до промовирањето на New Wave-от филмот исто така го прикажува експоненцијалниот раст во културата во Манчестер како и промената на ноќниот живот и појавата на нови музички правци.

Многу нема да пишувам бидејќи нема потреба, се надевам дека овој хаотичен панк филм ќе ви се допадни и би го оставил само цитатов па се читаме додека трепка филмов во клубов.

Tony Wilson: It was like being on a fantastic fairground ride, centrifugal forces throwing us wider and wider. But it's all right, because there's this brilliant machine at the center that's going to bring us back down to earth. That was Manchester. That is the Hacienda. Now imagine the machine breaks. For a while, it's even better, because you're really flying. But then, you fall, because nobody beats gravity.

 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.043
Поени од реакции
6.711
Uhmmm пропуштив некое мемо од Злате дека првиов круг ќе биде music related? :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.106
Поени од реакции
34.902
Ова е втор филм на @Васил МКД во клубот. Негов прв предлог беше 35 филм, Wings of Desire. Овојпат, дами и господа, ќе го гледаме 24 Hour Party People. Се надевам дека ќе уживаме!
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.854
Поени од реакции
5.992
24 Hours Party People

Не бев многу упатен пред да го гледам филмот за Панк и New Wave сцената во Англија, поточно во Манчестер иако ги слушам бендовите како Joy Division, New Order, Sex Pistols...

Интересно беше да се види како настанала нивната популарност, пречките со кои се соочувале на самиот почеток и развивање на оваа андергроунд култура.
Од многуте рок филмови што сум ги гледал, овој беше поразличен по тоа што не се осврна на животот на бендовите, туку имаше за цел да ги прати луѓето позади сцената, самата продукција и ширењето на оваа култура во Англија.

Од друга страна, можам да кажам дека филмот воопшто не ме заинтересира подлабоко да се посветам, ниту да истражувам повеќе. Беше премногу хаотичен за мој вкус, а ниту можев да се поврзам со настаните и културата во тоа време во Манчестер. Верувам да се работи за некој локалец, или некој кој го живеел тоа време или бил насочен кон оваа субкултура ќе го доживеел поинаку. Мене ми неше донекаде сето тоа видено, тој живот на маргините полн со дрога, алкохол, проституција и секако мафијашки пресметки.

Морам да посочам дека музиката беше предобра и уживав слушајќи ја "Love will tear us apart, again".
Интересен беше и фактот што дознав што всушност значи името на Joy Division. Тоа беше нешто ново за мене.

Покрај прекрасната музика, филмот го доживеав повеќе како документарно - информативно здание без некоја филмска вредност позади него, па затоа не можам да му дадам повеќе од 5/10
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.106
Поени од реакции
34.902
24 HOUR PARTY PEOPLE

Мене не ми се допадна воопшто, жалам @Васил МКД . Мајкл Винтерботом го знам од претходно - во тој 5X предизвикот имавме тема: Films With Unsimulated Sex, и тогаш, како еден од ретките такви, се појави „9 Songs“. Накратко, тој филм е: 9 песни, од 9 изведувачи снимени во живо, на концерти низ Англија, каде присуствуваат двајцата главни актери, и многу вистински секс измеѓу песните (под вистински, мислам на ерекции, пенетрации, ејакулации, дркање со нозе и сл.). 24 Hour Party People е практично истиот тој филм, минус сексот, плус антипатичниот Тони Вилсон. На 9 Songs му имав дадено 2/10, затоа, навистина не можам на ова, што дури уште подосадно ми беше и ми немаше никаква поента, да му дадам повисока оценка.

Единствено само една сцена ми привлече внимание и ме насмеа - со овците и пајката. :pos: Се друго ми беше конфузно, неинтересно, непривлечно... Ме нервира начинот на кој ги снима концертите: ко и тој да е во публиката и се тресе камерата како камерманот да скока заедно со неа, па се мешаат бои, се губат контурите на предметите, до таа мера што изгледа ко на камерата да и дале magic mushrooms да јаде. Исто беше и во 9 Songs, исто е и тука. Музиката, да, ОК, супер си е, и во двата филма. Ама музиката сама по себе не го прави филмот. Затоа не може да ме допре нешто до таа мера без врска како ова.

Sorry уште еднаш Васил, not my cup of tea. 2/10, пак.

И note to myself - уште еднаш Винтерботом - НЕ!
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.120
Поени од реакции
9.977
24 HOUR PARTY PEOPLE

Мене не ми се допадна воопшто, жалам @Васил МКД . Мајкл Винтерботом го знам од претходно - во тој 5X предизвикот имавме тема: Films With Unsimulated Sex, и тогаш, како еден од ретките такви, се појави „9 Songs“. Накратко, тој филм е: 9 песни, од 9 изведувачи снимени во живо, на концерти низ Англија, каде присуствуваат двајцата главни актери, и многу вистински секс измеѓу песните (под вистински, мислам на ерекции, пенетрации, ејакулации, дркање со нозе и сл.). 24 Hour Party People е практично истиот тој филм, минус сексот, плус антипатичниот Тони Вилсон. На 9 Songs му имав дадено 2/10, затоа, навистина не можам на ова, што дури уште подосадно ми беше и ми немаше никаква поента, да му дадам повисока оценка.

Единствено само една сцена ми привлече внимание и ме насмеа - со овците и пајката. :pos: Се друго ми беше конфузно, неинтересно, непривлечно... Ме нервира начинот на кој ги снима концертите: ко и тој да е во публиката и се тресе камерата како камерманот да скока заедно со неа, па се мешаат бои, се губат контурите на предметите, до таа мера што изгледа ко на камерата да и дале magic mushrooms да јаде. Исто беше и во 9 Songs, исто е и тука. Музиката, да, ОК, супер си е, и во двата филма. Ама музиката сама по себе не го прави филмот. Затоа не може да ме допре во нешто до таа мера без врска како ова.

Sorry уште еднаш Васил, not my cup of tea. 2/10, пак.

И note to myself - уште еднаш Винтерботом - НЕ!
Дали ќе те премислам ако речам дека Винтерботом има филм со Лабинчето Митевско во главна улога? :D:D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.106
Поени од реакции
34.902
Дали ќе те премислам ако речам дека Винтерботом има филм со Лабинчето Митевско во главна улога? :D:D
Од што ја сакам Лабинчето, сега уште толку го зацементира. Да можев и игнор ќе му мавнев.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.609
Поени од реакции
21.813
На филмот му влегов со голема доза на резерва кога ја видов оценката на Злате, но воопшто не е 2 од 10 филмов.
Откако заврши филмот отворив форумов и прочитав дека Злате си го споредува со некој сличен нему и е малце претерано строг и со овој филм.

Филмот не е некое остварување, но успеав да го изгледам во еден здив.
Иако има катастрофални лоши сцени, сепак приказната беше интересна.
Беа раскажани интересни дешавки од нивно време и доколку овој филм имал поголем буџет и евентуално подобар режисер би бил и те како добар филм.

Да не должам многу, гледлив филм е и затоа добива прелазна
6/10

П.с. Јас ако би оценил филм со 1 или 2 од 10 би изгледал вака.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.367
Поени од реакции
25.096
Еј интересен предлог :) Прв и единствен пат го гледав пред неколку години, мора да го репризирам, останат ми е во убаво сеќавање, па да видиме :)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.190
Поени од реакции
56.760
Јас освен Џои Дивижн и Њу Ордер за другото апсолутно немав поима. Значи врска немав ни што е Хациендата, ни кој е овој Тони Вилсон, ни тие другите бендови.
И не ме ни интересираше многу многу да научам за нив, сакав да го испоштувам предлогов и да не беа спомнати Џои Дивижн може и ќе ескивирав, да бидам искрен. Кога гледам филмови базирани на вистински настани сакам барем да знам нешто околу тој настан што ќе ме привлече да го гледам филмов.

Ок почна, ок тек имаше некаде до отварањето на Хациендата, после некако падна, мене вниманието ми исчезна и така само гледав и слушав британски акцент без да ми е гајле што се дешава и кои се бендовите. Интересна боја на гласот ми имаше актеров што го глуми Тони Вилсон и е главна причина што го изгледав филмов до крај. Ми личи на Сејо Саксон Сула од Забрането Пушење.

Не ми се свиѓаше музиката, бем ти музички филм ако не ти се засвиѓа ниедна непозната песна. Обично коа глеам филмови со музичка тематика си наоѓам песни кои после ги убивам од слушање, не е реткост и цел музички правец и бенд да откријам само од филм и после да го убијам од слушање. Тука освен песните на Џои Дивижин и Блу Мандеј на Њу Ордер друго ништо не ми фати око. А поштувам панк музика.

Нннннне знам што да кажам за филмов, не би го поништил толку многу со ниски оценки, може ете една 5ка ради Англија, британски акцент, атмосферата некако ме потсеќаше на Треинспотинг, Џои Дивижн, а и од тука го најдов Control , филм за Иан Куртис за кој немав поима дека постои. Тој ми е следен на листа на гледање.

24 час забава луѓе, 5/10.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.106
Поени од реакции
34.902
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.133
Филмов го пуштив само ради што ми враќа некои спомени кога татко ми ме учеше за ваков тип на музика, за Тони од него дознав али филмов никогаш не ме бендиса. Еве 3 дена ми требаа за да го изгледам. Далеку е од лош, ама има некој моменти што го буткаат ептен надоле и станува досаден и малце напорен. Ако гледам филм, мора да сум сконцентриран 100%, не можам така да го пуштам у позадина. Па со паузи го гледав. Интересна приказна за бендовите, за ликот, за Хациендата... ама ништо wow.
Пак ќе се сложам со Џонтра, музиката не ми остава никаков впечаток да трошам време да барам песна и да убијам некоја песна 2 недели на рипит. Дефинитивно филмов да се снима сега со поголем буџет и добар режисер верувам дека ќе има некоја повисока оценка, бар кај мене.

Од мене 6/10.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.106
Поени од реакции
34.902
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.120
Поени од реакции
9.977
Чека да му дадеме 2ка? :D

Ќе гледам да го изгледам, ама не ветувам.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.505
Поени од реакции
9.580
Мене па сосема океј ми беше филмов, голем љубител сум на британската музика и култура, а воедно и фан на Joy Division и Њу Ордер, па затоа филмов ми држеше интерес, сакав да се запознаам подобро со панк музиката во Англија, посебно за Joy Division и Иан Куртис, за другиве бендови и не баш. Актеров што го глумеше Тони Вилсон беше добар, ми се бендиса неговата нарација, начинот на кој раскажуваше проследено со тој специфичен британски хумур на кој сум исто така голем фан. Друго што ми се допадна во филмов е тоа што беше нискобуџетен и беше направен underground, ме потсети на Lock, Stock and Two Smoking Barrels. Друго немам што да додадам, сте ги кажале и позитивните и негативните страни на филмов, па да не се повторувам. Од мене, оцена 7/10.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom