FILM CLUB (КРУГ 5) (200. All Quiet on the Western Front (1930): 12.05-26.06.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.144
Поени од реакции
34.996
И во делот со сонот беше војната, а за бебето не знаеше, него само од причина шо не моеше без неа реши да и се врати.. не дека е до толку битно :D
Па не му кажа таа дека е бремена?[DOUBLEPOST=1514846096][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 182951
претходниот кадар исто со весник е црнобел, на Годар
Да, да, видов, ама сега, откако ми кажа ти.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.304
Па не му кажа таа дека е бремена?
Збореа по телефон, машкото спушти слушалка, али женсково пак си кажа дека е бремена, во празно.. после ко шо памтам не му кажа, се скараа :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.144
Поени од реакции
34.996
Збореа по телефон, машкото спушти слушалка, али женсково пак си кажа дека е бремена, во празно.. после ко шо памтам не му кажа, се скараа :D
Хахахахаха. Затоа реков - приказната ми беше тешка за следење.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.304
Хахахахаха. Затоа реков - приказната ми беше тешка за следење.
:D
За оние кои сакаат да одат на повисоко ниво и сами да препознаваат, еве ја комплетната листа на филмови од кои е создаден: https://letterboxd.com/iwittmann/list/final-cut-ladies-and-gentlemen/ Јас сум гледал 84 од нив, или 19%.
има доста унгарски.. иначе ја сум на 52%
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Исто така, не знам дали забележавте, кон крајот на филмов, од 59:30, до 01:01:00 некаде, и после од 01:12:00 до 01:13:30 некаде се истите кадри, по ист редослед. :D
Во првата верзија, тој кога се јавува на телефон, не и кажува ништо, само ја спушта слушалката. Една навидум безазлена постапка која што повлекува трагични последиции. Настаните одат по тој ред што тој се пријавува во војска, оди во војна и гине. Во тој момент се буди, се повторува истиот дел со одењето до телефон, со тоа што сега во реалноста кога се јавува и кажува дека му недостига или така нешто и настаните заземат друг тек и одат кон среќниот крај. Еден (не)искажан збор има ја одреди судбината.
Огромен број од филмовите ги симнале од торент. Затоа благодарноста за isohunt. Интересно е тоа што во некоја прилика самиот режисер рекол: од торенти го создадовме, како торент и ќе го споделиме. Филмов освен проекциите по фестивали и веројатно по кино сали, не се продавал како DVD/BR или што и да е, туку самиот режисер го поставил за симнување на паблик тракерите.
Да, јасно ми беше тоа. Едноставно ме плени благодарноста до тракерот во одјавната шпица. Да користеле и други тракери можеби ќе имаа и подобри снимки од некои филмови :)

Во врска со дистрибуцијата на филмов, проблем се авторските права. Без обезбедена дозвола од сите филмови, не смеат да издадат диск од филмов и да го продаваат или на било кој друг начин да го дистрибуираат. Некоја агенција направила обид да ги обезбеди, но неуспешно. Во Унгарија се добива двд како гратис додаток со купување на некоја книга за филм и тоа е единствениот начин да се „купи“.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.144
Поени од реакции
34.996
Final Cut: Ladies and Gentlemen ги чека @Anon , @wot , @Corvus , @Gazpapir , @marinetti , @Bojan Van Buuren , @ManUtdChampions , @whatto , @Krk1 , @Iceboy , @џимеј , па и @AceCaleb да го гледаат. Остануваат уште само 4 и пол дена.

@ob1 - чекам да пишеш по збор-два тука за филмовите. И гледај некој од последниве, за да те ставам на списокот од кругот. Welcome back!
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.538
Поени од реакции
43.004
Екипо деновиве заглавен бев со работа за сите пари, ќе пробам да ги надокнадам филмовиве викендов кога конечно ќе можам да одморам малце. :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.144
Поени од реакции
34.996
Екипо деновиве заглавен бев со работа за сите пари, ќе пробам да ги надокнадам филмовиве викендов кога конечно ќе можам да одморам малце. :)
Те држиме за збор. ;)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Пробав уште во петокот да го глеам филмов, ама страшно глуп ми беше (без навреда секако).
Ќе пробам до недела уште еднаш за да го доглеам, ама ништо не ветувам :D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Стварно мислев ќе ми се допадне филмов, го имав симнато и пред да биде предложен тука, ама не можам ни да го догледам. Како хајлајтс, а не филм да гледам.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Надвор сум од цивилизација, се извинувам за неажурноста :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.528
Поени од реакции
33.721
Bravo!

Gledame kolku e biten editingot vo raskazuvanje na prikaznite, duri koristejki gi site romcom tropes, uspeva da go napravi filmot eden od najinteresnite za sledenje i gledanje, no sepak itty-bitty potpirajki se na ljubovta kon filmovite sto ja imaat lugjeto. Na forumov kade sto 150 filmovi godisno se smeta easy level, ovoj treba da e holy grail. Ne sakav da zavrsi. Ili barem da postojat poveke vavki proekti. Ne znam sto da dodadam. Uzivav. Bravo! 5/5

Grande obozava vakvi, znam deka Man with a Movie Camera ti e blizok do srce, probaj go i Cameraperson, lani go gledav, mnogu dobar.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.304
Grande obozava vakvi, znam deka Man with a Movie Camera ti e blizok do srce, probaj go i Cameraperson, lani go gledav, mnogu dobar.
Yes.. мада буквално вакви не ни има мислам овој е единствен, али да, филмови за/околу филмови ми се слабост(и четвртиот мој предлог ќе биде таа тема :D).. исто како и јака монтажа

Man With a movie camera e уживање максимално за мене, Cameraperson одамна ми е у вочлист и никако да дое на ред
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Како труд, посветеност и нерви 10/10
Како монтажа 9/10
Како филм... е ова е веќе проблем... 6.5/10
Ама ова не е филм, ова е монтажа.
Фак.

Колку филмови вкупно има во филмов?
Има ли летербокс листа од филмовите?
Од кој филм има најмногу сцени?
Колку филмови се по само една сцена?
Дали гранде има гледано околу 92% од филмовите во филмов?
Која сцена трае најмногу?

WARNING
GOLDEN DICK INSIDE

Респекат за поголемиот дел од музиката.
Респекат за музиката од Парфем, иако сцена од филмот мислам дека не забележав.
Респекат за сцените што покажуваат real, simple, yet deep and beautiful human emotions и гестикулации, како оваа
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom