Fast Food ресторани во Македонија

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Врска си нема тоа од донер. Што јадев порано од едно место, до Седмица, карши Грчка амбасада, лепчето го премачкуваа со нешто, сос ли беше, некој зејтин ли беше поима немам, ставаат кромид, краставица, патлиџан, не сум сигурен за зелка, тартар сос и еден црвен лут сос. Прсти да изедеш.
Пласет се вика тоа место.
На почетокот кога отворија донерите им беа топ.
Јадев пред некоја година кога се вратив во Ск на одмор, катастрофа ми беше донерот.

Иначе мајонез никако во донер. Мора да имаат од тоа јогуртот со лук затоа што за мене тоа е единствена добра комбинација на донер кои некако ги балансира вкусовите. Пласет правеа добар јогурт со лукче, ама како што кажав, последен пат кога бев се разочарав и не би идел пак.
Истиот одмор јадев и кај Хамза. Подобри се таму, ама не сакам да пазарам на места каде тие што ме служат се намќори невидени, па макар било и најдоброто јадење на свет. Сега последен пат кога бев, јадев доста добро гиро во Беко и искрено пак би идел таму.
Не ми текнува колку наплаќаа пласет, ама мислам дека горе доле иста цена е колку гирото во Беко. Така да, гиро all the way.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.771
Како бе мајонез во донер, самата помисла што читам ми се гади, плус замисли да не се погоди месото и мајонез да има, ууу
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Не ми текнува колку наплаќаа пласет, ама мислам дека горе доле иста цена е колку гирото во Беко. Така да, гиро all the way.
Па и баш не е иста цена.
Гиро во Беко е 160ден.
Донер во Пласет е 90ден, Дорум 130ден
Хамза 100ден Донер, Дорум 130ден.
Цената за донерот горе доле е сегде иста. Најчесто јадам на автобуската на Бит Пазар спрема центар што е. Врска немам како се вика местото, знам 80ден е донер.

Зборам за цени без Мени. Ако јадете во Пласет не зимајте Мени или пак земете го малото мени. Разлика во Мени е само во сокот и компирите, лепчето и месото е исто. Менито е од 120-160 ден.

Гирото во Скопје е прескапо, скоро 3 евра. Па маме му ебам во грчка е толку, а туристичко место и поголем стандард.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Па и баш не е иста цена.
Гиро во Беко е 160ден.
Донер во Пласет е 90ден, Дорум 130ден
Хамза 100ден Донер, Дорум 130ден.
Цената за донерот горе доле е сегде иста. Најчесто јадам на автобуската на Бит Пазар спрема центар што е. Врска немам како се вика местото, знам 80ден е донер.

Зборам за цени без Мени. Ако јадете во Пласет не зимајте Мени или пак земете го малото мени. Разлика во Мени е само во сокот и компирите, лепчето и месото е исто. Менито е од 120-160 ден.

Гирото во Скопје е прескапо, скоро 3 евра. Па маме му ебам во грчка е толку, а туристичко место и поголем стандард.
Ама па и големината е различна. Гирото е скоро 2 пати поголемо од донерот. Реално треба 2 донера да те најадат.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Ама па и големината е различна. Гирото е скоро 2 пати поголемо од донерот. Реално треба 2 донера да те најадат.
И едното ни другото не ме најадуваат. Сум пробал и ми требаа донер и пол и гиро и пол да се најдам. Кај гирото има компири и се заситуваш од нив иначе таа е големината, додека кај донерот лепчето е покрупно и ќе се заситиш од леб.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Па и баш не е иста цена.
Гиро во Беко е 160ден.
Донер во Пласет е 90ден, Дорум 130ден
Хамза 100ден Донер, Дорум 130ден.
Цената за донерот горе доле е сегде иста. Најчесто јадам на автобуската на Бит Пазар спрема центар што е. Врска немам како се вика местото, знам 80ден е донер.

Зборам за цени без Мени. Ако јадете во Пласет не зимајте Мени или пак земете го малото мени. Разлика во Мени е само во сокот и компирите, лепчето и месото е исто. Менито е од 120-160 ден.

Гирото во Скопје е прескапо, скоро 3 евра. Па маме му ебам во грчка е толку, а туристичко место и поголем стандард.
Ех, донер во Пласет 90че? Мислам дека повеќе платив. Не знам точно да ти кажам пред корона беше тоа.
Што им е разликата од Дорум до Донер. Дорум е во тортиља а донер во лепче?

Инаку 160 денари е ок цена за Гиро во Скопје.
Имам другар работеше гиро мајстор во тоа гиро локалот на Партизанска (заборавив како се викаше локалот, ептен познат беше близу екс Бундес одма после Соборна) и ми кажуваше дека ептен многу ги коштало гирото и немале голем профит. И ако видиш, сите добри гиро локали се затворија.
Гиро Беко остана ваљда дека киријата му е смешно мала а и има клиентела он. Башка што они продаваат многу повеќе печени пилиња и бургери отколку гиро.

Тоа што во Грчка е иста цена не треба да се споредува. Таму гиро има на секој чекор. И во Турција имаш поефтини донери во центар на Истанбул.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не е скапо толку гирото колку што е полошо од тоа што сме се навикнале, во грчка. Едино добро што памтам беше Гироманиа кај соборна, али не работи одамна. Моментално Плазет ми е нај moneyworth од сите фастфудови кај нас. За 90 во центар, нема нешто по асално. Сеа сватив за исто гиро вајда мислиш, ете зашто било добро и зашто пропаднало :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Гиро Беко остана ваљда дека киријата му е смешно мала а и има клиентела он. Башка што они продаваат многу повеќе печени пилиња и бургери отколку гиро.
Они прават гиро, без претерување, едно 40 години. (не знам дали е истата фирма, али локацијата е таа)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Пласет се вика тоа место.
Тоа кај грчка амбасада се вика Пастел, и е супер, не би се пожалил.

А Пласет донер е сосема друга фирма/продавница што ги има во чаршија, чаир, дрво декор и партизанска. Пласет дурумот ми е врв мене, само компирите ги заебаа сеа коа јадев пред некој ден. Иначе донер/дурум со Ајран е убитачна комбинација, нема боље.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Тоа кај грчка амбасада се вика Пастел, и е супер, не би се пожалил.

А Пласет донер е сосема друга фирма/продавница што ги има во чаршија, чаир, дрво декор и партизанска. Пласет дурумот ми е врв мене, само компирите ги заебаа сеа коа јадев пред некој ден. Иначе донер/дурум со Ајран е убитачна комбинација, нема боље.
Истото беше, ист беше донерот, со мелено пресирано телешко. :D после се раширија. А сеа има тајландско таму.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Они прават гиро, без претерување, едно 40 години. (не знам дали е истата фирма, али локацијата е таа)
Јас се знам со газдата (т.е. со син му) скоро 20 години и откако знам за него они го држат.
Е сега дали претходно е оставено од дедо му не знам.


Истото беше, ист беше донерот, со мелено пресирано телешко. :D после се раширија. А сеа има тајландско таму.
Абе сигурен бев дека се вика Пласет. Сака да ме збуни @KaWa
Имаа тоа рекламата напишано на ракописно латиница.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
Пласет се вика тоа место.
На почетокот кога отворија донерите им беа топ.
Јадев пред некоја година кога се вратив во Ск на одмор, катастрофа ми беше донерот.


Иначе мајонез никако во донер. Мора да имаат од тоа јогуртот со лук затоа што за мене тоа е единствена добра комбинација на донер кои некако ги балансира вкусовите. Пласет правеа добар јогурт со лукче, ама како што кажав, последен пат кога бев се разочарав и не би идел пак.
Истиот одмор јадев и кај Хамза. Подобри се таму, ама не сакам да пазарам на места каде тие што ме служат се намќори невидени, па макар било и најдоброто јадење на свет. Сега последен пат кога бев, јадев доста добро гиро во Беко и искрено пак би идел таму.
Не ми текнува колку наплаќаа пласет, ама мислам дека горе доле иста цена е колку гирото во Беко. Така да, гиро all the way.
+1 незадоволен од таму, пред 3-4 години јадев еднаш на истово место и не ми се допадна воопшто.
Не е скапо толку гирото колку што е полошо од тоа што сме се навикнале, во грчка. Едино добро што памтам беше Гироманиа кај соборна, али не работи одамна. Моментално Плазет ми е нај moneyworth од сите фастфудови кај нас. За 90 во центар, нема нешто по асално. Сеа сватив за исто гиро вајда мислиш, ете зашто било добро и зашто пропаднало :D
Фудио на улица Македонија мене ми беше ок (мислам дека го затворија, т.е последно кога поминав таму беше затворено), инаку имав јадено повеќе пати различни работи (гиро, фудио бургер, фудио чикен, пита чикен) и секогаш беше солидно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
+1 незадоволен од таму, пред 3-4 години јадев еднаш на истово место и не ми се допадна воопшто.


Фудио на улица Македонија мене ми беше ок (мислам дека го затворија, т.е последно кога поминав таму беше затворено), инаку имав јадено повеќе пати различни работи (гиро, фудио бургер, фудио чикен, пита чикен) и секогаш беше солидно.
Не беше лошо фудио, али не ми беше на ниво на грчките :D Али и тоа пропадна..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom